Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
5 август 2008
Мислења
549
Поени од реакции
176
Што се однесува на мене не би ми сметало да цела Македонија се пресели во Скопје. Баш се радувам ако скокнат цените на становите и плацовите. Бидејќи веќе имам и станови и куќа во Скопје.
Ист случај и со мене, нека растат до 2000 евра квадрат ако сакаат. Повеќе ќе ми вредат недвижностите во Скопјево. Сега одма ќе се јават завидливите...види го овој има 4 стана во Скопје. Одма удбаш ќе ме направат. Едно треба да ни е јасно на сите. Во догледно време цената на становите во Скопје нема да се движи по надолна линија од причина што Скопје е премногу централизиран град, тука живее секој, студира секој и тоа го оправдувам. Нема работа во помалите градови. Па секој рационален човек, ако не е паша во својот град/село, би се преселил во Скопје, тука се парите во Скопје, а не во Делчево. Еден куп фирми од другите градови се преселија во Скопје или отворија свои подружници во Скопје. Да, точно е, има премногу инвеститори кои градат, премногу се гради, и по некоја економска логика треба цената по квадрат да се намали, но сите тие градежни фирми инвестираат затоа што можат да извадат солидна цена за продаден стан. А, од друга страна имате еден куп провинцијалци кои само чекаат да го продадат својот имот во родниот си град и да купат стан во Скопје.
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.721
Поени од реакции
10.220
Ист случај и со мене, нека растат до 2000 евра квадрат ако сакаат.
Ако сакаат, арно ама не сакаат во моментот.

Според мене пазарот е дојден во рамнотежа помеѓу побарувачката и понудата, а со тоа и растот на цената е стабилизиран.

Најверојатно сценарио е дека ќе имаме многу благ раст, до ниво до износот на инфлацијата (3-4% годишно), освен за неколку атрактивни локации каде е можен поголем раст.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.184
Поени од реакции
887
Скопје е или преценето или сопствениците на станови сакаат да ќарат многу.
Конкретно во Прилеп станов кој го добив во наследство од баба ми и дедо ми е проценет на 35000 до 40000Е со квадратура од 70 или 80 метри кв(нз точно) и е на 10 мин пеш од плоштадот во Прилеп, во мирна населба е со паркче тинтири минтири.Во вакви околности во Скопје би вредел 150000Е што е апсурд
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
319
Поени од реакции
56
А бе мочко помочан,знаеш колку би вределе две ниви на дедо ти ,а не знаеш колку вредат зборовите "идет","работет" и "мојш" како дел од богатството на македонскиот јазик и говор.Има неколку дебели книги од Блаже Конески кои ти препорачувам да ги прочиташ пред да коментираш за дијалектите кои се зборуваат во Македонија.
Значи ти реков врати се од кај си дошол, најди си место под некоја ладовинка и читај си Блаже Конески. Ама ич нема да ми преч.
И нешто многу јак позади тастатура. Опасно интернет хулиганче си :):):)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
468
Поени од реакции
291
Становите во Скопје се повеќе од преценети, и нереални.Никој ама никој не може да ми каже дека цена од 1300 евра / м2 е цена на стан во Скопје (главен град на РМ каде што просечна плата е околу 330 евра а РЕАЛНА ОКОЛУ 200 Евра).
Верувајте дека со сета оваа експанзија на многу инвеститори и премногу изградени стамбени и деловни објекти цената за кратко време ќе падне за најмалку 50 % , а тие што си изнакупиле по 2-3 стана поготово на кредити не ќе можат да ги продадат, нема пари народот.;)
Доколку за изградба на објект/куќа/стан клуч на рака да изградиш цената е 300-350 евра ненормално е да го продаваш станот 3-4 кратно поскапо.:tapp:
 
Член од
5 декември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
14
Цената на становите во Скопје е реална затоа што е формирана на принципите на слободна трговија, т.е. понуда спроти побарувачка. Оние што им ја пресметуваат заработката на инвеститорите можат да им прднат под прозор, секој има право да заработува на легален начин. Друго, оние "скопјани" што цмиздрат дека "провинцијалците" им ги земаат работните места/бизнисите/жените, треба да сфатат дека да се биде скопјанец не е аристократско звање со наследни привилегии, а тоа што и криво и сакато се слеало во Скопје е резултат на погрешна политика, во минатото спроведувана токму од - Скопје. Во СоцРеп Македонија секој државен динар се инвестираше во Скопје. Словенците си ја градеа цела држава и Љубљана со децении нема мрднато ни просторно ни демографски. Ниту пак словенците мораат сакајќи-нејќејќи да се пикаат во Љубљана во потрага по работа...
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
Значи ти реков врати се од кај си дошол, најди си место под некоја ладовинка и читај си Блаже Конески. Ама ич нема да ми преч.
И нешто многу јак позади тастатура. Опасно интернет хулиганче си :):):)
Значи ти бе дете си едно крајно невоспитано и арогантно битие што кога те читав ми доаѓаа нагони за повраќање и шамарење.Како може да има толку проклет народ, абе да можите луѓево од провинција сапун за нозе миење ќе ги сварите.Какви чувства носиш ти во тебе .Верувај ми дека секој втор доселеник во Скопје е многу попаметен и подобар од тебе.Ти најверојатно не си го сватил поимот боемство или не ти е добро пренесен од твојот дедо.
Се додека вие "скопјаните" имате такви да не речам расистички предрасуди за народов од другите градови од Македонија, овој град нема да го биде, а и најверојатно сценарио е дека ваквите како тебе ќе го напуштат скопје и ќе бараат нива да купат на село, бидејќи нема да сте конкурентни на пазарот на труд.И те молам понатаму немој да користиш зборови од типот на "сељаци", зошто и тој збор не ти го објаснила наставничката што значи.
Ова е форум а не место каде што ќе ги предизвикуваш форумџииве на двобој на отворено, а и колку да те потсетам за вакво нешто може да си заработиш пријава.
Знам дека твоето IQ ratio кое патем изнесува колку собна температура не ти дозволува да напишиш две паметни реченици, затоа те молам немој да ми реплицираш.
 
Член од
25 јули 2008
Мислења
53
Поени од реакции
6
Има повеќе начини на формирање на цена. Еден од нив е колку се спремни потрошувачите да платат. Со оглед на тоа дека цените не паѓаат долг период, туку растат, очигледно луѓето (во глобала) имаат со што и се спремни да платат. Ако вие немате, е сега јбг...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.021
Поени од реакции
2.845
Do 2015 e planirano deka vo Skopje ke ima 20-25.000 novi stanovi. Problemot sto ne se gradese porano beše izklučivo birokratski,i za naduvanite ceni e kriv SDSM,zato sto vo vreme na nivnoto vladeenje im trebase najmalku 3-5 god na investitorite od proekt da dojdat do početokot na izgradbata. Deneska procedurata e svedena na 2-3 meseci. Jas sum siguren deka cenata na novite stanovi ke padne na 600-700e na m2,i so ovaa suma investitorite imaat ogromen profit,drugarot raboti vo ovaa branža i vika deka neto m2 so se plateno gi čini 350-400e. Nego najinteresni se cenite na starive stanovi. Hehe po 1000e za m2? A novi ima veke za 800e? Aj da vidime do koga ke gi držat cenite. Ako e nov 800-900e za m2,realno starite treba da cinat 500-600e m2.
Ako i imas pari da kupiš stan vo momentov treba da si mrdnat vo toa da uložiš pari. Eve prost primer: Imaš 50.000 evra da gi investiraš,kupuvaš nešto vo Lisiče ili Aerodrom. Kako što gledam kiriite se strašno padnati i za 150e veke vrie stanovi,ama eve da rećeme deka 200e kirija ke zemeš. Toa ti e godišno 2400evra,da ne zboram deka koga ke go kupiš stanot treba 3% danok da platiš što znači 1500 evra i deka 8 meseci ustvari samo za toa treba da go izdavaš. E sega drugata opcija,parite gi oročuvaš vo banka,na primer godina za godina 4,5% kamata na evro i 7% na denari,ako gi oročiš na podolgo vreme normalno i kamatite se povisoki, Znači oročeno vo evra 50.000e ti se faka 200e mesečno,vo denari 300e mesečno. Epa sega praj esapot sto poveke se isplaka. Istava matematika važi i ako si pod kirija ili ušte so starite pa sakaš na svoe,i gi imaš parite. So kamatata ja plakaš kirijata i čekaš da padnat cenite,ili si sobiraš kamata ke potrpiš ušte malce doma i čekaš da padnat cenite.
;):icon_lol:
p.s. aj airlija,mozebi veke ke pocnale da pagaat cenite,eve npr:
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/719632?searchID=3518092&Idx=30
 
Член од
5 август 2008
Мислења
549
Поени од реакции
176
Do 2015 e planirano deka vo Skopje ke ima 20-25.000 novi stanovi. Problemot sto ne se gradese porano beše izklučivo birokratski,i za naduvanite ceni e kriv SDSM,zato sto vo vreme na nivnoto vladeenje im trebase najmalku 3-5 god na investitorite od proekt da dojdat do početokot na izgradbata. Deneska procedurata e svedena na 2-3 meseci. Jas sum siguren deka cenata na novite stanovi ke padne na 600-700e na m2,i so ovaa suma investitorite imaat ogromen profit,drugarot raboti vo ovaa branža i vika deka neto m2 so se plateno gi čini 350-400e. Nego najinteresni se cenite na starive stanovi. Hehe po 1000e za m2? A novi ima veke za 800e? Aj da vidime do koga ke gi držat cenite. Ako e nov 800-900e za m2,realno starite treba da cinat 500-600e m2.
Ako i imas pari da kupiš stan vo momentov treba da si mrdnat vo toa da uložiš pari. Eve prost primer: Imaš 50.000 evra da gi investiraš,kupuvaš nešto vo Lisiče ili Aerodrom. Kako što gledam kiriite se strašno padnati i za 150e veke vrie stanovi,ama eve da rećeme deka 200e kirija ke zemeš. Toa ti e godišno 2400evra,da ne zboram deka koga ke go kupiš stanot treba 3% danok da platiš što znači 1500 evra i deka 8 meseci ustvari samo za toa treba da go izdavaš. E sega drugata opcija,parite gi oročuvaš vo banka,na primer godina za godina 4,5% kamata na evro i 7% na denari,ako gi oročiš na podolgo vreme normalno i kamatite se povisoki, Znači oročeno vo evra 50.000e ti se faka 200e mesečno,vo denari 300e mesečno. Epa sega praj esapot sto poveke se isplaka. Istava matematika važi i ako si pod kirija ili ušte so starite pa sakaš na svoe,i gi imaš parite. So kamatata ja plakaš kirijata i čekaš da padnat cenite,ili si sobiraš kamata ke potrpiš ušte malce doma i čekaš da padnat cenite.
;):icon_lol:
p.s. aj airlija,mozebi veke ke pocnale da pagaat cenite,eve npr:
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/719632?searchID=3518092&Idx=30
Многу глупости на едно место. Извини вака, ама морав...посилно беше од мене. Не си доволно информиран за состојбата за пазарот на недвижности.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.311
Skopje e dosaden grad pun seljachana plus klimata e katasstrofa leto padjas u nesvest se potis ko da si tushiran a zima grc ko ladno pivo. Plus na trusno podracje e imase eden zemjotres katasrofalen ke ima use eden poso eden ko ni eden i sve ke se sramni do zemja.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.367
Skopje e dosaden grad pun seljachana plus klimata e katasstrofa leto padjas u nesvest se potis ko da si tushiran a zima grc ko ladno pivo. Plus na trusno podracje e imase eden zemjotres katasrofalen ke ima use eden poso eden ko ni eden i sve ke se sramni do zemja.
Затоа од цела Македонија доаѓаат, баш дека градов е за нигде. :tapp:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.367
pa zatoa i ke ja krstat to est prekrstat Makedonija u Skopje State of Skopje, posto од цела Македонија доаѓаат tuka i ete im go imeto Skopje.
Освен ти, не сум чул друг таква идеја да даде :)

Освен можеби Грците.... и тоа кога се пијани.

Ти друже, пијан си, или грк си? :X3:.............. Maybe both?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.311
Освен ти, не сум чул друг таква идеја да даде :)

Освен можеби Грците.... и тоа кога се пијани.

Ти друже, пијан си, или грк си? :X3:.............. Maybe both?
pa vakov biser od mene ke cues ne od od galamdziite koi samo se udiraat u gradi a koga ke se zapuka site u Grcka na odmor.
Grk ne sum, a ne sum pijan nitu pijam alkohol posto toa e sprotivno na bazicnite principi na Straight Edge stilot.
 
На врв Bottom