Шпанија

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.319
Поени од реакции
7.284
Балеариа или трансмедитеранеа ама подобро ти е да леташ има многу летови и нема голема разлика во цена и плус е три пати побрзо, јас платив околу 100 евра за повратен лет ама зависи што ќе начекаш и кога.
Бидна веќе :D
 
B

BooBojan

Гостин
Како најдобро да ја прошетам Барселона во три дена, некој кој бил да ме советува што да посетувам.
И некои искуства од Палма де Мајорка??
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.080
Поени од реакции
765
Како најдобро да ја прошетам Барселона во три дена, некој кој бил да ме советува што да посетувам.
И некои искуства од Палма де Мајорка??
Како прво куписи ја картичката Барцелона 3 (50 evra)и имаш попуст во многу ресторани ,бутици ,нокни клубови ,градски сообракај а мислам можит да ја користиш со метрото од аеродром до цента,најдобро тие да земиш хотел околу местото Богател 5 -10 мин пеш до плажа и блиску се рестораните до пристаништето плус тунелбаната тие 500 метри ....прочитај повеке на некоја вебстрана...Барцелона е преубав град[DOUBLEPOST=1534701574][/DOUBLEPOST]јас бев во ibis Styles Barcelona City Bogatell супер беше
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.226
Поени од реакции
555
Јас да ја препорачам Валенсија, преубав град.

Имаат огромна плажа на крајот од градот, нормално природната убавина не е како во Грција, ама сосема добро море и преситен песок со тоа што мора ветерот да се напомене (кој мене воопшто не ми сметаше).

Сепак, ја препорачувам поради самиот град - има душа градот, улиците и многубројните плоштатчиња се полни со луѓе, живо е, весело и интересно. Чисто е, секаде мермерни шеталишта, средени фасади. Долж течението на реката која порано го поплавувала градот е направена зелена градина со многу дрвја, фонтани и цвеќе и тоа некаде 3-4 километри низ градот. Негде при крајот на оваа градина се наоѓа комплексот на музеи и Океанариумот што мора да се посети. Врвна архитектура, среденост и содржини.
За навечер е одлично - живо е, има голем број на барови и дискотеки каде има атмосфера, посебно на улицата Calle de los Caballeros.

Многу опуштен и насмеан народ, сум бил на многу места ама како во Валенсија никаде немало таква позитивна енергија на улиците. Ако мора да им најдам маана тоа е дека никаде не знаат да направат асално макијато/нес фрапе/еспресо (иако тоа сум го забележал и на други места) и дека паељата е многу преценета. ОК е, ама не може да се споредува со нашата кафанска храна.
 
Член од
29 март 2019
Мислења
128
Поени од реакции
48
Од мое лично искуство ви препорачувам да ја посетите Марбља (Marbella) точно се наогја најдоле блиску до Малага.
Препорачливо смештајот да го земете во малага а со рента кар да идете до Марбеља бидејки во марбеља е мало местенце кое доагјаат најбогатата раја на планетава има прубави плажи и добар ноќен зивот.
Затоа и оваа година ке идам пак :vozbud:
 
На врв Bottom