Amazon (официјална тема)

  • Креатор на темата Гоццццце
  • Време на започнување

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Барав низ интернет ebay vs amazon и налетав на ова

1- Generally Amazon is a better place to sell stuff but not for everything. For selling electronics and some special stuff you should get a sort of permission from Amazon to be able to sell your item.

2- You may sell everything you want on Ebay. You make your own listing but to sell on Amazon you should sell whatever is available on their website. If it is not available you should recommend it to them and after their approval you get a chance to list your item.

3- Ebay is an auction website. Amazon is not. Amazon used to have an auction website but they were not successful on that, they closed it down.

4- To sell your item on Amazon you should be patient. Amazon has less visitors and you might end up with waiting more for your item to be sold.

5- From my experience I should tell you that Amazon fees are tiny in compare to Ebay fees! There is no listing fee in Amazon but in Ebay they charge you as soon as you list your stuff for sale. They both have final fees if your item is sold.

6- In Amazon you name your price, so you will get at most as much as you list it for but in Ebay sometimes quite amazingly you may sell something in a very higher price than you had originally thought!

So, in summary if you are not in rush use Amazon. It has tiny fees and you get a fair amount of money for what you want to sell.


Стварно зошто порачувате некое работи преку амазон кога можете да ги најдете на ибеј за 100 пти поефтино
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Стварно зошто порачувате некое работи преку амазон кога можете да ги најдете на ибеј за 100 пти поефтино
Јас порачувам поради MTURK. Имам заработено околу 140 USD и порачано мириси, DVD-а, и други глупости.... затоа барам линкови каде имаат ефтин шипинг...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Одлично, фала ти за продавницава. Јас купував хард дискови од electronica direct, ама таму доставата е бааги поскапа, како не го покажа ова порано :)
Еве една продавница за разни електронски дрангулии HDE, доставата е 2 долари од пратка + 5 за секој продукт, ќе му се најде на некого.
Мене ми треба продавници со ефтина достава за мауси или мемориски картици, ако знае некој, нека сподели.


На амазон, за книги, се плаќа достава 4 долари по пратка + 4 долари за секоја книга, значи една книга ќе има 8 долари достава, 2 - 12$, итн. Стандардната достава за книги трае околу месец - месец и пол. Тука во пошта се плаќа околу 200 денари за да ја подигнеш пратката. Ако одбереш побрза достава, времето за достава ќе се преполови, а тоа е нешто поскапо 7$ за пратка + 5.5$ за секое парче, достава што ќе ја платиш на амазон, а тука у пошта цената си е иста.
Ако нарачуваш колекција книги се смета како едно парче, со тоа што се доплаќа 6 долари ради големината.
Не знам дали ова ти спаѓа во критериумите за ефтино, $14.99 + $4.99 per item, има мемориски картици, рам, usb flash итн.

http://www.amazon.com/gp/browse.html?ie=UTF8&marketplaceID=ATVPDKIKX0DER&me=A3G718E6FQZF1I
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Одлично, фала ти за продавницава. Јас купував хард дискови од electronica direct, ама таму доставата е бааги поскапа, како не го покажа ова порано :)
Еве една продавница за разни електронски дрангулии HDE, доставата е 2 долари од пратка + 5 за секој продукт, ќе му се најде на некого.
Мене ми треба продавници со ефтина достава за мауси или мемориски картици, ако знае некој, нека сподели.


На амазон, за книги, се плаќа достава 4 долари по пратка + 4 долари за секоја книга, значи една книга ќе има 8 долари достава, 2 - 12$, итн. Стандардната достава за книги трае околу месец - месец и пол. Тука во пошта се плаќа околу 200 денари за да ја подигнеш пратката. Ако одбереш побрза достава, времето за достава ќе се преполови, а тоа е нешто поскапо 7$ за пратка + 5.5$ за секое парче, достава што ќе ја платиш на амазон, а тука у пошта цената си е иста.
Ако нарачуваш колекција книги се смета како едно парче, со тоа што се доплаќа 6 долари ради големината.
Од amazon.com мене ми стигале најкасно за 30-35 дена ама преку co.uk за 10 дена максимум. И купувам само од вториов бидејќи и цените се поприфатливи ова генерално зборувам. За достава не сум споредувал.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Пред десетина дена нарачав екстерен хард па ќе видиме кога ќе стигне го очекувам :)
oyen digital продаваат само хард дискови и имаат релативно ефтина поштарина од 25 долари
Стигна хардот денес за рекордни 11 дена :vozbud: па сега ќе видиме дали е добар или не :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Стигна хардот денес за рекордни 11 дена :vozbud: па сега ќе видиме дали е добар или не :)
колку плати поштарина и дали ти го царинија ? и колку капацитет :)
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
се на се ме фати 95$ те мојата заработка од мтурк :)
65$ хардот (250гб мини 2,5’) 26$ поштарина (на амазон) и 5 долари те 240 ден во пошта , инаку не ми го царинеа, сепак како што знам компјутерски делови се ослободени од царина.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
се на се ме фати 95$ те мојата заработка од мтурк :)
65$ хардот (250гб мини 2,5’) 26$ поштарина (на амазон) и 5 долари те 240 ден во пошта , инаку не ми го царинеа, сепак како што знам компјутерски делови се ослободени од царина.
Нема царина, ама има 5% ддв, и тоа не знам по кои критериуми, кога им текне го наплаќаат, кога не го наплаќаат. Јас имам нарачано два хард диска, на првиот платив колку ти што си платил, а на вториот му пресметаа ддв, па испадна да доплатам тука вкупно околу 700-800 денари.
Еден совет за сите што работат на мтурк, да си ги префлате парите редовно, затоа што еве мене ми се случи после скоро година дена работа и близу 100% рејтинг да ми го суспендираат акаунтот, и парите што останаа внатре сега не можам да си ги повлечам, среќа редовно го правев тоа, па ми заробија само 10ина долари направени последните денови.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Чудни се нашиве во пошта знаат понекогаш да си играат односно да манипулираат со поштарина.
Ме интересира македонскава пошта врз основа на кои критериуми ја пресметува поштарината дали според големината на стоката (техника) или само по цената?
Јас до сега не сум платил поштарина на тоа што сум го земал од amazon.
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Сакам да купам фото-скенер, па гледам има некои можности на Amazon.com
Поконкретно тука - http://www.amazon.com/Epson-B11B189011-Epson-Perfection-V500-Photo-Scanner/dp/B000VG4AY0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=office-products&qid=1269861325&sr=8-1

Дали некој има нарачувано нешто слично (компјутерски делови/електроника, таму спаѓаат и скенерите веројатно), и како оди со транспорт/царина за електроника..? Знам дека беше поефтино за нарачување компјутерски делови или дали одеше тоа со поефтина царина и сл?
Скенеров не е баш мал и лесен пакет, треба да се земе и тоа во предвид.

Ме интересира да имам одредена претстава колку терба да се плати за поштарина/транспорт/царина над цената на скенерот.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Сакам да купам фото-скенер, па гледам има некои можности на Amazon.com
Поконкретно тука - http://www.amazon.com/Epson-B11B189011-Epson-Perfection-V500-Photo-Scanner/dp/B000VG4AY0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=office-products&qid=1269861325&sr=8-1

Дали некој има нарачувано нешто слично (компјутерски делови/електроника, таму спаѓаат и скенерите веројатно), и како оди со транспорт/царина за електроника..? Знам дека беше поефтино за нарачување компјутерски делови или дали одеше тоа со поефтина царина и сл?
Скенеров не е баш мал и лесен пакет, треба да се земе и тоа во предвид.

Ме интересира да имам одредена претстава колку терба да се плати за поштарина/транспорт/царина над цената на скенерот.
Од amazon.com како продавач не можеш да го нарачаш, ама види во more buying choices има 30-ина други продавачи од кои неколку праќаат во Европа.

Цената за транспорт пресметај ја сам, во product details пишува shipping weight 12 pounds. Гледаш колку е тарифата за Weight (lbs), го множиш со 12 и додаваш на тарифата за per Shipment (тарифата за Weight (lbs) + тарифата за per Shipment = вкупниот трошок за транспорт).

Најдобро е прво да пишеш e-mail до продавачите, дали го имаат на лагер и дали сигурно праќаат во Европа, бидејќи може и да не е така иако на страницата е наведено поинаку.

Би требало да платиш 5% ддв и околу 200 денари административна такса, ама со нашиве цариници ништо не е сигурно, можно е да ти побараат само 200 денари, а можно е и да ти лупнат 18% ддв.

Како што ѕирнав, отприлика би те фатило околу $300 (за производот и shipping) + давачките од царина што ќе ти ги побараат кај нас..
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Чудни се нашиве во пошта знаат понекогаш да си играат односно да манипулираат со поштарина.
Ме интересира македонскава пошта врз основа на кои критериуми ја пресметува поштарината дали според големината на стоката (техника) или само по цената?
Јас до сега не сум платил поштарина на тоа што сум го земал од amazon.
Морам да интервенирам.Не е поштарина,туку царина.:smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Јас порачувам поради MTURK. Имам заработено околу 140 USD и порачано мириси, DVD-а, и други глупости.... затоа барам линкови каде имаат ефтин шипинг...
MTURK викаш? Ме интересира на какви таској си успеал да ги фатиш тие пари. Обично ситници даваат таму и едвај се печали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom