5X филмски предизвик v.2/2018

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
И конечно, го завршив предизвикот за јануари. The Infinite Man ме намачи. Прво едвај успеав да го симнам, па се убив од барање превод, не најдов, па го пуштив без превод, и ме измачи со loop-овите. Сериозно, за да го сфатиш ова треба или да имаш неверојатна концентрација, или да си шизофреник. Во моментов првото го немав, а за второто не знам, мислам дека не сум, па претешко ми беше за следење. Прво се трудев, ми беше ок, па кога почна да ме заморува, престанав и да се трудам. И си го изгледав онака, лагано, без да се трудам да сфатам што се случи. Да, ја разбрав пораката, ама ми фалеа и детали во филмов, па на крај ми испадна ко приглуп, со сличен впечаток ко Anti Matter. Инаку, овој беше нај-lo-fi, по Travelling Salesman. 5/10 од мене на крај. И треба да се гледа пак, со превод.

За крај: ARQ > Extracted >>> Anti Matter > The Infinite Man >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Travelling Salesman. Генерално, well done, @Corvus.

Го чекам 01.02. Прогнозирам дека гранде ќе одбере
неми филмови
, па ќе видиме дали ќе погодам.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Anti Matter

Zs tolku hejt? Мене па ми се свиѓаше, може дека го исплукавте скроз на скроз и очекував нешто што ќе ми биде мака дури да го глеам. Ептен филмов ми беше компилација на идеи од многу сајфаи, и подобар ми беше од I, Origins, ха! А и од таму имаше некој примес, ама сва среча не забегаа со Господи и реинкарнации. Ми беше интересен, стварно, на моменти предвидлив, и на моменти малку ме нервираше, еве пример јас да бев холограмската Ана одма ќе му раскажев се на тој црнецот, шовебам, тие мене ќе ми се праат мистериозни и нема да ми кажуваат шо има у собата, retaliation одма! Точно дека многу беше раздолжен и репетитивен и кажи ми - не ти кажувам, држ - не дај. За глумата што знам, не приметив многу зашто и ми се спиеше додека го гледав па не можев да приметам колку е лоша, приметив дека вистинската Ана е многу поубава од холограмската Ана. А тоа ваљда е причината и зошто не го кракнав филмов скоро до пред крајот, знаев дека има две Ани коа збореше оваа со мајка и кога и побара пасворд, ама мислев нешо дека се замешани и поеќе универзуми од типот на дека другата Ана егзистира во паралелна реалност па е заглавена таму и пробува да стапи у контакт со оваа реалност за да се врати, којзнае што сценарија праев, така што малку антиклимактичен ми дојде крајот коа испадна дека другата Ана била у истава реалност, ама нема врска.
Туку @wot
Дали стварно не те потсети плотов на S06E06?! Мене тоа ептен ми беше прејако, само што Мофат знае твист да направи, овој не толку

Добро, криво ми е што не ви се свиѓаше стварно, од мене 7/10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Anti Matter

Zs tolku hejt? Мене па ми се свиѓаше, може дека го исплукавте скроз на скроз и очекував нешто што ќе ми биде мака дури да го глеам. Ептен филмов ми беше компилација на идеи од многу сајфаи, и подобар ми беше од I, Origins
This is where I stopped reading.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Добро поминав со тебе, Злате утре коа ќе дојде ќе ми забрани влез во темава по кратка постапка.
Ете ти го @wot , отворете си тема: "го мразам I Origins" и дружете си се таму. :mad:

Сега проверив, не си го гледала Another Earth, првенецот на Мајк Кејхил, режисерот на I Origins. Па еве, на темава, нека ти биде бонус. Јас подобар lo fi sci fi не сум гледал од тој.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Денес завршуваме со Lo Fi Sci Fi. Во текот на денот @grande-juve ќе ни го претстави февруарскиот предизвик.
А за јануари, еве како завршивме:

@Anon 5/5
@moongoses 5/5
@grande-juve 5/5
@Zlatikevichius 5/5
@wot 3/5
@Corvus 2/5

...освен ако не сум прескокнал нешто. Јас сум презадоволен, зашто ова се цели 5 луѓе повеќе од пред две години. :brlav:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Абе и денес е Јануари, у која статистика ќе ми влезат филмовите денес шо ќе ги глеам?
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Абе и денес е Јануари, у која статистика ќе ми влезат филмовите денес шо ќе ги глеам?
ќе заглават у стил на твоиве филмови во некој безвременски простор во луп некој
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Extracted

Овој шознам, ни наваму ни натаму.
Воајерска идеја (y), ама изведбава па шо беше.... слабо изградени карактери што повеќе делуваа на статисти отколу на леџит ликови, воведот мноу долг и нема да го наречам конфузен, ама многу некако ми скокаше од сцена во сцена, ваљда сакаше понабрзина да не брифне за заплетот ама имаше контраефект кај мене и ми изгледаше на компилација од рандом сцени и ништо не сфатив, и плус на некои од тие сцени многу се ставаше акцент, нешто се караат, па конфликти некои има, ти глеаш и си викаш Што им е бе на овие?! Ете и мунгусот не сфатил кој беше тој клиентот, тој си сфатил дека е нешто во затвор, јас си сфатив дека е некој државен обвинител.
Рака на срце цел тој дел беше многу лош. После кога почна веќе, од моментот кога го донесоа Ентони, ми стана интересен. И си тераше добро, до моментот кога Ентони избега и тргна на некаква си personal vendetta против тој „другар“ му. Таму почнав да превртувам очи, прво зашто самиот чекор беше глуп и непотребен и можеше поинаку да се расплете филмов. И крајот исто малку ми беше раздолжен. Технични само главниот дел, во машината/мемориите ми беше интересен, ова другово воведов и крајов не ме интересираа. Плус и се знаеше таа дека се има самоубиено зашто и во текот на филмот се спомнува дека имала самоубиствен обид на 16 години, а у вакви филмови знаеш дека ништо не се кажува онака колку да се напраи „Чекај да ти кажам еден трач“ муабет, па очекувано беше дека се самоубила оваа. На моменти ми го имаше тој... Inception шмек, ама далеку далеку од Inception.
Добро па да не бидеме многу лоши, прв и единствен режиран филм му е на режисеров, па не се очекуваше некакво ремек дело.

6/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
17917183_10210592076133154_4216911775664268611_o.jpg
Затоа идеме на отворено кај што воздухот е чист..

Природата како лик во филмот. Мислам нема потреба од нешо друго да се објаснува. Секој филм со своја приказна само што природата е голем фактор.. однос човек-природа, самоспознавање, полудување, другарство, дивина-цивилизација, осаменост, отприлика тие теми се низ филмчињава што ќе бидат предложени.
Смирувачки ми делуе кога низ цел филм скоро секој кадар е планина, пустини, дрва, реки итн...
Outdoor Movies
collage.jpg

Прв од овој тип што скоро на сите ни текнува е Into the Wild, али поради висока глеаност нема да се предложи тука. А предлозите за 5х Февруари се:
Dersu Uzala
Fitzcarraldo
Deliverance
Pathfinder
Walkabout

Aguirre: The Wrath of God
Letter Never Sent
Jeremiah Johnson

(3те филмови кои се италик болд се филмовите кои јас ги одбрав како задолжителни, 2 филмови кои ќе бидат само италик се филмови кои може да се заменуваат, и последните 3 филмови ќе бидат избор за замена по желба на членовите.)

Мене најголемиот дел ми се гледани одамна и ми биле доста добри, сеа таман време за реприза. А ко што глеав на летер, кај повеќето не се глеани така да и тоа е таман.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Повелете и листата: https://letterboxd.com/zlatikevichius/list/5x-film-challenge-v2-2018-official-list/
и мојата листа: https://letterboxd.com/zlatikevichius/list/5x-film-challenge-kajgana/

Aguirre: The Wrath of God е еден од филмовите на кои одамна му имам фрлено око, а никако да го изгледам, па затоа еве, заради оваа прилика, можеби и ќе го заменам со некој од двата обележани со italic.

Официјално, еве ја конечната листа за јануарскиот предизвик:
@Anon 5/5
@moongoses 5/5
@grande-juve 5/5
@Zlatikevichius 5/5
@wot 3/5
@Corvus 3/5

Во март е @Anon , па иако знам дека размислува, еве да го потсетам да размислува поинтензивно.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Херцог-Кински, убитачна комбинација. Чинам дека најмногу подместувања на столче имам на нив :)

Него како е правилото за гледани филмови?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Него како е правилото за гледани филмови?
Како за гледани филмови? Нема којзнае какви правила тука, не е како во клубот. Кој сака, си гледа. Оние кои учествуваат, ќе имаат шанса и да предложуваат. Тоа е се.

Или, ако мислиш на правило кои филмови да се гледаат - првите 3 се задолжителни. Останатите 2 од топ 5 се препорачани, но доколку сакате, може да ги замените со некој од 6-8. Инаку, ако некој успее да ги изгледа сите 8, уште подобро, тоа е секако на вас.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Мислев на предложените филмови кои веќе ги имам порано гледано. Пет од февруарскиве ги имам гледано, но не би можел да пишам нешто детално за нив, не се сеќавам до толку на детаљи, одамна беше. А да ги гледам сите пак, баш и немам желба, а време уште помалку. Два филма се по добри два и пол саати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom