5X филмски предизвик v.2/2018

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
чие што па решение воопшто не ги имплицира последиците за кои што дискутираа во филмот
Напротив. Иако повеќето веруваат дека P е нееднакво на NP, овие при решавање на проблемот дошле до P=NP.
- I agree--the processor
wouldn't compute
what it's computing
if p wasn't equal to np.
Е ова, носи последици. Носи големи последици. Ова го редефинира светот. Со ова можеш да пробиеш лозинка за неколку секунди.
Моментално најбрзиот суперкомпјутер, ако му дадеш да погоди пасворд од 13 знаци, ќе му требаат 34 години за да ги помине сите можни комбинации ако има 100 можни знаци.
Но не е така црно. Со P=NP добиваме и лек за рак.
Со P=NP стануваме Господ, до некаде.
Воопшто не се потрудија ни да го објаснат проблемот, чие што решение е мотивот за овој филм.
Мене ова баш ми се допадна, затоа што ме држеше во неизвесност. A од време на време уфрлаа некој clue.
Башка што математичариве се однесуваа како првпат сега да се виделе, а заеднички со месеци го решавале проблемот.
Ова воопшто не го почувствував, дури и се напињав пошо постариот од четворицата премногу добро се познаваше со главниов, и сакав многу да ја знам нивната историја.
Некои неповрзани муабети за морал, етика, правни последици, дрн дрн јариња.
Поврзани беа сите муабети ама релативно брзо ги кажуваа и не се задржуваа долго на објаснување на проблемот.
Не знам многу работи. Не знам што всушност се случуваше. Не знам што дискутираа, не знам што е P=NP. Не знам ни со која цел некој го направил ова чудо.
Имаш Википедија.


Филмот беше супер! И ме потсети на The Man from Earth.
8/10
Потценет филм.
А и башка има јак хорор момент.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.783
Напротив. Иако повеќето веруваат дека P е нееднакво на NP, овие при решавање на проблемот дошле до P=NP.

Е ова, носи последици. Носи големи последици. Ова го редефинира светот. Со ова можеш да пробиеш лозинка за неколку секунди.
Моментално најбрзиот суперкомпјутер, ако му дадеш да погоди пасворд од 13 знаци, ќе му требаат 34 години за да ги помине сите можни комбинации ако има 100 можни знаци.
Но не е така црно. Со P=NP добиваме и лек за рак.
Со P=NP стануваме Господ, до некаде.

Мене ова баш ми се допадна, затоа што ме држеше во неизвесност. A од време на време уфрлаа некој clue.

Ова воопшто не го почувствував, дури и се напињав пошо постариот од четворицата премногу добро се познаваше со главниов, и сакав многу да ја знам нивната историја.

Поврзани беа сите муабети ама релативно брзо ги кажуваа и не се задржуваа долго на објаснување на проблемот.

Имаш Википедија.


Филмот беше супер! И ме потсети на The Man from Earth.
8/10
Потценет филм.
А и башка има јак хорор момент.
Не сме сите математичари.

Ај оправдај ја камерата, да те видам! Уште 2 минути да потраеше филмов, камерата може ќе ејакулираше. :pos:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
Ај оправдај ја камерата, да те видам! Уште 2 минути да потраеше филмов, камерата може ќе ејакулираше. :pos:
Искрено не ми сметаше ич. До толку не ми сметаше шо не се ни сеќавам дека многу мрдаше. Сега го пуштив пак и навистина мрда многу. Но не ми сметаше/не ни забележав.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Go gledav ARQ, pustiv Anti Matter ama ne se simna.

Ne mi se dopadna, od aspekt na zadovolstvo, ponudi nekoj suspense posle sredina nekade i tamu zastana. Nedovolno da zaseni deka plotot e overused i dosaden a iskreno i krajot ne mi se dopadna, mozea nesto "pogolemo" da smislat. U princip zaso gi sakav ovie filmcinja e zatoa sto se fokusiraa na interesni prikazni i unikatni koncepti kade ne mi se ni bitni efektite, nudea nekad poise scifi negoli golemite AAA naslovi. Megutoa toa veke go nema, ko da e zloupotrebuvan zanrot kriejki se zad lofi indi tagovi. Taka i od hororite se otkazav. ARQ e praen za novive generacii, koi ova uste go nemaat videno u 1000 filmovi, a i super e kako netflix content, go pustas kako suggested nekad i kuliras saat ipol.

Pogodete posle eftiniov film sto napraiv, ne mi bese dovolen fix za scifi i go pustiv najskapiot scifi od lani, Valerian. :pos:
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Напротив. Иако повеќето веруваат дека P е нееднакво на NP, овие при решавање на проблемот дошле до P=NP.

Е ова, носи последици. Носи големи последици. Ова го редефинира светот. Со ова можеш да пробиеш лозинка за неколку секунди.
Моментално најбрзиот суперкомпјутер, ако му дадеш да погоди пасворд од 13 знаци, ќе му требаат 34 години за да ги помине сите можни комбинации ако има 100 можни знаци.
Но не е така црно. Со P=NP добиваме и лек за рак.
Со P=NP стануваме Господ, до некаде.
НЕ!
P=NP e концепт. И доколку се докаже дека е еднакво, ама баш ништо нема да се смени. Само ќе докаже дека може да постои алгоритам со кој што може да се пробие лозинката математички а не на сила со вртење на сите комбинации. Нема да ни го даде конкретниот алгоритам. Уште помалку лекот за рак.

А не мора ни да се чека да се докаже дека P=NP за да се добие конкретниот алгоритам, доволно е некој паметен да го смисли алгоритамот. А може веќе и го имаат смислено, само не е јавно објавено. И доколку постои таков алгоритам, тое не значи дека е можно P=NP.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.783
Добро, ќе ми објасни некој на прост, македонски, сељачки јазик WTF is P=NP?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
Добро, ќе ми објасни некој на прост, македонски, сељачки јазик WTF is P=NP?
P - се проблеми/задачи кои можат со сигурност да се решат минимум на еден начин (со постапка, со алгоритам).
Пример: Најди НЗД на 2 броја.

NP - се проблеми за кои не постои алгоритам, односно нема прецизен начин со постапки за решавање. Решението станува јасно само откако ќе го пронајдеме, најчесто на тежок начин.
Пример: Имаш 500 000 кутивчиња пред тебе, во едно од нив има златен прстен. Кое е кутивчето? (но не сум најсигурен дали е ова баш NP, проблем, еве, решавање сложувалка/судоку се NP проблеми).

Ако се докаже дека P=NP, тоа значи дека и проблемите што се наоѓаат во категорија NP, имаат прецизна постапка за решавање.
Примерот што го дадов за NP изгледа невозможен за решавање со прецизна и брза постапка, и затоа 80% од математичарите мислат дека P е нееднакво на NP.

Но, врати се 200 години назад во времето и објасни им ги можностите на смартфонот.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Почнав да пишувам, па ме прекинаа, а во меѓувреме анон напишал.

Еве вака, ќе се обидам најпросто, како што јас го разбирам.

Во математиката проблемите можат да имаат полиномна или експоненцијална тежина. Соодветно на тоа во зависност од сложеноста, потребно е и тн. полиномно време наспроти експоненцијално за решавање на истите.

Еве пример за појасно: ако за собирање на два едноцифрени броја ти треба одредено време, за собирање на два десетцифрени броја би ти требало десет пати повеќе време, горе-долу. Тоа е полиномен проблем P.
Но, ако за наоѓање на сите комбинации од два знака ти треба одредено време, за наоѓање на сите комбинации од 10 знаци, нема да ти е доволно само десет пати повеќе време, туку ќе ти треба неколку милиони пати повеќе време. Со додавање на само уште еден знак, бројот на комбинации се зголемува за уште десетици милиони.Тоа е експоненцијален проблем - NP.

Концептот и праксата велат дека за овие проблеми не може да се најде решение во полиномно време, единствено проверката на решението може да е такво. До решението се стига во експоненцијално време. Односно P≠NP, но не е докажано.
Доколку некој го докаже концептот дека P=NP, тоа ќе значи дека за тие проблеми може да се најде начин да се решат побрзо.
Но самиот доказ за концептот не го обезбедува решението за сите експоненцијални проблеми. Тука лежи зајакот.

Доказот за ова е еден од седумте т.н. милениумски проблеми, за чие решавање следи награда од милион долари. Па засукајте ракавите :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.842
Поени од реакции
33.783
ОК, сфатив, само по малку ми делува ко загатката со кокошката и јајцето. Still, филмот беше лош, заборавете на P=NP, туку, до кај сте со другите?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Ama ne e dokumentarec za matematicki teorii neli?

9/10

Ke pisam utre sea sum izmoren, bara mnogu koncentracija za sledenje...

Mnogu dobar film!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Моментално најбрзиот суперкомпјутер, ако му дадеш да погоди пасворд од 13 знаци, ќе му требаат 34 години за да ги помине сите можни комбинации ако има 100 можни знаци.
Офтопик, Not even close. Види го новиот супер компјутер со xxx Titan V.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
Офтопик, Not even close. Види го новиот супер компјутер со xxx Titan V.
Ако е овој:
https://en.wikipedia.org/wiki/Titan_(supercomputer)
е пет пати послаб од најбрзиот.
Ама не е овој пошо овој има друг графички.
И не знам зошто е толку тешко Google да ми го најде тој твој суперкомпјутер со стотици Titan V.
Веројатно зашто не постои.
Тролаш, не ме замарај.
Дури и да има 1000 Титан В, пак ќе биде нешто послаб од првиот.[DOUBLEPOST=1516294450][/DOUBLEPOST]
ОК, сфатив, само по малку ми делува ко загатката со кокошката и јајцето. Still, филмот беше лош, заборавете на P=NP, туку, до кај сте со другите?
Ги изгледав овие 5
ARQ
Anti Matter
Extracted
Travelling Salesman
The Infinite Man

Travelling > ARQ > Extracted > The Infinite Man -> Anti Matter

Шо да кажам за филмовите... Travelling одличен, ARQ интересен без некои посебни замерки. Extracted одлична замисла лоша изведба, Infinite Man ми беше некако полу-тапа, и овој Anti Matter на крај смешки, лоши дијалози/постапки, добро почна но по лош пат тргна.
 
Последно уредено:

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
ARQ

Имаше по некој нелогичен момент али не ми влијаеше до толку. Важно е дека беше динамичен и интересен од почеток до крај. Исто имаше можност да се зезне филмов со навлагање у романтични води и триаголници али среќа не се заплетка таму.. иако ме потсети на Казабланка у еден момент
Иако има доста филмви во кои дејствието е поврзано со луп


, сепак делуеше свежо и ми беше интересна концепцијава во АRQ, ме потсеќаше коа играв Метал Гир Солид на Сони кец и не можев да праам save.. посебно кога и овој платеников почна да се сеќава па имаше надмудрувања во наредните лупови.
Исто, глумата си беше на ниво, како и сите други технички аспекти, што беше баш освежување после Антиматеријата.
Генерално, солидно забавно трилер сајфајче што држи внимание. 7/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Инцидент

Уште една интересна изведба на концептот група луѓе заробени во еден простор, овојпат мебиусов, со некои временски јамки кои што се повторуваат. Временските јамки беа чисто додадени за да ликовиве имаат бесконечен дотур на храна и вода, со оглед на 35 годишниот интервал. Две приказни, навидум неповрзани, се до самиот крај. Морам да признаам дека ме бендиса крајот. Обично ваквите филмови или имаат некој отворен крај што остава многу прашања неодговорени или некој наивен крај што пркоси на секоја логика и на почетните постулати во филмот. Овдека баш фино си го заокружија, без да навлегуваат во објаснувања за причината на инцидентот. Со тоа и филмов нема баш некои НФ елементи повеќе е некоја фантазија со хорор елементи. Со тоа и јас го заокружувам предизвиков, ова е петтиот филм.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.676
Jas sum so 3 izgledani, kako sto vi vetiv, ne znam za poveke na mesec dali ke mozam, videќemo

Za ARQ pisav, mislev deka sum pocnal so najdobriot ama zavrsi kako najslab, nisto ne ponudi samo kvalitetno snimen.

Traveling Salesmen bese za mene ultra pogodok, kako sto kaza Anon, smek na The Man from Earth, 12 Angry Man itn... kamerata sto ja hejtate ne mi smetase ali ja zabelezav poso predtoa malce ve citnav, mislam deka mene... mi se dopadna? Mi stvori tenzija i mi go razmrde filmot, ne bese ko dokumentarec, bas nekako nespokojstvo stvarase, ali mainly poso dijalogot bese niz pokriv! Ne trepnav i ne disev da ne skoknam neso, poso mislev ako se zagubis nema vrakjanje. Mi se dopadna konceptot, mi se dopadna kako go prezentiraa, ne mi strcese nisto da mi skrsi film. Odlicen!

Anti Matter mi bese malku tapa, mislev ke mi se dopadne koa ke preminam preku castot... ama oh boy castot kolku los, duri smesen mi bese na momenti filmot, mnogu los, losa gluma... idejata interesna ama spojleri znaev deka e u sobata, premnogu ocigledno... se na se loso iskustvo

Corvus glej go The Congress, em lo fi, em u klubot... 2 muvi :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom