Call of Duty: Black Ops

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Играта си има spikes, проблеми, кај сите конфигурациии. Најверојатно ќе излезе некој patch...
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.010
Поени од реакции
6.040
Значи не ми е слаба конфигурацијата?
Добра ти е конфигурацијата за да ја играш, но се разбира не со сите детали на Максимум.
Некаде на Медиум би требало добро да ти биде.

Ја ја играм се на High, при резолуција 1440*900, Со АА 16х(или 8 колку е макс не ми текнуе, али мање битно)
Quad 2.5
2gb DDR 3
GTS 250 1gb ram.

Проблеми немам скоро никакви. Бар не сум забележал. Се разбира не ја играм со 60 фпс, но супер е. На моменти може ептен малце да засецка, но едвај се осеќа.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
"Call of Duty: Black Ops" насловена како "There's A Soldier In All Of Us"

 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Абе едно глупо прашање како да почнам од последниот сејфуван чекпоинт?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Гомно во боја.Сецка на све живо и диво.Нека ја остаат графиката на IW, приказната и оружјата они.Вака неможе.
Ептен точно.
А што компјутер имаш?Pentium 4 Celeron 3.0 GHz и nVidia 7300gt?Па нормално да сецка.
Значи не лупај киксови пред да бидеш 100% сигурен.
Штотуку ја пробав играва и од толку што има lag spikes воопшто не е игрива на било која резолуција и на било кој сетинг. Пред да ја симнам играва ги читав коментарите на TL во кои скоро сите корисници пишуваат дека играва има огромен memory leak кој МОРА да се исправи во што поскоро време. Во тоа и самиот се осигурав пред некоја минута. Ја наместив прво све на high, со AA x4, AF x16 (стандард сетинзи за секоја игра што ја играм), и нормално, menu screen-от не ми сецкаше. НО, ја пуштам првата мисија и одма се осеќа - имам преку 60 FPS (значи smooth gameplay), али во период од 10 секунди имав барем 3 lag spike-а што ми го потврдија тоа што го читав. За да се осигурам дека не е до мојот рс ја наместив играва СВЕ на low - истата приказна. Значи поради такви lag spikes играва НЕ е игрива. Мора да чекам patch.

Иначе, од тоа што можев да го приметам, gameplay-от е скоро истиот од MW 2 (многу позитивна работа), текстурите се на солидно ниво, експлозиите исто-така, но овој голем недостаток уште од старт ја сече играва. Значи Treyarch - FIX YOUR SHIT!!!

Еве дополнителен доказ дека сум во право
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Aбе кај мене лаг нема воопшто, но само првата мисија сум ја играл па така да можда подоцна би имало. И најверојатно овој лаг е присутен само на ПЦ бидејќи имам другари кои веќе ја имаат свртено на ПС3 и немаат накакви проблеми. Ја играм на оваа конфигурацијаIntel CoreI7 3.06 GHz Processor
8gb DDR3 RAM
GeForce GTX285 1gb SDRAM
Резолуцијата ми е 1920;1080 и како што реков немаше никаков лаг.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Aбе кај мене лаг нема воопшто, но само првата мисија сум ја играл па така да можда подоцна би имало. И најверојатно овој лаг е присутен само на ПЦ бидејќи имам другари кои веќе ја имаат свртено на ПС3 и немаат накакви проблеми. Ја играм на оваа конфигурацијаIntel CoreI7 3.06 GHz Processor
8gb DDR3 RAM
GeForce GTX285 1gb SDRAM
Резолуцијата ми е 1920;1080 и како што реков немаше никаков лаг.
Арно слаба конфигурација за да ти лагува :Р
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абе едно глупо прашање како да почнам од последниот сејфуван чекпоинт?
Не ти е глупо прашањето, баг е проблемот. Не знам дали е до кракот или пак и самиот оригинал заебава.

Значи, почнуваш со мените, влагаш во Campaign - нема Resume Campaign така?

Искочи назад во главното мени, влези пак во Campaign и ќе се врати "Resume Campaign" копчето. :)
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Кај мене лаг имаше само на првата стаза и после тоа престана (до крај)Се на макс беше во сетингс .Иначе играта си има и други технички проблеми кои го усеруваат гејмплејот како на пример random bot spawn од места каде што више е ишчистено + имав неколку пати багови како head missing body missing али само 2-3 се на се .
4gb ddr3
Geforce gtx460 768mb GDDR5
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кај мене лаг имаше само на првата стаза и после тоа престана (до крај)Се на макс беше во сетингс .Иначе играта си има и други технички проблеми кои го усеруваат гејмплејот како на пример random bot spawn од места каде што више е ишчистено + имав неколку пати багови како head missing body missing али само 2-3 се на се .
4gb ddr3
Geforce gtx460 768mb GDDR5
Мене обратно, првите три стази топ - после тоа spikes цело време...за рандом spawn да не ни почнуваме пак... :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Aбе кај мене лаг нема воопшто, но само првата мисија сум ја играл па така да можда подоцна би имало. И најверојатно овој лаг е присутен само на ПЦ бидејќи имам другари кои веќе ја имаат свртено на ПС3 и немаат накакви проблеми. Ја играм на оваа конфигурацијаIntel CoreI7 3.06 GHz Processor
8gb DDR3 RAM
GeForce GTX285 1gb SDRAM
Резолуцијата ми е 1920;1080 и како што реков немаше никаков лаг.

Па нормално дека на таа конфигурација нема да имаш никакви проблеми. Јас ја слегнав чисто да го осетам гејмплејот колку толку ама ни тоа неможев, на 640x420? резолуција на Pentium 4 3.0 Ghz, 1GB Ram и графичка nvidia 7300 LE нема гејмплеј. Нема ништо! :pos2:

PS: Некој да ми каже како се гледа FPS-то кога играш некоја игра?
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
@iksi_str cg_drawFPS "Simple"

пробајте со овие шифри, најдете го config.cfg фајлот таму каде што ви е инсталирана играта ( у players фолдерот ), отворете го со notepad и смените ги следите вредности seta r_multiGpu "0" (default е 1)
seta r_multithreaded_device "1" (default e 0)
seta com_maxfps "125". (default e 85)
seta sys_sysMB "2048" ако имате 2ГБ рам, или пишите колку имате . Кај мене е супер вака.. симнав и друг крак од Skidrow ( на TPB го има ).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom