Lord of the Rings трилогијата + Хобитот

Morbidnio

ај лав вариорс
Член од
17 февруари 2007
Мислења
456
Поени од реакции
1
Dobro luge samo sto se registrirav na forumov so namera da diskutiram za filmovite i igrite ama se iznenadiv koga vidov deka nema tema za Lord of the rings se iznenadiv mnogu inaku kazuvajte gi dobrite i losite elementi na filmot
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
За мене првиот дел е некако многу отупувачки

Вториот имаше добри ефекти ама коа ќе ги видам сега пак некако тапа ми се...

Не сум фан на овие филмови :(
 

Morbidnio

ај лав вариорс
Член од
17 февруари 2007
Мислења
456
Поени од реакции
1
pa... vo pravo si za prviot del malku e prost ama sepak mn mi se dopaga
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
61
Првиот дел ми беше интересен...ама сепак не беше толку динамичен како другите два дела.За вовед е солидно.

Вториот и третиот дел навистина ми оставија впечаток,беа полни со изненадувачки сцени,и ме држеа во неизвесност до самиот крај.Имаше неколку breathtaking моменти.:)
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Скулгрл напиша:
Првиот дел ми беше интересен...ама сепак не беше толку динамичен како другите два дела.За вовед е солидно.

Вториот и третиот дел навистина ми оставија впечаток,беа полни со изненадувачки сцени,и ме држеа во неизвесност до самиот крај.Имаше неколку breathtaking моменти.:)
Same as here :helou: Дури ги имам и сите книги во аудио формат дома од LOTR трилогијата, како и Lord of the rings: The battle for Middle-Earth (PC) :kesa:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
26
Закон филмче...подобра од било која фантастична приказна на „малите екрани”
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
4.986
Поени од реакции
5.463
LotR filmovite se zakon, ama ne se tolku zakon kolku knigite.
 

Morbidnio

ај лав вариорс
Член од
17 февруари 2007
Мислења
456
Поени од реакции
1
abe od kaj gi zemate knigite ovde vo pp nigde gi nema da ne treba da gi kupam od skopje?
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
61
Morbidnio напиша:
abe od kaj gi zemate knigite ovde vo pp nigde gi nema da ne treba da gi kupam od skopje?
Тука дискутирај за филмот.Книгите-во соодветниот подфорум.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.753
Поени од реакции
1.845
Ако кажам дека сум ги гледала повеќе од 10 пати, ќе ви стане јасно колку ги обожавам 3-те делови на Господарот на прстените?

-Многу ми се свиѓа поставата од актери ... не ми се верува колку добро се избрани, колку секој најмногу си одговара на својата улога и колку најдобро глумат!
-Иако е некаква фантазија, ептен реално изгледа се` ... не е пренатрупан со некои незамисливи сцени ... т.е. можеби има и по некоја таква, ама тоа воопшто не се приметува додека се гледа филмот.
-Многу ми се свиѓа и тоа што се опфатени повеќе теми ... има добро прикажани војни (срце ми се кине на секое гледање), љубовни моменти, доловено е другарството какво што би требало да е, фамилијарни љубови и нељубови :))) итн итн итн.
-Општо без здив ме остава секогаш целата таа борба на тоа големо зло против доброто ... тоа е секојдневна работа, само поинаку прикажана, па токму затоа толку ме фасцинира филмот ... неповторлив е и ќе го гледам уште мал милион пати!:vozbud:
 

Morbidnio

ај лав вариорс
Член од
17 февруари 2007
Мислења
456
Поени од реакции
1
Дивајн напиша:
Ако кажам дека сум ги гледала повеќе од 10 пати, ќе ви стане јасно колку ги обожавам 3-те делови на Господарот на прстените?

-Многу ми се свиѓа поставата од актери ... не ми се верува колку добро се избрани, колку секој најмногу си одговара на својата улога и колку најдобро глумат!
-Иако е некаква фантазија, ептен реално изгледа се` ... не е пренатрупан со некои незамисливи сцени ... т.е. можеби има и по некоја таква, ама тоа воопшто не се приметува додека се гледа филмот.
-Многу ми се свиѓа и тоа што се опфатени повеќе теми ... има добро прикажани војни (срце ми се кине на секое гледање), љубовни моменти, доловено е другарството какво што би требало да е, фамилијарни љубови и нељубови :))) итн итн итн.
-Општо без здив ме остава секогаш целата таа борба на тоа големо зло против доброто ... тоа е секојдневна работа, само поинаку прикажана, па токму затоа толку ме фасцинира филмот ... неповторлив е и ќе го гледам уште мал милион пати!:vozbud:


ednostavno neli da :ne: ti se stanuva od :tv:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.964
Поени од реакции
48.926
Неизоставна е споредбата со книгите, кога се оценуваат филмовите.
Во нив има повеќе намерни недоследности, предизвикани од законитостите на комерцијалната филмска индустрија.
Има и повеќе грешки.
Сепак:
-По грандиозен филмски проект немало досега.
-За мене - најдобар филм на сите времиња.
Вистинската димензија на филмот може подобро да се согледа доколку се погледнат специјалните продолжени верзии на филмовите , со кои доаѓа и многу документаристички материјал во врска со создавањето на целиот проект.
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Филмот е најдобар на свет мислам трите дела совршена режија глума и се е како што треба само има едно нешто што не ми се свиѓа а тоа се многу досадните делови со Фродо и Сем... коа ги гледав по втор пат филмовите ги мотав тие делови. Иначе тие продолжените верзии од по 4 ипол саати се многу многу добри и има доста сцени додадени и објаснети работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom