Шпанија

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Балеариа или трансмедитеранеа ама подобро ти е да леташ има многу летови и нема голема разлика во цена и плус е три пати побрзо, јас платив околу 100 евра за повратен лет ама зависи што ќе начекаш и кога.
Бидна веќе :D
 
B

BooBojan

Гостин
Како најдобро да ја прошетам Барселона во три дена, некој кој бил да ме советува што да посетувам.
И некои искуства од Палма де Мајорка??
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Како најдобро да ја прошетам Барселона во три дена, некој кој бил да ме советува што да посетувам.
И некои искуства од Палма де Мајорка??
Како прво куписи ја картичката Барцелона 3 (50 evra)и имаш попуст во многу ресторани ,бутици ,нокни клубови ,градски сообракај а мислам можит да ја користиш со метрото од аеродром до цента,најдобро тие да земиш хотел околу местото Богател 5 -10 мин пеш до плажа и блиску се рестораните до пристаништето плус тунелбаната тие 500 метри ....прочитај повеке на некоја вебстрана...Барцелона е преубав град[DOUBLEPOST=1534701574][/DOUBLEPOST]јас бев во ibis Styles Barcelona City Bogatell супер беше
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Јас да ја препорачам Валенсија, преубав град.

Имаат огромна плажа на крајот од градот, нормално природната убавина не е како во Грција, ама сосема добро море и преситен песок со тоа што мора ветерот да се напомене (кој мене воопшто не ми сметаше).

Сепак, ја препорачувам поради самиот град - има душа градот, улиците и многубројните плоштатчиња се полни со луѓе, живо е, весело и интересно. Чисто е, секаде мермерни шеталишта, средени фасади. Долж течението на реката која порано го поплавувала градот е направена зелена градина со многу дрвја, фонтани и цвеќе и тоа некаде 3-4 километри низ градот. Негде при крајот на оваа градина се наоѓа комплексот на музеи и Океанариумот што мора да се посети. Врвна архитектура, среденост и содржини.
За навечер е одлично - живо е, има голем број на барови и дискотеки каде има атмосфера, посебно на улицата Calle de los Caballeros.

Многу опуштен и насмеан народ, сум бил на многу места ама како во Валенсија никаде немало таква позитивна енергија на улиците. Ако мора да им најдам маана тоа е дека никаде не знаат да направат асално макијато/нес фрапе/еспресо (иако тоа сум го забележал и на други места) и дека паељата е многу преценета. ОК е, ама не може да се споредува со нашата кафанска храна.
 
Член од
29 март 2019
Мислења
128
Поени од реакции
49
Од мое лично искуство ви препорачувам да ја посетите Марбља (Marbella) точно се наогја најдоле блиску до Малага.
Препорачливо смештајот да го земете во малага а со рента кар да идете до Марбеља бидејки во марбеља е мало местенце кое доагјаат најбогатата раја на планетава има прубави плажи и добар ноќен зивот.
Затоа и оваа година ке идам пак :vozbud:
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
996
Поени од реакции
1.762
Дали некој во скоро време патувал во Шпанија или има некакво инфо дали може само со сертификат или може и со негативен тест?
На нивниот сајт за здравство пишува дека може или или, меѓутоа други ми кажаа дека може само со сертификат.
Автоматски споено мислење:

Дали некој во скоро време патувал во Шпанија или има некакво инфо дали може само со сертификат или може и со негативен тест?
На нивниот сајт за здравство пишува дека може или или, меѓутоа други ми кажаа дека може само со сертификат.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Дали некој во скоро време патувал во Шпанија или има некакво инфо дали може само со сертификат или може и со негативен тест?
На нивниот сајт за здравство пишува дека може или или, меѓутоа други ми кажаа дека може само со сертификат.
Автоматски споено мислење:

Дали некој во скоро време патувал во Шпанија или има некакво инфо дали може само со сертификат или може и со негативен тест?
На нивниот сајт за здравство пишува дека може или или, меѓутоа други ми кажаа дека може само со сертификат.
За подетален одговор прашај и во македонската амбасада во Шпанија. Јас август месец бев кога уште бевме во зелена зона, но сега сме отстранети од зелената зона и сигурно има рестрикции. Многу брзо и детално го добиваш одговорот од амбасадата, јас преку емаил им пишав.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
996
Поени од реакции
1.762
Дали некој во скоро време патувал во Шпанија или има некакво инфо дали може само со сертификат или може и со негативен тест?
На нивниот сајт за здравство пишува дека може или или, меѓутоа други ми кажаа дека може само со сертификат.
За подетален одговор прашај и во македонската амбасада во Шпанија. Јас август месец бев кога уште бевме во зелена зона, но сега сме отстранети од зелената зона и сигурно има рестрикции. Многу брзо и детално го добиваш одговорот од амбасадата, јас преку емаил им пишав.
Се јавив во амбасада и ми кажаа само со вакцина може да се влезе. Инаку не сме земја од ризик за Шпанија, ама сепак за сите важи тоа со некои исклучоци во одредени случаи.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Дали некој во скоро време патувал во Шпанија или има некакво инфо дали може само со сертификат или може и со негативен тест?
На нивниот сајт за здравство пишува дека може или или, меѓутоа други ми кажаа дека може само со сертификат.
Се јавив во амбасада и ми кажаа само со вакцина може да се влезе. Инаку не сме земја од ризик за Шпанија, ама сепак за сите важи тоа со некои исклучоци во одредени случаи.
Како бе само со вакцина.
Пред месец дена бев туристички со негативен ПЦР тест.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
А ситуацијата со коронава беше иста тогаш и сега?! Убаво си прашува човекот некој што скоро бил, а не пред месец, два, пет.

Инаку слушнав од негде дека и кинескава вакцина ја признавале Шпанците, ако на некој му врши работа информацијава.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
996
Поени од реакции
1.762
А ситуацијата со коронава беше иста тогаш и сега?! Убаво си прашува човекот некој што скоро бил, а не пред месец, два, пет.

Инаку слушнав од негде дека и кинескава вакцина ја признавале Шпанците, ако на некој му врши работа информацијава.
Од 6 септември биле донесени последните мерки за влез со вакцина за туристи. Затоа у право бил дечкото дека бил со негативен тест, ама после дознав за меркиве дека биле после 6 септември.
Инаку не пишува дека некоја вакцина не е признаена како што приметив.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
349
Поени од реакции
436
Дали некој во скоро време патувал во Шпанија или има некакво инфо дали може само со сертификат или може и со негативен тест?
На нивниот сајт за здравство пишува дека може или или, меѓутоа други ми кажаа дека може само со сертификат.
Се јавив во амбасада и ми кажаа само со вакцина може да се влезе. Инаку не сме земја од ризик за Шпанија, ама сепак за сите важи тоа со некои исклучоци во одредени случаи.
Како што знам може и со вакцина (ги признаваат сите признаени од СЗО, што значи и кинеските) и со негативен тест. Само треба да се пријавиш на Spain Travel Health (веб страната или апликацијата) најдоцна 48 часа пред летот.

Е сега за ноќните клубови бараат сертификати, ама бар кодот од нашава Common Pass апликација не го чита, ама кај мене вратарката го разгледа ме праша кога сум ги примил вакцините, ми побара лична карта и ме пушти.

Имај и во предвид дека носење маска во затворен простор, јавен превоз, дури и на скали за метро е строго задолжително, дури и во голем број ноќни клубови бараат да си постојано со маска (ги отворија пред 7 дена по цели 18 месеци).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom