Amazon (официјална тема)

  • Креатор на темата Гоццццце
  • Време на започнување
Г

Гоццццце

Гостин
Дечки не знаев каде да ја отворам темава, па можно е да е отворена и на друго место, па ако е така модераторите нека ја преместат и поврзат.
Сакам да прашам како оди купувањето на Амазон. Имено, сакам да порачам неколку книги, ама не знам како оди испорачката за Македонија, сервери мервери , дали има можност за краденје од кредитната, дали секојпат стасува до дома или цариниците си ги ставаат работите у џеп итн.Така да ги замолувам искусните да ме запознаат со ова.
Благодарам:smir:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.769
Поени од реакции
7.045
Супер искуство, нарачував ДВД-на и се беше во ред.

Нормално ќе ти биде отворено од нашите царински службеници.

Неколку препораки:

1. Не порачувај нешто што е поскапо од 45 еур затоа што тогаш нема царина


2. Користи само Интернешонал мејл за да ти дојди преку пошта оти тие си имаат своја царинска служба и се ќе ти биде брзо и едноставно.

За жал DHL, UPS и слични немаат дозвола за работа како пошта и неможат да ти царинат, па ќе ти заглави порачаното на Петровец, а тогаш има многу процедури и се разбира пари што треба да се платат.


3. Користи ВИСА Интернет од Стопанска банка, ефтина, добра и безбедна е за вакви работи
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.230
Поени од реакции
152
Не се мачи џабе сум порачувал работи од амазон со 100% фалидна картичка, дури ми стигна на меило дата на испорака, ама сепак пратката не стигна никогаш.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.235
Поени од реакции
148
Јас зедов од Е беј ама на аеродром на брачед ми му го украдоја :nesvest: иначе Ај Под беше... :cry:
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.230
Поени од реакции
152
Martin$ напиша:
Јас зедов од Е беј ама на аеродром на брачед ми му го украдоја :nesvest: иначе Ај Под беше... :cry:
Еј а кој му го украде??
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Jas poracav fotoaparat ama ne stigna :) arno parite mi gi vratija :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.641
Поени од реакции
254
уф лоши искуства луѓе
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.230
Поени од реакции
152
FLiX напиша:
Jas poracav fotoaparat ama ne stigna :) arno parite mi gi vratija :)
Од твоја картичка ли си порача??
А инаку и не очекувај да ти стигне бидејќи тоа не е направено за стока како нас Македонците...Разбирам некој да пробие картичка и да си порача некое цеде, ама да порача мобилен, ајпод или слично не можам да го сфатам тоа:zid:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
809
А како ќе ја пробиеш картичката жити семе?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
So visa electron poracav
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.235
Поени од реакции
148
CyberBop напиша:
Од твоја картичка ли си порача??
А инаку и не очекувај да ти стигне бидејќи тоа не е направено за стока како нас Македонците...Разбирам некој да пробие картичка и да си порача некое цеде, ама да порача мобилен, ајпод или слично не можам да го сфатам тоа:zid:
Епа ни парите не ги вратија, ама то грешка на брачед ми :) Иначе тие шо прегледувет, вработените крадат...
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.230
Поени од реакции
152
Martin$ напиша:
Епа ни парите не ги вратија, ама то грешка на брачед ми :) Иначе тие шо прегледувет, вработените крадат...
ДА да крадат и тоа многу...
А како ќе ја пробиеш картичката жити семе?
Не сум јас тој што ги пробива јас користам на готово....Имаше еден посебен сервер на мирц, таму се натпреваруваат кој ќе остави валидна картичка, ама повеќето се невалидни:toe:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.235
Поени од реакции
148
I тој го пораа, не јас :) Од Шведска со своја картичка, и ко сакаше да ми се пофалит, отворање пакетчето и оооооп празно :nesvest:
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.230
Поени од реакции
152
Martin$ напиша:
I тој го пораа, не јас :) Од Шведска со своја картичка, и ко сакаше да ми се пофалит, отворање пакетчето и оооооп празно :nesvest:
Можда се истресел некаде по авион:pos2::pos2::pos2: а, не ми се верува тие по Шведска да крадат од пакетите...тоа само може да се случи на балканот:toe:
 

HGD

Член од
16 септември 2005
Мислења
315
Поени од реакции
14
Не знаев кај да прашам па реков ај тука...
Некоја Македонска Страница....за ПРО Аудио Опрема...
Фала и извинете?!
 
На врв Bottom