Cinedays

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
@Zlatikevichius да, и мене ми се допадна камерата, меѓутоа јас уште не знам што да мислам за филмот и после 1 ден од гледањето.
Вака концептуално ми се допадна, и приказната и твистот на крај.. тој го направи филмот in fact.
Ама кога заврши, имав чувство дека е сепак... недовршен, дури и малку ме фати збунета кога почнаа кредитите, а може едноставно не сум навикната на Балканската кинематографија (второво most likely)
Друго нешто што така, влече накај cons за филмов е што to be honest, имаше филери што уште не ми е јасно што правеа во филмот.
Што беше со минутажата за вонбрачниот син/ќерка на Владо, пораѓањето на швалерката, па Весна банани и носеше.... на крај не дознавме ни дали го призна, не дека и тоа ако го дознаевме нешто ќе влијаеше на плотот, тој дел ми остана до сега, најнејасен
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
@Zlatikevichius пиши во пп кој блок и ред седеше, може сме седеле у близина, а не сме се познале. :D и ја не познав ниеден форумџија од тие што ги имам на фб. Со Мајло се видовме пред проекцијата на Добра жена, али он рече дека не можел на овој да оди. Ги познав само Сидо - професорон од Филозофски и Коле Ангеловски го видов у публика. Се думав да му пријдам по проекција, да го пофалам за Колнати сме Ирина и да го прашам до кај е Ах, љубов моја, ама немав доволно храброст. :oops:

Нека пише некој Уставот каков е, Рајко Грлиќ го поштувам за Караула, али ич не ми се мрда вечерва од дома.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Информации од прва рака, за оние како мене што ќе го пропуштат вечерва, Уставот на Република Хрватска и словенскиот Ноќно живеење (Nočno življenje) ќе одат во редовна проекција по фестивалот во Милениум. За останатите само ми одговорија дека има можност за неколку, но не се знае кои ќе бидат емитувани.

Друго, фала ви на коментарите, баш ми беше криво :place::place:

Но... да ја гледаме позитивната страна изгуглав дека кон крајот на декември треба да излезе ДВД/блуреј издание на Toni Erdmann, додека пак романскиот Sieranevada на 7.12 има датум на излегување, така да и за двата, па и за многу други веќе во наредните недели може да очекуваме први снимки. Исто гледав и Unknown Girl на Дарден треба да излезе наскоро.

Ај се тешам дека наскоро се' ќе изгледам, а од друга страна треба да се смирам со емоции пошто кај да е ќе почнат па да излегуваат и овие извиканите од фестивалите, потенцијални за Оскар... ќе има што да се гледа!

П.С Едвај чекам бразилскиот Аквариус да го гледам, жива мака ми е периодов, веќе неколку дена ми е симнат а нема никаков превод :mad::mad::mad:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не знам зошто цело време си мислев дека истиот режисер е и на Таква су правила и на С'оне стране. :D

П.С. Баш ќе го пуштам после Аквариус да видам колку ми се исплатело учењето португалски. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
@Zlatikevichius да, и мене ми се допадна камерата, меѓутоа јас уште не знам што да мислам за филмот и после 1 ден од гледањето.
Вака концептуално ми се допадна, и приказната и твистот на крај.. тој го направи филмот in fact.
Ама кога заврши, имав чувство дека е сепак... недовршен, дури и малку ме фати збунета кога почнаа кредитите, а може едноставно не сум навикната на Балканската кинематографија (второво most likely)
Друго нешто што така, влече накај cons за филмов е што to be honest, имаше филери што уште не ми е јасно што правеа во филмот.
Што беше со минутажата за вонбрачниот син/ќерка на Владо, пораѓањето на швалерката, па Весна банани и носеше.... на крај не дознавме ни дали го призна, не дека и тоа ако го дознаевме нешто ќе влијаеше на плотот, тој дел ми остана до сега, најнејасен
Јас мислам дека тој момент го вметнале за да покажат колку е дволичен син ѝ. Нели и таа му го плесна в лице тоа, кога отиде да му каже дека ќе оди во Србија. Од една страна, ѝ зборува нејзе за чест и срам, а од друга страна - ги забременил истовремено и жена му и швалерката. Не дека нешто ќе изгубеше филмов ако ги немаше овие сцени, ама мислам дека не беа и до толку лоши. Плус, и помогнаа во портретирањето на карактерот на Весна - ја прикажаа како грижлива, љубезна, несебична, хумана...
[DOUBLEPOST=1479580395][/DOUBLEPOST]
@Zlatikevichius пиши во пп кој блок и ред седеше, може сме седеле у близина, а не сме се познале. :D и ја не познав ниеден форумџија од тие што ги имам на фб. Со Мајло се видовме пред проекцијата на Добра жена, али он рече дека не можел на овој да оди. Ги познав само Сидо - професорон од Филозофски и Коле Ангеловски го видов у публика. Се думав да му пријдам по проекција, да го пофалам за Колнати сме Ирина и да го прашам до кај е Ах, љубов моја, ама немав доволно храброст. :oops:

Нека пише некој Уставот каков е, Рајко Грлиќ го поштувам за Караула, али ич не ми се мрда вечерва од дома.
Најлево, блок В, последен ред. Сосема сам бев во редот.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јас мислам дека тој момент го вметнале за да покажат колку е дволичен син ѝ. Нели и таа му го плесна в лице тоа, кога отиде да му каже дека ќе оди во Србија. Од една страна, ѝ зборува нејзе за чест и срам, а од друга страна - ги забременил истовремено и жена му и швалерката. Не дека нешто ќе изгубеше филмов ако ги немаше овие сцени, ама мислам дека не беа и до толку лоши. Плус, и помогнаа во портретирањето на карактерот на Весна - ја прикажаа како грижлива, љубезна, несебична, хумана...
[DOUBLEPOST=1479580395][/DOUBLEPOST]
Најлево, блок В, последен ред. Сосема сам бев во редот.
Ја бев Б, последен ред. Не сум те видел сигурно. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
G

grande-juve

Гостин
Последно уредено од модератор:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Типот шо му ѕврцна телефонот? :D

Ако типот со водата бил лево од тебе, јас сум типот :D[DOUBLEPOST=1479593652][/DOUBLEPOST]
Се разбираме ние :D
чекај сеа
ако типот со водата бил лево од него а ти си бил тој тип а другиот тип ја смачкал картата и ја ставил во тоа за пиење а на четвртиот му заѕвонел телефонот





































кој е вот?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
чекај сеа
ако типот со водата бил лево од него а ти си бил тој тип а другиот тип ја смачкал картата и ја ставил во тоа за пиење а на четвртиот му заѕвонел телефонот





































кој е вот?
:pos::pos::pos::pos::pos:
 
G

grande-juve

Гостин
чекај сеа
ако типот со водата бил лево од него а ти си бил тој тип а другиот тип ја смачкал картата и ја ставил во тоа за пиење а на четвртиот му заѕвонел телефонот
јас сум болдот, шон е останатото(чекаме потврда):pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom