Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    141
Член од
28 август 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
3.559
Малоѓраганштина и национализам. Во Македонија има место само за Албанци и Македонци, останат народ како и да не постои. Парите не се голем фактор.
Има место за шиптaри и северџани(екс фиромци). За македонци и албанци и секој нормален народ нема место.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.446
Поени од реакции
15.455
Pomedju dzandar so 350e i moler so 2000e ,sto mislite e podobro....
Третата варијанта што според мене е најдобра си ја изоставил: да се вработиш како џандар, пола плата да му ја даваш на командирот за да не те вика на работа и да работиш како молер. Така ќе имаш бенефициран стаж + 2200 евра ;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.156
Поени од реакции
16.912
Огласиве за вработување моментално амали и програмери се бараат на пазаров, за други струки мало морген побарувачка.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
228
Поени од реакции
252
Не си бил креативен во работата џандарска. Мене за неистечена сообраќајна, а не запишана во картонот по грешка на шалтерската работничка, ми побара 200 еуро да ми прогледа низ прсти...дека казната била 500 еуро...
Автоматски споено мислење:

Шала на страна, блазе си ти што на време си се евакуираал од вукојебнината
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.557
Поени од реакции
6.136
Третата варијанта што според мене е најдобра си ја изоставил: да се вработиш како џандар, пола плата да му ја даваш на командирот за да не те вика на работа и да работиш како молер. Така ќе имаш бенефициран стаж + 2200 евра ;)
И ти ја претера сега, такво нешто не постои барем не во нашиве средини. Кај калимеровци се е можно па и ова нема да ме чуди..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.446
Поени од реакции
15.455
И ти ја претера сега, такво нешто не постои барем не во нашиве средини. Кај калимеровци се е можно па и ова нема да ме чуди..
Јас не би се обложил дека нема :)
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
277
Поени од реакции
390
Причина бр 1: Образование на дете и негова иднина.
Причина бр 2: Здравство. Неможеш до саглам специјалист да дојдеш, а кога ќе дојдеш треба брда и долини да поминеш. Приватно здравство = “Месари“. “Добар ден, добар ден, може коронарографија...да да дечко седни 1000 евра, ама ќе дојде специјалистот и ќе ти начука уште едно 5000-6000 евра за додатна опрема, стентови ментови и алумински бандажи на аорта, топ ќе бидеш“
Буквално е ова, да немате сумња...
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
331
Поени од реакции
225
Глупото понашање на комшиите, кај одиш? , на работа?, од работа? мајкати таткоти на работа се?
Немањето основна култура, отпад, ѓубре кај ке им текне
Врски за да мора да те вработат па и за чистење гомна по улица
Мизерни плати
Превише гомнодонци насекаде, очекувано, Гомнодонија е ова, на запад се сведени на минимум
Погрешна часовна зона и константен мрак пред 18:00 пола есенска и цела зимска сезона, и углавно кратка попладневна светлина у пролет, лето у споредба со Западот
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2019
Мислења
60
Поени од реакции
91
Ќе идам во Германија дека таму подобри се пичките, повеќе сакаат да се ебат, има таму, црнки, русинки, арапки, азијки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom