Game of Thrones

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Тоа го има веќе неколку пати низ серијата. Во втора сезона кај Fist of the first men, после кај цртежите во пештерата кај Dragonstone минатата сезона, и мислам заборавам уште некое. Како да имаше објаснување што значи (не во серијата), ама ич не ми текнува.
mislam go ima uste u prvata epizoda

Може ли Бран да влегува во змејовите?

Во некои коментари на ФБ се сугерираше дека можеби онаа смешната сцена кога змејот демек реагира на односот на Џон и Калиси всушност е Бран кој што преку змејот ја следи ситуацијата па поради тоа инсистираше брзо да му се каже вистината на Џон
mislam da i ke ima takvo nekoe sranje najverojatno
na vtoro gledanje na simnata verzija imase recap pred da pocne epizodata i sve bese u sekundi flash sceni ama go dadoa bran kako warga i odma posle nego zmej otvara ocite
logicno e da moze spored mene

Ниту едното ниту другото нема оправдување. Немање време - за каде се брзаат? Зошто им требаше цела една сезона за да ја претстават религијата во Кингс Лендинг како нешто непотребно? Зошто дебелиот Сем ја изнаеба Гили кога можеше по шорткат да оди да чита книги? Зошто имаше misleading subplots како Лејди Стоунхард и сл? Поголемо губење време од тоа амин.
ГоТ е најгледана серија во светот и би го држела приматот до кога што сака. Епската форма на раскажување дава милион можности, ете Брејкинг Бед следеше една приказна со неколку subplots, а во ГоТ можеш да црпиш материјал до утре и да развиваш ликови и никој да не се буни.
Другото, дека епизодите биле скапи за снимање. Па не ставај сиџиај монтажна секвенца од двајца кај што пет минути летаат змејови за да се исклецаат во природа. Ама не може така затоа што новата публика на ГоТ сака да гледа летање змејови и ќе летаат, немаат избор кутрите. Нема оправдување и тоа е.
Се сеќавам дека ја гледам серијава од првата епизода кога излезе. Ако ја пуштам првата епизода и ја споредам со оваа, ќе паднам во депресија. А целиот сетинг им е ист освен змејовите.

п.с. она за што ми е премака е дека и џуџето го оглупавија на ниво на Џои од Френдс.
ne gi branam samo sakav da probam da si objasnam zaso vaka ni pravat :( ama i kako sam sto kaza, prikaznata e enormna, milion prikazni ima i kolku i da imaat vreme i pari ne mozat sve da vmetnat i objasnat u serijava bez da stane teska za sledenje naizmenicno sve za obicen gledac, zatoa vmetni od sve po nesto pa imas osnova za spin off, i religija i first men i decata od sumata i sve mozat sea

eve kolku najavija, 5 spinoffa?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас само ги жалам тие што од пусти хир први да ја гледаат епизодата ја гледаат на стрим со резолуција 140х220 (оние дивине). Навреда е за вакви кадри и режија се под фул ХД.

Врхунац е судирот на женско его меѓу Санса и Даенерис, ќе биде жустро. Епизодава вовед за останатото, можеле и подобро ама надокнадија со хуморот.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.730
Поени од реакции
11.565
Имаше многу паралели со првата епизода.

Двете епизоди почнаа со дете како се качува по дрва во Винтерфел со цел да ги види поубаво Кралот и Кралицата што доаѓаат (прочитав дека и истата музика била), муабетот на Нед и Роберт во првата епизода за Лијана и Регар со муабетот на Сем и Џон сега на истото место, сцените кај дрвото.

И двете епизоди завршија со Бран и Џејми. :D
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
@Zlatikevichius @Донев pustiv laptop bas da proveram, greska sum bil



Сезона 6, The Door. Првиот вајт вокер

Fist of the First Man


In one post-episode interview, co-showrunner David Benioff explained that these patterns were originally created by the Children of the Forest, and had a mystical significance to them. Since then, they’ve been co-opted by the White Walkers. So it’s entirely possible that they are a means of communication, or a perversion of certain important symbols from their creators.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Сигурни сме дека Церсеи не е видена во Париз денеска? :cautious:

Инаку, најдобар дел од епизодата, беше најавната шпица.

Мислам дека тоа доволно говори.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Имаше многу паралели со првата епизода.

Двете епизоди почнаа со дете како се качува по дрва во Винтерфел со цел да ги види поубаво Кралот и Кралицата што доаѓаат (прочитав дека и истата музика била), муабетот на Нед и Роберт во првата епизода за Лијана и Регар со муабетот на Сем и Џон сега на истото место, сцените кај дрвото.

И двете епизоди завршија со Бран и Џејми. :D
Дијалогот на Роберт Баратеон со Нед Старк во криптата од првата епизода на серијава е Монт Еверест за кој било дијалог од оваа епизода а посебно за дијалогот на Сем со Џон кој е на ниво на шпанска серија кога бабата и соопштува на внуката дека коњушарот не и е татко, туку кметот на селото.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
ne gi branam samo sakav da probam da si objasnam zaso vaka ni pravat :( ama i kako sam sto kaza, prikaznata e enormna, milion prikazni ima i kolku i da imaat vreme i pari ne mozat sve da vmetnat i objasnat u serijava bez da stane teska za sledenje naizmenicno sve za obicen gledac, zatoa vmetni od sve po nesto pa imas osnova za spin off, i religija i first men i decata od sumata i sve mozat sea

eve kolku najavija, 5 spinoffa?
Знам воте, јас само се надополнив на твоето пошо немав во кој контекст да изедам лајна, сам ќе бев :D
 
Ф

Флеш

Гостин
Сигурни сме дека Церсеи не е видена во Париз денеска? :cautious:

Инаку, најдобар дел од епизодата, беше најавната шпица.

Мислам дека тоа доволно говори.
Си ги бара слоновите :LOL:[DOUBLEPOST=1555367304][/DOUBLEPOST]
Откриено е значењето на „вртлогот“? Барав на нет,као една теорија се означува првото дрво кое плаче,место каде настанал Ноќниот Крал.Еден вид меморија,знак на даинг ванс,умрените.... Второ како 7те кралства
 
Последно уредено:

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Има да се напишат милион работи од кои веќе и сте напишале неколку, но нема сврха..

Едино мора да го одвојам убедливо најлошиот момент во епизодата:
-If you want a whore, buy one, if you want a queen, earn one.
и после 5 минути легнува со него...

Ооооокеј.
Но добро, да не бараме логика во серија во која има змејови, нели...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да не ја ширам многу, максимално се сложувам со постот на @wot. Ок си беше како за отварање, паралели со првата епизода, местење на коцките, повторни средби на сите ликови, но многу битни моменти и откритија се прват во сцени од 2-3 минути, тоа е тоа. (ама не мораше пет минути сцена како Џон и Денерис летаат змејови, аман од такви глупости). Мартин пред некое време дал интревју каде кажува дека дури и да не ги завршел книгите, со тоа што го има и со оквирот кои им го дал на авторите на серијата за крајот можеле да се извадат уште пет сезони.

Последната сцена ми беше најдобра, Џејми Ланистер, ликот со златен оклоп, златна коса, горд, висок, моќен кој дојава во Винтерфел како кралски гардист и денешиот Џејми, сакат, обелен и остарен, кој се појави во истиот двор како некој просјак, скршен човек на кој ништо не му остана.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Убаво рековте за subplots, има милион работи што можеа да ја продолжат серијата со претходното темпо и сѐ убаво да се објасни и раскаже.

Му текнува на некој што беше објаснувањето за ова?

 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.688
Sekoj ima pravo na svoe mislenje i imame razlicni vkusovi, ama preteruvate so hejtot spored mene. Jas ne ni ocekuvav nesto wow vo prvava epizoda, naprotiv ocekuvav i bas dobiv vakvi "mini najavi" za prodolzenieto od sezonata, voedno i krajot na serijata. Ste gi nabrojale gore dole tie desavki, Arja so toa kopje/mec whatever sto pobara od Gendry da i go napravi, Varys so izjavana deka nikoj ne e vecen, Dzejmi i Bran, spiralata na kraj i uste par drugi raboti. Mene ova mi e sosema ok i dobar voved za se nadevam najdobriot kraj na serijata. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom