92 американски филмски награди (Оскари 2019)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Oscar Nominations Trivia:

-Џон Вилијамс го скрши сопствениот рекорд по број на номинации, со за него 52 номинација за Оскар за музиката од Star Wars: The Rise of Skywalker

-Филм од Кореја за прв пат е номиниран за Оскар!!! Ова нека трепка! Дури и за најдобар странски филм, лани Burning беше првиот корејски филм што влегол во кратката листа. Со други зборови, за најдобар странски Кореја:Македонија 1:2 :D

-Во категоријата најдобра музика се номинирани двајца братучеди, еден против друг: Томас Њуман за Marriage Story и Ренди Њуман (оскаровец) за 1917.

-Сирша Ронан има само 25 години, а веќе ја освои својата четврта номинација. Мерил Стрип веќе почнала да грицка нокти. Сирша е втората најмлада актерка на која и успеало тоа по Џенифер Лоренс која беше само 4 месеци помлада кога ја заработи четвртата номинација

-Само 6 филма во историјата биле номинирани и за најдобар странски и за најдобар филм: Roma (2018), Z (1969), Life is Beautiful (1998), Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000), Amour (2012) и Parasite (2019). Ниту еден странски филм никогаш не освоил Оскар!

-Сем Мендес е номиниран за Оскар за прв пат по 20 години од неговиот Оскар за American Beauty

-American Factory е всушност првиот филм на продукциската куќа на Барак и Мишел Обама, Higher Ground со номинација за Оскар

-Првиот воопшто анимиран филм во продукција на Netflix се појави во 2019, I Lost My Body. Тој, и уште еден друг, Klaus, ја прават Netflix најуспешно студио за анимација (???) годинава. Со 2 номинации за Оскар за најдобар анимиран филм. Дизни / Пиксар извисија.

-Ако How to Train Your Dragon: The Hidden World или Toy Story 4 земат Оскар за најдобар анимиран, тоа ќе биде прв пат продолжение (sequel) на веќе номиниран анимиран филм да земе Оскар. Toy Story 3 беше sequel, и зеде Оскар, да, но Toy Story 2 и Toy Story 1 не можеа да бидат номинирани, зашто таква категорија не постоеше во нивно време. Истово не им успеа на Kung Fu Panda 3, How to Train Your Dragon 2, Incredibles 2, Ralph Breaks the Internet, Despicable Me 2 и годинава на Frozen 2.

-Netflix води пред сите холивудски студија со 24 номинации.

-Синтија Ериво, номинирана за најдобра споредна женска улога и најдобра песна, ако освои Оскар, може да биде 16 EGOT победничка. Има освоено Emmy, има Grammy, има Tony, и фали уште Оскар.

-Мартин Скорсезе го зголемува бројот на номинации на 9, со што се уште е најноминираниот жив режисер.

-Антонио Бандерас и Скарлет Јохансон се меѓу номинираните за прв пат. Скарлет - ДВА ПАТИ

-Џокер е првата филмска адаптација на стрип кој води по број на номинации.
Автоматски споено мислење:

Можно е да се најдобрите, и јас немам гледано многу. Во Џокер и Мериџ Стори не ни има споредна машка улога...
Сонг Канг Хо, таткото од Parasite беше меѓу фаворитите. Вилем Дефо за The Lighthouse, Џејми Фокс за Just Mercy, Алан Алда за Marriage Story, Таика Ваитити за Jojo Rabbit, Џон Литгоу за Bombshell, Тимоти Шаламе за Little Women, Стерлинг К. Браун за Waves, Шиа Лебев за Honey Boy, Крис Еванс за Knives Out и верувал или не, Роберт Дауни Џуниор за Avengers Endgame беа меѓу кандидатите.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.943
Главна улога е силна жена. Не е христијанка. Еколошка порака и Грета да позавиди и тн. да не набројувам. Ги има подесено сите политички параметри кои се бараат од духот на времето. Така да, у добра пол-позиција е Медена Земја.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.308
Сонг Канг Хо, таткото од Parasite беше меѓу фаворитите. Вилем Дефо за The Lighthouse, Џејми Фокс за Just Mercy, Алан Алда за Marriage Story, Таика Ваитити за Jojo Rabbit, Џон Литгоу за Bombshell, Тимоти Шаламе за Little Women, Стерлинг К. Браун за Waves, Шиа Лебев за Honey Boy, Крис Еванс за Knives Out и верувал или не, Роберт Дауни Џуниор за Avengers Endgame беа меѓу кандидатите.
Леле сите ги наброи, а пола од овие немаа никаква шанса за да добијат номинација.
На пример, РДЏ не само што не беше меѓу кандидатите туку и Марвел (на барање на РДЏ) не го ни пратија for your consideration, така да дури и буквално 0 шанса имаше за РДЏ :D

1578947371563.png
Автоматски споено мислење:

А да иначе, видиш забораив, некако Лајтхаус исто како и Uncut Gems имаше хајп кгоа излезе и некои го збореа за номинација ваму таму ама...ниту една..
Автоматски споено мислење:

А не, ипак има Лајтхаус номинација за кинематографија
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Леле сите ги наброи, а пола од овие немаа никаква шанса за да добијат номинација.
На пример, РДЏ не само што не беше меѓу кандидатите туку и Марвел (на барање на РДЏ) не го ни пратија for your consideration, така да дури и буквално 0 шанса имаше за РДЏ :D
Овие се само тие што ги "рекламирале". Не можат да пратат или да не пратат некого. Штом филмот влегува во трка, сите актери се во трка за Оскар.

А тие што јас ги пишав се од листата на Gold Derby, оние со најмногу шанси на кладилниците.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Мило ми е за Медена Земја што таков филм од Македонија со таква тема е номиниран во две категории.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Тарантино и Скорсезе изгазија оваа година. Но, мислам и дека е малце послаба филмска година ако не сум грешка. И ако е послаба филмска година а Скорсезе и Тарантино имаат извадено филм, знаеш дека ќе си газат.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Оваа година дефинитивно има подобри филмови од лани. Лани имав само еден фаворит, другото не ми се ни допадна нешто посебно.
Од 9 филмови, сега засега имам само 5 изгледано. Го планирам Little women деновиве, може ќе ги ѕирнам Parasite и 1917, единствено Ford vs Ferrari не ме интересира и не ми е во план да го гледам.

The Irishman и Marriage story ми беа само ок, не ни сакам да добијат Оскар.
Jojo rabbit немам против да земе награда, иако ќе ми биде ептен изненадување и затоа го ставам на трето место. Од Џокерот и Once upon a time in Hollywood не можам да изберам, зашто и двата филма ми беа интересни и ми задржаа внимание на свој начин, па засега тие ми се врвот.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Оваа година дефинитивно има подобри филмови од лани. Лани имав само еден фаворит, другото не ми се ни допадна нешто посебно.
Од 9 филмови, сега засега имам само 5 изгледано. Го планирам Little women деновиве, може ќе ги ѕирнам Parasite и 1917, единствено Ford vs Ferrari не ме интересира и не ми е во план да го гледам.
Одличен е - дефинитивно сигурен сум дека позитивно ќе те изненади.
Дај му шанса.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Браво за Honeyland :aplauz: :aplauz:

Кратко е времето до Оскарите, а од девет номинирани за најдобар филм имам изгледано само два - Joker и Once Upon... Ќе мора да побрзам да ги гледам другите. Единствено Little Woman не ми е во план. И Marriage Story не ме привлекува многу ама ради актерите ќе го ѕирнам...

Другиве категории очекувани номинации. Убаво ќе беше барем еден од Еди Марфи или Адам Сендлер да беа номинирани. Секогаш ми е интересно кога комичар е номиниран ама ретко Академијата прави таков чекор.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.943
Не се замарам многу со дајверсити, и немам изгледано кој знае колку филма, ама еве тргни го Little Women настрана и избриши ги другите 8 филма, кој филм режиран од жена би влегол во категорија? Искрено ме интересира.
Истото и за лидинг и сапортинг категориите, кои актери во боја би добиле номинации според вас?
Преку кур од вакви расистичко-шовинистички постови!
Ти гарант си член на Кју Клукс.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Дали е некој нов тренд на Оскарите да има во трка филм со милијарда адаптации претходно?
Лани беше A Star is Born, годинава Little Women.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.943
Дали е некој нов тренд на Оскарите да има во трка филм со милијарда адаптации претходно?
Лани беше A Star is Born, годинава Little Women.
Баш вчера во новиот на Кевин Смит (за Џеј и Боб) глеав како збореа за баш овие трендови во индустријава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom