FILM CLUB (КРУГ 5) (198. Le conseguenze dell'amore / The Consequences of Love: 13.05-26.05.2024)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
12. За еден предложувач да има право да предложува филм следен, кога ќе му дојде редот, мора да има изгледано и напишано рецензија за минимум 1 филм од последните 3 предложени, и минимум 3 од последните 10. Во спротивно, го губи правото да предложува се додека не бидат задоволени овие два услова. Секако, ова не важи на почетокот, за првите 3 филма.
1637076822641.png

Вистина, како овој член има право да предложува? Да не ти е нешто роднина? :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Прегледај го приврзокот 313601

Вистина, како овој член има право да предложува? Да не ти е нешто роднина? :)
Можеби едноставно сака да ги рехабилитира членовите во клубот за поголема бројност... Колку повеќе сме толку е пошаренолико и поинтересно..
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ја ниту се ставам на форум, ниту имав намера да предложувам филм, ниту пак ми е гајле дали ќе го гледате филмов или ќе го бојкотирате. Му правам услуга на @Zlatikevichius пошто се замара за подфорумов и да ви ги прави животите интересни.

@Zlatikevichius вовел некое ново правило: секој што оваа година пишал барем еднаш у темава (гледал барем еден филм и го коментирал) да може да предложи еден филм. Ваљда за да има разноликост. Ја сум го гледал Inside Out лани и сум пишал рецензија, па ради тоа ми пиша да му предложам филм. Екстремно ме мрзеше да предложам филм и уште повише да пишувам објаснувања зошто треба да го гледате. Го сакам @Zlatikevichius, па за негов атер. Вие што сте хард кор членови на Филмскиот факинг клуб и спиете овде, ваљда треба да сте у тек со настаните и објавите на @Zlatikevichius.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.110
Поени од реакции
56.095
Можеби едноставно сака да ги рехабилитира членовите во клубот за поголема бројност... Колку повеќе сме толку е пошаренолико и поинтересно..
15-16 души сме вака поредовни, плус минус 2-3ца што ете каснат или се имаат откажано на пола.
Не е проблемот кој ќе предложува, секако целта е да се гледаат филмови и да се коментираат истите односно да се развие дискусија у тие 2 недели додека трае предлогот.
Не е ни инат у прашање, еј он не го глеал мојот сеа нема ни ја неговиот.

Стварта кај овие што ги изеде помрачина е што они воопшто не учествуваат тука, не придонесуваат со ништо, ги нема у дискусии, не гледаат филмови и оп после цел круг пак нивен ред, а некои вака конкретно како тебе ќе чекаат ред месеци и месеци.

После Шон требаше ти да добиеш шанса да предложуваш па после да се напраи нова листа на предложувачи, по редовност.

Како не ќе ги рехабилитира, сеа ќе видиш коа ќе му напраам пуч и ќе му го распаднам клубов, освен ако не ме поебат сојузниците што се изјаснија на бојкот. :kafence:

Џонтра Странски служби или Џонтра Мицкоски останува да видиме. :D
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.324
Поени од реакции
882
Тежок филм за гледање Совтска школа во лоша техника снимен само со еден ефект ,Филмот е снимен 1986 можеби влијани има
Чернобил несреќата која е април филмот е прикажан септември,исто на моменти потесќеа на Метро играта metro Exodus ,Нуклеарната војна се случила и сега услоите за живот се најминимални и важат други правила затворени во подземје ,како на Супер Марио филмот или незнам некој сличен амерички дали Марс со Шварценгер или Судијата Дред ама далеку е од Амерички нереализам ,ова е чист дистопсиски реализам нема шминка,како на Kurosawa Dreams.Приказната и наративот и баш не ја разбрав многу дијалозите не се баш поврзани нема некоја прича типично комунистички советски нехоливудски.Оцена 4.1
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.574
Поени од реакции
21.658
Ја ниту се ставам на форум, ниту имав намера да предложувам филм, ниту пак ми е гајле дали ќе го гледате филмов или ќе го бојкотирате. Му правам услуга на @Zlatikevichius пошто се замара за подфорумов и да ви ги прави животите интересни.

@Zlatikevichius вовел некое ново правило: секој што оваа година пишал барем еднаш у темава (гледал барем еден филм и го коментирал) да може да предложи еден филм. Ваљда за да има разноликост. Ја сум го гледал Inside Out лани и сум пишал рецензија, па ради тоа ми пиша да му предложам филм. Екстремно ме мрзеше да предложам филм и уште повише да пишувам објаснувања зошто треба да го гледате. Го сакам @Zlatikevichius, па за негов атер. Вие што сте хард кор членови на Филмскиот факинг клуб и спиете овде, ваљда треба да сте у тек со настаните и објавите на @Zlatikevichius.
Се утепав барајќи по листите да видам кога бил предложен Inside Out па уште лани, ама ти најверојатно мислиш на Soul, оваа година.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Се утепав барајќи по листите да видам кога бил предложен Inside Out па уште лани, ама ти најверојатно мислиш на Soul, оваа година.
Да, бе, Soul. Памтам од Пиксар беше, го измешав со Inside Out. :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.110
Поени од реакции
56.095
Мунгус Реџепи, сакам-нејќам. Прво ми го лајкнал постот каде повикувам на бојкот, после уредно пишал рецензија, па на крај пак се бунтува. Ама добро ќе му простам пошто рече дека го глеал филмов уште пред да биде предложен.

Така да, Јас,@Shawn Spencer , @Imperatorot , @moongoses , @123456 сме за бојкот.

@Комита Ултрас и @SK-92 гарант ќе бидат од моја.

@Corvus @wot @Anon @grande-juve ќе идат од кај Злате. Мада Корвус може да ја придобијам на шарм.

@Setsuko for the sake of the club, ќе остане на идејата да се гледаат филмови нометрват.

@devilko не би можел да претпоставам на која страна ќе повлече.
@Violetova нема да завземе страна.
@__Vita____ ќе рече како сакате дечки така правете, јас секако сум најнова, вратена, бла бла, ќе сака да остане добра во очите на сите членови.
@santelli пошто отворено влегов во нејзина одбрана би требало да застане на моја страна.

Кај овие неутралниве ќе пробаме да издејствуваме да потпишат и да го решиме овој спор.

Нашите барања се, дезертерите да се исклучат од листата на предложувачи, ова од Даедалус филмов што ни режисерот не може да го најде да го гледа одма да се тргне, Сантели да каже филм и после неа да се направи нова листа на предложувачи по редовност.

Џонтра Блампасиев.

:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.349
Поени од реакции
27.995
Dead Man's Letters

Ок филм. Тажен со лоша слика, ужасна сепија и катастрофа резолуција. Филмското уживање беше сведено на минимум бидејќи пола од сцените требаше да ги враќам и да влагам у телевизор за да видам што се дешава. Приказната не ме воодушеви нешто посебно али ужасно ми сметаше резолуцијата за да дадам објективна оценка.

6.5/10

Скроз нефер е членови што се активни (santeli) да чекаат ред бидејќи некој некогаш изгледал 1 филм, па дури не дојде ни да го презентира филмот што треба да се гледа.
@Zlatikevichius немам ништо против предложувачот, ама целта е дружба на темава и да дискутираме. Некој што го нема скоро цела година не гледам поента да биде вклучен. Не е дека клубов нема членови, сепак 23ца се сосема солидна бројка. Да почнеме или од ново или нека добијат предност оние што добиле највисока оценка односно ти, па девилко, итн.
Автоматски споено мислење:

Мунгус Реџепи, сакам-нејќам. Прво ми го лајкнал постот каде повикувам на бојкот, после уредно пишал рецензија, па на крај пак се бунтува. Ама добро ќе му простам пошто рече дека го глеал филмов уште пред да биде предложен.

Така да, Јас,@Shawn Spencer , @Imperatorot , @moongoses , @123456 сме за бојкот.

@Комита Ултрас и @SK-92 гарант ќе бидат од моја.

@Corvus @wot @Anon @grande-juve ќе идат од кај Злате. Мада Корвус може да ја придобијам на шарм.

@Setsuko for the sake of the club, ќе остане на идејата да се гледаат филмови нометрват.

@devilko не би можел да претпоставам на која страна ќе повлече.
@Violetova нема да завземе страна.
@__Vita____ ќе рече како сакате дечки така правете, јас секако сум најнова, вратена, бла бла, ќе сака да остане добра во очите на сите членови.
@santelli пошто отворено влегов во нејзина одбрана би требало да застане на моја страна.

Кај овие неутралниве ќе пробаме да издејствуваме да потпишат и да го решиме овој спор.

Нашите барања се, дезертерите да се исклучат од листата на предложувачи, ова од Даедалус филмов што ни режисерот не може да го најде да го гледа одма да се тргне, Сантели да каже филм и после неа да се направи нова листа на предложувачи по редовност.

Џонтра Блампасиев.

:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
го изглеав, ама од твоја сум <3
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Затоа мислам дека ова со давањето можност на сите што гледале макар еден филм да предложуваат, ќе внесе дополнителна свежина, и ќе ѕирнеме нешто поразлично.
Сега почнуваме со оние кои не дружеа само кратко време во клубот
Си кажуваше Злате неколку пати, кој имаше против требаше на време да протестира :D


Вие што сте хард кор членови на Филмскиот факинг клуб и спиете овде
Му правам услуга на @Zlatikevichius пошто се замара за подфорумов и да ви ги прави животите интересни.
:unsure:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
@Violetova нема да завземе страна.
Си ме погодил :D
п.с. Еднаш Корвус пиша дека Злате го води клубот, и дека освен кога бара мислење, да го оставиме да прави како смета дека е најдобро. Во случајов со новите предложувачи, иако не сум забележала дека било најавено, и мене ми дојде чудно, ама мислев да се држам до советот на Корвус и да не реагирам во ниеден правец :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Јас сум на платен годишен одмор од клубов, не би требало моето мислење да се зима во предвид, ама еве кога веќе ме прозваа ќе кажам што мислам.

Мислам дека клубот е за гледање филмови а не за давање филмови. Мене идејата уште на почетокот во првиот пост кога Злате ја најави многу ми се допадна и му предложив да ја остави и за понатака бидејќи сме тука да гледаме нови и различни филмови и колку повеќе предлози во еден круг толку подобро за сите нас, секој филм плус е добредојден, не сум тука да си ги репризирам моите предлози по 10 пати.

Со оглед на реакцииве, за моја и ваша жал најверојатно тоа нема да се случи и ќе останеме посиромашни за многу филмови, но што е тука. Мене ми е многу жал и за предложувачите кои наидоа на ваква реакција, а и за Злате кој ги бараше и надвор од форумов за да му кажат филм.

Стојам позади зборовите на Гранде дека ако ова ви сметаше требаше да си кажете уште кога беше најавено а не сега да бојкотирате на сета мака на сите инволвирани, барем да не се замараа луѓето да мислат филмови а и Злате да ги собира.

Јас ќе ги изгледам сите предложени филмови и ќе ги рецензирам соодветно најверојатно во моите термини зашто за нивните нема да можам.

Шемата на редоследот се надевам ќе остане како и досега, сепак тоа Злате ќе одлучи оставам на него.

Поздрав и се читаме во месецот на љубовта.

:pipi:
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.842
Поени од реакции
5.970
Иако не планирам да го бојкотирам филмот, се надевам ќе најдам време да го изгледам, сепак мислам дека не е фер членови кои изгледале еден филм, и никогаш не се појавиле повторно во клубов да имаат право да предложуваат, и тоа пред членови кои се моментално активни, гледаат, придонесуваат за дискусија...
Што знам, по мене повеќе шанса има да се привлечат членови во клубов ако им се дава шанса со активност, да предложуваат филмови, отколку некои кои е јасно дека не се заинтересирани на филмска дружба овде.

Исто така, ако се прави ресет за втор круг, по мене ќе е по фер да се подреди по активност, наместо по оценката што ја добиле за својот предлог. На овој начин секој ќе се труди да предложи светски познат и добро етаблиран филм за да извлече најголема оценка, и клубов ќе ја изгуби таа разноликост.
Бар јас сум гледал на катчево како можност за откривање на нешто ново, поинакво, нешто што инаку не би го погледнал. А колку само интересни парчиња филмови излегле од овде...

пр. Мунгусот и Гранде ги изгледале сите, зошто би бил јас пред нив за 2 круг? Би требало они да се најгоре на pecking order-от.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom