Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Дали сте задоволни од Неотел? Интернет и фиксен?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Дали сте задоволни од Неотел? Интернет и фиксен?
Јас имам интернет од нив еве веќе 2 нешто години и најискрено за цената што ја плаќам - 800 ден месечно само интернет - не сум задоволна ич...Само нема уште долго преку нив да бидам...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Јас имам интернет од нив еве веќе 2 нешто години и најискрено за цената што ја плаќам - 800 ден месечно само интернет - не сум задоволна ич...Само нема уште долго преку нив да бидам...
нема од толку, има 600 , 900 , и 1300
добар е само брзината е слаба, во споредба со другите оператори дути и смешна е
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
нема од толку, има 600 , 900 , и 1300
добар е само брзината е слаба, во споредба со другите оператори дути и смешна е
Значи јас 2 ипол години скоро плаќам интернет по 799 ден од Неотел...Не сум склеротична...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 14:39 ---
Епа ќе ти ја скенирам фактурата што ми иде секој месец и сам увери се колку плаќам...! Од работа ќе ја скенирам и ќе ја објавам тука, па да видиме кој од нас лаже...
:rolleyes:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 14:39 ---


Епа ќе ти ја скенирам фактурата што ми иде секој месец и сам увери се колку плаќам...! Од работа ќе ја скенирам и ќе ја објавам тука, па да видиме кој од нас лаже...
:rolleyes:
Не викам дека лажеш, и јас пред 7-8 месеци плаќав толку, после со продолжување на договорот ми дадоа нов пакет (од тие што ти ги кажав погоре)
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Гледам дека одамна никој нема пишано на темава... Нема врска, мојот пост е со цел ако некој бара објективно мислење за Неотел.

Мојата приказна започнува пред две години кога потпишав договор на две години за бежичен интернет, т.е Wimax Blue пакетот. И од тогаш до сега... единствен период кога немав никакви проблеми беа првите 7 дена (кога всушност можиш и да го раскиниш договорот ако немаш добар сигнал). После првите 7 дена брзината никогаш повеќе не беше иста, при конектирање некогаш требаше и пола сат да се чека и слични маки од кои ми се превртваа цревата. :oops:
Тоа со брзини од над 10 mbps не го доживеав. Максимумот што го извадов беа 6 мегабита во станот кај што живеам во Скопје (центар), пробав и на неколку локации низ градот, брзината беше таа.
Со оглед на тоа дека 2 месеца од годината сум во Битола, при потпишувањето на договорот Битола беше обележана на мапата за сигнал како coming soon... При потпишувањето прашав што значи тоа, ми беше кажано за 2-3 месеца што мене ми одговараше. На мапата Битола беше обележена со сигнал после една година откако прашав при потпишувањето на договорот, а сигнал не успеав да добијам никогаш.
Во јуни месец, ми рикна лаптопот, и купив лаптоп со win 8, без cd-rom. Се испостави дека usb модемот не кореспондира со win 8. Односно морав да го преинсталирвам програмот при секое приклучување на интернет и некогаш конекцијата држеше едвај 15 минути. Од јуни до сега не најдоа решение за овој проблем. :X3: Нивното решение беше, врати си се ти бате на win 7 ќе ти функционира, а тоа што сум дал пари за софтверот и што треба "С'коња на магарца" да преминам баш и не ги интересираше.

Како и да е поминаа 2 години, во кои го исплатив usb модемот, секоја сметка ми беше подмирена во редовен термин и ојдов да видам што понатаму.
За да потпишам нов двегодишен договор не добив ама баш ништо, него ми беше ветено дека после нова година ќе имаат некои промоции. Бев спремен да потпишам нов две годишен договор и без никакви промоции, него само да ми овозможат редовна конекција и модем кој ќе функционира со win 8. Од промоциите ништо, модемот ни по година дена од официјалното излегување на пазарот на win 8 не им функционира веројатно не ни имаат намера да го средат тоа во догледна иднина. На крај краева поднесов документи пред некој ден за раскинување на договорот. И последното непријатно изненадување од нив беше дека морам да им го платам и месец јануари иако имав 0 mb трансфер, а модемот ми беше веќе исплатен, згора на се дури и ми ја прекинаа линија иако имав уште 15 дена во месецот, така да ќе бидам единствениот шо ја платил маглата во Скопје :place:

Посебна приказна е типот на техничка подршка. Било што и да прашав, одговорот беше НЕ ЗНАМ, НЕ БИ МОЖЕЛ ДА ТИ ПОМОГНАМ или неговите совети беа рестартирај го компјутерот, или пробај на друга локација да добиеш сигнал (небаре бездомник сум :ROFLMAO: ) дури не ни знаеше кои документи ми требаат за кога ќе раскинувам договор. Во ниту еден момент не се ни обидоа да продолжат договор со мене, како небаре денар не сум им дал во изминативе две години, иако од 24 сметки, барем 20 ми беа дупли од претплатата.

Така да сума-сумарум пазете во што се препуштате со Неотел. 3-4 пати од "технички проблеми"
ми доаѓаше сума со плус илјадарка на неа, па морав да одам до нивниот продажен салон, да пишам приговор, па да ми рефундираат и слично...

Неотел, збогум и далеко ви лепа куча :noze:
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Неотел со нова услуга НеоТВ и тројни пакети со оптички интернет за 1000 денари

http://neotel.mk/category/domasni-korisnici/paketi-so-uslugi/neotrio/?tab=72#72
Да, одлично се` тоа, но мислам дека промотивно за првата година е околу 1.000че, потоа се и те како високи, да речеме дека почнуваат од 1.700 па нагоре. А за толку ТВ канали засега мислам дека не се исплати.
А за оптика, чии кабли користат, свои или пак позајмуваат од Телеком или некој друг оператор?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Некој да сподели искуство со тројните пакети. ја користеле мрежата на телеком за адсл, а јас моментално и сум на оне користејќи ја исто така нивната мрежа, па од интерентот сум задоволен т.е. скоро секогаш е стабилна брзината. ме интересира дали исто како кај макс тв, би бил проблемот гледање на тв и сурфање, па да кочи или телевизијата или интернетот?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Некој да сподели искуство со тројните пакети. ја користеле мрежата на телеком за адсл, а јас моментално и сум на оне користејќи ја исто така нивната мрежа, па од интерентот сум задоволен т.е. скоро секогаш е стабилна брзината. ме интересира дали исто како кај макс тв, би бил проблемот гледање на тв и сурфање, па да кочи или телевизијата или интернетот?

@miki_miki ги користи и е задоволен. Може накратко да ти пише или тука прочитај.
http://forum.kajgana.com/threads/neotel-iptv.80089/page-14
 

Kajgana Shop

На врв Bottom