Ценовник за веб услуги

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Под илјадарка тешко изработка, и тоа онака, шалабајзерска. За озбилна зко не повеќе помножи со 2. Плус внес на податоци или екстра кодирање и наплата за парсирање, конверзија на бази, табели и сл. плус хостинг кој ако е добар не ќе да е под пеесче месечно.
... вака од ракав ...
цената тие во денари, евра или долари? ;)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
http://ilike.mk/
а, нешто вакво која цена е?
Никој неможе да ти каже цена, барем не приближна без да направи анализа на она што се гледа на сајтот, и на она што не се гледа за што треба ти да му дадеш информација. Значи комплетна листа на функционалности. Кога ќе се заврши анализата, добар дел од работите веќе се познати и може лесно да се решат, останатите треба да се размисли како да се решат и врз основа на тоа да се пресмета врема а со тоа и цена. Анализата, ако не повеќе е барем 30% од готовиот проект, зошто разглобувањето па дури и тестирање на некои покомплексни функционалности веќе води до решенија кои лесно се кодираат.
Така да ... имаш буџет за анализа? :)
 
Член од
20 јуни 2009
Мислења
75
Поени од реакции
13
http://ilike.mk/
а, нешто вакво која цена е?
Секој може да ти каже различна цена. Ова конкретно е wordpress сајт. Цената може да се подели на три дела. Купување тема за сајтот (оваа конкретно е 43$)
http://themeforest.net/item/fullscene-portfolio-photography-wp-theme/1617432?WT.ac=portfolio_item&WT.z_author=premitheme
Потоа купување хостинг/домаин (тука спаѓа и месечно или годишно плаќање за истото и одржување на сајтот зависно како се договориш со девелоперот). Трет дел би бил конфигурација на веб сервер, инсталација и конфигурација на wordpress, кастомизација на темата за твоите потреби.. Е сега цената може да варира. Девелоперот може да ти каже 500 евра за сите три дела, или ти си имаш хостинг, тема ти треба само некој да ти инсталира и кастомизира wordpress..
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Во државава има многу ентузијасти, кои работат за тапшање по рамо ако се распраша може да најде некое дете и безпари да му ја направи :D, се е релативно.[DOUBLEPOST=1413364436][/DOUBLEPOST]
Во државава има многу ентузијасти, кои работат за тапшање по рамо ако се распраша може да најде некое дете и безпари да му ја направи :D, се е релативно.
Тука некој од форумот ми пратил порака (по грешка, ме испомешал со некој) да ми го направи сајтот за 100 еур. и тоа со хостинг. :)
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Интересује ме цена израде оваквог респонсиве веб сајта као сто је овај:
www.klikdooglasa.com
Хвала и поздрав и Србије!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
71
Поени од реакции
18
околу 100 еур.
Реална цена. На едно место добив многу висока цена а не сум тотален почетник во овие работи. Има некој сугестии за кој би можел да изработи ваква веб-страна или забрането е рекламирањето? Во таков случај, преку приватна порака.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
696
Поени од реакции
80
100 тие што користите темплејти ви е океј цена, го симинаат темплејтот од пиратски страни го потполнуваат и крај... А знаеш после какви казни можеш да кркаш за тоа? 100еур за сајт се малце реално, ако сакаш професионален сајт значи ни едно парче код не-копирано
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
100 тие што користите темплејти ви е океј цена, го симинаат темплејтот од пиратски страни го потполнуваат и крај... А знаеш после какви казни можеш да кркаш за тоа? 100еур за сајт се малце реално, ако сакаш професионален сајт значи ни едно парче код не-копирано
Не се согласувам со тебе од повеќе причини.
1. Погодувам дека мислиш на тоа комерцијален темплејт симнат со торент (пиратски). така?
Како можеш така да кажеш, по дифолт незначи дека ако темплејтот е комерцијален па некој ќе го симне со торент, има луѓе кои ги купуваат тие темплејти, а исто така има и бесплатни темплајти.

Ако некој потенцијален клиент сака да користи комерцијален темплејт или бесплатен, се едно, тоа е негово право, тој така си одлучил.

2) Делумно се согласувам дека за професионална (голема) фирма не е ок да користи готови теми/ кодови, не дека е спротивно на некој закон тоа, туку од аспект на имиџот, но некоја мала фирмичка со 5-6 вработени, мислам дека е лудо да плаќа илјадници евра за сајт кодиран од 0, едноставно нема поента. Тоа би му дошло како некој да си купи приватен автобус како лично превозно средство.

3) Цена за ваков тип на работа е многу релативна работа и неможе да се генерализира.
Тој сајт што го посчи дечкото е многу едноставен и мал, би го искодирал од 0 за 2 дена. А на пример, можеби на некој друг веб програмер за истата работа да ја заврши ќе му треба време од една недела. Мене лично дневница од 3000 илјади ми е ОК цена, а на тој што ќе му треба 1 недела време малку се 100 еур, се сложувам. Мислам дека ми ја свати поентата. Се е релативно.
 
На врв Bottom