Cinedays

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
И... дами и господа пред нас е 13-тото по ред Синедејс 2014!

Со перфектно одбрана филмска програма во секциите Официјална селекција и СинеБалкан, одлични музички документарци, и гала премиери на најновите филмови како Birdman, Magic in the Moonlight, A Most Wanted Man, Boyhood, Leviathan, Winter Sleep, Goodbye to Language и мноооооооооогу други, за кои дефинитивно ќе се потрошат доста часови во размислување која проекција попрво да се посети!

За гала премиерите картите ќе чинат 150 ден, а за сите останати проекции 100 денари. Картите во продажба од понеделник 10.11

Целосната програма се уште ја немаат објавено, но еве по категории:

Календар

Официјална селекција
Гала премиери
ОФФ Дорф
СинеБалкан
МК Кратки
Бразилска кинематографија
Queer Lisboa

 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.416
Поени од реакции
1.491
Дали имаш информација од што ќе се проектираат филмовите?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.141
Поени од реакции
11.437
Секако дека ќе се посети и оваа година. Само за разлика од минатите, овој пат ќе смогнам сили секој филм на Вуди Ален да го прескокнам.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.971
Поени од реакции
78.418
Birdman anyone?
@dragonsky знам дека ќе сака, друг некој?
ААААААААА СВЕЕЕЕ
Фала што си ме тагнал да дознаам за Брдмен пред да ги кликнам линковите

:vozbud:[DOUBLEPOST=1415278993][/DOUBLEPOST]Еј и Magic in the moonlight ќе го давале..нема баш многу интересни зборови за филмов до сега, ама може да погледне и ова..

@Iceboy а на Нимфоманијак да идмее ???? Сигурно ќе има некои дечиња на проекциите :ROFLMAO: :pos:
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
Линк до целосна програма

овде може да си ја симнете целосната програма со timetable.

Јас сум ЗА, за Birdman :) рачунајте ме.

Еве кој ги издвоив и на кој најверојатно ќе одам:

13.11 - 20:00 - Споменикот на Мајкл Џексон
14.11 – 17:30 – THE POSTMAN’S WHITE NIGHTS
14.11 – 19:00 – VIS A VIS
14.11 – 21:00 – VIKTORIA
15.11 – 15:00 - A PIGEON SAT ON A BRANCH REFLECTING ON EXISTENCE
15.11 – 20:00 – BIRDMAN
16.11 – 15:00 – THE SEARCH
16.11 – 21:00 – BLIND DATES
18.11 – 21:00 - ВРАЌАЊЕ
19.11 – 23:00 – THE GAMBLER
20.11 – 17:00 – MAGIC IN THE MOONLIGHT
21.11 – 22:30 – WINTER SLEEP

:noze::noze::noze::noze::love:
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.971
Поени од реакции
78.418
Овој winter sleep го спомнуваше лани ? Знам ја пишав дека филм што трае 3 ипол саата не може да биде добар... ај баш да видиме дали ќе немам попаметна работа да идам да го гледам.. :D
 
G

grande-juve

Гостин
Петок 14ти - The Postman's White Nights
Сабота 15ти - A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence; Boyhood
Недела 16ти - Leviafan
Понеделник 17ти - Birdman?(желбата е во Синеплекс да се глеа)
Вторник 18ти - Македонски кратки
Среда 19ти - The Salt of the Earth
Четврток 20ти - Goodbye to Language 3D(ако е 3д, јок)
Петок 21ви - Winter Sleep
Сабота 22ри - Филмска музика

Ќе се гледаат убави филмови (y)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
Овој winter sleep го спомнуваше лани ? Знам ја пишав дека филм што трае 3 ипол саата не може да биде добар... ај баш да видиме дали ќе немам попаметна работа да идам да го гледам.. :D
Јас едино што не сум сигурен дали ќе го гледам е тој ради датумот, али ќе гледам напор ако има нешто да се смене. Многу сакам да го гледам. Да, го спомнувавме годинава после фестивалот во Берлин, таму ја зема првата награда. Но ако ги немаш гледано другите на режисерот ѕирни бар еден, ептен се бавни филмовите, премногу дури и за мој вкус, ама ремек дело се крие позад секој.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.164
Поени од реакции
8.844
Вака од првo око сигурно ми се иде на Boyhood, Ричард Линклејтер фанови, известете ако идете :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.935
Поени од реакции
19.920
Секако дека ќе се посети и оваа година. Само за разлика од минатите, овој пат ќе смогнам сили секој филм на Вуди Ален да го прескокнам.
Хахахаха +1[DOUBLEPOST=1415300950][/DOUBLEPOST]
Birdman anyone?
@dragonsky знам дека ќе сака, друг некој?
Ја!
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.892
Ќе го одам на 5-6-7 филма сигурно.

Скапи им се картите иначе, али океј.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.935
Поени од реакции
19.920
Сте за Кајгана филмски маратон во сабота од 20:00? Можеме и порано да се најдеме, да пиеме кафе некаде, ете да речеме во 18:30, па после тераме на Birdman + Boyhood? @Saladin , @Iceboy , @MyloXyloto , @dragonsky , @King Kai , @Natural-girl ...

И ако имате контакт од Werther или ако го има на Кајганава под друго име, додајте го и него, pls.

@Anon , @wot , @wicked_1 , @Pluh , @Донев , @Psyside , @џимеј , @Dave (пиши на ѕид, на пр. :P), @Andrew , @останати - би ни се придружиле? :pipi:
 
Последно уредено:

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.300
Поени од реакции
4.510
Сте за Кајгана филмски маратон во сабота од 20:00? Можеме и порано да се најдеме, да пиеме кафе некаде, ете да речеме во 18:30, па после тераме на Birdman + Boyhood? @Saladin , @Iceboy , @MyloXyloto , @dragonsky , @King Kai , @Natural-girl ...

И ако имате контакт од Werther или ако го има на Кајганава под друго име, додајте го и него, pls.

@Anon , @wot , @wicked_1 , @Pluh , @Донев , @останати - би ни се придружиле? :pipi:
Ја видов темава,недостатокот на Драга Кајгана ме направи поажурна по други теми. :coffee: Boyhood е 165 минути, а Birdman 119. Плус кафе, 7 саати ќе испадне. :icon_lol: Едното е драма, другото е драма/комедија. Контакт од Вертер ја немам. А и не знам дали ќе идам на фестов сеуште ... :гик:
 
На врв Bottom