Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
15 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
4
Може пензионерите да си ги продадат становите, и да живеат мирен живот во некој планински град, како на пример, Берово или во добрите топли краишта на Гевгелија, Дојран, а не да седат во Скопје и да го дишат смогот, и да ги малтретираат сите одред во Петок, затоа што тогаш имаат бесплатно возење, бидејќи во Скопје пензионер и нема баш каде да шета се е премногу далеку.
Ја не знаев дека во Берово има клинички Центар,мислиш пензионерите сакаат во петок да се шетаат по доктори, малце размисли пред да тропаш зелени.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
944
1.400 евреи за метар квадратен.....
Многу напумпана цена.
5 евреи кошта од квадрат Архитектот што зема...
Додај уште 3-400 евреи за работата и материјал на квадрат...
Човече 1.000 евреи ќар.. алал им вера.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.795
Епа братче, стан во Чаир од 80 метри квадратни ти е 30 илјади евра. Бујрум иди живеј таму. Во Арачиново само ти требаат материјали за куќа , не плаќаш ништо само гради и живеј. Ете ти евтини цени. Бујрум.
Да, становите и куќите се многу многу поефтини (Бутел како што и пишуваше се 500-600 евра, у маало тукушто продадоа барака за 22.000 евра). Но и скопјани и нескопјани се концентрираат во 3-4 населби (Аеродром, Карпош, Тафталиџе и Центар) па нормално е да им качуваат цена. Кога некој бара живеалиште, на само спомнување за некоја населба која "не е у мода", веднаш се наоѓаат илјада маани. А од друга страна се жалат на скап квадрат или скапа кирија...хепа и јас некако не ги разбирам луѓево.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Чекај малку, прво зимате цена на квадратен метар во центар или дебар маало. Ако немате кеш ќе се населите у Лисиче, К.Вода, Чаир, Влае Ѓорче.. кај што цените се многу пониски. Друга работа, не знам од кај ви е таа идеја дека мора да купите стан ? Ај пошто сте толку паметни, отворете статистика и проверете колкав е процентот на луѓе што живеат под кирија во западниве земји во однос на оние кои поседуваат.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
263
Поени од реакции
72
Може пензионерите да си ги продадат становите, и да живеат мирен живот во некој планински град, како на пример, Берово или во добрите топли краишта на Гевгелија, Дојран, а не да седат во Скопје и да го дишат смогот, и да ги малтретираат сите одред во Петок, затоа што тогаш имаат бесплатно возење, бидејќи во Скопје пензионер и нема баш каде да шета се е премногу далеку.
Da ti go prodadat tebe po poeftino?
Ne mozes ti generalno da kazes neka se otselat penzionerite od Skopje posto ti ne mozes da se doselis tuka bez da shitnesh nekoja niva plus....
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
127
Да, становите и куќите се многу многу поефтини (Бутел како што и пишуваше се 500-600 евра, у маало тукушто продадоа барака за 22.000 евра). Но и скопјани и нескопјани се концентрираат во 3-4 населби (Аеродром, Карпош, Тафталиџе и Центар) па нормално е да им качуваат цена. Кога некој бара живеалиште, на само спомнување за некоја населба која "не е у мода", веднаш се наоѓаат илјада маани. А од друга страна се жалат на скап квадрат или скапа кирија...хепа и јас некако не ги разбирам луѓево.
Лурц, точно е тоа ама факт е дека се тие населби посредени од другите инаку никој немаше да се тепа баш таму да зема стан. Јасно ако немаш финансии ќе бараш најефино и нема да гледаш населба ама кој има се знае каде ќе оди.

Еве пример кај мене у Ѓорче. Како и да го средам станот внатре, се од злато да ставам кога ќе ми дојде гост ќе му се одмили живот да помине покрај несредени површини, несреден и неасфалтиран паркинг а тек влезот да го види прљав и исшкртан со глупости (влезната врата е одамна со искршено стакло што никој нејќе да го реновире) ќе си рече каде живее овој :).

Сакам да кажам културата на луѓето е ниска и како што те ценат по облека и понашање така се гледа и каде живееш. Можеби некој ќе рече тоа е снобизам и не е битно ама ете мене ми е битно и затоа при прва прилика ќе сменам населба од причините што ги наведов претходно.

А дека се цените пренапумпани се, тоа нема дилема.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
929
А низ другите градови,Битоала,Прилеп,Куманово како се движат цените?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.657
Поени од реакции
211
Prenapumpani se i ke bidat se dodeka ima tolku lugje sto idat vo sk, ovie pumpaat ceni drugive nemaat kesh nekoj odvaj ke stegne zabi ke se prezadolzi za da kupi nesto ednostavno zasto mora da zivee i raboti a vo ova prokletovo skopje e sve koncentrirano. Jas na primer ziveam vo taftalidze i mi e preku takvoto od guzvi od mnogu narod, koga bi mozel da biram bi se stail nekade na periferija vo nekoe drveno montazno kukice, dvorce, pocist vozduh...Ali toa e toa
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.592
Поени од реакции
694
Прво, во Берлин стан е 300 илјади евра. Тоа што го направил новинарот е споредил некое труско маало каде што ќе ти ја силуваат жена ти ако не носи бурка со стан во Аеродром и вика аха, ете видете што се дешава.
Второ, цената на стан во Аеродром, веќе 15тина години е 1000 марки/евра од квадрат. Ако станот е во добра состојба, со добра изолација, еркондишни, ламинат, архитектонски добри решенија, луксузно купатило (на пример, џакузи и слично) сигурно дека цената ќе оди и до 1500 евра од метар квадратен.
Во Лондон на пример, каде имам другарче, во вукојебина да си во еднособен стан сигурно е те млатат по 300-400 фунти месечно кирија. Ако скааш во полуксузните маала, ќе си платиш и над 10 илјади фунти за кирија.
Конечно, цената на станот е одредена од побарувачката. И јас не сакам да има 600 илјади луѓе во Скопје, и јас не сакам да немам кај да пракирам ,да се гушам во смог, да не можам да возам 1 минута без да има семафор или да треба да чекам во гужва, но некој од провинција тоа не го сваќа и сака да дојде тука.
Епа братче, стан во Чаир од 80 метри квадратни ти е 30 илјади евра. Бујрум иди живеј таму. Во Арачиново само ти требаат материјали за куќа , не плаќаш ништо само гради и живеј. Ете ти евтини цени. Бујрум.
Ценовните промени во Скопје настанаа 2000/2001 година. Знаете која финта опали тогаш? Марка=>Евро. Ако беше претходно 1000 марки квадрат, се смена на 1000 евра.

Иначе до 2000 година, 1500 МАРКИ беше квадратен метар во Аеродром (во близина на Три Бисери) за луксузен стан со парно и реновиран.

Ќириите беа за 60 квадрати околу 300 марки.

Но, кога сменаа марка-евро цените само се префрлија.

Татко ми работеше во СК. Живееше градски блок кај Соборна во гарсоњера. Плаќаше 150 марки ќирија. Газдата 2001 година од 150 марки му рече 150 евра „Ако ти одговара“.

Како и да е, ова е база на лични доживувања, така што баталете нема да полемизирам за тоа.


Е сега за коментарот твој за провинцијалците и твоето нервозно чекање. Би сакал да видам некој твој коментар на темата дали скопјани се накурчени?

Никој од провинција не сака да дојде во гнасното Скопје. Финтата е што се се прави во Скопје, не се развиваат останатите градови во споредба со Скопје. Што очекуваш?!
Нема работа во другите градови!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.457
Поени од реакции
7.734
А низ другите градови,Битоала,Прилеп,Куманово како се движат цените?
У Куманово од 600-900 евра у нови згради,блиску до центар.. Авганистанците ја дигнаа цената до небо
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.236
Поени од реакции
9.686
Не се ич реални бе.Ги пумпат цените ко некој маж кога ќе и се качи на жена.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.071
Ценовните промени во Скопје настанаа 2000/2001 година. Знаете која финта опали тогаш? Марка=>Евро. Ако беше претходно 1000 марки квадрат, се смена на 1000 евра.

Иначе до 2000 година, 1500 МАРКИ беше квадратен метар во Аеродром (во близина на Три Бисери) за луксузен стан со парно и реновиран.

Ќириите беа за 60 квадрати околу 300 марки.

Но, кога сменаа марка-евро цените само се префрлија.

Татко ми работеше во СК. Живееше градски блок кај Соборна во гарсоњера. Плаќаше 150 марки ќирија. Газдата 2001 година од 150 марки му рече 150 евра „Ако ти одговара“.

Како и да е, ова е база на лични доживувања, така што баталете нема да полемизирам за тоа.


Е сега за коментарот твој за провинцијалците и твоето нервозно чекање. Би сакал да видам некој твој коментар на темата дали скопјани се накурчени?

Никој од провинција не сака да дојде во гнасното Скопје. Финтата е што се се прави во Скопје, не се развиваат останатите градови во споредба со Скопје. Што очекуваш?!
Нема работа во другите градови!
Ако тие што не сакаат да дојдат во гнасното ни Скопје престанат да купуваат станови од 1000-1400 евра/квадрат и парите ги вложат таму кај што си живеат тогаш ти немаше да се жалиш тука. Со тоа што отвараш теми за цената на становите во Скопје мислам дека е очигледно дека тоа ти смета, а со тоа што тоа ти смета значи дека сакаш да си земеш станче у Скопје ама за поефтини пари.
И само не ја врти темата дека ова е некоја навреда у стилот Скопје vs провинција.
Нема ништо лошо да сакаш да живееш негде на друго место, тоа сепак е лично право на секој.

И ко за крај нема нереални цени. Кога ке се земе фактот дека цената на становите не зависи само од цената на материјалите на градба, туку и од побарувачката се доаѓа до тоа дека цената не е воопшто нереална...
Да имаше поголем број на станови за продажба тогаш може и немаше да биде вака, ама што е тука е :toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.848
Поени од реакции
7.500
Евтино е, дупло таму цената на кирија да порасне оваа година очекувам, додека работните места да ги снема поради кризава и секој да си се врати на нивата своја.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.795
Мислиш на припадност? Албанец продаде, а не знам кој е купувач. Без разлика, зашто им чини на едните (конкретно кај нас албанци, македонци муслимани и турци), а на другите (православни македонци, срби...) им е испод чест (да не кажам глупи за ефтини пари продаваат добри места) да живеат во такви приградски населби. Не ми се јасни луѓево. Сами сме виновни за цената на недвижнини.
 
На врв Bottom