Ценовник за веб услуги

Член од
28 јуни 2015
Мислења
792
Поени од реакции
371
Како може да се фатат реклами за портал со 20 000 уникатни посети?
Порталот е македонски.
За кој период се однесуваат споменатите уникатни посети (за ден, недела, месец...)?

Доколку содржината на порталот не содржи се‘ и сешто, туку е од одредена област / индуструја - обрати се директно до фирмите и лицата кои работаат во таа индустрија.
Потрагата ќе ти оди поспоро, но сета заработка ќе ја задржиш за себе (секој посредник би ти зел дел од колачот).
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
77
За кој период се однесуваат споменатите уникатни посети (за ден, недела, месец...)?

Доколку содржината на порталот не содржи се‘ и сешто, туку е од одредена област / индуструја - обрати се директно до фирмите и лицата кои работаат во таа индустрија.
Потрагата ќе ти оди поспоро, но сета заработка ќе ја задржиш за себе (секој посредник би ти зел дел од колачот).
За ден, а порталот е забавен (тука е проблемот мислам)
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
792
Поени од реакции
371
За ден, а порталот е забавен (тука е проблемот мислам)
Не е никаков проблем забавната содржина на порталот.
За се‘ може да се најде огласувач.

Накратко, 3 начини на кои да најдете огласувачи:

1. Конкурентски МК портали и забавни веб страни
Анализирајте ги страните, видете кои им се огласувачите, и оние кои би се вклопиле и на Вашата веб страна - контактирајте ги (преку телефон, e-mail, или face to face).

2. Спортски МК веб страни
И спортот е вид на забава.
Прегледајте ги домашните спортски страни, утврдете ги огласувачите, и контактирајте со нив.

3. Агенции кои организираат забавни настани
Концентрирајте се на агенции, спортски клубови и сл. кои организираат повремени или континуирани настани од забавен карактер: музички концерти, спортски натпревари, авантуристички тури низ МК, итн.

Како и што напоменав претходно, потрагата не е лесна, но ако огласувачот наиде на интересна понуда (солиден број на посетители на страната, целна група, итн) - го имате освоено.
Потрудете се веќе здобиените клиенти да ги сочувате на долг рок (со одлична соработка, понудете им нешто повеќе од конкуренцијата...).

Се надевам дека барем малку Ви помогнав во опстојувањето и проширувањето на Вашиот online проект.
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.327
Колку чини .com домејн и дали сум територијално врзан односно дали може да биде регистриран пример во Уганда?
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
77
Колку чини .com домејн и дали сум територијално врзан односно дали може да биде регистриран пример во Уганда?
Здраво,

.com домените се движат окулу 10 евра (во зависност од кој провајдер го купуваш).
Територијата на доменот зависи спорет твојте податоци што ќе ги оставиш на провајтерот, но под локација се гледа каде е хостиран т.е закачен тој домен. (серверот)
Доколку серверот се наоѓа во Македонија ќе пишува дека доменот е под Македонија, доколку серверот се наоѓа во Уганда ќе пишува дека е од Уганда.
Се надевам успеав малку да ти помогнам.

Поздрав
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.268
Колку чини .com домејн и дали сум територијално врзан односно дали може да биде регистриран пример во Уганда?
проверувај дали има discount codes/coupons за GoDaddy или слични сајтови. Јас мојот .com го земав за 3 долари.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
167
Поени од реакции
24
Да напраиш сопствен веб сајт може да капни некој денар или тешко, иначе која е цената на веб сајт, ценовник за услуги нешо?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.635
Поени од реакции
860
Да напраиш сопствен веб сајт може да капни некој денар или тешко, иначе која е цената на веб сајт, ценовник за услуги нешо?
Moже да капни некој денар ама буквално да капни :) Oд лично искуство не се исплати.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
6.067
Да напраиш сопствен веб сајт може да капни некој денар или тешко, иначе која е цената на веб сајт, ценовник за услуги нешо?
Може, само доколку работиш странски веб сајт. Од македонски не се надевај, испробано и од двете.

Ценовник за веб услуги: www.dizajnmk.com
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.635
Поени од реакции
860
Може, само доколку работиш странски веб сајт. Од македонски не се надевај, испробано и од двете.

Ценовник за веб услуги: www.dizajnmk.com
Toчно, од вебсајт на македонски (за македонски пазар) само џабе губење време.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
Може, само доколку работиш странски веб сајт. Од македонски не се надевај, испробано и од двете.

Ценовник за веб услуги: www.dizajnmk.com
Чекај малку за шо прајме муабет? За заработка со гугл адс или нешто друго?
Премногу зависи од бизнис моделот.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
6.067
Чекај малку за шо прајме муабет? За заработка со гугл адс или нешто друго?
Премногу зависи од бизнис моделот.
Не е само гугљ адс, постојат многу начини. Легални и нелегални.

Но на крај краева без посетеност, нема ни од двете. Се зависи од каква идеја си имаш и слично, но за тоа во друга тема. Да не ја оштетуваме оваа.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
Не е само гугљ адс, постојат многу начини. Легални и нелегални.

Но на крај краева без посетеност, нема ни од двете. Се зависи од каква идеја си имаш и слично, но за тоа во друга тема. Да не ја оштетуваме оваа.
Знам дека постојат зато ти реплицирав. Не планирам да развлеквам.
Гугл адс е прилично лош освен ако немаш огромна публика за некој ниш паза.
Ако се надеваш само во него поарно прај нешто македонско .
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.891
Поени од реакции
10.249
Знам дека постојат зато ти реплицирав. Не планирам да развлеквам.
Гугл адс е прилично лош освен ако немаш огромна публика за некој ниш паза.
Ако се надеваш само во него поарно прај нешто македонско .
Колку само си во грешка немаш престава :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.939
Колку само си во грешка немаш престава :)
Сакаш да кажиш дека гугл адс за рандом публика без одреден ниш и со лимитиран број на посети во ранг на некоја илјадарка дневно се исплаќа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom