Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    139
Член од
30 септември 2015
Мислења
261
Поени од реакции
379
Откако ми го скршија срцето нели, ми се пружи можност да патувам и заработувам. Зошто по ѓаволите да ја испуштам таа можност?!
И јас сум на истото мислење. Кога веќе е возможно, зошто да не се искористи.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
207
Поени од реакции
228
Малограѓанштина и Политика на некој чекор. Никогаш нема да се средиме како држава со ова темпо. За беспарицата да не коментирам.
Не е ни политика туку партиско-клановски пропаганди. Сиромаштија, простотилук, бесперспективност.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
261
Поени од реакции
379
Не е ни политика туку партиско-клановски пропаганди. Сиромаштија, простотилук, бесперспективност.
Сиромаштија, беспарица. Моментот кога еден од фамилија ќе изгуби работа и му требаат 3-6 месеци да најде нова. Тие моменти досега ги имам осетено неколку пати и се голем проблем, посебно со кредити. Па на тоа додади и деца ако имаш за растење, си еба мајакта се... ради тоа е највеќе
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
184
Поени од реакции
153
Малоѓраганштина и национализам. Во Македонија има место само за Албанци и Македонци, останат народ како и да не постои. Парите не се голем фактор.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
57
Поени од реакции
89
Оти ја нема главната причина заради која што бегаа луѓето во времето на вемерото, невозвратена љубов?
Ќе идам во Германија како човек, ќе ебам азијки, црнки, латинки, арапки, германски и така
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.361
Поени од реакции
11.222
Член од
3 август 2015
Мислења
1.611
Поени од реакции
2.355
ova e pleme .po detalno kazano se sto bilo porano okupirano od osmanliiite e pleme od narod .... Poglednete ja hrvacka i slovenija dele so civilizacija edno nivo pogore od site jugoslovenski drzavi zosto bea pod okupacija na avstro-ungarija de fakto taaa zapadna kultura e vrodena vo nivnite veni .... Poglednete malku podole .... Bosna albania srbija makedonija bugarija. Edno golemo pleme od narod koe znae samo da krade i koe nema elementarna kultura i vrednosti
Автоматски споено мислење:

Абе ако некој тука работи за над 400 евра нема потреба да оди на запад (освен ако не сака сам да напредува), а сите што работат за 400 евра или помалце тука, подобро нека си ја пробаат среќата.

Али да научи јазик и да се понаша цивилизирано, а не како пуштен од ланец и да не знае да се разбере у маркет, а не па на друго место. Не верувам дека некој што го знае јазикот и работел работа што е платена од 2000 евра нагоре, се вратил тука за да работи на каса у веро
Имам пример на човек што студирал у германија, работи у позната германска фирма и зима околу 3500 евра плата. И сега кажете ми дека на него му е ист животот како 90% од македонците што се таму? Значи до тебе е, ако знаеш јазик и знаеш да се снајдеш/имаш квалификации сегде ќе успееш :D
400 evra ...... Alo me zafrkavas sto ke napravis so 400 evra. Struja voda kredit kola telefon za kade poprvo kade e zurianje leto odmor zimo??? .... Profesionalen kranist sum na 100 tonska masina zemam 650 evra .. go cekam. Bugarskiot mi za moment nema da razmislam ke zaminam od ovde i nikogas nema da se vratam .. posto eve veke 4 drugari se vo skandinavija i ziveat posten civiliziran zivot ..
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
319
Поени од реакции
430
400 evra ...... Alo me zafrkavas sto ke napravis so 400 evra. Struja voda kredit kola telefon za kade poprvo kade e zurianje leto odmor zimo??? ....
400 evra, moze, u Pehcevo ako zievees i od zemjodelie da vadis uste tolku togas e ok....
Дуже, за +50% од народот тука 400 евра плата е ФАНТАЗИЈА :)

Повеќе од пола у Македонија работат за 200-300 евра.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
207
Поени од реакции
228
Srednata Plata vo RSM e nekade okulu 250 evra, pola od narodot Zima pomalku, pola povekje
 
Член од
6 август 2015
Мислења
319
Поени од реакции
430
Taka e toa daaa ali dali e ok da se kazi deka toa e ubava para ?
Апсолутно не.

Само кажав мое мислење за фактичката ситуација у Македонија.

И твојата плата е ниска како кранист (со сигурно огромна одговорност), и на лекари што земаат 500-600 евра преку сила а работат у 10 смени ... Генерално на ниво на држава стандардот ни е катастрофа.
Srednata Plata vo RSM e nekade okulu 250 evra, pola od narodot Zima pomalku, pola povekje
Дефинитивно е така. Еве да бидеме оптимистични да кажеме 300 евра МАКСИМУМ (а најверојатно не е ни толку).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom