CN – Народна Република Кина

Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Како повод за ова тема би ја зел трговската војна помеѓу САД и Кина која се повеќе се шири и веќе почнуваат да се чуствуват и првите последици.

САД веќе неколку години води политика на системско саботирање на кинеската економија. Сето тоа оди подлабоко од обични царини. Се обидуваат да ги ослабнат економски како држава, да го ограничат ширењето на кинеските компании ширум светот, да го забават технолошкиот развој и да ги оградат што е можно повеќе од потенцијални сојузници. Интересно е што се може да се протне на светскиот економски пазар под маскировката "закана за националната безбедност". Да, се закана, но не директен шпионска, туку повеќе претставува како закана за пазарните игри што може да доведе до пад на корпоративните профити на САД со тоа и пад на животниот стандард на американските граѓани во наредните децении. (Но тоа и понатаму не значи дека Американците не би можеле да живеат добро) Како и да е, со вакви потези, Американците барем ќе го забават овој процес за xx години.

САД ја губи својата доминација во Азиско-Пацифичкиот регион од Кина, а во Европско-Афричкиот регион од Русија и Кина ..... Азискиот Хартленд е веќе изгубен, особено со потпишувањето на Каспискиот пакт .... Такви и уште посилни провокации од страна на Кина и Русија ќе има се повеќе и повеќе се додека САД не се вразуми и разбере дека Светот е мултиполарен, нема помош ... секогаш исти приказни никако да се научи од историјата ... Империите се создаваат, владеат и умираат .... така тоа оди...

ова е само графички приказ за онаа што се случува на полето на економијата помеѓу господарите на Планетата!

Една од многуте вести која денес го привлекува вниманието е повикот од страна на Кина до САД да ја стопира продажбата на оружје на Тајван.
China threatens to sanction US over $2.8 billion arms deal with Taiwan
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Кина воведува санкции за компаниите од САД кои продаваат оружје на Тајван
Пекинг ќе воведе санкции кон сите американски компании кои вршат продажба на оружје на Тајван, оваа во петокот го објави кинеското Министерство за надворешни работи. Одлуката беше донесена откако Вашингтон објави дека ќе продаде оружје во вредност од 2,22 милијарди долари на Тајван.
"Продажба оружје на Тајван е сериозно кршење на меѓународното право и основните норми кои ги регулираат меѓународните односи", изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи, Генг Шуанг.

China to Sanction U.S. Companies for Arms Sales to Taiwan
Баш би сакал да слушнам мислење од експертите, кои се распишале на темата Иран за моќта на империјата, кое е нивното мислење како на оваа одлука на Пекинг ќе возврати империјата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Кина и САД се меѓусебно економско зависни и поврзани како црева и ваквите санкции се симболични во економската размена. Да... се казнуваат одредени компани и тоа е тоа.... Ништо страшно ...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.552
Поени од реакции
17.353
Некни читав дека наспроти сите санкции, во финансиите САД и Кина се уште поблиски од кога и да е.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Некни читав дека наспроти сите санкции, во финансиите САД и Кина се уште поблиски од кога и да е.
Да, толку се блиски што меѓусебно си воведуваат санкции!
Можеби треба да ги прочиташ и анализите односно прогнозите објавени пред 2-3 дена за тоа дека САД од септември односно октомври нема да може да го сервисира својот долг, интересна анализа од нивен реномиран институт.
Ако Кина им помогне во справувањето со такви рабоќе ќе поверувам дека се многу блиски до тогаш ќе сметам дека се многу лути непријатели.[DOUBLEPOST=1563007839][/DOUBLEPOST]
Кина и САД се меѓусебно економско зависни и поврзани како црева и ваквите санкции се симболични во економската размена. Да... се казнуваат одредени компани и тоа е тоа.... Ништо страшно ...
Од секогаш играчите кои играат на светската сцена имаат меѓусебно испреплетена економија, денес тоа е уште поизразено.
Токму заради таа испреплетеност постои и ривалство односно нескриена желба за доминација над другите, едноставно тоа им е “духовна храна“ и во принцип е основниот двигател на капитализмот(империјализмот) -се додека има простор за освојување имаме раст но откако ќе снема простор настанува проблем и раст на напнатост која треба убаво да се менаџира за да не дојде до хаварија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Кина со нова мисија на Марс

HX-1, China’s 2nd Mars Mission, Set for Launch in 2020
Планираат да извршат лансирање нов ровер јули-август 2020 ако се помине како што треба првите податоци од овој потфат би биле достапни по 7 месеци од лансирањето значи во текот на 2021г..
Мисијата опфаќа спуштање, истражување на тамосферата и погодност за промени со цел за населување експлатација итн итн...
Сето ова не би било занимливо ако не беше порано објавената информација дека за овој лет беше планиран погон со EM Drive технологија, ако летот навистина биде со тој погон тогаш тоа ќе направи револуционерен исчекор на цивилизација во сите сфери.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Ако некој мислеше дека судирот помеѓу САД и Кина ќе остане само на полето на економијата (трговска и финансиска) може да здивне.
Познато е дека Хонк Конг е вратен кон матицата во 1997г, но не се молчеше дека УК таму и понатаму продолжи да се однесува како газда.
Од пред извесно време во ХонкКонг се отпочна со шарена револуција (нешто слично како кај нас само што не е кај нас), се организираат протести со вешто избрани слогани како слобода и слично.
Најпрво се искорист еден закон за да се анимира јавноста, ... потоа се воскресна движење Occupy Central за да се подигне температурата.
Денес се протестира против кинеските трговци, ... за утре и понатаму сигурно имаат веќе изработено план така да не мора да се грижите.
И покрај очевидните докази за поврзаноста на Британија и САД со овие протести и нивните лидери, како што е финансирањето и поканување на лик Џошуа Вонг веќе добро подготвен на средба со сенатор на слободниот свет Марко Рубио, западните медиуми и нивните филијали по третиот свет и понатаму верглаат иста приказна.
Така е тоа денес никој не почитува факти ако фактите не и одговараат на нашата вистина тогаш тешко на тие факти.
---
Ова година за прв пат по 1992г. Кина забележа намалување на стопанскиот раст имаше само 6.3% раст за првата половина на 2019, некои побрзаа тоа да го препишат на трговската војна, ... како и да е последиците ќе ги чувствуваме ние. Ако не постоеше Кина никогаш немаше да ги видиме технолошките новитети кои западот љубоморно ги чуваше за себе служејќи се со формула како авторски права и сл. (знаете веќе ти зема дете го прави јаничар и потоа вели дека е тоа негово авторско дело).
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.339
Поени од реакции
3.880
Ако не постоеше Кина никогаш немаше да ги видиме технолошките новитети кои западот љубоморно ги чуваше за себе
Ајде наброј неколку технолошки новитети чии изумители се Кинезите?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Ајде наброј неколку технолошки новитети чии изумители се Кинезите?
Сериозен си?
Гледам дека имаш и друштво претпоставувам и тие го делат твоето мислење.
И после некој ќе се прашува зошто сме таму кај што сме, па со дислексија и не е можно повеќе.
Каде ти во оваа реченица “Ако не постоеше Кина никогаш немаше да ги видиме технолошките новитети кои западот љубоморно ги чуваше за себе“ виде тврдење или изјавувам, сеедно, дека технолошките изуми со кои се дружиме секој ден се пронајдоци на и од Кина, за да поставиш вакво недоносено прашање?

сепак еве да не биде дека одговорот е за ...
Neverjetne "Made in China" inovacije in izumi, ki spreminjajo svet (1. del)
Neverjetne "Made in China" inovacije in izumi, ki spreminjajo svet (2. del)

China innovation and inventions
List of Chinese inventions


28 incredible 'Made in China' innovations that are changing the world
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.030
Поени од реакции
617
Кинезите копираат технологија,и таков неквалитет се шо дас купиш невреди.пример кинеските возови што ги зедоја владата од кина ,споредете ги со штадлер швајцарските во србија ,а на ист тендер беа ,други производи да не набројувам од обичен молив смрди на хемикалија ,никакви стандарди за производство,трба да се забрани се од кина да се крени квалитетот во светот секоја држава нека си произведува свои производи нешто шо го нема само да се увезува а не се од кина да купуваме.купете нешто јапонско па видете сите призводи со контрола на загарантиран квалитет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.295
Поени од реакции
30.230
Кинезите копираат технологија,и таков неквалитет се шо дас купиш невреди.пример кинеските возови што ги зедоја владата од кина ,споредете ги со штадлер швајцарските во србија ,а на ист тендер беа ,други производи да не набројувам од обичен молив смрди на хемикалија ,никакви стандарди за производство,трба да се забрани се од кина да се крени квалитетот во светот секоја држава нека си произведува свои производи нешто шо го нема само да се увезува а не се од кина да купуваме.купете нешто јапонско па видете сите призводи со контрола на загарантиран квалитет.
Што си купил ти јапанско?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Кинезите копираат технологија,и таков неквалитет се шо дас купиш невреди.пример кинеските возови што ги зедоја владата од кина ,споредете ги со штадлер швајцарските во србија ,а на ист тендер беа ,други производи да не набројувам од обичен молив смрди на хемикалија ,никакви стандарди за производство,трба да се забрани се од кина да се крени квалитетот во светот секоја држава нека си произведува свои производи нешто шо го нема само да се увезува а не се од кина да купуваме.купете нешто јапонско па видете сите призводи со контрола на загарантиран квалитет.
Благодарам што го потврди онаа што погоре беше речено!
Реверзибилен инженеринг работат сите, што мислиш како ќе развијат своја технологија ако не го прават тоа, ама и покрај тоа еве ги САД сеуште летаат со руски мотори во вселената, што мислиш зошто е така?
Инаку и јас ги имав истото мислење за Кина дека произведува неквалитетни односно производи со понизок квалитет, подоцна видов дека не е баш така. Ист производ го произведуваат со квалитет од различен степен. Ако произведуваат поквалитетни производи треба да вградуваат материјали од повисок стандард кои се и поскапи па тогаш крајниот производ ќе биде поскап, а ние никогаш нема да имаме еден Хуавеi во раце...
---
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.030
Поени од реакции
617
Што си купил ти јапанско?
незнам дигитрон ,gameboy ,мазда :),maticna s japanski capacitators :) ,знам и јапанските компании се впризводство у кина ,na rakuten има производи ама немам купено,само флагшип најскапите фотоапараати слушалки се произведват во јапаонија,осаанато за mass productian e u чајна,
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
272
Поени од реакции
280
незнам дигитрон ,gameboy ,мазда :),maticna s japanski capacitators :) ,знам и јапанските компании се впризводство у кина ,na rakuten има производи ама немам купено,само флагшип најскапите фотоапараати слушалки се произведват во јапаонија,осаанато за mass productian e u чајна,
Да си купиш Gree
@Strelec ќе ти објасни зошто. Или оди - најекономично греење, цела тема Јапанци vs Кинези.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom