CN – Народна Република Кина

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
21 Век - Кинеско столетие
Ако се гледат трендовите уште денес овој век може да се прогласи за столетие на Кина.
Во списокот на Fortuna 500, повеќе од половината се кинески компании, иако американските компании во вкупен износ се повеќе 28,8% а кинеските само 25,4% трендот е стабилен.
Прашање на месеци и години е кога приматот ќе го преземе Кина, и внимавајте сето ова во услови на “сопки“ од сите страни (трговски војни и сл.), и покрај очевидното креирање на мислење дека Кина само со копирање и кражба како што велат станала тоа што е, заборавајќи дека и тие што се сега на тоа место исто така со класични империјални инструменти, грабежи па и геноцид на многу домородни.. сега се претставуваат за демократи и борци за слобода (имаме такви и во парламентот на Северџистан).

(Руанда откако ги вкуси плодовите на западната демонкратија сега оди по друг пат...
... без коментар)


Деновиве Кина влезе и во Мерцедес за сега со скромни 5%, но ако се има во предвид договорот со кој Кина треба да ја има улогата на снабдувач на авто-индустријата со електромотори како би можело во Германија 2030г. да се укинат возила со мотори на внатрешно согорување, тогаш оваа само покажува дека Кина го апсорбира и тнр. мотор на четвртиот рајх.
Телекомуникацискиот гигант Хуавеи и покрај забраните граби со крупни чекори, потпишани 50 комерцијални договори за изградба на 5G мрежи од тоа 28 во Европа. Во КСА, во РФ, УК (овие сигурно ќе се откажат), Шпанија, Швајцарија... (новиот софтвер кој го развива Хуавеи е за уреди компатибилни со 5G)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.020
Поени од реакции
3.056
Целиот аеродром е смислен од архитекти на ADP Ingénierie
Освен француските архитекти, интернационалноста на аеродромот е и во тоа што на пример за него германската компанија Тајсенкруп испорачува 155 лифтови и 22 ескалатори, а тешка машинерија од германски Виртген е користена за рамнење и асфалтирање на пистите, плус израелски Ексајт системс ги снабдуваат системите со вештачка интелигенција за надзор на пистите и нивно чистење од птици или опасни предмети.

:oops:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.558
Поени од реакции
3.150
Кинезите копираат технологија,и таков неквалитет се шо дас купиш невреди.пример кинеските возови што ги зедоја владата од кина ,споредете ги со штадлер швајцарските во србија ,а на ист тендер беа ,други производи да не набројувам од обичен молив смрди на хемикалија ,никакви стандарди за производство,трба да се забрани се од кина да се крени квалитетот во светот секоја држава нека си произведува свои производи нешто шо го нема само да се увезува а не се од кина да купуваме.купете нешто јапонско па видете сите призводи со контрола на загарантиран квалитет.
Сум бил во Кина и сум бил сведок на нивната технологија (новиот воз, роботи, автомобили и тн.) и можам да кажам дека имаат одлична технологија. Копирано или не, не знам, но знам дека е добро се што прават.
За брзо време ќе го преовладат светот со нивната технологија. Еве гледај Шаоми, Хуавеј и други Кинески марки што се продаваат и се добри во Македонија, а не па во Германија, Италија, Шпанија и тн.

Со два збора: Газат Кинезите!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Кина со железницата ги поврзува Атлантикот и Индискиот Океан

Ова е прва железничка линија што ги поврзува исток и запад. Возот заминал Дар ел Салам на 14 јули, со 54 туристи, пренесува кинескиот портал ECNS.
Пругата е долга 4.300 километри и се состои од два дела: Танзаниски железници, чија изградба беше помогната од кинеската влада во 1970-тите и Анголи железници, изградена во 21 век од кинеската железничка корпорација.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
21 Век - Кинеско Столетие

Ако некој следи и сака да знае зошто Кина граби со големи чекори може да види само со летимично листање или преглед...
Инаку Кина стана најгломе кредитодавач поголем дури и од ММФ и СБ заедно, а нејзините банки се меѓу првите 4 (со капитал 13.000 милијарди)...


Можеби е време да се постави прашањето зошто Кина има раст од 6,8-14,6 со децении и што е потребно за да се подготвиме за новите трендови кои притискаат или и понатаму ќе ја држиме главата во песок!

Инаку тркалото на историјата си оди по својот пат ако не се подготвиме и тој воз ќе замине.
еве што J.P. Morgan говори и како гледа на работите.

Is the dollar's "exorbitant privilege" coming to an end?
The U.S. dollar could lose its status as the world’s dominant currency. How does this affect investors?
...
Според многумина иста е судбината и на Еврото, а можеби и попрво тој ќе замине од доларот!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.090
Поени од реакции
40.690
Кина со железницата ги поврзува Атлантикот и Индискиот Океан

Ова е прва железничка линија што ги поврзува исток и запад. Возот заминал Дар ел Салам на 14 јули, со 54 туристи, пренесува кинескиот портал ECNS.
Пругата е долга 4.300 километри и се состои од два дела: Танзаниски железници, чија изградба беше помогната од кинеската влада во 1970-тите и Анголи железници, изградена во 21 век од кинеската железничка корпорација.
какви се тие анголи железници?
да не си мислел на анголски ?
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.271
Поени од реакции
3.663
Трамп е како слон во продавница за порцелан. Гради репутација на несериозен шарлатан и палјачо со големо его.
Воопшто да не разбира во каков интерконектиран глобален поредок живее и каков ефект има неговата импулсивна твитер-политика.

Кина има неколку "нуклеарни" опции во оваа трговска војна која он ја почна, кои се надевам дека нема да видиме како ги употребува, бидејќи веројатно е дека после нив би следела нова рецесија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
По најавените нови тарифи на УСА кон Кина, Кинезите го девалуираа јенот поради што DOW падна за 2%.

Why a weakening yuan is rattling markets

Дополнително, Кина го сопре увозот на американски земјоделски производи.
Е да, ама империјата веднага го возврати ударот!
Другиот постариот и вистинскиот газда во империјалниот совет се обидува преку ХонгКонг да создаде “атмосфера“, само човек мора да им се восхитува.
За немири во една поранешна колонија убедиле друга колонија да ги плаќа трошоците, а цел на протестите и во двете колонии е да се вратат во скутот на кралицата. Вакво нешто само Брити може да смислат, едноставно мајстори се луѓето.
Прво протестираа за некакви си права и кога влегоа(демолираа) во парламеното на ХК истакнаа британско империјално знаме, нешто многу слично со нашиве Северџани! Па дури и игроказот им е ист, и тие да си имале хотел со име Мериот каде го правеле бизнисот.
(се даваат упатства од страна на Џули Eadeh, (U.S. Consulate General in Hong Kong & Macau) до револуционерите шарени ем умни)

За операцијата со Иран некои зборат дека е тоа замисла да се утепуат три “зајчиња“ со еден куршум!
Првиот е Иран како директен претендент за блискоисточен газда.
Втора е Кина како глевен финансиер на РФ и другите антиимперијални сили.
И дури на трето место РФ, велат дека тоа било заради коопертаивноста на Путин, кој ли ќе знае какви игри се играат и тоа симулатано на целата плоча!

П.С.
со интервенцијата на кинеската банка се анулира ефектот од царината
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.582
Поени од реакции
2.473
Кинеската армија пред Хонг Конг
Колоните оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат автопатот и градските улици.

Официјален Пекинг тврди дека војската и другите разузнавачки единици почнале големи воени вежби, кои во никој случај не се поврзани со уличните немири.

Бизнис инсајдер објави дека кинески воени возила се собрани во Шенжен, кој се наоѓа на само 25 километри од границата со Хонг Конг, како предупредување за демонстрантите.

На социјалните мрежи се поставени видеоснимки со долги колони воени возила што влегуваат во Шенжен.
Изгледа е прашање на време кога Кина ќе го апсорбира Хонг Конг целосно.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.582
Поени од реакции
2.473
Одличен потег ако сакаш да изедеш ќотек.

 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790
Овие луди се, војска извадиле на граница.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Овие луди се, војска извадиле на граница.
Каков одговор би требало да има ако се знае дека:
-водачите на протестите се инструирани од страна на ... за што има дури и фото (по некое чудо и овој хотел се вика Мериот)


-водачите на протестите по демолирањето на парламентот истакнале британско империјално знаме


Не знам дали ќе биде доволно само “вадење“ на армиски сили на граница, ќе мора да има и други мерки инаку ќе завршат со Пржино!

П.С.
Излегувањето на војската на граница е поради страв демонстрантите да не извршат инвазија!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Старо-Нови интересни моменти за случувањата во и околу ХК.
...на овој ФБ видео линк можете да видите како кој дава и прима инструкции, список со имиња наплатеници (знаете се работи за предваници иако во јавност имаат различни имиња, некаде се терористи, некаде умерени бунтовници, опозиционери со демократија во срце, шарени револуционери и низа слични...)
Од најдемократската земја на “западот“ како и секогаш доаѓа најголемата “подршка“ за силите кои одработуваат за нив, еве овде и Клинтоница со став на твитко, овде нешто слично повторно со ФБ видео.

Не може ни Џеки Чен да спие мирно, откако изнесе став дека стои зад својата земја Кина веднага напади од демократски-атлантисти-с... вљубеници.
 
На врв Bottom