Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    139
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.172
Поени од реакции
12.215
Screenshot from 2020-09-05 06-56-03.png

Зошто не вреди да основаш семејство во ФИРОМ. Јас сум имал слична ваква случка во наш маркет, каде дотичниот господин кому му се брзаше ептен на мајката на детето и кажа - Него Господ го има казнето, што го носите по продавници? Тука живее најдолната стока од народ и сите гомна во кои е државава си се презаслужени, дури и мислам малку е.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
6.067
Поени од реакции
18.546
Зошто не вреди да основаш семејство во ФИРОМ. Јас сум имал слична ваква случка во наш маркет, каде дотичниот господин кому му се брзаше ептен на мајката на детето и кажа - Него Господ го има казнето, што го носите по продавници? Тука живее најдолната стока од народ и сите гомна во кои е државава си се презаслужени, дури и мислам малку е.
Чудно ми е како овакви особи поминуваат неказнето... Менување личен опис на „господинот“, другпат да не ни помисли да изусти такво нешто.
Едно од првите прашања кои ги имав во глава откако се преселив во Шведска беше „зошто имаат толкав број на лица со пречки во развој?“. Со текот на времето сфатив дека ги има и кај нас повеќе отколку што мислев, разликата е во тоа што тука ги третираат како човечки битија, ги изнесуваат надвор на воздух, на сонце, организираат активности за нив, додека кај нас ги држат „затворени“ дома баш поради осудувањето од страна на „господа“ како овој од постот.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
Прегледај го приврзокот 265022

Зошто не вреди да основаш семејство во ФИРОМ. Јас сум имал слична ваква случка во наш маркет, каде дотичниот господин кому му се брзаше ептен на мајката на детето и кажа - Него Господ го има казнето, што го носите по продавници? Тука живее најдолната стока од народ и сите гомна во кои е државава си се презаслужени, дури и мислам малку е.
не сум сигурен дека приказнава е вистинита
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.172
Поени од реакции
12.215
не сум сигурен дека приказнава е вистинита
За жал е. Знам дека си религиозен и не ми беше намерата по таа основа да вреѓам. Има луѓе без живци и не им се губи време во чекање да се смири вознемирено лице со одредена попреченост, па кажуваат работи во афект. Како и да е, афект или не афект, човек со малку емпатија не би кажал такво нешто и би се расправал во сред маркет пошто брзал.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.907
Поени од реакции
51.327
За жал е. Знам дека си религиозен и не ми беше намерата по таа основа да вреѓам. Има луѓе без живци и не им се губи време во чекање да се смири вознемирено лице со одредена попреченост, па кажуваат работи во афект. Како и да е, афект или не афект, човек со малку емпатија не би кажал такво нешто и би се расправал во сред маркет пошто брзал.
Не твојата, туку онаа од детското игралиште.
Ми делува како измислена, во рамки на сите тие тие активности за поголема инклузивност на таквите деца
(а не дека нема такви слични случаи).

Твојата, верувам дека е вистинита.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.167
Поени од реакции
3.696
Чудно ми е како овакви особи поминуваат неказнето... Менување личен опис на „господинот“, другпат да не ни помисли да изусти такво нешто.
Едно од првите прашања кои ги имав во глава откако се преселив во Шведска беше „зошто имаат толкав број на лица со пречки во развој?“. Со текот на времето сфатив дека ги има и кај нас повеќе отколку што мислев, разликата е во тоа што тука ги третираат како човечки битија, ги изнесуваат надвор на воздух, на сонце, организираат активности за нив, додека кај нас ги држат „затворени“ дома баш поради осудувањето од страна на „господа“ како овој од постот.
Истото сум го помислил, кога престојував кратко во Германија, во едно село. Ми беше чудно колку непокретни лица видов, насекаде зуеја со количките. Толку во Скопје не сум видел
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
6.067
Поени од реакции
18.546
Истото сум го помислил, кога престојував кратко во Германија, во едно село. Ми беше чудно колку непокретни лица видов, насекаде зуеја со количките. Толку во Скопје не сум видел
Друг проблем е што во Македонија нема финансии за овие луѓе да добијат соодветни помагала кои ќе им овозможат да се движат надвор, ниту пак има негуватели кои ќе им бидат придружба. Ова е веќе друга тема...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.909
Поени од реакции
4.668
Не твојата, туку онаа од детското игралиште.
Ми делува како измислена, во рамки на сите тие тие активности за поголема инклузивност на таквите деца
(а не дека нема такви слични случаи).

Твојата, верувам дека е вистинита.
Не мења ствар дали е вистинита или не, баш таа приказна! Жално е што опишува ситуација која е секојдневие во Мк. Не е место да ги споредувам состојбите пред 50-60 години и сега, ама на тоа поле успеавме само да ги изгубиме патријахалните вредности, не успевајќи да достигнеме ниво на општа култура како ресто од нормалниот свет.
Затоа сега си функционираме како феудално гето, уште еден од крупните разлози зошто младите луѓе не ја гледаат својата иднина овде :toe:
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
210
Поени од реакции
232
Друг проблем е што во Македонија нема финансии за овие луѓе да добијат соодветни помагала кои ќе им овозможат да се движат надвор, ниту пак има негуватели кои ќе им бидат придружба. Ова е веќе друга тема...
Нема тротоари за обични луге да се движат камо ли па со колички или слично. Секое искачање во град е страв да не те собере некоја кола.
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
17
Иако со бројни лични вештини, високо и широко образован, станав совесен граѓанин на Мак., постојано бев потиснуван во државна служба каде што работам, без изгледи за реална кариера.
После огромно малтретирање, мобинг кој едвај се издржуваше, донесов одлука дека моите деца нема да живеат во оваа баруштина.
Завршија двајцата странски факултети на кои сами се изборија за стипендии и сега работат во странство,
откако најстрого ИМ ЗАБРАНИВ ДА ЖИВЕАТ ОВДЕКА !!!
Не можам да ви опишам колку сум среќен што им го покажав правиот пат !
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.895
Поени од реакции
13.810
Чудно ми е како овакви особи поминуваат неказнето... Менување личен опис на „господинот“, другпат да не ни помисли да изусти такво нешто.
Едно од првите прашања кои ги имав во глава откако се преселив во Шведска беше „зошто имаат толкав број на лица со пречки во развој?“. Со текот на времето сфатив дека ги има и кај нас повеќе отколку што мислев, разликата е во тоа што тука ги третираат како човечки битија, ги изнесуваат надвор на воздух, на сонце, организираат активности за нив, додека кај нас ги држат „затворени“ дома баш поради осудувањето од страна на „господа“ како овој од постот.
Se slagam. Ja posle matura nekolku meseci rabotev kaj edna organizacija koja se grizi za hendikepirani lugje, deca ama ima i po nekoj vozraen, pretezno bea so down sindrom ili drug slicen hendikep. Na pocetok normalno nemav golemo iskustvo so hendikepirani lugje ama za brzo vreme vidov, deka tie sepak se lugje kako drugi, so cuvstva i razbiraat povekje od sto mislime, iskreni lugje ne zlonamerni. Gi zemav so kombe i odevme 2 pati nedelno na sport imase eden trener so niv vezbaze pa i ja ucestvuvav. Od gimnastika do fudbal. Za brzo vreme gi tretirav normalno oti vidov deka slusaat, razbiraat i znaat. Moram da kazam mnogu ubavo go pominav toa vreme i ete za cel zivot mi ostana pecatok. Sakam da kazam, kako sto vikas, opstestvoto mnogu poinaku gleda kon tie deca i lugje. Se gleda kako da ki inkludiraat iako i na zapad ima prerasudi. No mentalitetot e drug. Opstestvoto vo Makedonija gleda negativno kon niv, nemaat tolku pomos ili institucii koi se grizat za niv i mislam kaj samite roditeli vladee nekoj sram vo golem del od slucaevite. Znajs kako vikaat: Edno opstestvo go poznavas po toa kako gi tretira najslabite/najranlivite.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.197
Поени од реакции
3.480
Друг проблем е што во Македонија нема финансии за овие луѓе да добијат соодветни помагала кои ќе им овозможат да се движат надвор, ниту пак има негуватели кои ќе им бидат придружба. Ова е веќе друга тема...
Не е со тоа дека нема финансии туку дека нема волја од соодветните институции.

Во Германија секаде имаш на пешачки низок ивичњак за да може да помине инвалидска количка, количка за деца уатевр.

Во МК дури и детето здраво не моеш со детска количка да го повозиш поради немарливоста на општинските власти во било која општина без исклучок!

Друг пример ај фондот за лекови еднаш за неверување се сети на инвалидите и побара од аптеките барање да имаат олеснета околност да може инвалидска количка да влезе во аптеката иначе нема да склучува договор со таа аптека. Во некои аптеки имаше една даска ставено на наклон 70 степени пред влез "као еве иаме влез за инвалиди" и поминуваат такви глупости. Никад нема да ја биде таа вукојебина!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.060
Поени од реакции
2.919
При крај сум со студиите на медицински, би сакал да останам но сериозно размислувам за фаќање магла по завршување. Половина од моите колеги знаат германски, веќе биле или планираат да поработат летна сезонска работа таму или пак планираат да го научат јазикот. Има и доста број на колеги кои се одамна решени да фатат џенем од вукојебинава.

Од причините наведени горе јас мислам дека "Малограѓанштина" е најлоша бидејќи од неа потекнуваат сите останати проблеми. Додека како народ се восхитуваме на лидери и оџи кои се тоа што се бидејќи рекетирале или дилале дрога, додека тераме сеир и се исмеваме на секој што се осмелува да мисли критично, гледаме исклучително за себе и не размислуваме како нашите акции и одлики ќе влијаат во иднина и додека не се научиме на базична култура како 'плукање шлајм на тротоар е негативна особина' - ќе продолжиме да ги стимулираме сите негативни продукти што доаѓаат од малограѓанштината - корупција, непотизам, неписменост, незнаење, дебилизам итн а Македонија ФИРОМ Илинденска Северна? ќе си остане тоалетот септичката јама на Европа.
mala korekcija
Гласав за главната причина, она што дефинитивно направи да донесам одлука и да направам чекор напред, ама причини беа многу. Уште претходно размислував да се иселам, и тоа поради останатите работи наведени во анкетата.

Сега пак размислувам каде да ја киднам затоа што ми здосади и тука. :D
Искрено доста пократо сум овде за разлика од тебе, ама очигледно голема промена има од периодот кога студирав тука до моментот кога дојдов да работам. Не би се изненадил ако во брзо време направам аспарух и то тука. Швеџани су фини људи, али што се примиле тука ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom