Call of Duty: Black Ops

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Да, да, добро прочитавте, ново Call of Duty продолжение е пред нас. За разлика од другите, овa продолжение е поразлично од претходните и претрпува некои измени. За почеток, ќе нагласам дека не е развиено од Infinity Ward (бидејќи пола и поеќе од вработените си отидоа, комотно можеме да кажеме дека IW пропадна, заминаа во историјата, т.е, најверојатно веќе игри од нив нема да има). Black Ops е развиена од Treyarch (Treyarch ги развиваше Call of Duty 3-ката и 5-ката. За 5-ката имам само пофалби, супер игра, така да можеме да има веруваме на дечките од Treyarch, се надевам нема да ги заебат CoD серијалите засекогаш, сега, одкога ја превземаа работата на IW). Издавачот, како и секогаш, си останува ист, Activision.

Интересно е тоа што играва ќе излезе на пазарот во скоро време (~ 7 месеци), односно официјалниот датум на излегување е ист како и претходната CoD - (MW2). Се разбира, една година подоцна. 9 ноември 2010.

Publisher: Activision
Developer: Treyarch
Genre: Historic First-Person Shooter
Release Date: Nov 9, 2010


Приказната ќе се одвива во југоисточна Азија, поточно во Виетнам, во времето на таканаречената "Cold War". Сепак ќе имаме уште еден Historic First-Person Shooter. За играва нема скоро никакви информации, освен овие што ги спомнав погоре, и овој еден и единствен debut - трејлер.


Искрено, од видеово неможеме ништо да процениме, каква ќе биде играва, дали ќе ја бива или не. Останува да почекаме за повеќе информации/видеа.
Освен за компјутер, се разбира ќе искочи и за PS3 и за XBOX 360.

Официјална страна: http://callofduty.com/blackops/





Она што е неофицијално е дека ќе има супер-интересен Co-op mode и дека играта ќе содржи и зомби-акција, односно нешто слично како Nazi Zombies во Call of Duty 5: World at War.

Точно е дека Infinity Ward не „предадоа“ со тоа што ги оневозможија, т.е. не додадоа dedicated сервери во Modern Warfare 2, но најверојатно ова нема да биде случај и со Treyarch, односно ќе можеме да уживаме во мултиплеер акцијата на Black Ops продолжението.

Очекувам играва да има DirectX 11 поддршка, што би било голем плус.



*************UPDATE*************




Погледнете го интервјуво, има доста корисни работи. Head-от на Treyarch ни открива интересни работи во врска со gameplay-от. Инаку, да не го разбра некој што вика од 0:44-0:45 ?




Уште едно интересно видео за RC количката. Супер-интересен killstreak. Имено, играта ќе има и Prestige Edition и Hardened Edition. Овие изданија се повќе за оние фан-дечки, али не верувам дека некој би платил дупло повеќе и би земал специјално издание. Инаку, во Prestige Edition ја има вклучено количката заедно со remote controller (далечински управувач/предавател). Со Hardened Edition го добивате се ова и плус 4 нови co-op мапи кои не следуваат со обичното издание од играта, Black Ops Collector's Medal (со display case), а за XBOX и PS3 играчите можност за специјален аватар аутфит.


И за крај, долгоочекуваниот full multiplayer reveal беше објавен вчера. Адиктус вчера ги пиша линковите каде можеше да се следи преносот во живо од презентацијата:

Ќе има Call of Duty: Black Ops Multiplayer Reveal за неколку часа..
Како што знам, во 2 часот навечер (во Ју Ес енд Еј е презентацијата, и голема разлика на временски зони) ќе се оддржи, и ќе има live streaming од некои што ќе бидат присутни..
http://www.ustream.tv/channel/carbonfibah

http://www.justin.tv/gbjg/b/269293584?

http://wethegamerz.com/wtg-events/

http://www.ustream.tv/channel/We-The-Gamerz-Channel-3
Го жртвував сонот за да ја гледам, но сепак, не успеав во живо. Презентацијата требаше да почне точно во 03:00. ~20.000 луѓе САМО на болдираната страна чекаа да ја гледаат презентацијата. Како што и очекував, имаше некакви технички проблеми и преносот го поместија за 30 минути покасно. Потоа пак уклучив и stream-от работеше, али немаше пренос од презентацијата туку од нешто друго, од пред салата, најверојатно. Не сум и баш сигурен дека имало некаква презентација бидејќи следниот ден ме известија дека наводно немало никаков пренос. Мање битно, ете го линкот погоре, све е океј, го имаме видеото. Ќе се обидам да ги класифицирам gamemode-овите/perk-овите/карактеристиките што ги открија во видеото и воедно да им ја олеснам работата на оние што се послаби со англискиот.

На самиот почеток можеме да забележиме дека во менито има 2 многу интересни опции: „Character Customization“ и „Weapon Customization“. Значи, не само што ќе имаме слобода да креираме класи како во претходните CoD's туку ќе можеме визуелно да го менуваме изгледот на играчот и оружјата. Pretty cool. Следно, има „Theater“ опција во која, најверојатно ќе можете да ги гледате вашите снимени видеа. Исто така, ќе има и Emblem Editor.

Значи, од тоа што го открија во видеото, имаме 4 нови gamemode-ови - Wager. Сите се базирани на Free-For-All односно секој против секого. Дечките споменуваат дека ќе има cash како награда за добро одиграниот меч и подоцна со освоените пари од мечовите ќе можеш да си купуваш некакви работи за кои дечките, засега, ништо не откриваат. Ова би можело да биде некоја посебна камуфлажа, upgrade-увања на перкови и слично. Можеби грешам, можеби ќе се купува нешто сосема друго. Спомнуваат исто така дека на крајот од мечот, првите тројца на листата земаат пари за постигнатото. Оваа позиција се вика "In The Money". Дечките напоменаа дека доколку не си во „Топ 3“, или нешто губиш или не добиваш ништо. Ова го заклучив од коментарот што го додаде коментаторот дека доколку изгубел, ќе се врател повторно да игра за да си ги дополни парите што ги загубил преходно. Споменуваат исто така дека, штом убиеш некого, можеш да му ги земеш парите, или барем дел од нив. Не сум сигурен за ова. Е сега, не се знае и останува да видиме дали овој cash-based-gamemode ќе преовладува само во Wager мечовите или ќе следи и во нормалните gamemode-ови.

1. One in The Chamber
- Секој се spawn-ува со пиштол, и само пиштол. 1 куршум и 3 живота.
- Кога ќе убиеш некој (пиштолот е модофициран за one-shot-kill, hardcore, веројатно), треба да одиш и да им го земеш куршумот.
- Ако пукнеш и промашиш, и притоа ти се истроши муницијата, ти преостанува само melee attack-от.

2. Sticks and Stones
- Во овој gamemode играш со Crossbow (самострел), Balistic Knife и Tomahawk (веројатно некој вид на мала сеќира, претходно го имам негде сретнатно овој збор).
- Доколку го погодиш некој со секирчето, тој „банкротира“ односно останува без score (cash, во овие gamemode-ови).

3. Gun Game
- Мислам дека не постои некој што незнае како овој gamemode се одвива. На почеток, секој се spawn-ува со исто оруже (пиштол), и како се повеќе и повеќе напредува во играта, добива се подобри и подобри оружја.
- Кога играчот ќе го достигне максималниот score/cash предвиден за мечот (односно кога ќе ги пројде сите оружја), играта завршува.
- Ако те убијат со melee atack (нож), се враќаш еден левел (односно едно оружје) назад.
- Дечките што зборат викаат дека оваа идеа дошла директно од community (форумот), со што дечките од Treyarch им ја исполнија желбата на многу играчи (вклучувајќи ме и мене:))

4. Sharp Shooter
- Во овој gamemode играчите се spawn-уваат со random слектирано оруже и гледаат што повеќе да убијат со истото.
- По одредено време, сетот од оружја повторно се менуваат и секој играч добива рандом сет од оружја.
- Првиот што ќе го достигне score лимитот или cash лимитот победува.

Тоа би било тоа за новите gamemode-ови. Од она што можев да забележам во видеото, ќе ги има следниве оружја:

- Непознат вид на базука
- Повеќе видови на ракетни фрлачи (grenade launchers) - China Lake, M72 LAW.
- RPG
- Crossbow (самострел)
- Balistic Knife
- Grim Reaper (штета што видеото не дава можност да се види што оружје е ова, но по името изгледа дека е нешто epic :)).
- Dual (Akimbo) пиштолчиња. Најверојатно М9?
- SPAS
- Ithaca (исто како кај Grim Reaper-от, не сме во можност да забележиме за што оружје станува збор).
- Обичен M9 пиштол (Dual - Akimbo-то погоре ни дава до знаење дека овој перк will take place во Black Ops исто така).
- Успеав да забележам еден LMG. Не сум сигурен за каков модел станува збор.
- AUG HBAR (од Modern Warfare 2).
- Tomahawk (мала верзија на секира).
- Непознат вид на Shotgun (Нешто што малку наликува на овие Model 1887 од Modern Warfare 2).
- MP5K (исто така од Modern Warfare 2).
- Scorpion Dual Wield (оружја кои многу наликуваат на оние Dual G18 од Modern Warfare 2).
- Python Multipie Attachments (?). Самото име објаснува, али не сум сигурен за што станува збор бидејќи на видеото не покажаа никаква слика.
- Magnum (најверојатно .44 калибар)
- Makarov(?) Dual Wield (незнам зашто се спомнува и тука Макаров. Што се однесува до оружјата, оба се обични dual пиштолчиња.
- WA2000 (снајперот од Modern Warfare 2 ќе го имаме и тука :)).
- ТMP (не сум 100% сигурен дека ќе го има ова. Исто така се среќава во Modern Warfare 2).
- M14 (некој вид на semi-automatic riffle. Изгледа добро).
- Death Machine (епски Minigun. Самото име кажува се :)).
- М4 (старата добра „Емка“ од CoD 4 и MW2 takes place in Black Ops too :)).
- L96A1 (уште еден вид на снајпер, претходно го немаше во Modern Warfare 2. Изгледа супер).
- AK47 :)))


Тоа би било тоа за оружјата, што се однесува за perk-овите, успеав да ги забележам следниве:

- Lightweight
- Sleight of Hand
- Steady Aim
- Scavenger (и овде ќе го имаме Scavenger, само што нема да го ресетира/полни equipment-от (бомби, C4, итн)).
- Нема да ги има One Man Army и Commando од Modern Warfare 2
- Има гласини дека ќе има Juggernaut заедно со Cold-Blooded во форма на панцир кој го носи играчот.

Што се однесува до killstreak rewards, оваа би била целосната листа:

* 3 – Spy Plane
* 3 – RC-XD
* 4 – Counter Spy Plane
* 4 – SAM Turret
* 5 – Care Package
* 5 – ARC Angel
* 5 – Napalm Strike
* 6 – Sentry Gun
* 6 – Mortar Team
* 7 – Attack Helicopter
* 7 – Valkyrie Rockets
* 8 – Blackbird
* 8 – Rolling Thunder
* 9 – Chopper Gunner
* 11 – Attack Dogs
* 11 – Gunship



За повќе информации околу играта (видеа, оружја, карактери, мапи, перкови, single player левели), посете ја ОВАА страна.





 
H

-HRO

Гостин
Топ! Моја Претпоставка дека ќе биде многу јака како и сите останати до сега released COD игри! :helou:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Петката беше најслаба од сите CoD, како и 3ката.
Едноставно Treyarch не ги бива како Infinity, па ако на нив остане серијалот...Good God. :)
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Петката беше најслаба од сите CoD, како и 3ката.
Едноставно Treyarch не ги бива како Activision, па ако на нив остане серијалот...Good God. :)
хахахах и јас ја имав истата реакција кога видов дека Трејарч ја прават :D
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Тројката не беше само за Сони :???:
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
22
Не верувам дека ке биде добра игра:toe: Сум ги играл сите Call of Duty игри и тројката и петката најмалку ми се допаднаа:nesum:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
За почеток, ќе нагласам дека не е развиено од Infinity Ward (бидејќи пола и поеќе од вработените си отидоа, комотно можеме да кажеме дека IW пропадна, заминаа во историјата, т.е, најверојатно веќе игри од нив нема да има). Black Ops е развиена од Treyarch (Treyarch ги развиваше Call of Duty 3-ката и 5-ката.
IW да се распадни…? Се наполнија со пари па да се распаднат. Само двајца се заминаа и тоа заради некоја без врска причина.

Финтава е што Activision сака секоја година да пушта по една CoD игра, ама едно студио тоа неможи да го прави па затоа има две, и игриве наименично изглегуваат еднаш од IW еднаш од Treyarch.

Значи Modern Warfare 3, и верувам последен MW каде ќе ја завршат оваа приказна, треба да излези 2011.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
IW да се распадни…? Се наполнија со пари па да се распаднат. Само двајца се заминаа и тоа заради некоја без врска причина.

Финтава е што Activision сака секоја година да пушта по една CoD игра, ама едно студио тоа неможи да го прави па затоа има две, и игриве наименично изглегуваат еднаш од IW еднаш од Treyarch.

Значи Modern Warfare 3, и верувам последен MW каде ќе ја завршат оваа приказна, треба да излези 2011.
Има логика, али јас разбрав дека поради Х причини многу луѓе од IW си отишле, и затоа работата ја презедоа Treyarch. Поради тие Х причини, 38 од вкупно 70те вработени во IW ги тужат Activision за 150$ - 625$ милиони долари. Тука за можното распаѓање на IW.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Call of Duty кога ќе слушнат одма ќе ја купат, не се гледа веќе фирма на играва самото име ја продава.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.559
Поени од реакции
52.351
Има логика, али јас разбрав дека поради Х причини многу луѓе од IW си отишле, и затоа работата ја презедоа Treyarch. Поради тие Х причини, 38 од вкупно 70те вработени во IW ги тужат Activision за 150$ - 625$ милиони долари.
Тоа шшто го кажа bibil го пишува и на ИГН:

Hear the call of duty once again with this seventh entry in the CoD franchise. Developer Treyarch is once again handling the second squad duties while series originator Infinity Ward works on Modern Warfare 2.
Значи додека IW работеле на MW2 овие работат на Black Ops, а сега IW работат на MW3.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Има логика, али јас разбрав дека поради Х причини многу луѓе од IW си отишле, и затоа работата ја презедоа Treyarch. Поради тие Х причини, 38 од вкупно 70те вработени во IW ги тужат Activision за 150$ - 625$ милиони долари.
Е за ова сега прочитав на википедија... Пред некоја недела видов дека тие двајцата (инаку на важни места во IW) си заминале и дека нешто ќе се тужат. А сега видов дека заради тоа и други си заминале.

Како и да е, IW е во сопственост на Activision, а Activision ги држи и имињата Call of Duty и Modern Warfare, па така MW3 најверојатно ќе биде пак правена од IW (со делумно нова екипа).
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Е за ова сега прочитав на википедија... Пред некоја недела видов дека тие двајцата (инаку на важни места во IW) си заминале и дека нешто ќе се тужат. А сега видов дека заради тоа и други си заминале.

Како и да е, IW е во сопственост на Activision, а Activision ги држи и имињата Call of Duty и Modern Warfare, па така MW3 најверојатно ќе биде пак правена од IW (со делумно нова екипа).
Па да, тоа е и целиот муабет. Според мене, ако се работи со нова екипа, а старата веќе не постои, т.е. е разотидена, Call of Duty името веќе нема да биде исто. Или ќе биде оцрнето и нема да вреди толку колку што вреди сега, или пак може ќе биде нешто сосема ново, изненадување, во позитивна смисла. Останува времето да покаже.
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Ѕверска игрица со душа чекам да излезе.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Чим ја прават Treyarch ке биде тапа :tapp: а глеам и не им текнува да ја освежат малце графикава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom