Lord of the Rings трилогијата + Хобитот

Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Го изгледав конечно..
Добар крај за трилогијата.. иако знаев дека пола филм ќе биде борба очекував барем повеќе неизвесност.. Смртта на Торин па и не ме изненади, бев као океј мора некој да умре нели, немаше да остават некаков впечаток ако не умре некој од поглавните, а знаевме дека повеќето од нив нема да умрат зашо ги има у ЛОТР. :D И џуџињава мислев барем повеќе ќе учествуваат у главнава битка.
Дефинитивно најдобар момент беше на почетокот со Гандалф, Саруман, елфов и Галадриел.. поготово оваа кога го истера Саурон :zver:
Мислев дека и од змејот ќе има повеќе, не очекував да го убијат у првите 10 мин. (сакав подолго да го слушам гласот на Benedict Cumberbatch:D). Не покажаа што ќе се дешава со типот што го уби змејот(не ми текнува како се викаше) не му дадоа некако крај на тој лик. Како некој што спомна погоре добро ќе беше да имаше дел со Саруман и Саурон како се здружуваат.. да остават како добар почеток за ЛОТР ама шта чеш:LOL:
У секој случај добра трилогија.. ќе ми фали middle earth и Гандалф:place:
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
Gledan,dobar e,dobra trilogija, ne podobra od Gospodarot.Nekako prazen izleze posledniov,
Od treilerot mnogi sceni nemase.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Го глеав денес во кино,лотр ми е меѓу омилените филмови али дешавките во хобитов се тешко срање. Обично не се фаќам за детали и филмов го глеав поради самата таа атмосвера (midleearth) али коа цел филм го праиш битка да е направи ја битката ко што треба.
Коа се искачи јарецот како пајак по планината и кога билбо ги размава оркине со камења солза пуштив.

Али ај на се ова ќе прогледав низ прсти ако не беше тоа 48фпс,ми изглеаше ко сцена од шпанска серија снимката,светкањето на ликовите и премногу ефекти...не ми е јасно зашто ги правеле орките и целата костимографија компјутерски,дури и битките лошо изгледаа.
 
B

Blade Torch

Гостин
Првиот пола саат од филмов еовака бев :eek: . Еден од најдобрите стартови ев'р . За другото и јас како и сите останати , битките ради-реда , многу блед крај .
Фино трилогииче во секој случај.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
795
Поени од реакции
702
Нали знаете дека книгата Хобит не може да се споредува со ЛОТР. Нема как да очекувате нешто поепично и поголемо от ЛОТР. Не може да се споредува битката со злото на Саурон и битката на петте армии пред стените на Еребор. Просто е сосема друга приказна со далеку помалце детаjли. И сепак сите поврзани моменти со ЛОТР дават голем смисал на целата трилогиjа ХОБИТ, а и глумата на Билбо, Торин, Бард, Трандуил са на много високо ниво. Мислам дека боевете помегу Торин и Азог, Леголас и Болг са много силни како филмски моменти. Сите драми исто така со Тауриел при Кили, и Билбо при Торин.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Не е поентата колкава е битката кога беше толку лошо изведена,4 џуџиња и 2 елфа се истепаа со повеќе орки него цели армии доле(самата битка ич не беше ставена во фокус).
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
posledniov hobit ne mi se dopadna em prekratok so znam znaat deka ke gi izvadat parite na stara slava pa skratile na se
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Секогаш искача Extended Edition со филмовиве, обично 20-30 минути екстра сцени.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Не можам уште да преболам колку лошо ја изведоа битката...
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Визуелните ефекти во третиот хобит филм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom