30 Day Movie Challenge

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
ден 8: филм со твојот омилен актер

The Man from U.N.C.L.E. (2015)

За мене судбоносен филм, а за вас уште еден спај флик. Наполеон Соло е материјализација на моите најскриени желби и фантазии. Тука прв пат се сретнав со мојата прва, последна, и единствена љубов - Хенри Кавил. Не само што ми е омилен актер туку ми е омилен everything.

За крај, да зачиниме со малку курч:
upload_2018-5-16_14-48-35.png

:love:
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
115
Поени од реакции
248
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.764
Поени од реакции
33.496
ден 7. првиот гледан филм во кино

Хајде да се волимо со Лепа Брена! :tapp:

1641756764256.png


Бев многу малечок, 6-7 годинки, не се ни сеќавам дали беше баш овој дел, или можеби вториот или третиот. Плус не сум бил по моја волја, туку ме одвлечкале зашто веројатно немало кој да ме чува. Од филмот на ништо не се сеќавам (ОК, сега да, на Сањам, на Тамба Ламба... ама тоа од тоа што сум гледал подоцна и од спотовите). Затоа, ова не се брои. Прв филм на кој самоволно имам појдено на кино е овој:

1641757004807.png


Воедно, овој беше и првиот филм од франшизата кој сум го гледал (Сам Дома и Сам Дома 2 ги гледав подоцна).
Автоматски споено мислење:

ден 8: филм со твојот омилен актер

Немам еден омилен актер, имам многумина кои ги сакам, и многумина кои ги мразам. Ама ете, еден од оние кои навистина многу ги сакам е Џад Лоу, па:

1641757262655.png

Closer е еден од филмовите кои ги имам повеќепати гледано. Дел поради испитот Роман и филм на факултет (слично ко Pulp Fiction, пишував), а дел зашто стварно е закон и кул филмче кое во тоа време го имав на DVD, и во ерата кога интернетот не беше баш така достапен, DVD-то го изгребав од гледање, одново и одново.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ден #9 Филм со кој се поврзувам лично

Everybody's fine

На филмов имам пуштено и некоја солза. :pipi:

Инаку како што ветив, клик, мојот Летербокс. Планирав да го споделам откако ќе ставев уште некое филмче, ама очигледно тоа нема да го направам во некое догледно време.

Тешко дека ќе ве дружам на овој подфорум, сем ако нема некоја игра. Преокупиран сум со Политика кој е класична санка со кучиња над која се почесто ја губам контролата! Па и повторно врие волци на тој подфорум! Имам и лични обврски, а сакам повеќе да се дружам и со книгата, така не можам да го следам вашето темпо за гледање филмови.

пи.ес. @Violetova , омилен актер ми е Џони Деп. :backa:
пи.ес.ес. Видов дека имаше некоја листа со имиња направена во Ексел, сите ќе ве додадам на Летербокс, порано или покасно.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
9. Филм со кој се поврзуваш лично

Не сум голем фан на Дејвид Линч, а и доста негови важни фимови сеуште не сум гледал, ниту пак Lost Highway му е најдобро рангираниот филм. Но Lost Highway за мене ќе остане единственото уметничко дело, од се што мене ми е познато, кое се граничи помеѓу филм и сон. Крал на надреализмот кога станува збор за филмот. Ваква сцена нема да биде снимена пак сигурно. Толку прекрасна и чиста емоција преминува во суровост за 3 минути. Која штета е што квалитетот на снимката е ужасен...

 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
ден 9: филм со кој се поврзуваш лично
Пијанист, односно сцената во која се појавува германскиот капетан:

Ако постојат минати животи, јас сум била тој капетанот во минатиот живот :D :D :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.235
Не сфаќам ова што значи, филм со кој се поврзуваш лично. Како тоа лично да се поврзеш со филм, не ми иде у глава.
Можеби затоа што неам ваков филм па не сфаќам.
А можеби тоа се филмовите на кои им иам стаено 10ки.

Не играм денеска.

Ден 9 /
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Не сфаќам ова што значи, филм со кој се поврзуваш лично. Како тоа лично да се поврзеш со филм, не ми иде у глава.
Можеби затоа што неам ваков филм па не сфаќам.
А можеби тоа се филмовите на кои им иам стаено 10ки.

Не играм денеска.

Ден 9 /
Си се поврзал со некој лик, случка или целото дејствие на филмот што биле многу слични со тебе/човек/случка од вистинскиот твој живот.. ја така го сфаќам.

Или па еве ко погоре осеќаш лична некоја поврзаност од друг аспект.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.686
6. skip - 7ca e hint
7. Prv film u kino
Tehnicki e


Ama oti nisto ne se sekjavam i ne go razbiram i mi bese dosaden ke go odberam


Pocetnata scena Galadriel koga ja objasnuva prikaznata za prstenot bese cista magija

8. Omilen akter: Clint Eastwood, i filmot Outlaw Josey Wales kaj sho mi e najubav

9. Film so koj se povrzuvam licno

1641816042268.png



 
Последно уредено:

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.674
Поени од реакции
4.781
ден 9: филм со кој се поврзуваш лично

Не баш со филмот,него со цитатите на Тревис Бикл







 

Kajgana Shop

На врв Bottom