Kуќи опседнати од духови?

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Mene bas denes mi raskazuvaa slucka ama vamu opsednat bil stan vo strumica.
Na moja drugarka vujko, go viknale da raboti vo strumica i toj si nasol stan pod kirija za da sedi tamu da ne patuva zaedno so uste eden cimer. Lugjevo vo godini okolu 40 imale i dvajcata. Sto im se slucuvalo na deckive...
Stanov bil na nekoja medicinska sestra i posto majka i umrela ona pocnala da go izdava stanot ama u stanov imalo edna soba so sekogas bila zatvorena izgleda bas u taa soba i umrela majka i deckive koga bile zaedno nisto najnormalno bilo se nisto ne se slucuvalo, ama koga eden ke ostanel sam pocnuvale da mu se tresat dzamovite, da mu tropa nekoj na zidot, da go vika... Lugjevo iako postari sepak se isplasile i duri od strav da ne gi napravat nenormalni ne si kazuvale ni megju sebe deka takvo nesto im se slucuva dodeka se sami... Eden den na vujkovo na drugarkava, dodeka sedel doma taka sam mu zazvonilo zvonceto i izlegol da vidi koj e i koga otvoril pred vratata imalo dete koe bilo bledo kako krpa i taka celo uplaseno ja baralo zenava so bila umrena... Vujkovo na drugarka mi celiot prepoten pocnal da go brka i samo sto se svrtil da vidi nakaj odi detevo , detevo go snemalo...pakuvanje kuferite i nazad vo veles...
Covekov go znam licno i toj i posle edna godina ne moze da si doe pri sebe celo vreme mu se slusa nesto izgleda traumi ima uste...i u crkvi i na bajacki segde odese ama dzabe koga nis ne mu pomoga... Strasno stvarno...
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.133
оваа куќа вистина постоеше и имаше слика на неа односно како сенка од како стара зена свиткана стои на гроб со голем крст а и дека ја фарбаа стузеја и што уште не ама не се вадеше и сега кога се гради зградата и е при крај ќе видиме дали ќе излези нешто ама јас сум сигурен дека пак ќе се појави и рани верзии има за тоа како се појавила и случила работата за да се појавува а тие таму што зивееа што немаат среќа е факт од кои цупето што таму зивееше сега е зена возрасна и нема деца и детето занм дека беше станат тезок наркоман дали е некое проклетство или само совпаќање незнам а дека има нешто има :toe:
Имам слушнато и Нико Фундали згрдата кај шо е такси компанијата...
Еден другар седеше тука ми има кажвано многу чудни работи во таа зграда.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Абе и у велес има една таква кука лугето сметаат дека во неа има духови и такви ствари зошто целата е искршена и демек навечер ролетните тропали и сами се спуштале и кревале.Нз мене не ми е верно а може и да не вистина оти куката се наога на местото на некогашните германиски гробишта од времето на војните , а и лугето што ја имаат неправено кукате само што седнале во неа одма се иселиле.
 
D

DeviL_32`

Гостин
А тоа брат што кога сакала да врисне,значи во тој момент кога сакала да врисне,како некој да и ставил рака на устата и не можела да врисне,ке ми го објасниш??

Дај боже да е така како што викаш ти,укочување на мускулите и ненајдено будење на мозокот,но ми изгледа сумливо,многу сумливо........:smir:
мене два пати ми се има десено така...неможе никој да го објасне тоа како не може да врисне...Тогаш од сон ме скорна тоа...ги отворив очите и неможам да мрдам. Се дерев како ненормален по мама ама само се слушаше како да шепотам, истото ми се деси пред незнам колку време, но тој пат се дерев: Помоош :pos: ! Знам има скептици и не веруваат, но никој не ги тера :) Има многу искусни од ова...во право сум нели? :toe:
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
мене два пати ми се има десено така...неможе никој да го објасне тоа како не може да врисне...Тогаш од сон ме скорна тоа...ги отворив очите и неможам да мрдам. Се дерев како ненормален по мама ама само се слушаше како да шепотам, истото ми се деси пред незнам колку време, но тој пат се дерев: Помоош :pos: ! Знам има скептици и не веруваат, но никој не ги тера :) Има многу искусни од ова...во право сум нели? :toe:
тоа што не си можел да мрднеш сигурно било грч кој не ти ги пушта нозете требе некој да ти ги свитка па нема ништо да ти биде инаку јас сум еден од тиа што не веруваат во духови
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
инаку јас сум еден од тиа што не веруваат во духови
Ti ne veruvaj u duhovi ama imase sega pred nekoe vreme, ne mi teknuva samo u koja zemja bese, direktorka na bolnica dava izjava u javnost deka u bolnicata ima duhovi. Doktorite i sestrite kazuvale deka stalno im se pojavuvala nekoja baba (i drugi duhovi) i gi prasuvala kolku e saat...

Imase porano eden TV film, me izvadi od pamet koa go gleav kako mal, :pos2: so opsednata kukja u Amerika, spored vistinski nastan. Eve go filmot ako go interesira na nekogo, porano go davaa na MTV (nasava, a ne na Em Ti Vi :P):
The Haunted (1991) (TV)
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
оваа куќа вистина постоеше и имаше слика на неа односно како сенка од како стара зена свиткана стои на гроб со голем крст а и дека ја фарбаа стузеја и што уште не ама не се вадеше и сега кога се гради зградата и е при крај ќе видиме дали ќе излези нешто ама јас сум сигурен дека пак ќе се појави и рани верзии има за тоа како се појавила и случила работата за да се појавува а тие таму што зивееа што немаат среќа е факт од кои цупето што таму зивееше сега е зена возрасна и нема деца и детето занм дека беше станат тезок наркоман дали е некое проклетство или само совпаќање незнам а дека има нешто има :toe:
Ја доградија зградата но засега нема ништо, а за понатаму ќе покажи времето.
 
N

navivacka

Гостин
Imase porano eden TV film, me izvadi od pamet koa go gleav kako mal, :pos2: so opsednata kukja u Amerika, spored vistinski nastan. Eve go filmot ako go interesira na nekogo, porano go davaa na MTV (nasava, a ne na Em Ti Vi :P):
The Haunted (1991) (TV)

Го гледав скоро тој филм,ако не се лажам мислам дека се работи за некое болно дете од рак и се преселуваат во таа куката која наводно била опседната,таму порано се вршеле некакви ритуали со вадење на очите,горење на телата и такви работи...интересен е филмот...те остава без здив.На крај куката се запалува,детето оздравува...
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Го гледав скоро тој филм,ако не се лажам мислам дека се работи за некое болно дете од рак и се преселуваат во таа куката која наводно била опседната,таму порано се вршеле некакви ритуали со вадење на очите,горење на телата и такви работи...интересен е филмот...те остава без здив.На крај куката се запалува,детето оздравува...
Мислам дека не е тој филм, затоа што куќата колку се сеќавам не изгоре, семејството се пресели во друга куќа но духот и таму ги следел (како што пишува на крајот : ''supernatural phenomena continued in the new Smurl home until a church-sanctioned exorcism in May 1989 ended their ordeal''.)
го има филмов на Youtube, поделен на 11 дела, еве го крајот :
 
N

navivacka

Гостин
Мислам дека не е тој филм, затоа што куќата колку се сеќавам не изгоре, семејството се пресели во друга куќа но духот и таму ги следел (како што пишува на крајот : ''supernatural phenomena continued in the new Smurl home until a church-sanctioned exorcism in May 1989 ended their ordeal''.)
го има филмов на Youtube, поделен на 11 дела, еве го крајот :
Toгаш сум гледала друг...се вика Тhe Haunting in Connecticut...се работи за исто така опседната кука со многу духови,како што спомнав во претходниот пост,таму се вршеле многу ритуали над мртвите...и останале многу лешеви во куката и во детето влегло некое зло кое го тераше да прави лоши работи,но на крај тоа реши да ја земе работата во свои раце,ги најде телата од сите мртви ги запали и со тоа го истера злото од куката...ама додека го гледаш:ija:од секој кош мора да се појави нешто...
 
S

Sasha

Гостин
Jas slusnav deka vo dracevo kaj mostot se pojavuvale nevesta i mladozenec i napagale vo docnite casovi!
 

Dio

Член од
27 август 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Aj zdravo.temava me natera da se zaclenam na forumov i da podiskutiram malce za situacijava.Prvo na start da kazam deka sum pronaucno orientiran i ne veruvam vo duhovi,i slicni raboti iako me interesirala psihata na covekot od sekogas i imam premnogu debati so luge sto tvrdat deka imale kontakt so duhovi i imam slusnato premnogu i postrasni prikazni od ova sto e navedeno na forumov. Sepak spored mene za se ima logicno objasnuvanje. Druga rabota ne ocekuvajte da vidite duh na sred grad makar i navecer. I nerazbiram kako duhovi bi opsednale kuka? Od postari luge imam slusano za nekoi paranormalni raboti sto im se desavale ama site se so odreden tajming pred ili odma posle vtora svetska vojna, koga makedonija ne bila dovolno razviena i vo selata nemale elektricna energija pa navecer osvetluvale so gazija. Interesen e slucajot na pomarandza za sto i postoi psiholosko objasnuvanje. Pa ce ti pratam msn vo p.p. da podiskutirame okolu toa. Religiski gledano a e (totalno pogresno) ima ubeduvanje vo nekoi religii deka vo takanarecena "predvremena smrt" pretezno samoubistvo i takvi stvari dusata na covekot ne e spremna da ide tamu kade sto treba da ide, i se trudi da go najde patot. Spored hristijanite dokolku ne uspee da go najde patot do 40 dena ona e izgubena i luta i moze da se sluci luge da go gledaat pocinatitot covek kako seta ili slicni stvari, se do onoj moment dodeka ne naleta na volk sto isto taka mene mi e cudno megutoa volkot ili kuceto imale mok da ja vsmukaat dusata. Ima uste edno vervanje koe tvrdi deka duh nemoze da mu nasteti na ziv covek vo nikoj slucaj, uste pomalce moze da go ubie. Spored budistite postojat duhovi, postoi reinkarnacija megutoa duhot ne e materijalen, nemoze da se vidi, nemoze da se komunicira so nego.Duri sum cital knigi koi ja objasnuvaat reinkarnacijata, go opisuvaat patot na dusite, i ima nekoi ne taka cvrsti dokazi deka toa e stvarno taka. Me mrzi sega da pisuvam vo nekoj od narednite postovi ce vi preraskazam slucki sto mene licno mi gi raskazale luge vo godini so zdrav razum.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Aj zdravo.temava me natera da se zaclenam na forumov i da podiskutiram malce za situacijava.Prvo na start da kazam deka sum pronaucno orientiran i ne veruvam vo duhovi,i slicni raboti iako me interesirala psihata na covekot od sekogas i imam premnogu debati so luge sto tvrdat deka imale kontakt so duhovi i imam slusnato premnogu i postrasni prikazni od ova sto e navedeno na forumov. Sepak spored mene za se ima logicno objasnuvanje. Druga rabota ne ocekuvajte da vidite duh na sred grad makar i navecer. I nerazbiram kako duhovi bi opsednale kuka? Od postari luge imam slusano za nekoi paranormalni raboti sto im se desavale ama site se so odreden tajming pred ili odma posle vtora svetska vojna, koga makedonija ne bila dovolno razviena i vo selata nemale elektricna energija pa navecer osvetluvale so gazija. Interesen e slucajot na pomarandza za sto i postoi psiholosko objasnuvanje. Pa ce ti pratam msn vo p.p. da podiskutirame okolu toa. Religiski gledano a e (totalno pogresno) ima ubeduvanje vo nekoi religii deka vo takanarecena "predvremena smrt" pretezno samoubistvo i takvi stvari dusata na covekot ne e spremna da ide tamu kade sto treba da ide, i se trudi da go najde patot. Spored hristijanite dokolku ne uspee da go najde patot do 40 dena ona e izgubena i luta i moze da se sluci luge da go gledaat pocinatitot covek kako seta ili slicni stvari, se do onoj moment dodeka ne naleta na volk sto isto taka mene mi e cudno megutoa volkot ili kuceto imale mok da ja vsmukaat dusata. Ima uste edno vervanje koe tvrdi deka duh nemoze da mu nasteti na ziv covek vo nikoj slucaj, uste pomalce moze da go ubie. Spored budistite postojat duhovi, postoi reinkarnacija megutoa duhot ne e materijalen, nemoze da se vidi, nemoze da se komunicira so nego.Duri sum cital knigi koi ja objasnuvaat reinkarnacijata, go opisuvaat patot na dusite, i ima nekoi ne taka cvrsti dokazi deka toa e stvarno taka. Me mrzi sega da pisuvam vo nekoj od narednite postovi ce vi preraskazam slucki sto mene licno mi gi raskazale luge vo godini so zdrav razum.
Со нетарпение чекам да слушнам некои од твојте приказни за духови иако и ја не верувам многу ама ми се интересни приказните и че те замолам што поскоро да ги напишеш
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Слушав имало во Охрид некоја куќа по Варошон, ама не разбрав кај е поточно... Иначе ми се сака да влезам и да видам дали имат нешто чудно;). А не верувам дека постојт куќа опседната со духови, затоа што не постоет духови... Сите мислат дека духовите се од луѓе кои имале незавршена работа додека биле живи и сега се заглавени меѓу двата света... Но затоа што имам разговарано со доста учени луѓе во оваа област (значи од прва рака информација:)), душата по смртта излегува од телото 20тина центиметри и толку... не шетаат како што гледаме по филмовите, туку само лебдеат на тоа место.
epten morni4avo mi deluva ova stoznam :S
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Страв ми е од вакви работи еј....:ija::zlo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom