92 американски филмски награди (Оскари 2019)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.345
Поени од реакции
72.429
1581633028542.pngИначе он топик:

Предвидувања за следна година на Оскариве?
Фала богу рано е...ама онака од тоа што знаеме..

Еве дел од филмовите што мислам ќе имаат номинации па здравје боже догодина ќе видам како сум поминал

The French Dispatch (на Вес новиот)
Westside Story (римејк на Спилберг)
Last night in Soho (на Едгар Врајт новиот)
On the rocks (На Софија Копола новиот)
Macbeth (со Дензел Вашингтон како Макбет)
No Time To Die ваљда за најдобра песна стандард Бондовите си добиваат
The Trial Of the Chicago 7 (На Арон Соркин)
Тенет (на Нолан новиот)
Dune ќе има некоја номинација
Еден од Пиксар/Дизни 200%, а можда и 2
На Скорсезе новиот...моожеби
Mank (на Финчер)


Мислам 90% и више од ова ќе погодам...

Копола како женски режисер со солиден филм доаѓа ко кец на десетка за номинација, Дензел како Макбет лапа номинација а можда и Оскар
Финчер, Нолан, Вес, Соркинг, Спилберг, Врајт се стандард горе доле..

Се планираат и филмови на Така Ваитити, Дејвид О Расел, Пол Гринграс...

Исто и Da 5 Bloods (на Спајк Ли) го забораив..

Стандард нешто инди филмче тука ќе крене хајп..

Ама мислам еве уште од сега може да се спремите за овие филмови + 3-4 инди филмови што никој не ги знае се уште..
Башка аниме некое ќе излезе јако сигурно..

И ова изгледа како добра година за филмови (y) (y) (y)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
5.717
Оскарите никогаш не испуштаат прилика да ме разочараат, секако дека на аутистичната ќе и дадат ном, па можеби и статуетка
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.062
Поени од реакции
3.166
Прегледај го приврзокот 233750Иначе он топик:

Предвидувања за следна година на Оскариве?
Фала богу рано е...ама онака од тоа што знаеме..

Еве дел од филмовите што мислам ќе имаат номинации па здравје боже догодина ќе видам како сум поминал

The French Dispatch (на Вес новиот)
Westside Story (римејк на Спилберг)
Last night in Soho (на Едгар Врајт новиот)
On the rocks (На Софија Копола новиот)
Macbeth (со Дензел Вашингтон како Макбет)
No Time To Die ваљда за најдобра песна стандард Бондовите си добиваат
The Trial Of the Chicago 7 (На Арон Соркин)
Тенет (на Нолан новиот)
Dune ќе има некоја номинација
Еден од Пиксар/Дизни 200%, а можда и 2
На Скорсезе новиот...моожеби
Mank (на Финчер)


Мислам 90% и више од ова ќе погодам...

Копола како женски режисер со солиден филм доаѓа ко кец на десетка за номинација, Дензел како Макбет лапа номинација а можда и Оскар
Финчер, Нолан, Вес, Соркинг, Спилберг, Врајт се стандард горе доле..

Се планираат и филмови на Така Ваитити, Дејвид О Расел, Пол Гринграс...

Исто и Da 5 Bloods (на Спајк Ли) го забораив..

Стандард нешто инди филмче тука ќе крене хајп..

Ама мислам еве уште од сега може да се спремите за овие филмови + 3-4 инди филмови што никој не ги знае се уште..
Башка аниме некое ќе излезе јако сигурно..

И ова изгледа како добра година за филмови (y) (y) (y)
А Медена земја 2: Revenge of Hatidze во 2021 г. ќе излезе?
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
270
Поени од реакции
814
Dune ќе има некоја номинација
Dune <3 Од лани му се радувам и го очекувам, нешто слабо инфо за филмов на нет. На кои категории би типувал - можеби визуелни ефекти и? Шаламеј би бил солиден Пол според тебе?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
5.717
Dune <3 Од лани му се радувам и го очекувам, нешто слабо инфо за филмов на нет. На кои категории би типувал - можеби визуелни ефекти и? Шаламеј би бил солиден Пол според тебе?
Режија и кинематографија обавезно.
Можеби и музика зависи од композиторот кој е не знам
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
1.719
Поени од реакции
1.011
Режија и кинематографија обавезно.
Можеби и музика зависи од композиторот кој е не знам
Hans Zimmer...пиши во кладилница сигурна номинација.. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.491
Поени од реакции
10.464
дензел вашингтон како магбет :popce: се надевам у иднина ќе има филм кај што Кристиан Бејл ќе го глуми Нелсон Мандела
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.121
Поени од реакции
2.852
дензел вашингтон како магбет :popce: се надевам у иднина ќе има филм кај што Кристиан Бејл ќе го глуми Нелсон Мандела
Една од причините зошто Холивуд пропаѓа.
Другата причина се оскарите. Неколку гофини по ред се местат. Јако игра политиката таму.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
270
Поени од реакции
814
Според нет, целава таинственост поврзана со Dune (2020) е стратегија на WB да се одржи саспеншнот, инаку јануар месец проциркулирале твитови од страна на инсајдер на филмската индустрија, коj присуствувал на скринингот на дел од материјалот, а кои потоа биле избришани (?):

I'm in my office now with one of my fellow sci fi nerd fan friends and we're talking about how my Dune tweet blew up and how it's killing us that we can't share the specifics we saw in the preview footage!
— Brian FH Clement (@brianfhclement)

I really didn't realize just how secret the whole Dune production has been until that tweet about seeing some footage completely blew up. Now I've been introduced to a super passionate Dune fanbase going bonkers for any info! (I'm just a guy in Canada working in the industry!)
— Brian FH Clement (@brianfhclement)

As a follow-up re my opinion on new Dune based only on the footage I saw (since people are curious), I think this will blow people away the way LOTR did 20 years ago, the way Star Wars did 40 years ago. It's not Jodorowsky or Lynch, but maybe Villeneuve has filmed the unfilmable
— Brian FH Clement (@brianfhclement)

Apparently I'm now privy to a bunch of secret info from the new Dune? I had no idea it was that secret. There's no way they can keep a lid on it for long though.
— Brian FH Clement (@brianfhclement)

I'm not exaggerating when I say a lot of people will have goosebumps/tears when they see this movie (I might!). Heck, when they see the footage I saw they will.
— Brian FH Clement (@brianfhclement)

Something else I'll mention re: the Dune footage we were shown: there were wide shots of a group of people I at first thought were members of the Spacing Guild, but then Rabban was among them so I think they were Harkonnens because they all had similar costumes and makeup
— Brian FH Clement (@brianfhclement)

The hype is strong with this one.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.536
Поени од реакции
8.505
дензел вашингтон како магбет :popce: се надевам у иднина ќе има филм кај што Кристиан Бејл ќе го глуми Нелсон Мандела
Нормално, кој друг ако не пресвети Марик14 ти го лапна бејтот :pos:
 
На врв Bottom