92 американски филмски награди (Оскари 2019)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.391
Поени од реакции
18.375
Вообичаен период од годината, истото место, осма година по ред: темата за најважната награда во светот на филмот, наградата на Американската филмска академија (во продолжение AMPAS или Академијата). Годинава нешто порано од вообичаено, оскаровската сезона започна кон крајот на октомври (годинава на 27.10) кога беа доделени првите златни статуетки, на т.н. Governors Awards, за животно дело и специјални заслуги кон филмската уметност. Добитници на првите Оскари за оваа сезона се: Дејвид Линч - режисер и сценарист, Вес Стади - американски актер со домородно потекло, Лина Вертмилер - италијанска режисерка и сценарист, а Џин Хершолт хуманитарниот оскар го доби актерката Џина Дејвис. Сезоната продолжува со презентирањето на кратките листи на филмови кои ја продолжуваат трката до номинација во некои категории како странски филм, краток анимиран, документарец, визуелни ефекти, музика, песна и сл, кон средината на декември, на 13 јануари 2020 ги објавуваат номинациите во традиционалните 24 категории, за сѐ да кулминира на 9 февруари 2020, кога ќе бидат доделени златните статуетки. Годинава повторно има нови продуценти на шоуто: Линет Хауел Тејлор и Стефани Ален од ABC, а водител, најверојатно повторно нема да има, како минатата година.

Годинава, за чудо, се уште нема некаков скандал како со La La Land и Moonlight пред две години и како глупавата Најдобар популарен филм категорија, од лани. Неколку измени што се направени, се следните:
-категоријата Best Foreign Movie е преименувана во Best International Movie,
-во категоријата: најдобра шминка и фризура за прв пат ќе има 5 номинирани, а не 3
-кога ќе ги презентираат кратките листи, за најдобар интернационален филм, наместо 9 кандидати што ќе останат во трка, ќе има 10, меѓу кои се надеваме за прв пат по подолго време нашиот Honeyland, кој е кандидат за оскар и во категоријата Најдобар документарец.

Но да се вратиме ние на нашава тема. Зошто сме толку рано тука? Сме го збореле ова, вратете се назад во претходните теми:

2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018

За тие кои не знаат како функционира мојот систем: ги земам во предвид предвидувањата на 5 сајта кои се ориентирани кон филмот, и преку систем на бодување на филмовите од нивните предвидувања, добивам ранг листа на филмовите кои веројатно најдобро ќе поминат на доделувањето на Оскарите, и ја презентирам тука. Иако голем дел од овие филмови сѐ уште немале ни премиера по кино салите во Америка (поточно, во Лос Анџелес), овие предвидувања се прават на основ на нивните проекции и прием од публиката на филмските фестивали и секако, по скринерите доставени до членовите на Академијата и новинарите (иако сѐ уште е рано за кулминацијата на сезоната на скринерите, кои обично се најбројни пред Нова година)
Годинава повторно остана истиот начин на бодување кој го применив и лани (лани не го погодив филмот кој зеде Оскар за најдобар филм, ми беше дури на 6 место, но тоа е затоа што трката беше израмнета до самиот крај, и филмот почна да станува главен фаворит дури по доделувањето на наградите од другите здруженија по Америка). Годинава го зголемив и бројот на сајтови кои предвидуваат од 7 лани, на 10 - традиционално истите: Indiewire, The Playlist, Awards Circuit, Awards Watch, Entertainment Weekly, Collider, Gold Derby, повратниците Hollywoor Reporter и Variety, и новиот Observer. Блогот Animation Alley кој традиционално го земав предвид, не можев овојпат, затоа што блогот се реконструира и се уште нема објавено предвидувања.

Стандардно, до објавувањето на номинациите пишувајте ги тука вашите желби и прогнози, како и анализи за престојните милион разни доделувања на награди во САД и Европа кои секако дека ќе влијаат на конечното формирање на номинациите. По објавувањето на номинациите следува задолжителната анкета за најдобар филм според членовите на Кајгана форум.

Еве ги годинешните фаворити во некои од главните категории:
_________________________________________________________________
ФИЛМ (ранг-листа)
(во заградите до името на филмот и режисерот е моменталниот IMDB рејтинг. со кликање на името или постерот, одите до IMDB страницата за филмот)

1.
THE IRISHMAN - Martin Scorsese (8.5)
The Irishman.jpg

2. ONCE UPON A TIME... IN HOLLYWOOD - Quentin Tarantino (7.9)
Once Upon A Time in Hollywood.jpg

3. MARRIAGE STORY - Noah Baumbach (8.4)
Marriage Story.jpg

4. PARASITE - Bong Joon Ho (8.6)
Parasite.jpg

5. JOJO RABBIT - Taika Waititi (8.1)
Jojo Rabbit.jpg

6. THE TWO POPES - Fernando Meirelles (7.7)
The Two Popes.jpg

7. THE FAREWELL - Lulu Wang (7.8)
The Farewell.jpg

8. JOKER - Todd Phillips (8.7)
Joker.jpg

9. FORD V FERRARI / LE MANS '66 - James Mangold (8.3)
Ford v Ferrari.jpg

10. 1917 - Sam Mendes (N/A)
1917.jpg

11. A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD - Marielle Heller (7.9)
A Beautiful Day in the Neighborhood.jpg

12. BOMBSHELL - Jay Roach (N/A)
Bombshell.jpg

13. LITTLE WOMEN - Greta Gerwig (N/A)
Little Women.jpg

14. PAIN AND GLORY - Pedro Almodóvar (7.7)
Pain & Glory.jpg

15. WAVES - Trey Edward Shults (7.7)
Waves.jpg

16. JUST MERCY - Destin Daniel Cretton (5.8)
Just Mercy.jpg

17. ROCKETMAN - Dexter Fletcher (7.4)
Rocketman.jpg

18. A HIDDEN LIFE - Terrence Malick (7.6)
A Hidden Life.jpg

19. RICHARD JEWEL - Clint Eastwood (8.1)
Richard Jewel.jpg

20. CATS - Tom Hooper (N/A)
Cats.jpg

И за крај, пак, copy-pasted од лани: ве молам немојте повторно со муабетот „рано е за темава“ - наместо одговор, видете ги мислењата од минатите години, сто пати имаме дискутирано на таа тема. ;)

Let the Oscar season begin!
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.533
Поени од реакции
12.393
За режија мора да земе оскар Тарантино, филмот беше феноменален, од Скорсезе не сум претерано задоволен.
Ал Пачино за Џими Хофа мора да земе оскар, неверојатен беше, и тоа на 80 години е подобар од 99% од овие актери на денешницава, у тој 1% што останува е Дикаприо кој што исто така мора да земе за главна улога. И за сценарио исто once upon a time, многу добри дијалози има филмот 10ка.
Вака добра година одамна немало.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.391
Поени од реакции
18.375
21. JUDY - Rupert Goold (7.2)
Judy.jpg

22. UNCUT GEMS - Benny Safdie, Josh Safdie (8.1)
Uncut Gems.jpg

23. KNIVES OUT - Rian Johnson (8.1)
Knives Out.jpg

24. US - Jordan Peele (6.9)
Us.jpg

25. HUSTLERS - Lorene Scafaria (6.5)
Hustlers.jpg

26. AD ASTRA - James Gray (7.0)
Ad Astra.jpg

27. DARK WATERS - Todd Haynes (7.2)
Dark Waters.jpg

28. THE REPORT - Scott Z. Burns (7.2)
The Report.jpg

29. AVENGERS: ENDGAME - Anthony Russo, Joe Russo (8.5)
Avengers Endgame.jpg

30. HONEY BOY - Alma Har'el (7.2)
Honey Boy.jpg

31. HARRIET - Kasi Lemmons (6.5)
Harriet.jpg

32. THE LIGHTHOUSE - Robert Eggers (8.3)
The Lighthouse.jpg

33. TOY STORY 4 - Josh Cooley (7.9)
Toy Story 4.jpg

34. DOLEMITE IS MY NAME - Craig Brewer (7.4)
Dolemite Is My Name.jpg

35. THE GOOD LIAR - Bill Condon (6.5)
The Good Liar.jpg

36. BOOKSMART - Olivia Wilde (7.2)
Booksmart.jpg

37. STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER - J.J. Abrams (N/A)
Star Wars The Rise Of Skywalker.jpg

38. DOWNTON ABBEY - Julian Fellowes (8.7)
Downton Abbey.jpg

39. QUEEN & SLIM - Melina Matsoukas (6.3)
Queen & Slim.jpg

40. THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO - Joe Talbot (7.4)
The Last Black Man In San Francisco.jpg

41. THE BANKER - George Nolfi (N/A)
The Banker.jpg

42. THE PEANUT BUTTER FALCON - Tyler Nilson, Michael Schwartz (7.7)
Peanut Butter Falcon.jpg

43. MOTHERLESS BROOKLYN - Edward Norton (7.1)
Motherless Brooklyn.jpg

44. THE LAUNDROMAT - Steven Soderbergh (6.3)
The Laundromat.jpg

45. THE AERONAUTS - Tom Harper (6.7)
The Aeronauts.jpg

46. CLEMENCY - Chinonye Chukwu (5.9)
Clemency.jpg

47. GEMINI MAN - Ang Lee (5.7)
Gemini Man.jpg

48. LUCE - Julius Onah (6.8)
Luce.jpg

49. DOCTOR SLEEP - Mike Flanagan (7.6)
Doctor Sleep.jpg

50. THE KING - David Michôd (7.3)
The King.jpg

51. SEBERG - Benedict Andrews (4.9)
Seberg.jpg

52. APOLLO 11 - Todd Douglas Miller (8.3)
Apollo 11.jpg

53. THE LION KING - Jon Favreau (7.0)
The Lion King.jpg

54. FROZEN II - Chris Buck, Jennifer Lee (7.3)
Frozen II.jpg

55. THE NIGHTINGALE - Jennifer Kent (7.2)
The Nightingale.jpg

56. ALADDIN - Guy Ritchie (7.1)
Aladdin.jpg

57. TEEN SPIRIT - Max Minghella (6.2)
Teen Spiriit.jpg

58. GIVE ME LIBERTY - Kirill Mikhanovsky (as Mikhanovsky) (7.1)
Give Me Liberty.jpg

59. THE HIGHWAYMAN - John Lee Hancock (6.9)
The Highwaymen.jpg

60. THE BOY WHO HARNESSED THE WIND - Chiwetel Ejiofor (7.6)
The Boy Who Harnessed The Wind.jpg

61. EXTREMELY WICKED, SHOCKINGLY EVIL AND VILE - Joe Berlinger (6.6)
Extremely Wicked, Shockingly Evil And Vile.jpg

62. ARCTIC - Joe Penna (6.8)
Arctic.jpg

63. YESTERDAY - Danny Boyle (6.9)
Yesterday.jpg

64. DIANE - Kent Jones (6.6)
Diane.jpg

65. BURNING CANE - Phillip Youmans (5.4)
Burning Cane.jpg

66. HIGH FLYING BIRD - Steven Soderbergh (6.2)
High Flying Bird.jpg
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.391
Поени од реакции
18.375
20 филма ја продолжуваат трката за Оскар за VFX:

“Ad Astra”
“The Aeronauts”
“Aladdin”
“Alita: Battle Angel”
“Avengers: Endgame”
“Captain Marvel”
“Cats”
“Dumbo”
“Fast and Furious Presents: Hobbs & Shaw”
“Ford v Ferrari”
“Gemini Man”
“The Irishman”
“Jumanji: The Next Level”
“The Lion King”
“Men in Black: International”
“Midway”
“1917”
“Spider-Man: Far from Home”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
“Terminator: Dark Fate”
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.729
Поени од реакции
1.392
100% ќе биде од Joker, The Irishman и Once Upon a Time In Hollywood би сакал да освои Joker.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.392
Поени од реакции
44.782
Ги глеав на Тарантино и на Скорсези, супер филмови, мада не се баш за оскар, ептен се гледа дека режисерите имаат машко-белечка шовинистичка перспектива. Не може во ова време такви назадни идеи да се наградуваат.
Џокер не сум го глеал уште и се надевам дека ваљда не ги занемарува жените, мулатите и трансџендерите муслимани.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.391
Поени од реакции
18.375
НАЈДОБРА РЕЖИЈА (ранг листа):

1. Martin Scorsese.jpg

2. Bong Joon-ho.jpg

3. Quentin Tarantino.jpg

4. Noah Baumbach.jpg

5. Sam Mendes.jpg

6. Greta Gerwig - Little Women
7. Taika Waititi - Jojo Rabbit
8. James Mangold - Ford v Ferrari
9. Lulu Wang - The Farewell
10. Jay Roach - Bombshell

11. Todd Phillips - Joker
12. Fernando Meirelles - The Two Popes
13. Marielle Heller - A Beautiful Day in the Neighborhood
14. Terrence Malick - A Hidden Life
15. Clint Eastwood - Richard Jewel

16. Pedro Almodóvar - Pain & Glory
17. Dexter Fletcher - Rocketman
18. Lorene Scafaria - Hustlers
19. Jordan Peele - Us
20. Josh Safdie, Benny Safdie - Uncut Gems

21. Trey Edward Shults - Waves
22. Alma Har'el - Honey Boy
23. Rian Johnson - Knives Out
24. Tom Cooper - Cats
25. James Gray - Ad Astra
26. Melina Matsoukas - Queen & Slim
27. Rupert Goold - Judy
28. Kasi Lemmons - Harriet
29. Destin Daniel Creton - Just Mercy
30. Tom Harper - The Aeronauts
31. Bill Condon - The Good Liar
32. J.J.Abrams - Star Wars: The Rise Of Skywalker
33. Todd Haynes - Dark Waters
34. Olivia Wilde - Booksmart
35. Russo brothers - Avengers: Endgame
36. Noah Hawley - Lucy in the Sky
37. Robert Eggers - The Lighthouse
38. Michael Engler - Downton Abbey
39. Jon Favreau - The Lion King
40. Craig Brewer - Dolemite Is My Name
41. George Nolfi - The Banker
42. Scott Z.Burns - The Report
43. Edward Norton - Motherless Brooklyn
44. Steven Sodebergh - The Laundromat
 

YuZe

Amor Vincit Omnia
Член од
22 септември 2005
Мислења
642
Поени од реакции
94
Jocker за сите награди.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.391
Поени од реакции
18.375
Jocker за сите награди.
OK
Автоматски споено мислење:

НАЈДОБАР АКТЕР (ранг листа):

1. Adam Driver - Marriage Story
Drajver.jpg

2. Joaquin Phoenix - Joker
Feniks.jpg

3. Leonardo DiCaprio - Once Upon a Time in Hollywood
Leo.jpg

4. Antonio Banderas - Pain & Glory
Antonio.jpg

5. Robert De Niro - The Irishman
Robert.jpg

6. Jonathan Pryce - The Two Popes
Prajs.jpg

7. Adam Sandler - Uncut Gems
Sendler.jpg

8. Taron Egerton - Rocketman
Taron 1.jpg

9. Eddie Murphy - Dolemite Is My Name
Edi.jpg

10. Christian Bale - Ford v Ferrari
Bejl.jpg

11. Robert Pattinson - The Lighthouse
12. Matt Damon - Ford v Ferrari
13. Michael B. Jordan - Just Mercy
14. Paul Walter Hauser - Richard Jewel
15. George MacKay - 1917

16. Daniel Kaluuya - Queen & Slim
17. Mark Ruffalo - Dark Waters
18. Brad Pitt - Ad Astra
19. Matthew Rhys - A Beautiful Day in the Neighborhood
20. Timothee Chalamet - The King

21. Daniel Craig - Knives Out
22. Ian McKellen - The Good Liar
23. Roman Griffin Davis - Jojo Rabbit
24. Adam Driver - The Report
25. Edward Norton - Motherless Brooklyn
26. August Diehl - A Hidden Life
27. Jimmie Fails - The Last Black Man In San Francisco
28. Eddie Redmayne - The Aeronauts
29. Brad Pitt - Once Upon a Time... In Hollywood
30. Kelvin Hаrrison Jr. - Luce
31. Shia LaBeouf - The Peanut Butter Falcon
32. Jamie Bell - Skin
33. Hamesh Patel - Yesterday
34. Anthony Mackie - The Banker
35. Brian Cox - The Etruscan Smile
36. Noah Jupe - Honey Boy
37. Matthias Schoenaerts - The Mustang
38. Kelvin Harrison Jr. - Waves
39. Hugh Bonneville - Downton Abbey
40. Will Smith - Gemini Man
41. Ewan McGregor - Doctor Sleep
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
38.025
Поени од реакции
74.310
Колку ќе се изненади Злате кога Хоакин ќе го лапне оскарот :icon_mrgr:
А толку е очигледно у моментов дека Хоакин ќе земе, све тоа што имаш пишано како награди се небитни до сега.

Ова се фаворитите за главна машка (по овој распоред)

1. Феникс (Џокер)
2. Драјвер (Мериџ Стори)
3. Ди Каприо (Тарантино)
4. Кришн Бејл (Ле Ман)
5. Тарон (Рокетмен)

Е сеа последново место е нели отворено и за Нортон, Бандерас, Прајс, Де Ниро....

Ама џабе зборам до душа, Академијата не е голем фан на Феникс уште од минатата декада, а и рано е уште, дур не поминат Златните глобуси со доделување рано е...ама сега за сега голем фаворит а Феникс за Оскар по сите предвидувања

Воедно, за жал ќе почнам со ова пред Злате да почне, кај дамите за главна женска улога огромен фаворит е Рене Зелвегер за Џуди.

Во моментов овие изгледаат вака посигурно ама ќе видиме.

Живо ме интересира на кого ќе дадат Оскар за најдобар филм.

Академијата не ги сака ептен Нетфликс филмовиве па поради тоа не би се изненадил на Паразитот да му дадат можда? Нели фала богу Џокер нема да освои пошто разбуди помалце насилство од Фроузен 2 :toe:

Вака првично Irishman мислам е прв фаворит, па Мериџ Стори и Паразитот па и 1917...и на тарантино е тука негде исто .. Овие 6 (со се Џокеров нели) се сигурни номинации за најдобар филм..ме интересира дали ќе дадат на уште некој филм номинација...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.391
Поени од реакции
18.375
Колку ќе се изненади Злате кога Хоакин ќе го лапне оскарот :icon_mrgr:
А толку е очигледно у моментов дека Хоакин ќе земе, све тоа што имаш пишано како награди се небитни до сега.

Ова се фаворитите за главна машка (по овој распоред)

1. Феникс (Џокер)
2. Драјвер (Мериџ Стори)
3. Ди Каприо (Тарантино)
4. Кришн Бејл (Ле Ман)
5. Тарон (Рокетмен)

Е сеа последново место е нели отворено и за Нортон, Бандерас, Прајс, Де Ниро....

Ама џабе зборам до душа, Академијата не е голем фан на Феникс уште од минатата декада, а и рано е уште, дур не поминат Златните глобуси со доделување рано е...ама сега за сега голем фаворит а Феникс за Оскар по сите предвидувања

Воедно, за жал ќе почнам со ова пред Злате да почне, кај дамите за главна женска улога огромен фаворит е Рене Зелвегер за Џуди.

Во моментов овие изгледаат вака посигурно ама ќе видиме.

Живо ме интересира на кого ќе дадат Оскар за најдобар филм.

Академијата не ги сака ептен Нетфликс филмовиве па поради тоа не би се изненадил на Паразитот да му дадат можда? Нели фала богу Џокер нема да освои пошто разбуди помалце насилство од Фроузен 2 :toe:

Вака првично Irishman мислам е прв фаворит, па Мериџ Стори и Паразитот па и 1917...и на тарантино е тука негде исто .. Овие 6 (со се Џокеров нели) се сигурни номинации за најдобар филм..ме интересира дали ќе дадат на уште некој филм номинација...
Од кај го најде ова предвидување? Јас 10 сајта вкупно споредив, само кај 2 или 3 Феникс е пред Драјвер.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.015
Поени од реакции
4.331
Најголем резил ќе биди ако земи некој оскар Џокер во ваква година. Освен за најдобра машка не заслужува друга номинација.
 
На врв Bottom