HDR (High Dynamic Range Photography)

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
HRD фотките во последно време стануваат се поупотребливи и поубави нормално. Во глобала HDRI се објаснува вака, High Dynamic-Range Images on a Low Dynamic-Range Computer Screen.
За правење на овие фотографии дефинитивно е потребен статив, затоа што треба да се направат најмалку 3 слики од еден ист објект САМО СО РАЗЛИЧЕН EV -/+.
За да се спојат овие слики во една т.е. да се направи HDR 8bit JPEG потребен е еден софтвер кој не е бесплатен и остава watermark на самата слика(boooring)
еве објаснето со слики како би требало да изгледа спојување на HDR
+1ЕV
0EV
-1EV
направена(генерирана HDR)

Инаку софтверот е Photomatix Pro го има како што кажав трајл верзија тука.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ова баш го барав пред некое време бидејки многу често гледав вакви фотки на сајтовите и се чудев како се направени.

Фала многу точкест, кога ке направам некоја фотка ке ја пратам.
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Интересно интересно, ќе се обидам да склопам нешто па ќе пишам
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Еве едно од моите дела:) само е со ватермарк ама ај утре ќе ја имам целосната верзија:) клик за голема
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Еве и јас направив една и го отсранив печатот во ПС некако :)


Btw точкест супер фотка си направил. Само нијанса повеќе светло фали .
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
:vozbud::vozbud:Лелелелеле сликава само што ја направив и МОРАМ да ја ставам

Фликс друже ОДЛИЧНА ТИ Е СЛИКАТА
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Нешто јас грешам изгледа, никако да го добијам посакуваниот ефект
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Вортекс зависи и од сликите како ти се сликани, глеј да сликаш хоризонт:)од тоа испаѓаат убави сликите, гледај да се потполно исти само EVто намали/зголеми го. Спој ги во фотоматиксот, иди после тоа Tone Mapping CTRL+T и играј си со слајдерите...МОРА да излезе нешто
и стај ми се на мсн да ти дадам нешто:)
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
za da se napravi visitnska dobra HDR fotografija mora da se raboti vo RAW format, i da se slikaat najmalku 3 fotografii, normalno so kamerata na postolje ;) koga e fotografijata vo toj format (koj nekoi go vikaat i default format na digitalnite kameri) togas sodrzi mnogu poveke informacii odkolku zacuvana vo drug format. RAW format e sirov poluproizvod na digitalnata kamera, koj so obrabotka ponatamu se doveduva do kraen proizvod. Koga bi se odpecatila slika vo RAW format na printer ne bi se poznavalo nisto, zatoa e potrebna HDR obrabotka pri rabota so toj format za na kraj da se dobie rezultat vo 8bit JPG format. inaku se drugo e pseudo HDR. HDR tehnikata bila zamislena kako tehnika so koja se dobiva slika od tipot na onaa koja ja gleda okoto, bidejki objektivot i okoto gledaat na sosema razlicen nacin sto se odnesuva do kvaliteto i ostrinata. So softverski eksperimentiranja se usovrsila i ovaa tehnika. Ovaa tehnika e mozna samo kaj digitalnite fotografii. Zapisot na digitalnata slika e razlicen od onaj na film (koj e mnogu podobar), a so HDR tehnikata se ovozmozuva da se dobie digitalna fotografija so mnogu poveke detali odkolku kaj filmskot zapis ;) Najdobro programce za izrabotka na HDR e Photomatix Pro. Plugingot za Adobe e praven vrz baza na ovaa programa i raboti samo za Adobe PS CS2. Inaku so HDR tehnikata mozat da se napravat navistina ultra art fotografii ;) bitno e slikata da ima mnogu detali za da izlezi interesen rezultat.. Programceto ima mnogu dobar help i e objasneto kako da se raboti.

eve dva linka so dobar tutorial za HDR:

http://www.soocool.com/tutorial/hdr.html
http://www.thinsite.net/tutorials/?p=6
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Хм некако слабо си добил ефект пробвај со повеке контраст помалку светлина.И не сликај три фотки без статив, можи и со една фотка и потоа од неа да направиш три со различна ехп. во фотошоп.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Вортекс кога ги ставаш сликите штиклирај го Attempt to reduce ghosting artifacts и после тоа одбери Moving objects/people и намести на HIGH малце поспоро ќе ти го склопи сликите ама сепак ќе излезе подобра сликата ако имаш некои изместени објекти
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
MkForces ти ја избришав сликата едноставно беше ПРЕГОЛЕМА....иначе и јас сликам без статив ама импровизирам некако:) го потпирам апаратот и слично
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Еве ја оригиналната слика, значи со експозитура 0 ...


А ова е HDR верзија :) .

 

Kajgana Shop

На врв Bottom