50 евра за плукање на улица!

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
јас би го направил 100 evra :smir:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Па ова би требало да се наплајќа многу повеќе за да се одвикнат луѓето и ова кај нас е нов закон и мислам дека не го почитуваме сите односно надлежните што требит да казнуваат не казнуваат секого оти имаат трте, а во странство ова е многу строга казна...
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
мислам дека е доволно и пари и се...гледам дека почнаја да водат сметка лугето...т.е. малце од малце да имаат култура
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Само така, се што е поврзано со екологија сум за. Ако треба и повисоки казни за да не му текне на некој пак да фрла кај ќе стигне како во селото од кое искочил. А што се однесува до недостатокот од корпи ќе кажам дека има простор за критика ама сепак ако се има еколошка свест секогаш може да се најде начин, јас барем знам цел живот не сум фрлил ливче на улица...
 
M

MIL

Гостин
Hohohoh,preteraa vo sekoja smisla so ovie zakonite primetuvam policajci kako setaat po ulica im go sledat sekoj cekor na graganite na ulica i edvaj cekaat nesto da napravat za da gi kaznat sto ako na nekoj mu se slosi i plukne ili mu se zgadi na ulica i nesakajki ispogani treba da plate??? Ednas slatko se iznasmeav ode eden star cicko a edvaj ode i pusi cigarce i eden pozadi nego policaec go debi go sledi i cikata se navednuva ja frla cigarata ja nazgazuva i si zema pikavec u gep si stava ovoj se strca kon nego :vozbud: i koga vide so napravi starcevo mu se idese da si pukne od sram smesni se ama policajci znaes :pos2: Me zanima sto ke bide sledniov zakon za kaznuvanje na graganite :uvo:
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
Законот си е супер, ние мора да признаеме дека по малку имаме африкански менталитет во нас, секоја чест на исклучоците, и баш поради нашиот менталитет кој под итно треба да се промени, толку високи казни се оправдани p.s. има две можности човекот да се натера на некакво поведение, или со казна, или со награда, што не би било баш најрационално ако не наградуваат поради тоа што нема да плукаме на улица. :pos2:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Откога го донесоа законов се имам забележано дека повеќе плукам од порано и досега ме немаат фатено.Еј ама сум опасен :baeh:.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Не дај боже да сакаш да поплукаш некого против уроци (пу,пу,пу-да те серат кокошките и сл.)....отидоа 150 евра !:pos2:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Па ова би требало да се наплајќа многу повеќе за да се одвикнат луѓето и ова кај нас е нов закон и мислам дека не го почитуваме сите односно надлежните што требит да казнуваат не казнуваат секого оти имаат трте, а во странство ова е многу строга казна...
А во која друга држава постои ваков закон?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
А во која друга држава постои ваков закон?
MaRyJaNe-poison што прашуваш ... во секоја нормална држава има Закон за јавна чистота.
Ние сме виновни што касниме со донесувањето на овој закон. Требаше да е донесен уште многу одамна.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
MaRyJaNe-poison што прашуваш ... во секоја нормална држава има Закон за јавна чистота.
Ние сме виновни што касниме со донесувањето на овој закон. Требаше да е донесен уште многу одамна.
Мислев конкретно за плукањево.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Мислев конкретно за плукањево.
Тие се дел од Законите за јавна чистота на многу држави.

Од тоа што побарав на нет најдов тука се Сад (некои држави), Кина, Индија, Aнглија ... (ме мрзи да барам детално).

Зар е нормално ркање на улица? Кај нас ги има тие работи многу.
Што не е културно не е. И сосема го оправдувам што е дел оваа забраната од нашиот закон за јавна чистота.
Висока е цената точно.
Но не плукај и никој нема да те казни.
Само што кај нас е шема да одиш против законите. И да се правиш важен дека не те казниле.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
А што ако плукнеш кога врне? Се чисти тоа со дождот...:toe:
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.312
Мислам дека ова е глупост како и се во оваа држава се почнува наопачки
они прво ги направија законите ги налупаа казните а од што да се плати глупости создади услови напрај реални казни па после донесувај такви казни канта нема скоро никаде во градов ама тоа е се кај нас се иде наопаку!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom