Cinedays

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Колку само не! Визуелно ОК, се согласувам, музиката не ја забележав, значи не била WOW, ама колку беше само студен филмот, никаква емоција, ниеден карактер не ме натера да се грижам за него, а колку само ветуваше темата. Мене ми беше убер-здодевен, а јас сум личност кој ја обожува скандинавската кинематографија.
@Daedalus
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Убер-здодевен е оној шведскион (претходниот филм на режисеров на The Square), али океј различни вкусови.
По реален и емотивен ролеркостер до сеа не знам некој филм така да ми направил. Вожња ненормална. Го очекувам истото дури повеќе од новиот, читам предобри критики, се радувам што трае малку повеќе да има да уживам во цела таа сатира, реалност и хуманизам кој што Рубен на едно такво високо ниво го издигна да секој негов филм сега ќе го очекувам со нетрпение.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
По реален и емотивен ролеркостер до сеа не знам некој филм така да ми направил. Вожња ненормална. Го очекувам истото дури повеќе од новиот, читам предобри критики, се радувам што трае малку повеќе да има да уживам во цела таа сатира, реалност и хуманизам кој што Рубен на едно такво високо ниво го издигна да секој негов филм сега ќе го очекувам со нетрпение.
Мене ми беше просечна и досадна драмулетка што едвај чекав да заврши. Новиов не верувам да го гледам на Синедејс, ќе чекам торент, али не очекувам ништо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.810
Поени од реакции
33.657
Мене ми беше просечна и досадна драмулетка што едвај чекав да заврши. Новиов не верувам да го гледам на Синедејс, ќе чекам торент, али не очекувам ништо.
Обично немам проблем со освојувачите на Златна палма во Кан, не се сеќавам некој да ме разочарал. А со победниците во Берлин и Венеција неретко се случувало тоа (последен пример на кој ми текнува беше Somewhere на Софија Копола, не знам кај победи, ама знам дека толку преценет филм од тогаш не сум гледал). А во Кан, последниве 5-6 години сите победници ми биле топ: Amour во 2012, Blue is the Warmest Color во 2013, Winter Sleep во 2014, лани I, Daniel Blake... сето филмишта. Годинава The Square на Остлунд или Естлунд или како и да се транскрибира, успеа да ги победи повеќето од овие кои ги спомнавме погоре и кои ќе ги гледаме на Синедејс: и Amant Double, и The Beguiled, и Happy End на Ханеке, и In the Fade на Фатих Акин, и The Killing of a Sacred Deer, и Loveless, и Redoubtable, и You Were Never Really Here на Лин Ремзи, а и филмови кои неколкумина тука веќе ги гледаа и кои оставија впечаток годинава, како Okja, The Meyerowitz Stories... Што значи дека јас очекувам дури и многу повеќе од Force Majeure кој беше прекрасен. Со Кан дефинитивно нема зезање!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Земав јас две карти за отварањето, мислам дека имаше уште денес. Така да побрзајте си :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Земав јас две карти за отварањето, мислам дека имаше уште денес. Така да побрзајте си :D
За The Square или Mother!
Зашо пишуваш вакви работи? :LOL:
Злате ќе ме убие ако не најдам карти.

Иако не знам како продале 100 влезници за два дена, ќе одам утре да видам што се дешава...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
За The Square или Mother!
Зашо пишуваш вакви работи? :LOL:
Злате ќе ме убие ако не најдам карти.

Иако не знам како продале 100 влезници за два дена, ќе одам утре да видам што се дешава...
The Square

За што 100 влезници продадени? :D си земав каталог и џебна програма, не сум земал уште за други филмови карти, викендот кога завршува Синедејс сум во Скопје, овој што иде сум до сабота, така да за наредна недела карти ќе купувам од утре.

Suburbicon на Клуни има очајни коментари, тешко да го гледам на Синедејс. Се мислам дали да го гледам 24 Frames на Киористсами во петок вечерта или грчкиот Square Amerika.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Видов и се пријавив. :D
туку денес појдов со цел да си земам програма, онаа комплетната, а не џебна во која нема никакво инфо и не ми се верува кои аматери се. Немаат програма 2 дена пред отворање, жената на билетарница ми вика не знаела ни дали ќе донесат. :tapp:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Видов и се пријавив. :D
туку денес појдов со цел да си земам програма, онаа комплетната, а не џебна во која нема никакво инфо и не ми се верува кои аматери се. Немаат програма 2 дена пред отворање, жената на билетарница ми вика не знаела ни дали ќе донесат. :tapp:
Јас земав во неделата кога ги земав картите, и џебната програма и целата програма како прирачник што е со содржина на сите филмови. Сигурно им снемало тираж па печатат нови, сигурно ќе има во четврток пред почетокот.

П.С оди во МКЦ таму сигурно имаат.[DOUBLEPOST=1510094621][/DOUBLEPOST]Што се одлучивме, кој филм ќе го гледаме заедно, Happy End или The Shape of Water?
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јас земав во неделата кога ги земав картите, и џебната програма и целата програма како прирачник што е со содржина на сите филмови. Сигурно им снемало тираж па печатат нови, сигурно ќе има во четврток пред почетокот.

П.С оди во МКЦ таму сигурно имаат.[DOUBLEPOST=1510094621][/DOUBLEPOST]Што се одлучивме, кој филм ќе го гледаме заедно, Happy End или The Shape of Water?
Во МКЦ ми го кажаа ова.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Сеедно. Јас сум за било кој.
Додуша Happy End јас ќе ја гледам репризата, во среда во 17.30 ради тоа што вторник одам по трет пат на Мајсторот и Маргарита во МНТ :D

Тешко да им одговара на повеќето во среда попладне, така да изгледа или Shape of Water или Missouri, за Sacred Deer не сум во Скопје во недела :(:(:( едино да направам напор да си дојдам вечерта само за него, ама тешко изводливо ќе биде тоа.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Џими нема да е овде за The Shape of Water
Гледајте некој што ќе одговара и на неговата временска рамка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom