CN – Народна Република Кина

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.210
Поени од реакции
3.557
Се кладам дека поголем дел од нив се Индијци, а не Кинези.
a sto se onie other? indijcite retko gi klasificirast kako azijati.

azijative ne se samo kinezi, ima tuka mnogu filipinci, poveketo kompanii imaat tamu IT support i vrabotuvaat iljadnici luge tamu.

fintava e sto vo grafot se uglavno zapadnjacki firmi, tuka falat kineskite firmi kade se vraboteni samo kinezi. btw firmata huawei ima otprilika isto podneseni patenti kolku germanija, poveke od svajcarija, italija, svedska, avstralija, kanada.....

kaj se tuka alibaba, tencent, baidu, xiaomi, oppo...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.680
Поени од реакции
9.933
ако барате споредби со други држави во ит секторот, hackerrank не знам колку е релевантен, но има некои податоци какви такви (мислам дека се солидни, според примерокот).
Пример, најдобра држава top 10 developer hubs е Сингапур. Од 30 земји Кина и Русија се во средина (корупција, скилс, јазик, даноци, плати и слично).
Изненадува на пример % жени девелопери од вк број девелопери не се ни Русија ни Сад туку Индија, втора Емиратите. Кина е четврта, Сад 11ти, УК 23ти. Ова веќе повеќе е до т.н. gender gap што ете реално каде има поголеми родови разлики, во "демократските" држави.
Најголем извор за т.н. data scientists е САД, втора Индија...Според истите, топ 3 најдобри школи за девелопери се во Русија, Кина и Виетнам.
На Хакерранк, во топ 50 земји со девелопери, најдобар скор има Кина, веднаш до неа Русија.

САД и повеќето европски земји се далеку од она што ни го "продаваат" во нивните кампањи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.174
Поени од реакции
16.885
Најпознат кинески девелопер е Еван Ју. Ама и тој после средно се има школувано во САД.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
198
Поени од реакции
187
Демек азијциве се Кинези?
Не најдов колку од нив се Кинези, Индијциве ако не грешам се Caucasian.[DOUBLEPOST=1563625108][/DOUBLEPOST]
kaj se tuka alibaba, tencent, baidu, xiaomi, oppo...
Ова е само за Америка, а тоа и беше дилемата, ако ја пратиш дискусијата.
Zaptija Stojkov напиша:
доста Кинези ги има во САД што се врвни програмери
[DOUBLEPOST=1563625463][/DOUBLEPOST]
Најпознат кинески девелопер е Еван Ју. Ама и тој после средно се има школувано во САД.
Ги има многу, и тоа доста познати, коосновачот на Yahoo, Џери Јанг или Стив Чен на Јутјуб, тука ги има најпознатите Кинески Американци,
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Chinese_Americans
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
12.174
Поени од реакции
16.885
Ги има многу, и тоа доста познати, коосновачот на Yahoo, Џери Јанг или Стив Чен на Јутјуб, тука ги има најпознатите Кинески Американци,
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Chinese_Americans
CEO не е техничко лице, CEO е бизнисмен. Развој и менаџмент се различни работи, особено кога е софтвер во прашање, и факт е дека нема многу Кинези во развој. Ама причина за тоа не е што Кинезите не ги бива, туку голем број на објективни политички причини.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
198
Поени од реакции
187
CEO не е техничко лице, CEO е бизнисмен. Развој и менаџмент се различни работи, особено кога е софтвер во прашање, и факт е дека нема многу Кинези во развој. Ама причина за тоа не е што Кинезите не ги бива, туку голем број на објективни политички причини.
Овие се основачи и не почнале како CEO на илјадници вработени, а на линкот ќе најдеш секакви.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.678
Поени од реакции
9.528
Не најдов колку од нив се Кинези, Индијциве ако не грешам се Caucasian.[DOUBLEPOST=1563625108][/DOUBLEPOST]
Ова е само за Америка, а тоа и беше дилемата, ако ја пратиш дискусијата.
[DOUBLEPOST=1563625463][/DOUBLEPOST]
Ги има многу, и тоа доста познати, коосновачот на Yahoo, Џери Јанг или Стив Чен на Јутјуб, тука ги има најпознатите Кинески Американци,
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Chinese_Americans
од 1.4 милијарди само во Кина, таман работа да не се најдат 100тина .... Па Балканов цел да го земеш има барем 100 пати повеќе познати во Америка одколку Кинези, а Балканов нема ни 100 Милиони...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.355
Кина ја повика ЕУ да не се меша во внатрешните работи на Кина, и ги потсети дека Хонг Конг и неговите проблеми се внатрешна работа на Кина.
“ЕУ не смее да се меша во случувањата во Хонг Конг во било која форма или да подржува насилници и прекршители на законот“ - изјави портпаролот на кинеското МНР.

Huawei -пласира (открива) сопствен ОС, кој нема да биде наменет за класичните паметни телефони.
Што глумат овие Кинезиве од каде они може да смислат таков софтвер, кога се знае дека се неспособни па уште и нема да бил компатибилен со класични телефони туку само со 5Г, мислам дека се прават важни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.678
Поени од реакции
9.528
Кина ја повика ЕУ да не се меша во внатрешните работи на Кина, и ги потсети дека Хонг Конг и неговите проблеми се внатрешна работа на Кина.
“ЕУ не смее да се меша во случувањата во Хонг Конг во било која форма или да подржува насилници и прекршители на законот“ - изјави портпаролот на кинеското МНР.

Huawei -пласира (открива) сопствен ОС, кој нема да биде наменет за класичните паметни телефони.
Што глумат овие Кинезиве од каде они може да смислат таков софтвер, кога се знае дека се неспособни па уште и нема да бил компатибилен со класични телефони туку само со 5Г, мислам дека се прават важни.
wow сопствен оперативен систем... кој нема да е компатибилен со други телефони а со тоа ни со популарен софтвер.... со други зборови самоубиство од заседа....


уствари само малку да просурфаш... ја добиваш инветивноста...

https://www.pocket-lint.com/phones/news/huawei/148304-it-sounds-like-huawei-s-new-oak-os-is-coming-to-the-mate-30-in-october

It'll be based on the open source version of Android, so don't expect it to look vastly different to Huawei's existing software - which is a skin running on top of Android anyway.

However, there won't be any Google apps, though it will surely be possible to install them yourself in the same way you'd install them on other Android phones that don't have them
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.355
Кина никако да ги ангажира нашите форумски зналци, туку постојано оди од грешка во грешка.
Прво објавија дека нивниот гигант Хуавеи ќе правел свој ОС кој ќе бил базиран на отворен код на Андроид и со тоа покажаа дека само копираат а не можат да смислат ништо ново...
Пред некое време пак почнаа да се фалат со


видео ТВ Звезда https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/20194201446-yD8m5.html/player/
и што очекуваат некој да ги смета за еднакви со себе, срамота ништо да научат, многу добро знаеме дека купија и дека градат 4 со временски рок од 2 години и што со тоа. Многу подобро ќе им оди ако ангажираат некој наш колега од форумов а кој одлично ги разбира инвентивноста и други слични ситници.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.678
Поени од реакции
9.528
Кина никако да ги ангажира нашите форумски зналци, туку постојано оди од грешка во грешка.
Прво објавија дека нивниот гигант Хуавеи ќе правел свој ОС кој ќе бил базиран на отворен код на Андроид и со тоа покажаа дека само копираат а не можат да смислат ништо ново...
Пред некое време пак почнаа да се фалат со


видео ТВ Звезда https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/20194201446-yD8m5.html/player/
и што очекуваат некој да ги смета за еднакви со себе, срамота ништо да научат, многу добро знаеме дека купија и дека градат 4 со временски рок од 2 години и што со тоа. Многу подобро ќе им оди ако ангажираат некој наш колега од форумов а кој одлично ги разбира инвентивноста и други слични ситници.
Збориме за инвентивност, а не за нешто што се купува со пари....

Додека западот (вклучително и Русија тука) е воено технички супериорен, нема никад да дозволи Кина да буши....

Кинеската воена технологија е децении назад. Како пример тек сега почнаа со развој на млазни мотори, кои пак се базираат на некоја застарена западна технологија.

И доста плачеш како некој буљаш... и да ме инсинуираш без да ме тагнеш....

Ти беше тој што кажа дека ќе правеле сопствен оперативен систем, најверојатно импресиониран од некој чкљ портал... и го презентираше тоа како откритие, небаре стигнале на Алфа Кентаури....

Не ги бива Кинезите... освен пари од опресија на сопствениот народ, ништо друго не праат.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.675
Поени од реакции
1.355
Збориме за инвентивност, а не за нешто што се купува со пари....
Додека западот (вклучително и Русија тука) е воено технички супериорен, нема никад да дозволи Кина да буши....
Кинеската воена технологија е децении назад. Како пример тек сега почнаа со развој на млазни мотори, кои пак се базираат на некоја застарена западна технологија.
И доста плачеш како некој буљаш... и да ме инсинуираш без да ме тагнеш....
Ти беше тој што кажа дека ќе правеле сопствен оперативен систем, најверојатно импресиониран од некој чкљ портал... и го презентираше тоа како откритие, небаре стигнале на Алфа Кентаури....
Не ги бива Кинезите... освен пари од опресија на сопствениот народ, ништо друго не праат.
Види вака отварањето на тема за Кина не беше замислено за пласирање на тоа колку Кина е водечка сила во инвентивност-пронаѓаштвото туку колку Кина како глобален чимбеник има влијание на свтските токови во политиката, економијата и другите случувања. Ја отворив затоа што некои на тема за Иран почнаа да пласираат свои есеи за Кина и западна пропаганда за истата.
Колку што гледам и овде истото се случува.
Неспорно е дека Кина е нов играч (20-30 години) во сферата на техносферата воспоставена од западните центри.
Но времето на Кина доаѓа и затоа сметав дека треба да се запознаеме повеќе со Кина, со нивната култура, менталитет, филозофија, нивната глобална политика, а како постојана членка на СБ, само неупатен би тврдел дека Кина е маргинален фактор во светските процеси.
Кога би воделе дискусија за тоа што и колку Кина придонела во светската наука мислам дека целта би била пропуштена, не знам можеби на таквите написи токму тоа им е целта.
Еден од големите придонеси на Кина е ракетната технологија, барем така мене ме учеа на училиште, со напомена дека колку и да истражуваат и да напредуваат Русија и САД секогаш ќе бидат втори, ама како што реков не гледам потреба за такви работи барем не во овој контекст и не денес.
Да напишеш “Не ги бива Кинезите... освен пари од опресија на сопствениот народ, ништо друго не праат.“ доволно говори за мотивите, така да на спинови колку и што постигнала или пронашла Кина повеќе немам намера да губам време. Ако ви е задоволство да пишувате такви работи продолжете, а моето мислење за истото веќе го реков.

(-пренесов објавена вест дека Кина односно Хуавеи работи на сопствен ОС заради проблемите и трговската војна со САД, колку истиот ќе биде прифатен ќе покаже времето па тој уште не ни пуштен во употреба туку се тестира;
-околу технологијата мене ми е прифатлива кинската филозофија која технолошките пронајдоци ги смета за придобивка на сите луѓе со цел да им го подобри квалитетот на животот, која пак е спротивставена кон тнр западна филозофија која технологијата ја смета и употребува само со цел да доминира врз останатите...
-но како што велиш секој како учел и научил, не може да се очекува да се излезе надвор од кожата, тоа си што си!)
 
На врв Bottom