HDR (High Dynamic Range Photography)

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Такви ми се допаднаа и такви ги ставив...
Зголеми малку гама , колку да ги истакниш објектите , зборувам за панорамата од радовиш. Вака е мртва сликата ниту еден дел не е привлечен од окото, и нема естетска убавина сликата. :smir:
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Зголеми малку гама , колку да ги истакниш објектите , зборувам за панорамата од радовиш. Вака е мртва сликата ниту еден дел не е привлечен од окото, и нема естетска убавина сликата. :smir:
Прилично загрижувачки е и тоа што Потписот доминира наместо самата фотографија.

На следниот обид сигурно би добил подобар резултат :)
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Фала на советите... Ќе направам уште неколку фотки со повеќе Gama и друг потпис :)

Проверете сега...

Еве линк од мојата галерија па погледете ги сите... Не се многу :)

bubotooo.deviantart.com/gallery


Нов сум во овие води па чекам уште критики и совети :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
До поискусните:

Што е финтата што некои апарати имаат HDR опција на самиот апарат?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
До поискусните:

Што е финтата што некои апарати имаат HDR опција на самиот апарат?


HDR опција за сликање така?

Ако мислиш на тоа , е комерцијална финта да ти вади три фотки со различна експозитура наеднаш :) од секогаш го имало на повеќето апарати , барем тие со понапредни опции .
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
За тие не толку искусните со Photomatix, еве ви полесен начин да направите HDR фотографија... За ова треба да имате Photoshop. Одите File > Automate > Merge to HDR Pro. (Сигурен сум дека опцијава ја има на CS4, CS5, за постарите не знам)

После само ви отвара прозорец, и ваше е само да си играте со фотографијата.. Секако, не се добиваат резултати како во Photomatix, но сепак е добро..
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
698711dojran-resize.JPG
eve vi edna HDR fotografija slikana vo dojran ....Slikano so nIkon D3100 so 18-55mm lens
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Фин обид ова во Дојран. Ќе ти дадам две забелешки.
1. Си можел да го кропнеш во фотошоп чадорот што ти влетува од лево, знам дека во viewfinder не се гледа, а и на малото екранче тешко се забележува, ама во фотошоп требало да го видиш, и остраниш. Keep it clean.
2. Halo-то кај чадорите. Во иднина обидувај се да не ти се појавуваат такви работи.

Bobipp твоето не е HDR, туку пејзаж на кој само му се засилени боите во photoshop. Како и да е, фина фотографија. И пред да ги ставиш на интернет, смалувај ги фотографиите.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Еве една од мене, направена пред 3 саати, псеудо е, од една RAW слика, извадени 3 експозиции, на -1 раздалеченост, merge to hdr со енџинот на фотошоп, 32 битна обработка со плагинот од фотоматикс во фотошоп, се појави noise, пошо ја како идиот не ја исчистив сликата предходно.



Знам дека дечкото со моторот смета, ама Тончи знае колку гужва беше на собирот :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Need for Speed - Most Wanted :D
Затоа ти си сликал во RAW :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
_MG_6413_4_5_tonemapped.jpg

еве ја мојата прва HDR направена од 3 фотографии, ај кажувајте што и фали?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom