Lord of the Rings трилогијата + Хобитот

M

Mario Gómez

Гостин
И јас исто како членот погоре сум разочаран заради тоа што немаше битка во Морија. Исто така сакав да има и битки кај Хелмс Дип и Минас Тирит. Се согласувам дека Леголас немаше доволно скрин тајм. И не само тоа, туку мислам и дека требаше главен лик да го направат во филмот.
Не сум го читал хобитот викаш тука не завршува книгата, ја има и битката на Балин за Морија? За Какви битки за Хелмс Дип и Минас Тирит збориш?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.730
Поени од реакции
38.973
може да има некаков спин оф за леголас, крајот ми мирисаше на продолжение ама ќе видиме
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Вечерва и Каролина Гочева го гледа Хобитот.
Тоа е тој PR <3

@Smert другар си ги помешал филмовите/книгите. :) Legolas не постои во времето кога е издаден The Hobbit, смислен е подоцна како лик за во Lord of the Rings, и тоа време што му е посветено на нему и на Tauriel (кој е лик измислен екслузивно за филмовите) е премногу. Целиот тој романтичен тријаголник е за да се добие на драматичност. Исто и тие битки што си ги спомнал за Helm's Deep и Minas Tirith не се дел од The Hobbit. Затоа пак се додадени битки и локации кои само се спомнуваат во The Hobbit (Dol Guldur, Gundabad а Angmar е од LotR).

Во целина сум задоволен како помина трилогијата и единствена замерка ми е претераното користење на CGI и одредени cheesy моменти. Јас сум all in за ефекти и eye candy ама оригиналната трилогија имаше многу повеќе статисти, простетика, помоќни ликови, локации и епски саундтрак. Има мноооогу позитивни ствари кои се направени подобро од книгата, нешто што е реткост но имаше и глупави промени и неразврзан крај за одредени ликови, но што е тука е. Во принцип неможе а да не бидам задоволен, не трепнав дури го гледав филмот.

(y)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Што ви е со тоа битката во Морија, кога тоа не се случува за време на Хобитот? Битката во Морија се случува некаде по 30 години од случувањата во овој филм.

Искрено, очекував многу повеќе ама тоа е ефектот кога 2 страници од книга ќе ги направат да биде филм од два и пол саати. Тауриел, Кили и Леголас делот ми беше безвезе ама мора да додат жени иначе ќе се бунат. Змејската болест беше фин додаток во филмов. Но битките ми беа проблем, некако долго траеа ама немаше битки со статисти и буквално да гледаме како се пробиваат постепено војските. Се беше во трчање и фокусирање на неколку ликови. Сеедно, фина трилогија, послаба од LoTR ама сигурно ќе си ја гледам како маратон барем еднаш годишно.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.302
Поени од реакции
22.609
А за карти,цени и такви ствари ако може некој да објасни ...
Поточно дали го има филмов и у Милениум освен Сити Мол !?!?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.787
Поени од реакции
17.541
А за карти,цени и такви ствари ако може некој да објасни ...
Поточно дали го има филмов и у Милениум освен Сити Мол !?!?
200 ти е во Милениум 3д,али последен пат коа бев беше толку лоша снимката што радо дома би го глеал :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.924
Поени од реакции
84.348
Дијаманте станува пародија сама на себе :ROFLMAO:

Нека пише дали и се допаднал филмот
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
може да има некаков спин оф за леголас, крајот ми мирисаше на продолжение ама ќе видиме
Мислам дека немаат права веќе ништо да екранизираат од Толкин, Хобитот беше последен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.730
Поени од реакции
38.973
Мислам дека немаат права веќе ништо да екранизираат од Толкин, Хобитот беше последен.
абе права се купуваат, фондацијата на толкин има земено само 24 милиони долари за тие права а овие колку милијари направија:icon_lol: за лотр зборам
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
абе права се купуваат, фондацијата на толкин има земено само 24 милиони долари за тие права а овие колку милијари направија:icon_lol: за лотр зборам
Се купуваат ако тој што ги има сака да ги продаде. :) Имаше некоја заебанција со тоа, не ми текнува кај читав, ама толкиеновите потомци не сакале ништо веќе да продадат.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.103
Поени од реакции
5.795
@Smert другар си ги помешал филмовите/книгите. :) Legolas не постои во времето кога е издаден The Hobbit, смислен е подоцна како лик за во Lord of the Rings, и тоа време што му е посветено на нему и на Tauriel (кој е лик измислен екслузивно за филмовите) е премногу. Целиот тој романтичен тријаголник е за да се добие на драматичност. Исто и тие битки што си ги спомнал за Helm's Deep и Minas Tirith не се дел од The Hobbit. Затоа пак се додадени битки и локации кои само се спомнуваат во The Hobbit (Dol Guldur, Gundabad а Angmar е од LotR).
Не сум помешал нишо ја, многу добро знам што има у книгата, ја имам прочитано книгата Хобит пред 8 години. Мојот пост беше саркастичен одговор на еден пост од претходната страна, каде што членот во спојлер таг имаше пишано дека очекувал на крајот да има битка во Морија и смета дека Леголас требало поголем скрин тајм да има.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
3 dena e vo kino, pa da ve zamolam da diskutirate vo sppjleri toa sto bi go unistilo filmot na tie sto ne ni e gledan.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom