HDR (High Dynamic Range Photography)

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Незнам за вас, ама кога ја направив сликава, си седев така едно 10 минути и си буљав у монитор, пошо мојата фотка ме остави мене без зборови. Ова е чисто субјективно, но сакав да споделам како се чувствував кога го изведов чуденцево :)Thank you facebook, for ruining my picture quality :D
__________

Едит, сликата е заменета со истата во подобар квалитет. :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
141
Поени од реакции
29
Добро бе DonJas...дај биди малку хуман, нејкам да останам цел ден пред монитор гледајќи ја твојата слика :D Одлично !
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Другарче, ќе те мрзи да направиш цела процедура, и параметрите на подесување? Нешто како мини-туторијалчето од минатата страна?

Се разбира ако сакаш. Инаку, одлична работа
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Другарче, ќе те мрзи да направиш цела процедура, и параметрите на подесување? Нешто како мини-туторијалчето од минатата страна?

Се разбира ако сакаш. Инаку, одлична работа
да ти кажам право параметрите у фотоматикс ги неам сеа, ги напраив тоаш и толку, не запишувам, забележуем такви ствари, си играм на лице место, коа ќе ми напраи мерак, шибам океј и то је то. Жалам :)

Процедурата можам на кусо да ти ја објаснам.

Прво, ги споив 4тирите слики во една (панорама) се помачив малку ама успеав на крај со некои искривиувања да ја добијам верната перспектива.

После тоа го повторив процесот со една потемна и една посветла панорама, ( ги вадев од RAW ).

Ги склопив во HDR со фотошоп, и после тоа напраив tone map со плагинот на фотоматикс. Ова е всушност слика со 2 HDR во едно. Небото е еден посебен HDR, остатокот е друг.
На небото, му ставив оверлеј од негов дупликат на 50%, за да дојде потемно и подлабоко, и да се засилат боите и контрастите,
додека на остатокот го изгорев со burn tool, пошо имав малку артефакти, шо многу одвлекуваа внимание.

После сконтав дека езерото беше премногу прљаво и ужасно, и ми фалеше убава рефлексија за да додаде на epicness-от, па ги земав дрвата, ги свртев наопаку, им ја сменив малку перспективата, ги изгорев тоа, со ликуифај ја дистортнав троа, и ги измаскирав, од тревата и хоризонтот, и некако убоо се уклопи, да не ви кажев тешко и дека некој ќе приметеше, дека е фејк :). Тоа е тоа во главно :)

Одкоа го склопив сето тоа, ми се појави многу fringe, од самиот hdr, ама пошо педерското се намести само на одредени делови, го чистев грото со selective color, и ситниците со clone stamp на 1 px.

Еве ја експозицијата од -1, ја зачував посебно, за да си ја турам у галеријата за природа/панорами :)


Ги извадив децава шо ги сликав, и сијалицата онаму усред енѕеро, и тоа е тоа. :)

I hope I was from at least a bit of help. :D
 
Член од
9 март 2010
Мислења
359
Поени од реакции
362
да ти кажам право параметрите у фотоматикс ги неам сеа, ги напраив тоаш и толку, не запишувам, забележуем такви ствари, си играм на лице место, коа ќе ми напраи мерак, шибам океј и то је то. Жалам :)

Процедурата можам на кусо да ти ја објаснам.

Прво, ги споив 4тирите слики во една (панорама) се помачив малку ама успеав на крај со некои искривиувања да ја добијам верната перспектива.

После тоа го повторив процесот со една потемна и една посветла панорама, ( ги вадев од RAW ).

Ги склопив во HDR со фотошоп, и после тоа напраив tone map со плагинот на фотоматикс. Ова е всушност слика со 2 HDR во едно. Небото е еден посебен HDR, остатокот е друг.
На небото, му ставив оверлеј од негов дупликат на 50%, за да дојде потемно и подлабоко, и да се засилат боите и контрастите,
додека на остатокот го изгорев со burn tool, пошо имав малку артефакти, шо многу одвлекуваа внимание.

После сконтав дека езерото беше премногу прљаво и ужасно, и ми фалеше убава рефлексија за да додаде на epicness-от, па ги земав дрвата, ги свртев наопаку, им ја сменив малку перспективата, ги изгорев тоа, со ликуифај ја дистортнав троа, и ги измаскирав, од тревата и хоризонтот, и некако убоо се уклопи, да не ви кажев тешко и дека некој ќе приметеше, дека е фејк :). Тоа е тоа во главно :)

Одкоа го склопив сето тоа, ми се појави многу fringe, од самиот hdr, ама пошо педерското се намести само на одредени делови, го чистев грото со selective color, и ситниците со clone stamp на 1 px.

Еве ја експозицијата од -1, ја зачував посебно, за да си ја турам у галеријата за природа/панорами :)


Ги извадив децава шо ги сликав, и сијалицата онаму усред енѕеро, и тоа е тоа. :)

I hope I was from at least a bit of help. :D
Ако имаш некат време, да напраиш еден туторија за на ЈуТјуб не ќе биде лошо!

Секоја чест! (y)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.182
Поени од реакции
5.243
какви се облаците црвени помислив гори нешто
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Би те советувал да правиш HDR во фотошоп, така би можел да го компензираш Halo-то шо ти се појавуе и воедно да средиш некои артефакти со едноставни блендања на слоеви или healing brush, gradients, etc etc. :D

Инаку, не се лоши фотките, уште да не беа од една фотка и таман :)
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.293
Поени од реакции
2.787
Би те советувал да правиш HDR во фотошоп, така би можел да го компензираш Halo-то шо ти се појавуе и воедно да средиш некои артефакти со едноставни блендања на слоеви или healing brush, gradients, etc etc. :D

Инаку, не се лоши фотките, уште да не беа од една фотка и таман :)
Во фотошоп се али tone mapingot не е од плагинот од photomatixot и не се од една. Само финтата е што ги правам на работа и немам многу време за а и ме мрзи многу да се замарам. Плус халото ми се свиѓа во некои ситуации ;)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.437
Поени од реакции
4.851
Halo е лоша работа, ти си еден од малкуте на кои им се допаѓа.
 
На врв Bottom