Game of Thrones

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Има да се напишат милион работи од кои веќе и сте напишале неколку, но нема сврха..

Едино мора да го одвојам убедливо најлошиот момент во епизодата:
-If you want a whore, buy one, if you want a queen, earn one.
и после 5 минути легнува со него...

Ооооокеј.
Но добро, да не бараме логика во серија во која има змејови, нели...
Ова беше стварно многу глуп момент. Мислев дека ќе го врти уште некое време. Не дека тој ги купи со негови пари овие златните, или дека има и он некој избор сега ... Али пак од друга страна, тој братучед и го спржи, а Џејми си замина, па и да ја разбереме некако ајде.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Sekoj ima pravo na svoe mislenje i imame razlicni vkusovi, ama preteruvate so hejtot spored mene. Jas ne ni ocekuvav nesto wow vo prvava epizoda, naprotiv ocekuvav i bas dobiv vakvi "mini najavi" za prodolzenieto od sezonata, voedno i krajot na serijata. Ste gi nabrojale gore dole tie desavki, Arja so toa kopje/mec whatever sto pobara od Gendry da i go napravi, Varys so izjavana deka nikoj ne e vecen, Dzejmi i Bran, spiralata na kraj i uste par drugi raboti. Mene ova mi e sosema ok i dobar voved za se nadevam najdobriot kraj na serijata. :D
И јас исто али ние сме глупи, лоу експектешјн кретени што не разбираме.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Џејми ќе биде клучен во биткава...кога правеа муабет Бран и Сем, Бран му кажа дека чекал еден стар пријател, и оп, Џејми на крајот..

типувам за стотче дека Џејми ќе седи на тронот..:D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Ужасни дијалози, дете од шесто одделение ќе им напишеше подобри. Срамота. Епизодава требаше да биде 80-90 минути долга за да си кажат што имаат да кажат и да личи на нешто. Од друга страна, со вакво ниво на пишување, среќа што не беше подолга.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Како да се пичкаат да ризикуваат режисериве. За пишувањето и дијалозите не сум изненаден, катастрофа им се последниве 2-3 сезони и искрено не очекував да се променат во тој сегмент, ама во движењето на дејствието очекував да променат нешто.

Немаше потреба да се прави build up, претходните 7 сезони беа доволен build up за последнава сезона. Жално е да потрошиш цела епизода од последната сезона за да ни покажеш каде се наоѓаат сите ликови кога сите знаеме уште од минатата седма сезона дека главното дејство ќе се одвива на Север и нормално е сите да одат натаму. Поготово во сезона каде што имаш само 6 епизоди, мораа да направат нешто по спектакуларно.

Порано ваквите епизоди им успеваа бидејќи движечките карактери вез кои се градеше дејството беа низ различен дел од светот и нормално беше да ни прикажат кој каде е и што прави, башка ваквите епизоди ги вадеа и на добар дијалог, сега кога го немаат тоа мораа да се фокусираат на акција и разјаснување на работите.

Очекував повеќе искрено, реално првава епизода не ни покажа буквално ништо што претходно не го знаевме. Добра беше како за вовед епизода, ма да според мене немаше потреба од ваков тип на вовед епизода. Требаше уште од прва минута да се удри јако на разрешување на дејствието.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Абе ова детево на крај беше тој лордот на почеток што бараше уште коњи и на крај пратија raven дека нема да ги поддржат или па сцената беше на ѕидот?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Мислам дека општо ќе имаат направено dumbing down на целата сезона и не очекувам дека ќе има итри финти, политички интриги и јаки дијалози како во првите неколку сезони.

Моја прогноза е дека акцентот ќе биде ставен на епски битки, летање змејови и слично.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.559
Поени од реакции
52.351
Има да се напишат милион работи од кои веќе и сте напишале неколку, но нема сврха..

Едино мора да го одвојам убедливо најлошиот момент во епизодата:
-If you want a whore, buy one, if you want a queen, earn one.
и после 5 минути легнува со него...

Ооооокеј.
Но добро, да не бараме логика во серија во која има змејови, нели...
Сфати дека нема веќе роднини кои ќе ја задоволуваат, а сега го мрази Џејми и нема да сака бебето да го претстави како негово, па и одговара одма да го искористи Јурон за тоа.




И не знам како не требало ваква епизода да има за почеток, толку многу ликови се споија пак, се запознаа за прв пат. Може потобро ќе беше одма со битка да почне, сите да се веќе заедно, Џон и Денерис веќе да знаат за вистинското потекло на Џон. Па и Најт Кинг одма можеше да ни покажат дека е до Дорн стигнат, сигурно никој немаше да се жали.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Abe se ubivte od placenje site Stark da se obrdinat i sega toa vi e filer epizoda. Kako na drug nacin da mu kazat na Snow za potekloto po mail? Nabrzina?

Jas mislam deka epizodava bese toa sto treba da bide krajot na prethodnata sezona. Veke nema nepoklopeni kocki i od ponedelnik pocnuva razvrskata. Morase da go ima ova dobro e sto bas ovie dejstvija se odvivaat vo edna od pokratkite epizodi od ovaa sezona.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе ова детево на крај беше тој лордот на почеток што бараше уште коњи и на крај пратија raven дека нема да ги поддржат или па сцената беше на ѕидот?
првото колешке
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Ова беше стварно многу глуп момент. Мислев дека ќе го врти уште некое време. Не дека тој ги купи со негови пари овие златните, или дека има и он некој избор сега ... Али пак од друга страна, тој братучед и го спржи, а Џејми си замина, па и да ја разбереме некако ајде.
Golden Company беа купени со богатството што го запленија од Highgarden, ако ти текнува кога умира Olenna Tyrell со отровот кој и го даде Jaime минатата сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom