CN – Народна Република Кина

Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.795
Абе да правиме разлика од иновации до масовно производство. Иновации кои влијаеле или ќе влијаат во светски рамки, како што велат линковите. Некои почнаа за квалитет на производство кој е дискутабилен од повеќе аспекти.
Кинеска запалка не е кинеска иновација, me sherlock :D
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
188
Поени од реакции
177
Абе да правиме разлика од иновации до масовно производство. Иновации кои влијаеле или ќе влијаат во светски рамки, како што велат линковите. Некои почнаа за квалитет на производство кој е дискутабилен од повеќе аспекти.
Кинеска запалка не е кинеска иновација, me sherlock :D
Иновации има и сега само ти си заглавен во 20-ти век.
Пр. Ти ќе му кажеш дека денес Кина е број еден на поле иновации, а ќе ти вратат со тоа дека Тесла, или било кој не биле Кинези и оди разбери се. (Од друга тема, но истава дискусија се повтара по кој знае кој пат.)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.795
Да си купиш Gree
@Strelec ќе ти објасни зошто. Или оди - најекономично греење, цела тема Јапанци vs Кинези.
Гри, како и да се чита, вели за време на глобалната рецесија остварил 23 милијарди долари во нарачки, во 2011 нето приход им е зголемен за околу 50% во однос на претходна година.
Иновации има и сега
Со www секој има пристап до такви информации, ако го интересираат. Некои интересни показатели за производство
Exports of air conditioners grew as compared to 2009 and surpassed pre-crisis levels. Large increases in exports to Southeast Asia and Latin America were seen in particular. All in all from August 2009 to July 2010 exports to Latin America reached approximately 6.7 million units. Brazil, Argentina, and Mexico are the biggest importers. China’s exports to Africa increased from 190,000 units in January to 388,400 units in June, equivalent to year-on-year increases of 38% and 134.6%, respectively.

Strong internal and external demand caused Chinese manufacturers, including Gree, Midea, Haier, TCL, and Hisense-Keion, to increase production. To move production closer to local markets, Gree, Midea, and TCL opened assembly lines in the Middle East and Africa.

лидери во соларни инвертери
топ 20 интернет лидери
откако ги прочитав линковите (досега не ме интересирало нешто посебно) и постовите,се повеќе сум фасциниран од Кина во глобала.
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
736
Поени од реакции
381
кај кинезите е предноста тоа што имаат ресурси да го пуштат продуктот во проузводство многу брзо иммат човечки ресурси фабрика градат за краток рок .а кај нас и други држави некоја иновација со години ќе се промовира и останува во прототип ништо не се прави,на пример електричните тотинети постоое и порано ,или дроновите,кинезите почнаја да ги произведват масовно и станаја меинстрим .[DOUBLEPOST=1563383646][/DOUBLEPOST]
Да си купиш Gree
@Strelec ќе ти објасни зошто. Или оди - најекономично греење, цела тема Јапанци vs Кинези.
vidi go fidget spinero so kineski lageri 20 sek so japanski 4 min ,ili znajs da prajs ili neka neprat ko ne gi biva.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.132
Поени од реакции
11.692
Превише се омаловажува Кина, точно е дека во некои работи се зад многу држави, но во други пат го водат орото како што е 5Г технологијата на Хуавеи.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.674
кај кинезите е предноста тоа што имаат ресурси да го пуштат продуктот во проузводство многу брзо иммат човечки ресурси фабрика градат за краток рок .а кај нас и други држави некоја иновација со години ќе се промовира и останува во прототип ништо не се прави,на пример електричните тотинети постоое и порано ,или дроновите,кинезите почнаја да ги произведват масовно и станаја меинстрим .[DOUBLEPOST=1563383646][/DOUBLEPOST]
vidi go fidget spinero so kineski lageri 20 sek so japanski 4 min ,ili znajs da prajs ili neka neprat ko ne gi biva.
Дека можат да пуштат во производство се и сешто тоа пеки, арно ама не се потресуваат за минусите и лошиот квалитет.
Соработувам со нив, знам што зборам.
Завршната контрола им е во минус, иновативноста исто. Сеуште грото работи им се копии.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Би било добро за квалитетот на кинеските производи да се грижите кога одите да купувате.
(Но кога веќе ги отварате тие теми и што се однесува до квалитетот имаше еден од нашиве простори кој бил таму 5-6 години и според неговото искуство на почетокот имало 19-24 на 10.000 а денес бил постигнат резултат од 5-7 на 10.000, сепак тоа се негови зборови, а инаку работел на контрола на квалитетот)
Кога ги спомнав авторските права и патенти, на ум имав пред се разликата во односот кон тие работи која е сосема поинаква од нашиот поглед кој ни е насаден од западните вредности.
Односот кон патентите се разликува согласно нивното Конфучијанство, едноставно тоа е друга цивилизација и има поинакви погледи од онаа на која сме ние навикнати.
Токму заради таквата нивна филозофија се и дел од проблемите кои ги имаат со другите, тие едноставно не можат да сфатат дека некој изум му припаѓа на некоја компанија или на група тие сметаат дека сите изуми им припаѓаат на сите луѓе на планетата и дека се настанати токму од тие мотиви да го подобрат квалитетот на животот на сите а не само на Американците или....

туку видете како се демонкратизира Хонк Конг се низ очите на новите демократи
денес при едни такви демократски протести еден полицаец е брутално претепан од страна на демократските сили
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.674
Значи не зборам за миксери или пегли, туку за софистицирана опрема! 500 на 10000 би бил добар резултат!
Остајте Конфучие кој му чуе! Убаво знаат кој патент чиј е и колку од него може да се користи! На мое инсистирање да воведат стандарден чекор при листање на податоци, одговорија дека ќе имаат проблем со јапонската фирма, нивен основач на времето!
Инаку копираат све живо, ама со изим од сопствениците на патентите.
Шемата е: Почнуваат како фабрики за склопување на брендирана стока, после неколку години добиваат право на пуштање под свое име на постарите производи. 90 % за кинескиот пазар, ресто за Азија и Источна Европа.
Радува тоа што прават сериозни напори и делумно успеваат да тргнат и по свој пат!
Ете погоре спомнатиот Грее е доказ за тоа!
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
188
Поени од реакции
177
Е која е таа софистицирана опрема која ни Кинезите не знаат да ја произведат?

Што се однесува до иновативност

[DOUBLEPOST=1563427142][/DOUBLEPOST]
кај кинезите е предноста тоа што имаат ресурси да го пуштат продуктот во проузводство многу брзо иммат човечки ресурси фабрика градат за краток рок .а кај нас и други држави некоја иновација со години ќе се промовира и останува во прототип ништо не се прави,на пример електричните тотинети постоое и порано ,или дроновите,кинезите почнаја да ги произведват масовно и станаја меинстрим .
vidi go fidget spinero so kineski lageri 20 sek so japanski 4 min ,ili znajs da prajs ili neka neprat ko ne gi biva.
Споредби ќе правиш за ист ценовен ранг инаку нема смисла. А дека има производи кои се Кинески и се прилично солени за наш стандард, биди сигурен.
Прашање е и што не е произведено во Кина, сите западни брендови таму се преселени.


Jobs’ reply was unambiguous. “Those jobs aren’t coming back,” he said, according to another dinner guest.
The president’s question touched upon a central conviction at Apple. It isn’t just that workers are cheaper abroad. Rather, Apple’s executives believe the vast scale of overseas factories as well as the flexibility, diligence and industrial skills of foreign workers have so outpaced their U.S. counterparts that “Made in the USA” is no longer a viable option for most Apple products.
[DOUBLEPOST=1563432287][/DOUBLEPOST]И едно видео за крај, можеби и ќе разубеди никои за она што е денес Кина.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.039
Поени од реакции
3.237
Najdobrite civilni dronovi gi pravi DJI.

Site znaeme za Tesla ama retko koj znae za poveke od 450te elekticni proizvoditeli na koli vo kina. Eve zirnete kako izgledaat 10tina od niv, ova e od shanghai expoto 2019.

https://www.dezeen.com/2019/04/25/auto-shanghai-2019-electric-cars/

Zapoznajte se so Ehang 184. Prviot patnicki dron. Kineski, normalno.

https://www.youtube.com/watch?v=WCbGwxYiWug

Ima miljarda drugi inovacii ama ovde ste prezeno tech zainteresirani pa ne veruvam deka bi ve interesiralo na primer inovacii za proizvodstvo na oriz vo solena (morska) voda... Toa na primer za azija vredi mnogu poveke nego bilo sto od ova pogore ama ne se palite vie na toa. Kina si gazi, poleka i sugurno.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.024
Поени од реакции
3.086
Ако не постоеше Кина никогаш немаше да ги видиме технолошките новитети кои западот љубоморно ги чуваше за себе“ виде тврдење или изјавувам, сеедно, дека технолошките изуми со кои се дружиме секој ден се пронајдоци на и од Кина
Добро еве кажи кои се тие пронајдоци што Западот не ни ги даваше, а Кина ни ги овозможи?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.795
Човече, какви ствари смислуваат во производство на храна . Додуша мора, треба да се исхрани скоро четвртина население.
Че се преселам во Кина :vozbud:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.039
Поени од реакции
3.237
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Добро еве кажи кои се тие пронајдоци што Западот не ни ги даваше, а Кина ни ги овозможи?
Навистина не ми е јасно која е потребата од вакви прашања.
За да не одиме нашироко те упатувам да појдеш до најблиската продавница со техничка стока па и друго и самиот ќе се увериш. Најголемиот дел од тие стоки беше недостапен за обичниот граѓанин пред да се појави Кина како глобален дистрибутер на тие добра.

Човече, какви ствари смислуваат во производство на храна . Додуша мора, треба да се исхрани скоро четвртина население.
Че се преселам во Кина :vozbud:
Пред неколку години Кина направи увоз на 350 тони (изгледа беа илјади тони ама тоа е стара вест па не сум сигурен) синтетичко месо од израел... такво месо не би сакал, благодарам.
Јас сепак би останал во Македонија само би сакал да се достигне некое завидно ниво на технологија со да речеме ЦНЦ-машини и 5Г и тука во Македонија ќе биде одлично за живеење, се разбира претходно треба да се разбуца цела оваа криминална и квислиншка банда која ги запоседна сите пори на општеството!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.024
Поени од реакции
3.086
Навистина не ми е јасно која е потребата од вакви прашања.
За да не одиме нашироко те упатувам да појдеш до најблиската продавница со техничка стока па и друго и самиот ќе се увериш. Најголемиот дел од тие стоки беше недостапен за обичниот граѓанин пред да се појави Кина како глобален дистрибутер на тие добра.
Потребата од такви прашања е твоето тврдење.
Во најблиската продавницза за техника има производи од Sony, LG, Bosch, Philips, Samsung, Asus, Indesit, Nikon, Continental и слично, како што имало и порано.
Што сменија Кинезите?
Кој е најголемиот нивен изум, тоалетната хартија? (ова го заклучив од линкот што го наведе како пример за Кинески изуми, кои патем сите се од среден век и наназад).

Еден од проблемите на Кинезите е што целата нивна економија (95%+) се заснова на склопување компоненти во готов производ. Најголем дел од Западни фирми што таму имаат свои фабрики.
Продуктите што се направени од Кинески компании се само копии на продуктите што ги произведуваат инвеститорите. (Кинезите бараат соработка со Кинеска компанија за да инвестираш таму, од очигледна причина, да можат да копираат, накратко).

Без стабилен R&D, без свои дизајни, Кинеските производи нема да бидат квалитетни, а со тоа и конкурентни на пазарот. (постојат исклучоци) Без преориентирање на економијата од масивна производствена лента кон услуги и сл. Кина тешко дека ќе може да се носи со еден Тајван, камоли со остатокот од светот.
 
На врв Bottom