92 американски филмски награди (Оскари 2019)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Го имаш 2-3 страни назад видеото.
Еве сега ќе го видиш
Прегледај го приврзокот 233259
^Овде не му даде ни секунда да проба сам да го доотвори пликот.

Прегледај го приврзокот 233260
^Овде го фати нервоза и проба да се извади со смеење

Прегледај го приврзокот 233261
^Овде треба дополнително објаснување?

И на крај требаше да си го прочита победникот момаков од десно, овој зеде му го прочита... и не се забележува исечено е видеото ама момакот од десно ич не се насмеа и мислам дека му беше многу криво што Шиа му го прочита...
You are looking too much into these things tbh

првото...му помогна..добро, и? :D Како е ова лошо?


Можда е лошо и што се појави со него?
"Ете, сега ќе викаат "тоа детето со Шија Лебаф" наместо сам да го оставеше, вака го overshadow-на"

ја гледам нормално однесување на Шија, стварно не знам како може ова да е лошо и не културно однесување

Башка верувам дека Шија и дечково се во добар однос, така да не знам зошто насмевка или нервоза би биле сметани како некултурен потег....особено ако се знаат и се во добар однос и приватно

Ваљда помагање и трема дека нешто нема да оди по ред (бидејќи не сакаш другар ти да зезне работа и сакаш да се осеќа добро за себе си) не е нешто лошо????

Вака можеме да најдеме милијарда видеа од други години со реакции на луѓе и да вадиме од контекст "Ете, оваа младава му се исмева на стариот. Ете стариов се мачеше да го отвори и оваа му помогна. Ете, стариот се задтка и оваа го погледна од страна некако"

Не знам зошто некои луѓе уопште и пробуваат дечково со даунов синдром да го третираат поинаку, ако немаше даунов синдром никој немаше да коментира на реакцијата на Шија пошто нели....буквално ништо погрешно не направи, ама ете, луѓето со предрасуди одма ќе скокнат и ќе бараат работи што не постојат :D
Автоматски споено мислење:

Исто имаше и еден момент при крај, овие корејциве збореа...и од страна скокаа едни од среќа...
Наместо да слушаат што има да се каже..скокаа од среќа...некултурно ептен..

Исто и имаше една корејка преведуваше после секоја реченица наместо да ги остави корејциве цел говор прво на корејски па после да преведува без да ги прекинува..

Ехеее, вака ако гледаме до утре може нормални човекови однесувања да ги перцепираме како погрешни ако им дадеш посебен третман на работите што не го заслужуваат, пошто нели, и овие се луѓе како нас

Ете, утре ако видам некој како се мачи со количка на пример.....кој го ебе бе, сам нека успее, што има да му помагам, ќе свртам глава на другата страна, не мора ни да го глеам да не испадне го исмејувам со тоа што го гледам
Автоматски споено мислење:

Иначе иако се изнапишав, ич не ми е гајле за ова, ич не сум ни напнат нити се расправам нешто, да не ме сфатиш погрешно :D буквално од форумов дознав дека излегло "скандал" за ова :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
првото...му помогна..добро, и? :D Како е ова лошо?
Требаше да го остави сам подолго време, мислам дека ќе си успееше.
Можда е лошо и што се појави со него?
"Ете, сега ќе викаат "тоа детето со Шија Лебаф" наместо сам да го оставеше, вака го overshadow-на"
Ај сега не претерувај.
Ваљда помагање и трема дека нешто нема да оди по ред (бидејќи не сакаш другар ти да зезне работа и сакаш да се осеќа добро за себе си) не е нешто лошо????
Ти го гледаш ко трема, јас го гледам ко нервоза и нетрпение.
Вака можеме да најдеме милијарда видеа од други години со реакции на луѓе и да вадиме од контекст
Не мислам дека имам нешто извадено од контекст.
Исто имаше и еден момент при крај, овие корејциве збореа...и од страна скокаа едни од среќа...
Наместо да слушаат што има да се каже..скокаа од среќа...некултурно ептен..
А не е? Што има да скокаат од среќа баш во тој момент додека зборат овие?
Исто и имаше една корејка преведуваше после секоја реченица наместо да ги остави корејциве цел говор прво на корејски па после да преведува без да ги прекинува..
Овде ти вадиш од контекст работи. Знаеш како оди преведувањето, знаеш дека ако се остави поголем дел, преводот нема да биде најдобар и веројатно ќе бидат изоставени некои работи.
Ете, утре ако видам некој како се мачи со количка на пример.....кој го ебе бе, сам нека успее, што има да му помагам, ќе свртам глава на другата страна, не мора ни да го глеам да не испадне го исмејувам со тоа што го гледам
Пак вадиш работи од контекст ти. Шиа е океј да му помогне ама ВООПШТО немаше трпние колку што јас сметам дека требаше да има и да му остави повеќе време. Ако апла се гледаше дека дечково не може да се снајде, тогаш веќе треба да се помогне.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ах вие батхрт адвокатчиња, што ли ново ќе измислите да се најдете увредени и повредени од најрандом небитна работа :rolleyes:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ах вие батхрт адвокатчиња, што ли ново ќе измислите да се најдете увредени и повредени од најрандом небитна работа :rolleyes:
Ништо ново не е измислено. Само луѓе што немале доволно контакт со лица со посебни потреби и немаат доволно емпатија, не можат да видат што погрешно тука направи Шиа.
А во врска со „најрандом небитна работа“ можеме да го искористиме за се. Ништо не е битно на крајот на краиштата ;)
:)
Ама чим се пријатели, веројатно грешам.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Го слушав Шија на неколку интервјуа во последно време, имаат снимено филм со дечкото и да, пријатели се. И тој демек се подоправил во животот, ја сфатил целта на постоењето и не е веќе нервозен и агресивен, бла, бла. Али се гледаше од авион дека тие гестикулации требало да си ги остави дома или ако веќе е добар актер бар глуми трпение. Не е само Анон или оној што го објавил видеото, ете и јас приметив, никој не се осети батхртнато, само глупо е кога веќе го донеле дечкото онаму да му вртиш очи.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Сите тројца харизматични лидери со large following :D

Догодина ваљда пак некој сличен :D
Автоматски споено мислење:

Излегоа рејтинзите

Тапа

23.6м гледачи (ќе видиме шер подоцна ќе излезе официјално)

Спордба со претходните години

2019: 29.6m

2018: 26.5m

2017: 33m

2016: 34.42m

2015: 37.26m

2014: 43.74m

2013: 40.38m

2012: 39.46m

2011: 37.9m

2010: 41.62m

Ме мрзи понатаму да барам

ХОУЛИ ШИТ!!!

Спремете се за враќање на концептот со водител следна година и многу веројатно ептен diversity и блокбастерски филмови во обид да се добијат рејтинзи

А годинава од бокс офис аспект скоро сите филмови беа успех..

Тарантино, Џокер, 1917, Паразитот сите беа филмови што остварија одличен бокс офис успех базирано на очеквуањата

Па побогу споредете ги овие филмови со Спотлајт, Мунлајт, Грин Бук и останати филмови што беа само инди филмови без бокс офис успех

Wow...
Сто посто ќе враќаат водител после ова, лани им скокнаа рејтинзите и затоа останаа и оваа година вака..ама сега 100% сум сигурен ќе прават се што можат да ги вратат Оскарите во добри бројки почнувајќи од водител па и понатаму се по ред...
Го блокираа стримот копилињата од АBC пошто тоа е комерцијална телевизија со национална лиценца (како Сител, Канал 5) можеш да ја гледаш онлајн или преку антена во САД но за време на Оскарите ставија најава со Кабелска/Сателитска за да гледаш.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Еве го врвот на батхртизмот во врска со настанов. Ем критика за woke куртоните, ем Џокер фанатик, ем Американчиште со тапија. (y)

 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
Најфорсиран филм на годината... ај да си во некоја слаба конкуренција, на пример како во минатите години, некако ќе сфатам, ама во конкуренција со Џокер, Мериџ стори, 1917 да го исфорсираш Паразит до ова ниво, стварно не ми е јасно. Сабајлето кога видов дека и за сценарио освоил (најслабо сценарио од сите погоре споменати) ми падна тешко на душа... оваа победа најмногу ме погоди, затоа што беше во конкуренција со Мериџ стори, филм по кој комотно може да се одржи мастерклас по пишување.

Паразит е deus ex machina случај - кога не знаеш каде, вметни елемент кој претходно не постоел. Имаше еден твит „луѓе кои гледаат еден инди филм во животот и го препорачуваат на сите“, во овој случај истото, ама за азијски.

Ако почнам да го споредувам Паразит со другите освојувачи во овие категории - The Great Beauty или The Secret in Their Eyes, па и со Pan's Labyrinth, ќе плачам до заспивање, а дормео перница читав дека не трпи навлажнување, така да никако не сум...

Но сепак, ако ми текне како изгуби Милан само неколку саати претходно, и колку пари ми останаа до крај на месец (а уште немам платено некои сметки) ќе дојдам до заклучок дека оскарите се најмал проблем во мојот живот. :toe:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Најфорсиран филм на годината... ај да си во некоја слаба конкуренција, на пример како во минатите години, некако ќе сфатам, ама во конкуренција со Џокер, Мериџ стори, 1917 да го исфорсираш Паразит до ова ниво, стварно не ми е јасно. Сабајлето кога видов дека и за сценарио освоил (најслабо сценарио од сите погоре споменати) ми падна тешко на душа... оваа победа најмногу ме погоди, затоа што беше во конкуренција со Мериџ стори, филм по кој комотно може да се одржи мастерклас по пишување.

Паразит е deus ex machina случај - кога не знаеш каде, вметни елемент кој претходно не постоел. Имаше еден твит „луѓе кои гледаат еден инди филм во животот и го препорачуваат на сите“, во овој случај истото, ама за азијски.

Ако почнам да го споредувам Паразит со другите освојувачи во овие категории - The Great Beauty или The Secret in Their Eyes, па и со Pan's Labyrinth, ќе плачам до заспивање, а дормео перница читав дека не трпи навлажнување, така да никако не сум...

Но сепак, ако ми текне како изгуби Милан само неколку саати претходно, и колку пари ми останаа до крај на месец (а уште немам платено некои сметки) ќе дојдам до заклучок дека оскарите се најмал проблем во мојот живот. :toe:
Јас Мериџ Стори го немам гледано уште, симнат ми е, а го одбегнувам.
Тоа што го видов од кратките инсерти ми го скрши срцето. Откако ќе го изгледам цел, ниту ќе бидам истата личност, ниту ќе знам како да се соберам :place:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.608
Јас Мериџ Стори го немам гледано уште, симнат ми е, а го одбегнувам.
Тоа што го видов од кратките инсерти ми го скрши срцето. Откако ќе го изгледам цел, ниту ќе бидам истата личност, ниту ќе знам како да се соберам :place:
Еј, па не е тажен филмот. Или не до таа мера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom