Kуќи опседнати од духови?

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Sleep paralysis. Веќе милион пати објаснето во подфорумов. Укочување на мускулите кога спиеш и ненадејно будење на мозокот.
А тоа брат што кога сакала да врисне,значи во тој момент кога сакала да врисне,како некој да и ставил рака на устата и не можела да врисне,ке ми го објасниш??

Дај боже да е така како што викаш ти,укочување на мускулите и ненајдено будење на мозокот,но ми изгледа сумливо,многу сумливо........:smir:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Случка од една другарка додека била во интернат,а истото и се случувало и неколку пати дома,додека спиела и тоа во одредено време-точно во 3 часот по полноќ....
Ми кажува една вечер додека спиела,се разбудила наеднаш и била целата блокирана,во грч.Пробала да мрдне со некој дел од телото,но не можела и за рацете и за нозете како да ја држел некој,а немало никој до неа или над неа да ја држи.
Се обидела да вриска,да се дере,но таман кога сакала да викне гласно,пак како некој да и ја фатил устата и не можела ни глас да испушти........се сетила на единственото нешто што и паднало на памет,почнала во себе да си ја кажува молитвата "Оче Наш" и за неколку секунди се било во ред со неа.....

Па,сега кој не верува дека не постојат духови,после овој мој пост мислам дека ке се подзамисли малку повеќе.


Духовите,според многу документарци на Дискавери,посебно еден многу ме заинтересира,имаше неколку делови,како серијал беше,секој дел го даваа навечер точно во 24 часот и траеше нешто повеќе од 2 часа.
Духовите според тие документарци се исти како лугето само што не можеме да ги видиме,тие се како изгубени души на овој свет или имаат незавршена работа(како што кажуваат во документарците)и не се враќаат на оној свет додека не ја завршат својата работа.
Sleep paralysis, google it :)
А од Discovery знаат толку за духовите „оној“ свет по тоа што?
Хмм веќе пред мене го пишал Dark King :( Може тогаш баш кога сакала да врисне приметила дека и главата и паразилирана, најверојатно не правела муабет пред да сака да врисне па баш тогаш да примети дека и е укочена.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
А тоа брат што кога сакала да врисне,значи во тој момент кога сакала да врисне,како некој да и ставил рака на устата и не можела да врисне,ке ми го објасниш??

Дај боже да е така како што викаш ти,укочување на мускулите и ненајдено будење на мозокот,но ми изгледа сумливо,многу сумливо........:smir:
Па можи другарка ти си додаде тро од појќе за поинтересно да биди. Земи ја та опција во предвид, ќе ти олесни на душата и помирно ќе спиеш.
Инаку има милион објаснувања, секој си има различно спиење, јас станвам скоро секогаш кај 5 или 6 сабајле и пак презаспивам, ама не ме однесе умот дека некој дух ме разбудва. После сфатив дека ако сум премногу уморна или ненаспана повеќе дена, немам мирен сон и се будам. Ако спијам на стомак,скоро секогаш станвам укочена, а ако станам во текот на ноќта имам мака со дишењето, како да ме гуши нешто.. сигурно не ме дави некој дух. Има еден тон вакви слични појави, кај луѓе, фала Богу со различни верувања и сфаќања, па од тука идат и верувањата во духови. Секој различно си ги сфаќа работите, па така ти и другарка ти :smir:
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
istoto sto go opisa A-C-A-B mene mi se ima slucuvano sega mnogu retko i nikogas ne si objasniv sto bese toa. ednas majkami vleze vo soba, nekoj me barase na telefon no jas nemozev da se svrtam da i kazam deka sum budna nitu pak glas da pustam. Dodeka mi se slucuvase taa misticna rabota i toa samo navecer jas slusav i gledav nekoi zamagleni likovi(potpolno sum psihicki zdrava) nemozev da razberam sto mi zborat toa ne e vo son nego sum bila budna od strav ne sum mozela da zaspijam i custvuvav kako da ima nekoj vo sobata edino sto mi pomogna bea molitvite, kadenjeto so temjan i bosilok.

inaku imam doziveani telepatsko iskustvo so brat mi na razdalecenost od 2000 km jas vo London a brat mi vo Skopje ako sakate ke vi objasnam i za toa.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Jas u London brat mi vo Skopje nad krevetot vo sobata imav umetnicka slika i na nea zakacena slika od matura so seslikal brat mi i normalno si legnuvam spijam normalno i sabajleto se budam so strasna bolka vo desnata raka. Se rasoniv i gledam dlankata stisnata vo tupanica i vo dlankata ja drzam slikata od brat mi(nokta ne sonuvav nisto) i se cudev kako sum mozela da ja zemam slikata vo raka a da ne se sekavam kako. Se javiv doma vo Skopje i majka mi mi kaza deka brat mi nokta bil vo bolnica i bil vo koma se borele za negoviot zivot.
 
Член од
22 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
Jas u London brat mi vo Skopje nad krevetot vo sobata imav umetnicka slika i na nea zakacena slika od matura so seslikal brat mi i normalno si legnuvam spijam normalno i sabajleto se budam so strasna bolka vo desnata raka. Se rasoniv i gledam dlankata stisnata vo tupanica i vo dlankata ja drzam slikata od brat mi(nokta ne sonuvav nisto) i se cudev kako sum mozela da ja zemam slikata vo raka a da ne se sekavam kako. Se javiv doma vo Skopje i majka mi mi kaza deka brat mi nokta bil vo bolnica i bil vo koma se borele za negoviot zivot.
навистина ми е жал но вашата поврзаност е очигледна, а сликата и не случајно се нашла во твојата рака зошто сигурно твојот дух се шетал и приметил дека се случува нешто и сакал да ти помогне да ти каже дека некој од фамилијата ти е во опасност .верувај во тоа зошто може да ти се случи и друг пат.
 
Член од
16 април 2009
Мислења
55
Поени од реакции
6
да ви кажам и јас не верував во куќи опседнати од духови.
кого пред две години се преселивме во словенија во една куќа во која сто живела една жена која што полудела покасно се обесила.во почетокот кога легнувавме јас и брат ми во една соба а братучед ми в другата најголема
соба во која што спиеше сам и немаше струја во таа соба.утредента ни кажуваше дека како нешто да се движи во собата да ја отвора вратата.во почетокот никој не му веруваше.еден ден јас и братми се преместивме во таа соба и ја направивме и струјата и вечерта некаде после полноќ почна нешто да тропа и си мислевме дека се глувци ама кога почна да ја отвора вратата и да го вклучува бољерот(купатилото беше наспроти од собата) ни стана јасно дека нешто не е во ред.утредента му кажавме на татко ми и почна да ни се смее но подоцна кога почна во неговата соба истото и нему му беше страв.после некој месец една стара комшивка ни кажа дека и предходните подстанари имале исти проблеми и побегнале.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
I jas sum od Prilep i znam za kukata kaj zgrada tabana.Taja porano bila crkva ama vo nea se slucile mnogu zlodela i sega taa kuka e opsednata od gjavolot.
Porano tuka ziveele lugje,ama se odselile,a imase tuka i ness za avtomobili,prodavnica mislam,a sega se e zatvoreno.
PA cela tema jas vi zboruvam za taa kujka.se soglasuvam so tebe,mislam cel prilep znae za taa kuka i nikoj ne saka da se doseli.:S:S strasno e neli??
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
да ви кажам и јас не верував во куќи опседнати од духови.
кого пред две години се преселивме во словенија во една куќа во која сто живела една жена која што полудела покасно се обесила.во почетокот кога легнувавме јас и брат ми во една соба а братучед ми в другата најголема
соба во која што спиеше сам и немаше струја во таа соба.утредента ни кажуваше дека како нешто да се движи во собата да ја отвора вратата.во почетокот никој не му веруваше.еден ден јас и братми се преместивме во таа соба и ја направивме и струјата и вечерта некаде после полноќ почна нешто да тропа и си мислевме дека се глувци ама кога почна да ја отвора вратата и да го вклучува бољерот(купатилото беше наспроти од собата) ни стана јасно дека нешто не е во ред.утредента му кажавме на татко ми и почна да ни се смее но подоцна кога почна во неговата соба истото и нему му беше страв.после некој месец една стара комшивка ни кажа дека и предходните подстанари имале исти проблеми и побегнале.
те молам кажи ми дека сте се преселиле...

а шо се однесува ова шо лежиш и не можеш да мрдаш како некој да ти става рака на уста се дешава кај многу луѓе... пребарајте го јутубон има многу клипови кои објаснуваат дека е проста физичка работа... се лачи некоја хемикалија од мозокот и такодаље...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Abe dojdete vo prilep pa ke vidite sto e opsednata kuka...

Mozam da vi kazam eden primer blisku vo nasata naselba ima edna kuka okolu neze se e temno kukata e onakva nemaltarena nedogradena temna mracna...i na vecer koga pominuvas pokraj neze okolu tebe se gledaat mnogu tvoi senki,,....a zamislete nema nikakva lamba. cudno neli.?:vozbud:
Која е точно таа куќа, кај се најдува???
 
R

RAYTHEON23

Гостин
навистина ми е жал но вашата поврзаност е очигледна, а сликата и не случајно се нашла во твојата рака зошто сигурно твојот дух се шетал и приметил дека се случува нешто и сакал да ти помогне да ти каже дека некој од фамилијата ти е во опасност .верувај во тоа зошто може да ти се случи и друг пат.
и мене ми е жал ама нивната поврзаност е генетска!!!!!!

нема духови а оније кои тврдат дека има велат тие немаат интеракција со материјалниот свет и така не можат да се докажат:coffee:

те молам кажи ми дека сте се преселиле...

а шо се однесува ова шо лежиш и не можеш да мрдаш како некој да ти става рака на уста се дешава кај многу луѓе... пребарајте го јутубон има многу клипови кои објаснуваат дека е проста физичка работа... се лачи некоја хемикалија од мозокот и такодаље...
dihydroxytriptamine=DHT:toe:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.461
Поени од реакции
22.074
да ви кажам и јас не верував во куќи опседнати од духови.
кого пред две години се преселивме во словенија во една куќа во која сто живела една жена која што полудела покасно се обесила.во почетокот кога легнувавме јас и брат ми во една соба а братучед ми в другата најголема
соба во која што спиеше сам и немаше струја во таа соба.утредента ни кажуваше дека како нешто да се движи во собата да ја отвора вратата.во почетокот никој не му веруваше.еден ден јас и братми се преместивме во таа соба и ја направивме и струјата и вечерта некаде после полноќ почна нешто да тропа и си мислевме дека се глувци ама кога почна да ја отвора вратата и да го вклучува бољерот(купатилото беше наспроти од собата) ни стана јасно дека нешто не е во ред.утредента му кажавме на татко ми и почна да ни се смее но подоцна кога почна во неговата соба истото и нему му беше страв.после некој месец една стара комшивка ни кажа дека и предходните подстанари имале исти проблеми и побегнале.


И??? Побегнавте или сеуште сте во таа куќа???
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Сега незнам колку е опседната куќава со духови ама во близина кај што живее еден мој другар има куќа напуштена.
Од ко знам јас за мене таму никој не живее.
Сепак секогаш кога поминувам од таму ролетните се различно кренати..некогаш двете спуштени,некогаш двете кренати,а пак некогаш една крената една спуштена.
Никој колку што знам не ја одржава куќава ниту влегува во неа...
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
И кај нас у град има една куќа, за која колку сум чула и разбрала, била "опседната со духови".Во куќата се имаат убиено 2ца браќа пред 10 или повеќе години, и од тогаш никој не се вселил во куќата.Наводно се слушале бучави во ноќта, на кои се жалат комшиите, се слушало тропање, гласови, врева а сепак човечка нога ја нема посетено куќата многу одамна.
Колку е вистинито или мит незнам да кажам, јесте да самата куќа е морничава на изглед, али локацијата не и е зафркната па моеш и да не ја приметиш.
 

DEVIL FOREVER

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД
Член од
29 април 2009
Мислења
538
Поени од реакции
23
кога бесе дуов ден еден мој другар до 1 полнок бил излезен си дојдол дома и се оклучил малку на мсн ама малку и во еден момент му излезило бело а тоа било дух

да ви кажам и јас не верував во куќи опседнати од духови.
кого пред две години се преселивме во словенија во една куќа во која сто живела една жена која што полудела покасно се обесила.во почетокот кога легнувавме јас и брат ми во една соба а братучед ми в другата најголема
соба во која што спиеше сам и немаше струја во таа соба.утредента ни кажуваше дека како нешто да се движи во собата да ја отвора вратата.во почетокот никој не му веруваше.еден ден јас и братми се преместивме во таа соба и ја направивме и струјата и вечерта некаде после полноќ почна нешто да тропа и си мислевме дека се глувци ама кога почна да ја отвора вратата и да го вклучува бољерот(купатилото беше наспроти од собата) ни стана јасно дека нешто не е во ред.утредента му кажавме на татко ми и почна да ни се смее но подоцна кога почна во неговата соба истото и нему му беше страв.после некој месец една стара комшивка ни кажа дека и предходните подстанари имале исти проблеми и побегнале.


оваа ме полудуба многу ми е страв
 

Kajgana Shop

На врв Bottom