Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од |Volkswagen|, 28 март 2010.

 1. miki09

  miki09

  Член од:
  15 октомври 2009
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  4
  Ја не знаев дека во Берово има клинички Центар,мислиш пензионерите сакаат во петок да се шетаат по доктори, малце размисли пред да тропаш зелени.
   
 2. Ѓорѓески

  Ѓорѓески Бивши Скај Дог

  Член од:
  25 мај 2007
  Мислења:
  6.660
  Допаѓања:
  943
  1.400 евреи за метар квадратен.....
  Многу напумпана цена.
  5 евреи кошта од квадрат Архитектот што зема...
  Додај уште 3-400 евреи за работата и материјал на квадрат...
  Човече 1.000 евреи ќар.. алал им вера.
   
 3. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.871
  Допаѓања:
  7.678
  Да, становите и куќите се многу многу поефтини (Бутел како што и пишуваше се 500-600 евра, у маало тукушто продадоа барака за 22.000 евра). Но и скопјани и нескопјани се концентрираат во 3-4 населби (Аеродром, Карпош, Тафталиџе и Центар) па нормално е да им качуваат цена. Кога некој бара живеалиште, на само спомнување за некоја населба која "не е у мода", веднаш се наоѓаат илјада маани. А од друга страна се жалат на скап квадрат или скапа кирија...хепа и јас некако не ги разбирам луѓево.
   
 4. shapeless

  shapeless

  Член од:
  6 август 2008
  Мислења:
  646
  Допаѓања:
  17
  Чекај малку, прво зимате цена на квадратен метар во центар или дебар маало. Ако немате кеш ќе се населите у Лисиче, К.Вода, Чаир, Влае Ѓорче.. кај што цените се многу пониски. Друга работа, не знам од кај ви е таа идеја дека мора да купите стан ? Ај пошто сте толку паметни, отворете статистика и проверете колкав е процентот на луѓе што живеат под кирија во западниве земји во однос на оние кои поседуваат.
   
 5. Derpowski

  Derpowski

  Член од:
  5 ноември 2008
  Мислења:
  263
  Допаѓања:
  72
  Da ti go prodadat tebe po poeftino?
  Ne mozes ti generalno da kazes neka se otselat penzionerite od Skopje posto ti ne mozes da se doselis tuka bez da shitnesh nekoja niva plus....
   
 6. Силен

  Силен

  Член од:
  19 јули 2006
  Мислења:
  3.157
  Допаѓања:
  126
  Лурц, точно е тоа ама факт е дека се тие населби посредени од другите инаку никој немаше да се тепа баш таму да зема стан. Јасно ако немаш финансии ќе бараш најефино и нема да гледаш населба ама кој има се знае каде ќе оди.

  Еве пример кај мене у Ѓорче. Како и да го средам станот внатре, се од злато да ставам кога ќе ми дојде гост ќе му се одмили живот да помине покрај несредени површини, несреден и неасфалтиран паркинг а тек влезот да го види прљав и исшкртан со глупости (влезната врата е одамна со искршено стакло што никој нејќе да го реновире) ќе си рече каде живее овој :).

  Сакам да кажам културата на луѓето е ниска и како што те ценат по облека и понашање така се гледа и каде живееш. Можеби некој ќе рече тоа е снобизам и не е битно ама ете мене ми е битно и затоа при прва прилика ќе сменам населба од причините што ги наведов претходно.

  А дека се цените пренапумпани се, тоа нема дилема.
   
  На Delinda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Мајло

  Мајло B I S

  Член од:
  22 јуни 2009
  Мислења:
  1.594
  Допаѓања:
  927
  А низ другите градови,Битоала,Прилеп,Куманово како се движат цените?
   
 8. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.651
  Допаѓања:
  211
  Prenapumpani se i ke bidat se dodeka ima tolku lugje sto idat vo sk, ovie pumpaat ceni drugive nemaat kesh nekoj odvaj ke stegne zabi ke se prezadolzi za da kupi nesto ednostavno zasto mora da zivee i raboti a vo ova prokletovo skopje e sve koncentrirano. Jas na primer ziveam vo taftalidze i mi e preku takvoto od guzvi od mnogu narod, koga bi mozel da biram bi se stail nekade na periferija vo nekoe drveno montazno kukice, dvorce, pocist vozduh...Ali toa e toa
   
 9. |Volkswagen|

  |Volkswagen| Тастатурата е посилна од мечот!

  Член од:
  21 јули 2009
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  690
  Ценовните промени во Скопје настанаа 2000/2001 година. Знаете која финта опали тогаш? Марка=>Евро. Ако беше претходно 1000 марки квадрат, се смена на 1000 евра.

  Иначе до 2000 година, 1500 МАРКИ беше квадратен метар во Аеродром (во близина на Три Бисери) за луксузен стан со парно и реновиран.

  Ќириите беа за 60 квадрати околу 300 марки.

  Но, кога сменаа марка-евро цените само се префрлија.

  Татко ми работеше во СК. Живееше градски блок кај Соборна во гарсоњера. Плаќаше 150 марки ќирија. Газдата 2001 година од 150 марки му рече 150 евра „Ако ти одговара“.

  Како и да е, ова е база на лични доживувања, така што баталете нема да полемизирам за тоа.


  Е сега за коментарот твој за провинцијалците и твоето нервозно чекање. Би сакал да видам некој твој коментар на темата дали скопјани се накурчени?

  Никој од провинција не сака да дојде во гнасното Скопје. Финтата е што се се прави во Скопје, не се развиваат останатите градови во споредба со Скопје. Што очекуваш?!
  Нема работа во другите градови!
   
 10. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.426
  Допаѓања:
  7.678
  У Куманово од 600-900 евра у нови згради,блиску до центар.. Авганистанците ја дигнаа цената до небо
   
 11. Факе

  Факе Highbury–the Home of Football

  Член од:
  6 март 2010
  Мислења:
  9.161
  Допаѓања:
  9.500
  Не се ич реални бе.Ги пумпат цените ко некој маж кога ќе и се качи на жена.
   
 12. kviki

  kviki

  Член од:
  14 јуни 2008
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  1.069
  Ако тие што не сакаат да дојдат во гнасното ни Скопје престанат да купуваат станови од 1000-1400 евра/квадрат и парите ги вложат таму кај што си живеат тогаш ти немаше да се жалиш тука. Со тоа што отвараш теми за цената на становите во Скопје мислам дека е очигледно дека тоа ти смета, а со тоа што тоа ти смета значи дека сакаш да си земеш станче у Скопје ама за поефтини пари.
  И само не ја врти темата дека ова е некоја навреда у стилот Скопје vs провинција.
  Нема ништо лошо да сакаш да живееш негде на друго место, тоа сепак е лично право на секој.

  И ко за крај нема нереални цени. Кога ке се земе фактот дека цената на становите не зависи само од цената на материјалите на градба, туку и од побарувачката се доаѓа до тоа дека цената не е воопшто нереална...
  Да имаше поголем број на станови за продажба тогаш може и немаше да биде вака, ама што е тука е :toe:
   
 13. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.704
  Допаѓања:
  7.227
  Евтино е, дупло таму цената на кирија да порасне оваа година очекувам, додека работните места да ги снема поради кризава и секој да си се врати на нивата своја.
   
 14. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.263
  Допаѓања:
  31.001
  Да погодам кој продавал, а кој купувал?:vozbud:
   
 15. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.871
  Допаѓања:
  7.678
  Мислиш на припадност? Албанец продаде, а не знам кој е купувач. Без разлика, зашто им чини на едните (конкретно кај нас албанци, македонци муслимани и турци), а на другите (православни македонци, срби...) им е испод чест (да не кажам глупи за ефтини пари продаваат добри места) да живеат во такви приградски населби. Не ми се јасни луѓево. Сами сме виновни за цената на недвижнини.
   

Сподели преку: