HDR (High Dynamic Range Photography)

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
ХДР ми беше занимлив еден краток период, али не на луѓе, природа.... може на архитектура, стари коли... облаци.... смислата на сликата ми е во сцената не во боите, ХДР ги прави вештачки, дречливи, сега користам “притаен“ ХДР со експозиции од +0,3 и - 0,3 а често после ги правам и црно бели. Од програмите го користам Dynamic-Photo HDR 5

Не мења многу разликата у експозициите, поише мења у процесот, имам правено и со 3 ev разлика, и пак изглеале релативно реалистични. Највише зависи од софтверот шо го користиш и КАКО го користиш, според мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom