92 американски филмски награди (Оскари 2019)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.985
Dune <3 Од лани му се радувам и го очекувам, нешто слабо инфо за филмов на нет. На кои категории би типувал - можеби визуелни ефекти и? Шаламеј би бил солиден Пол според тебе?
Уф, ќе те разочарам, ја немам читано книгата така да тотално ништо не знам освен најосновен плот...

Па да, ваљда би имал нешто од тие категории, ама кој знае, ќе видиме, сепак режисеров е миленик на Академијата, а и има огромен буџет филмот..ако ништо друго ваљда визуелни номинации би имале...

Тој и за Бонд нели компонира?
Да не биде со двојна номинација годинава..
Ма он пола холивуд го компонира веќе му е ради реда све ова хаха
За Бонд освен за theme song нема шанса да добие за оригинален саундтрак мислам

дензел вашингтон како магбет :popce: се надевам у иднина ќе има филм кај што Кристиан Бејл ќе го глуми Нелсон Мандела

Па вакви дела со огромна историја секогаш се мета на експерименти.
Секое дело на Шекспир некогаш било изглумено со сменет пол или раса па дури и време во кое што се случува (ако не се лажам со Лео имаше еден Ромео и Јулија во 90тите филм што се дешава)

Макбет имаше со Мајкл Фасбендер пред пар години ама немаше никакви номинации филмот за жал.

Мислам овој ќе има...базирано на апсолутно ништо освен тоа дека Дензел е главна улога

Ауу и други црнци ќе имало :facepalm: ,Јас мислев или заебанција е или вие се дупчите дека ќе е Макбет наместо Отело.
:D Зар ја ти изгледам на несериозен човек што би се шегувал? :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.357
Поени од реакции
38.333
60 годишна Леди Макбет....нема шанси бе.
Автоматски споено мислење:

Ауу и други црнци ќе имало :facepalm: ,Јас мислев или заебанција е или вие се дупчите дека ќе е Макбет наместо Отело.
отело има смисла да е црн пошто и у драмата е црномањест, исто и во еден филм го глуми Лоренс Фишбурн, али Магбет црнец :pos:
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Уф, ќе те разочарам, ја немам читано книгата така да тотално ништо не знам освен најосновен плот...

Па да, ваљда би имал нешто од тие категории, ама кој знае, ќе видиме, сепак режисеров е миленик на Академијата, а и има огромен буџет филмот..ако ништо друго ваљда визуелни номинации би имале...
Ја немам ни јас (а во план ми е), само старава екранизирана верзија ми се има многу живо врежано во меморија и затоа и се испозапалив по новава. <3 Да, да, некако ви држат вода прогнозиве за потенцијалните номинации за режија, кинематографија и музика. Навивам и за малиов што ќе ја толкува главнава ролја (а не сум го гледава освен во Little women).
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ја немам ни јас (а во план ми е), само старава екранизирана верзија ми се има многу живо врежано во меморија и затоа и се испозапалив по новава. <3 Да, да, некако ви држат вода потенцијалниве номинации за режија, кинематографија и музика. Навивам и за малиов што ќе ја толкува насловнава ролја (а не сум го гледава освен во Little women).
Шаламе ти е несфатен уметник, ноншалантен фраерчина што заведува со незаинтересираност ама вечно во потрага по вистинска романтичарска љубов.

Шаламе во секој филм го глуми Шаламе.

Обавезно да изгледаш уште нешто, новиот на Вуди пример.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.997
Шаламе ти е несфатен уметник, ноншалантен фраерчина што заведува со незаинтересираност ама вечно во потрага по вистинска романтичарска љубов.

Шаламе во секој филм го глуми Шаламе.

Обавезно да изгледаш уште нешто, новиот на Вуди пример.
Ќе умрев немаше да знам дека овој се чита Шаламе :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.628
Поени од реакции
33.182
Шаламе ти е несфатен уметник, ноншалантен фраерчина што заведува со незаинтересираност ама вечно во потрага по вистинска романтичарска љубов.

Шаламе во секој филм го глуми Шаламе.
Не се согласувам баш. Можеби, ете, улогата во Lady Bird му беше слична со таа во Little Women (и двата на Грета Гервиг), ама во сите останати филмови кај што сум го гледал е различен. Мене особено ми се допадна во Beautiful Boy, ги заслужи сите пофалби за таа улога. За Call Me by Your Name да не правиме муабет. Во Interstellar кратко го видовме, ама таму беше дете, ептен поинаква улога од останатите.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.985
Не се согласувам баш. Можеби, ете, улогата во Lady Bird му беше слична со таа во Little Women (и двата на Грета Гервиг), ама во сите останати филмови кај што сум го гледал е различен. Мене особено ми се допадна во Beautiful Boy, ги заслужи сите пофалби за таа улога. За Call Me by Your Name да не правиме муабет. Во Interstellar кратко го видовме, ама таму беше дете, ептен поинаква улога од останатите.
:O
Немав појма дека (тој) бил (детето) во Интерстелар
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ќе умрев немаше да знам дека овој се чита Шаламе :D
Јас Чаламет го читав претходно :ROFLMAO:
Исто така ептен лошо ги читав и Киешловски и Трифо кои имаа по 3 еволуции додека не стигнав до вистинскиот изговор :D
Автоматски споено мислење:

Не се согласувам баш. Можеби, ете, улогата во Lady Bird му беше слична со таа во Little Women (и двата на Грета Гервиг), ама во сите останати филмови кај што сум го гледал е различен. Мене особено ми се допадна во Beautiful Boy, ги заслужи сите пофалби за таа улога. За Call Me by Your Name да не правиме муабет. Во Interstellar кратко го видовме, ама таму беше дете, ептен поинаква улога од останатите.
A Beautiful Boy не ми е гледан.
Во Интерстелар не го памтам.
Во останатите 3 што ги кажа ми е апсолутно ист. Демек сакаш да ми кажеш дека во Кол Ми го немаше тој шармерски вајб? Баш таму јас прв пат го помислив тоа за Шаламе дека е ептен фраерчина, дури можам и да ти кажам дека тоа беше сцената кај што лежеа на ливадата. Во сите 3 филма, како и во Рејни Деј е лик што го интересира или се занимава со уметност и заведува со рамнодушност и кулнес.
Не знам како не ти е ист тебе, мене ако му го сменат ликот во Дуне дури и чуден ќе ми биде.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom