Шпанија

Член од
28 април 2009
Мислења
745
Поени од реакции
505
Гледам дека агенцииве во понуда за одмор ја имаат Коста Брава, па ме интересира дали некој има отидено таму, како е со цени, препорака за хотел, какви се плажите. Бидеќи би ми бил прв одмор во Шпанија ме интересира што треба да се знае за таму.
 
S

silmarillion

Гостин
Некој случајно да не фаќал накај Марбеља? Сакаме октомври да идеме натака и по тоа што гледам времето е ок 25-26 у првите две недели. Ако бил некој да сподели збор два би бил благодарен.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Гледам дека агенцииве во понуда за одмор ја имаат Коста Брава, па ме интересира дали некој има отидено таму, како е со цени, препорака за хотел, какви се плажите. Бидеќи би ми бил прв одмор во Шпанија ме интересира што треба да се знае за таму.
Јас бев лани Коста Дурада, поточно во околината на Реус, родниот град на Гауди во јули. Wizz беше ЕУР 300 за двајца, рент а кар од аеродромот во Барселона околу 350 ЕУР за 10 дена (тука влегува 100 ЕУР за дополнително осигурување на колата).
Првите два дена спиевме во Castelldefels, предградие на Барселона некои 10 км од аеродромот. Ако ти значи нешто, тука живее Меси. Наредните 8 дена на втората локација. Сместувањето најдено преку Booking, двете локации вкупно околу 700 ЕУР за двајца.
Генерално, многу слабо стојат со Англиски. Во помалите места рестораните работеа од 13 до15 и од 20 до 22-3 саат. Храната не е скапа, претежно имаат дневно мени со салата, главно јадење ,десерт и флаша поефтино вино за по 12-13 ЕУР по човек. Порција зајачко месо беше 7 ЕУР. Повеќе форсираат телешко него свинско по рестораните.
Плажите не се како во Грција. Огромни песочни плажи без сенка, многу малку барови или лежалки за изнајмување. Повеќето хотели имаат базени.
Патиштата се одлични. Ознаката AP значи дека се плаќа патарина. Секогаш има паралелен пат со ознака A кој е бесплатен и е подобар од бил кој наш автопат. Гориво на бензиска си точиш сам откако ќе платиш внатре на каса.
Во кратки црти тоа.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.132
  • Доплата за аеродромски такси, цена: 3720 ден.(60 еур)
  • каква е оваа такса ако некој знае?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Bese ti? Nekoj sto bil da napise nesto poveke za lore del mar..planiram za letovo.
Лани бевме. Зависи што бараш и колкав буџет имаш. Ние одевме преку агенција, имаше доста шетање. Два дена за Барселона, па во Гирона, па по брегот на Коста Брава...дискотеки колку сакаш. Плажа огромна со песок без сенки. Имаш маркети со убави цени.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Лани бевме. Зависи што бараш и колкав буџет имаш. Ние одевме преку агенција, имаше доста шетање. Два дена за Барселона, па во Гирона, па по брегот на Коста Брава...дискотеки колку сакаш. Плажа огромна со песок без сенки. Имаш маркети со убави цени.
Poveke za da ima sto da vidis i da setas mi e mene ne da si non stop na plaza. Za razbiranje kako bese? Sum slusnal deka slabo znaat angliski.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Poveke za da ima sto da vidis i da setas mi e mene ne da si non stop na plaza. Za razbiranje kako bese? Sum slusnal deka slabo znaat angliski.
Циганите не зборат англиски. Бев сведок на тоа. Нарачувам за да јадам во Барселона и и зборам на англиски, ме разбира тоа што и го кажувам, а ми враќа на Каталонски. А се гледа апла циганка.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Poveke za da ima sto da vidis i da setas mi e mene ne da si non stop na plaza. Za razbiranje kako bese? Sum slusnal deka slabo znaat angliski.
За шетање има многу. Околу разбирањето има огромен број на агенции и они ти организираат превоз и водич на каков јазик сакаш. Секогаш имаше англиски освен кога бевме за Џирона, таму имаше превод на руски и шпански ама малку разбираме шпански и не беше некој проблем. Тоа дека зборуваат Каталонски е дека се националисти и си посебен народ од Шпанците. Не сите, ние со метро одевме во паркот на Гауди се разбравме на англиски без проблем.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Лорет де Мар сте биле некој во Јуни? Дали е ок за капење на средина од Јуни?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Некој да сподели искуство што бил со траект од Барселона до Мајорка и Ибица, има ли повеќе компании што пренесуват, разлика во цени?
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Ке одам Шпанија , конкретно Љорет де Мар, па барам ваши искуства , мислења и сл. Каква е водата, местото и сл? Едно видување ваше околу ова... колку пари онака чисто информативно ме интересира сте потрошиле, т.е колку носевте во вас за секој случај, ве молам за искуства???
 
Член од
28 април 2009
Мислења
745
Поени од реакции
505
Ке одам Шпанија , конкретно Љорет де Мар, па барам ваши искуства , мислења и сл. Каква е водата, местото и сл? Едно видување ваше околу ова... колку пари онака чисто информативно ме интересира сте потрошиле, т.е колку носевте во вас за секој случај, ве молам за искуства???
Водата е супер. Плажата е прилично голема така да нема да имаш проблем за наоѓање место за пешкир да ставиш. Лежалките беа скапи мислам. Доста често се случува да има ветер на плажата. Дискотеки и кафичи имаш еден куп.
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
Некој да сподели искуство што бил со траект од Барселона до Мајорка и Ибица, има ли повеќе компании што пренесуват, разлика во цени?
Балеариа или трансмедитеранеа ама подобро ти е да леташ има многу летови и нема голема разлика во цена и плус е три пати побрзо, јас платив околу 100 евра за повратен лет ама зависи што ќе начекаш и кога.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom