HDR (High Dynamic Range Photography)

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.225
Поени од реакции
30.852
Ајде бе, никој не направил HDR цела година? :)
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
235
Го имам Photomatrix Pro 3.0 и ги правам сликите со -1EV,0EV и +1EV ,прво ги правев од апаратот една иста слика во апратот уште и менував EV и коа ке ги ставам сликите во фотоматриксот ми вика Could not load images и си викам ај сигурно пошо сум го праел EVто во апаратот и плус се прави јпг формат и затоа несака,и земав статив сликав 3 слики со различно Ev така ко што треба +1,0 и -1 и пак ми вика истото и во RAW формат и во јпг..глеав туторијалот што е на самиот фото матрикс глеам дека требало +2,0 и -2 и направив и така несакаше викам ај да не сум го мрднал стативот пак правам 3 слики ептен внимателно штракам да не го мрднам стативот и џабе..дали јас нешто утнувам или?
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.297
Поени од реакции
2.803
Еве некоја фотка правена во автобус додека се враќав од Рим да не се буни ACID дека нема ставено никој фотографија
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Еве некоја фотка правена во автобус додека се враќав од Рим да не се буни ACID дека нема ставено никој фотографија
Не се баш нај. Со што апарат се сликани, во кој програм ги правеше и колку е + и - exposure
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.297
Поени од реакции
2.803
Не се баш нај. Со што апарат се сликани, во кој програм ги правеше и колку е + и - exposure
Не сум многу навлезен во HDR се на се 10тина фотки имам. Инаку сликано е со Nikon D90 наместене на BKT +-2 со 3 пози од место затоа што немав статив па морав од место. Инаку ги правев во автобус додека се враќав назад од досада на лап топот се занимавав. Инаку во photomatix ги правев.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Не сум многу навлезен во HDR се на се 10тина фотки имам. Инаку сликано е со Nikon D90 наместене на BKT +-2 со 3 пози од место затоа што немав статив па морав од место. Инаку ги правев во автобус додека се враќав назад од досада на лап топот се занимавав. Инаку во photomatix ги правев.
мое искуство: Јас сликам во RAW, (kaј Никон е тоа мислам NEF) формат. Сликам само една слика, па после можам да прам шо сакам со неа, можам и exposure да менувам, и сите можни чуда да направам од фекалија слика да напрам за изложба. Значи сликај една во NEF и направи 2 од истата во ТИФ или ЈПГ формат една со +1 (или2) друга со -, и после прави ХДР. така нема да имаш оние неубави ефекти на луѓе или предмети кои се движат.
Јас пробав еднаш два пати со фотоматикс, али не ме бендиса, си користам Dynamic-Photo HDR 5 и сум задоволен, плус не сакам драстични ХДР, одам јас најчесто со +- 0,5 поретко со 1 а скоро ич со 2, така добивам еден ХДР кој не е драстичен ни во бои ни во ефекти а сепак е многу поефектен од обична слика. За НЕФ (РАВ) обработка ти треба плугин за фотошоп (има на интернет бесплатен е.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.297
Поени од реакции
2.803
мое искуство: Јас сликам во RAW, (kaј Никон е тоа мислам NEF) формат. Сликам само една слика, па после можам да прам шо сакам со неа, можам и exposure да менувам, и сите можни чуда да направам од фекалија слика да напрам за изложба. Значи сликај една во NEF и направи 2 од истата во ТИФ или ЈПГ формат една со +1 (или2) друга со -, и после прави ХДР. така нема да имаш оние неубави ефекти на луѓе или предмети кои се движат.
Јас пробав еднаш два пати со фотоматикс, али не ме бендиса, си користам Dynamic-Photo HDR 5 и сум задоволен, плус не сакам драстични ХДР, одам јас најчесто со +- 0,5 поретко со 1 а скоро ич со 2, така добивам еден ХДР кој не е драстичен ни во бои ни во ефекти а сепак е многу поефектен од обична слика. За НЕФ (РАВ) обработка ти треба плугин за фотошоп (има на интернет бесплатен е.
Терам некогаш и во RAW ама кога шетам и немам многу време за задржување а и се подзаборава да се префрли на RAW дури и BKT некогаш го забправам. Инаку HDR почнав да правам откако ја видов оваа тема тука па малку експериментирам. Во принцип знам дека се заигрувам со сетинзи ама некако сакам да одам до крајност, како што кажав за овој тип на техника експериментирам. Се трудам да не чепкам многу ама кога ќе се заиграм се заборавам. Како и да е фала за советите.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.313
Поени од реакции
5.327
малку ќе забегам од темава ,но да прашам како да отворам RAW формат во Photoshop Lightroom ?

и може некој да ми објасни која е разликата помеѓу RAW и JPEG ?
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
346
Поени од реакции
341
Фини слики има на форумов, и тоа од прва. Мене ми требаа тон фотки додека научам како да правам HDR.
Од сите софтвери таму по интермецот го избрав Photomatix 4.0.2, а во некои ретки случаи само Photoshop помага..
Линк 1
Линк 2
Линк 3
Линк 4
Линк 5
Линк 6
Линк 7
Линк 8
Линк 9
Линк 10
Линк 10-1
Линк 11
Линк 12
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Фини слики има на форумов, и тоа од прва. Мене ми требаа тон фотки додека научам како да правам HDR.
Од сите софтвери таму по интермецот го избрав Photomatix 4.0.2, а во некои ретки случаи само Photoshop помага..
Линк 1
Линк 2
Линк 3
Линк 4
Линк 5
Линк 6
Линк 7
Линк 8
Линк 9
Линк 10
Линк 10-1
Линк 11
Линк 12

Пробај HDR со Nik Software HDR, многу пореалистичен ефект се добива одколку со фотоматикс. Фотоматикс ко за инат да ги праи суреални прљави и премногу структуризирани фотките. Одозгора на тоа, глеаш едно во привју прозорот, коа ќе ја рендерира во фотошоп сосема различно изглеа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
ХДР ми беше занимлив еден краток период, али не на луѓе, природа.... може на архитектура, стари коли... облаци.... смислата на сликата ми е во сцената не во боите, ХДР ги прави вештачки, дречливи, сега користам “притаен“ ХДР со експозиции од +0,3 и - 0,3 а често после ги правам и црно бели. Од програмите го користам Dynamic-Photo HDR 5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom