CN – Народна Република Кина

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.674
Najdobrite civilni dronovi gi pravi DJI.

Site znaeme za Tesla ama retko koj znae za poveke od 450te elekticni proizvoditeli na koli vo kina. Eve zirnete kako izgledaat 10tina od niv, ova e od shanghai expoto 2019.

https://www.dezeen.com/2019/04/25/auto-shanghai-2019-electric-cars/

Zapoznajte se so Ehang 184. Prviot patnicki dron. Kineski, normalno.

https://www.youtube.com/watch?v=WCbGwxYiWug

Ima miljarda drugi inovacii ama ovde ste prezeno tech zainteresirani pa ne veruvam deka bi ve interesiralo na primer inovacii za proizvodstvo na oriz vo solena (morska) voda... Toa na primer za azija vredi mnogu poveke nego bilo sto od ova pogore ama ne se palite vie na toa. Kina si gazi, poleka i sugurno.
Кано бе, немој и ти! Ај да беше некој прокомунист од стара СФРЈ со протежирање на Кина и Русија ај да сфатам ама и си шетан човек! Ги знаеш жолтите, Кина ќе гази а може и не, Австралија и НЗ тешко дека ќе се спротистават на нејзиното влијание, ама ресто од светот е голем залак за кинезите.
Ај земи ги јапонците, врв од технолошка уметност и што? Како беа еден куп оризојадачи, такви си останаа! Без никакво влијание во глобалната политика!
А браќата кинези имаат многу за одење до јапонците!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
@Human,
Ништо не сменија Кинезите, се е како што ти говориш, единствено што пронашле е тоалетна хартија.
Ете се извинувам што 'тврдам' нешто за што ти велиш дека е невистина...
Доволно ли е, треба ли уште?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.023
Поени од реакции
3.082
@Human,
Ништо не сменија Кинезите, се е како што ти говориш, единствено што пронашле е тоалетна хартија.
Ете се извинувам што 'тврдам' нешто за што ти велиш дека е невистина...
Доволно ли е, треба ли уште?
Не знам, ти велеше дека Кинезите направиле производи достапни за нас што Западот ни ги криел.
Чиста наша среќа што Кинезите ја откриле тоалетната, а не Западот. Ни се најдоа!
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.531
Поени од реакции
7.843
Потребата од такви прашања е твоето тврдење.
Во најблиската продавницза за техника има производи од Sony, LG, Bosch, Philips, Samsung, Asus, Indesit, Nikon, Continental и слично, како што имало и порано.
Што сменија Кинезите?
Кој е најголемиот нивен изум, тоалетната хартија? (ова го заклучив од линкот што го наведе како пример за Кинески изуми, кои патем сите се од среден век и наназад).

Еден од проблемите на Кинезите е што целата нивна економија (95%+) се заснова на склопување компоненти во готов производ. Најголем дел од Западни фирми што таму имаат свои фабрики.
Продуктите што се направени од Кинески компании се само копии на продуктите што ги произведуваат инвеститорите. (Кинезите бараат соработка со Кинеска компанија за да инвестираш таму, од очигледна причина, да можат да копираат, накратко).

Без стабилен R&D, без свои дизајни, Кинеските производи нема да бидат квалитетни, а со тоа и конкурентни на пазарот. (постојат исклучоци) Без преориентирање на економијата од масивна производствена лента кон услуги и сл. Кина тешко дека ќе може да се носи со еден Тајван, камоли со остатокот од светот.
Dodaj tamu na brendovite i Iskra. Sega skoro kupiv bormasina iskra ama jbg vo Kina napravena posto Iskra onaa slovenskata oddamna ne postoi. Dodusa vo najmala raka ke ti recam deka muabetot ti se sveduva na tipot :
Znaes koj go izmisli trkaloto. Site drugi od togas pa na vaka samo go kopiraat. Neznam sto treba da izmislat za da ti e po kef. Kvadrat?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.674
Dodaj tamu na brendovite i Iskra. Sega skoro kupiv bormasina iskra ama jbg vo Kina napravena posto Iskra onaa slovenskata oddamna ne postoi. Dodusa vo najmala raka ke ti recam deka muabetot ti se sveduva na tipot :
Znaes koj go izmisli trkaloto. Site drugi od togas pa na vaka samo go kopiraat. Neznam sto treba da izmislat za da ti e po kef. Kvadrat?
Ај сега јас неповикан како магаре:), ништо посебно не се бара, само тркалите да бидат округли, не со џумки!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.122
Поени од реакции
11.682
Ај сега јас неповикан како магаре:), ништо посебно не се бара, само тркалите да бидат округли, не со џумки!
тропате зелени само,а никогаш не сте ни биле во Кина во тие огромни градови ни па имате претстава што муабет правите. Муабетов ви е Кина не е фактор у светот зошто не се меша, па ти сакаш да се меша, да пратат тука војска да не окупираат? Ултра глуп муабет.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.531
Поени од реакции
7.843
Ај сега јас неповикан како магаре:), ништо посебно не се бара, само тркалите да бидат округли, не со џумки!
Vidi i jas vo mojata rabota cesto se srekjavam so kineska tehnologija i mozam slobodno da ti tvrdam deka za nekoi ako ne i povekjeto evropski brendovi e najblagoreceno izmislena. I vo pogled na cena, user frendly, servis i odrzuvanje i trajnost.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.674
тропате зелени само,а никогаш не сте ни биле во Кина во тие огромни градови ни па имате претстава што муабет правите. Муабетов ви е Кина не е фактор у светот зошто не се меша, па ти сакаш да се меша, да пратат тука војска да не окупираат? Ултра глуп муабет.
На погрешно место мудруваш! Сум бил, сум видел, знам што зборам! Наравоучение: ти си ултра, со твоите заклучоци.
Vidi i jas vo mojata rabota cesto se srekjavam so kineska tehnologija i mozam slobodno da ti tvrdam deka za nekoi ako ne i povekjeto evropski brendovi e najblagoreceno izmislena. I vo pogled na cena, user frendly, servis i odrzuvanje i trajnost.
И јас, уствари со западна технологија, склопена во Кина! Да, флексибилни се, ама дека се пофункционални од оригиналите, не се сложувам!
Поентата е што со исти пари можеш на секои 3 години да купуваш посвежа и посовремена технологија, отколку 10 години да работиш со западниот оригинал.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
@Human, не знаев дека вас Северџаните може човек да ве исчисти со тоалетна ама нема да смета да се проба и тоа.

тропате зелени само,а никогаш не сте ни биле во Кина во тие огромни градови ни па имате претстава што муабет правите. Муабетов ви е Кина не е фактор у светот зошто не се меша, па ти сакаш да се меша, да пратат тука војска да не окупираат? Ултра глуп муабет.
Како ти се одстојува, не гледаш дека водиш полемика со ... кои говорат дека Тајван и Хонк Конг се западни територии и светилници на демократијата на истокот, кои имаат за цел само да ја уништат темата и додека го прават тоа да пласираат и понатаму холивудски ср*ња.
Ќе биде интересно да се види како ќереагира Кина на најновите случувања околу Иран, штотуку сопштија дека САД соборил ирански дрон и ги повикува “сојузниците“ (само овој нашиов да не се истрча) да припомогнат.
Иран има стратешка важност за Кина и не верувам дека ќе дозволи на каубоите да се играат во нивно двориште.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.531
Поени од реакции
7.843
И јас, уствари со западна технологија, склопена во Кина! Да, флексибилни се, ама дека се пофункционални од оригиналите, не се сложувам!
Поентата е што со исти пари можеш на секои 3 години да купуваш посвежа и посовремена технологија, отколку 10 години да работиш со западниот оригинал.
Ne ne, bas kineska tehnologija, kineski brendovi, kineska programa. Vaka od moe iskustvo od tie sto sum gi sretnal i sum imal prilika da rabotam edinstveno samo avstrijskite se pokazaa kako podobri vo sekoj pogled od site drugi, potoa idat kineskite pa nekolku prazni mesta pa site ostanati. E sega po beliot svet mozda situacijata e druga no jas zboram za ona sto jas sum go sretnal i sum imal prilika da go rabotam.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Ајде наброј неколку технолошки новитети чии изумители се Кинезите?
Кога во Кина се измислија компасот и барутот тој денешен Запад се ориентираше според сонцето и мовта на дрвата и војуваше со лак и стрела. Кинезите го имале барутот 1000 години пред да дојде во Европа...
Human наброј неколку технолошки новитети чии изумители се Американците, ама (чистокрвни американци - домородците - староседелците) ???

И во Америка доста технолошки новитети доаѓаат од луѓе што се по потекло од Азискиот регион, пример ибеј е измислен од Иранец, Гуглот е измислен од Русин, доста Кинези ги има во САД што се врвни програмери, професори на универзитети, лекари...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.034
Поени од реакции
3.225
Кано бе, немој и ти! Ај да беше некој прокомунист од стара СФРЈ со протежирање на Кина и Русија ај да сфатам ама и си шетан човек! Ги знаеш жолтите, Кина ќе гази а може и не, Австралија и НЗ тешко дека ќе се спротистават на нејзиното влијание, ама ресто од светот е голем залак за кинезите.
Ај земи ги јапонците, врв од технолошка уметност и што? Како беа еден куп оризојадачи, такви си останаа! Без никакво влијание во глобалната политика!
А браќата кинези имаат многу за одење до јапонците!

Од азијатите едино кореанците ги мрзам повеќе од кинезите така да ни од далеку не навивам за нив или сакам да станат јаки ама реалноста е дека многу брзо се движат во таа насока. Јас прв пат во Kина бев 1998 и од тогаш имам една година живеено во Хонг Конг (работев за една од најголемите АУС банки таму) а сум бил може и 30тина пати овие 20тина години натака... Се сеќавам прв пат кога бев како беше а и како е сега. Пред месец дена бев во Гуангжоу и се гледа напредок како да споредиш МКД со Германија и тоа за 20тина години.

За разлика од западот они имаат зацртано план, градат мега метрополи каде ќе има 100 мил + население збиено во неколку града еден до друг (Јангци пример ќе ги опфаќа Шангај, Нанџин, Хангжоу, Хефаи, Вухи, Нингбо и ред помали и ќе има 150 мил населеније на простор помал од МКД). Овде ќе се форсира креативност, едукација, иновации и ред други работи. Доле се форсира Хонг Конг - Макао - Гуангжоу (со Фошан, Шензен, Донгуан, Жунаи и неколку помали) е и ќе биде главниот центар за производство а ќе има и неколку други такви... Со збивање на населението планот е да има поголема продуктивност и синергија која уште сега се гледа кога некој производ треба да се склопи од идеја до прототип. Лани во Германија бев во повеќе старт ап инкубатори во Колн, Берлин и Хамбург (интернационалниот град на ГЕР, градот со најдобра репутација за стартапи во Европа и градот пристаниште, логистички најповрзан во ГЕР) сакав да видам како функционираат и можам да ти кажам дека се гола вода во споредба со она што видов сега во Гуангжоу. Интересно беше што во Кина имаш цели екипи од секаде што одбрале да го склопат и создадат финалниот продукт таму а тука нормално кинезите учат и крадат технологии.... Со повеќе белци што зборев во Кина речиси сите истото го збореа ако во нивните држави им треба да завршат нешто година дена во кина тоа го прават за два месеци затоа што секое делче им е достапно или може да се изработи за ден два па и да има промени во прототипот лесно може тоа да се реши на лице место. Тоа на друго место на планетата тешко (јас очекував да може во ГЕР ако не на друго место ама на мое разочарување не беше баш така).

Покрај мега метрополите има и ред други работи од алтернативи на СВИФТ системот и крипто, петројуан, зајакнување на одбранебените способности, енергетика, храна... Хуавеи и нивната 5Г технологија не е толку проблем колку што е нивниот систем за „борба со криминал - безбеден град“ кој доколку се прифати 5Г ќе биде следно нешто што кинезите ќе им продаваат на домаќините а тука е и проблемот за америте. Како и да е во сите погледи они грабат напред.

Уште една интересна работа е што пред се ние „западњаците“ сме оптеретени со ова. Таму на никој не му е гајле, никој не зборува кога Кина ќе биде прва економија или светска сила. Гајле им е дали ќе биде во 2020, 2030 или 2130... Они гледаат да се развиваат на долга стаза и создаваат долготрајни партнерства. Спремни се да се договараат, преговараат, предоговараат, дури и да изгубат мал дел тука и таму. Добар пример ти се грциве и повторните преговори со нив, па еве и со Зајо кај нас, после сите гомна изедени за мито пак седнаа и преговараа и потпишаа анекси и глупости. Види само што прават во Африка.

Глобалната политика на начин на кој ние сме навикнати и ја сфаќаме полека ја снемува. Да, се слагам, далеку се оризојадачите од она што америте, европејците и русите се на глобално ниво ама нив тоа сеуште не ги интересира. Нив сега ги интересира економија, логистика, до некој степен одбрана највеќе зашто не им веруваат на америте да ги штитат трговските рути поготово во ера кога англо америте се помалку домираат со трговија.

Ќе фати уште време ама само што почнаа да го грицкаат системот а веќе не се ситни залаците него се повеќе системот наликува на швајцарско сирење. Тивко без да го свртат фокусот кон себе создаваат алтернативи, обезбедуваат суровини, најдоа дури и поефтина работна сила (Африка) да ги префрлат нивните производства натака. Ќе фати уште време ама тешко е да ги запреш и реално не гледам како, мислам дека се спремни да одговорат на се може нема секоја битка да ја добијат ама во секој поглед може да изнудат пат позиција и нови преговори, еве гледаш и сам сега со Хуавеи.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.100
Поени од реакции
8.543
доста Кинези ги има во САД што се врвни програмери
Јас до сега Кинез врвен програмер не сум сретнал, па макар бил и од САД... само сум сретнал Кинези кои си мислат дека се врвни програмери....
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
187
Поени од реакции
173
Јас до сега Кинез врвен програмер не сум сретнал, па макар бил и од САД... само сум сретнал Кинези кои си мислат дека се врвни програмери....
 
На врв Bottom