Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.366
pa vakov biser od mene ke cues ne od od galamdziite koi samo se udiraat u gradi a koga ke se zapuka site u Grcka na odmor.
Grk ne sum, a ne sum pijan nitu pijam alkohol posto toa e sprotivno na bazicnite principi na Straight Edge stilot.
Јас во грчка сум одел за да ги тролам грците, особено последниве години оти знам дека им беше лабава целата ситуација. И најмала пара да потрошиш на нив, благодарни се :D

А каков е тој straight еdge стил? Некаков lifestyle е, што го водиш?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.311
Јас во грчка сум одел за да ги тролам грците, особено последниве години оти знам дека им беше лабава целата ситуација. И најмала пара да потрошиш на нив, благодарни се :D

А каков е тој straight еdge стил? Некаков lifestyle е, што го водиш?
Straight Edge e
ova se negovite nacela
1.Straight-edgers reject the drug/alcohol lifestyle and instead choose not to pollute the body.
2.Respect your body. Contrary to common belief about hardcore punk, the straight-edge lifestyle in no way promotes self-harm of any kind. This means no cutting, burning, or harming yourself.
3.Abstain from promiscuity. This means that you shouldn't engage in casual hookups, one-night stands, etc.
Straight edge is a subculture and subgenre of hardcore punk whose adherents refrain from using alcohol, tobacco, and other recreational drugs. It was a direct reaction to the sexual revolution, hedonism, and excess associated with punk rock.[1][2] For some, this extends to not engaging in promiscuous sex, following a vegetarian or vegan diet, and not using caffeine or prescription drugs.[1] The term was coined by the 1980s hardcore punk band Minor Threat in their song "Straight Edge".[3]
Minor Threat song from the second EP, Out of Step, further demonstrates the belief: "Don't smoke/Don't drink/Don't fuck/At least I can fucking think/I can't keep up/I'm out of step with the world."
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.808
Поени од реакции
4.545
Немора да значи, цените обично и најчесто си се по договор продавач-купувач, ако се согласат на таа и таа цена готово бидува работата ........ а зависи и од тој што продава колкав му е акалот и дали он го изградил или купил објектот што го продава, или пак го има наследено од тато, мама, дедо, баба... ............. инаку како и да се врти точно недвижнините во централното градско подрачје се повеќе од дупло поскапи отколку истите тие(без разлика стан/куќа/плац...) во периферните делови од градов ......... :tapp:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.022
Поени од реакции
2.844
Ja znae li nekoj web stranata na vladnata agencija za stanovi?
Na mtv1 gledav emisija,ovie novite zgradi što gi gradat karši makpetrol vo Lisiče ke gi prodavaat po 795 evra za m2. Odlična cena.
 

The countess

Аристократка
Член од
2 јуни 2012
Мислења
145
Поени од реакции
82
Најскапиот стан и најскапата куќа во државава се наоѓаат на Водно. Ова го потврдија речиси сите агенции за недвижности. Во оваа елитна населба се нудат, но и се купуваат куќи и по цена од два, па и три милиони евра. Цената на становите во оваа населба, исто така, е на врвот на пирамидата и изнесува до 1.600 евра за квадратен метар.

- Куќите тука се солидно градени, има и такви што се новоградби и се луксузно уредени. Најмногу се цени и тоа што овие куќи имаат големи дворови, кои, ако се хортикултурно уредени, со базен и спортски терени, дополнително ја пумпаат вкупната цена. Овие станови се скапи бидејќи населбата е блиску до градот, а и урбанистички е добро решена со пристапни патишта и со чистиот воздух под планината - велат во агенција што се занимава само со купопродажба на луксузни недвижности во Скопје.

Следејќи ги цените во државата може да се забележи дека главниот град предничи во цената по квадратен метар стан или деловен простор. Становите во општината Центар се меѓу најскапите во државава.

- По Центар, најбарани се становите во Карпош, Водно, Кисела Вода, Тафталиџе, Аеродром и Ново Лисиче. Цените на недвижностите се највисоки во овие населби, но се забележува тренд на зголемување на цените на становите и во другите населби доколку се работи за новоизградена зграда - вели Лилјана Ковачева од групацијата на агенции за недвижности.

Најскапиот квадратен метар станбена површина се нуди во населбата Водно по цена од 1.500 евра за квадратен метар, по што следуваат Центар со 1.300 евра за квадрат, Аеродром, Кисела Вода, Карпош и Лисиче со цена од 1.000 до 1.100 евра за квадрат. Во другите населби, како Влае, Ѓорче Петров и Автокоманда, цените паѓаат и изнесуваат од 700 до 900 евра за квадрат. Во населбите како Чаир, Хиподром и Маџари се нудат најевтините станови, по цени што варираат од 500 до 800 евра за квадрат.
секако, има и некои понереални цени на станови. според луксузот, водно не е толку скапо како некои стари станови во др населби.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
Значи мое мислење е дека цената на становите не е висока туку е превисока(особено ова се однесува за старите) затоа што не е нормално нешто што старее и се амортизира да добива на вредност а не да губи.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
549
Поени од реакции
176
Значи мое мислење е дека цената на становите не е висока туку е превисока(особено ова се однесува за старите) затоа што не е нормално нешто што старее и се амортизира да добива на вредност а не да губи.
Во принцип, постарите згради се далеку поквалитетно градени од новите...затоа е таа повисока цена. Исто така, многу важен фактор, ако не и поважен од квалитетот, е локацијата на станот, т.е. во строг Центар има многу стари згради од 60' 70' години кои имаат многу високи цени.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
Колку и да било квалитетно градено некогаш со тек на време истото се амортизира(значи губи од квалитетот)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.147
Во принцип, постарите згради се далеку поквалитетно градени од новите...затоа е таа повисока цена. Исто така, многу важен фактор, ако не и поважен од квалитетот, е локацијата на станот, т.е. во строг Центар има многу стари згради од 60' 70' години кои имаат многу високи цени.
Не баш, на пример порано за изолација меќу блокови се ставаше стиропор. При рушењето на некои од тие згради, немаше ни траг од стиропор внатре, тогаш не се знаело но при допир со малтер или некои состојки од малтерот, стиропорот буквално се топел и исчезнувал. Така да денес во таква стара зграда имаш намалена изолација.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
и плус ако на тоа додадеш над 50 год. ќе добиеш дека објектот е веќе релно многу амортизиран, во ред некој ќе рече дека е можеби е реновиран но реновирањето според мене е како шминка а подлогата останува иста плус во старите згради и ако е реновиран станот ретко каде е реновирана внатрешноста па така имаш запуштени влезови ходници стари водоводни и струјни инсталации .........
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.788
Поени од реакции
6.766
и плус ако на тоа додадеш над 50 год. ќе добиеш дека објектот е веќе релно многу амортизиран, во ред некој ќе рече дека е можеби е реновиран но реновирањето според мене е како шминка а подлогата останува иста плус во старите згради и ако е реновиран станот ретко каде е реновирана внатрешноста па така имаш запуштени влезови ходници стари водоводни и струјни инсталации .........
Само едно ке ти речам. Порано кога правеле направено било за да трае. Денес уште кога неможеш една слика да обесиш на ѕидот пошто е од гипс картон за другото што да збораме.
За цевки инсталација дограма се менува на секоја куќа или стан, ѕид од полна тула тешко дека ке го смениш.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.004
Поени од реакции
3.090
Сакав да поделам со вас некои податоци* за цените на становите последните неколку години.

Просечни цени по м2

Во 2004-та година :

- Скопје: 760 евра
- Останати населени места во Македонија : 590 евра

2005-та

- Скопје : 745 евра
- Останати : 466 евра

2007

- Скопје : 780
- Останати: 656

2008

- Скопје : 935
- Останати : 788

2009

- Скопје : 926
- Останати: 676

2010

- Скопје: 1046
- Останати: 720


Како што гледаме , веќе цените во внатрешноста ги достигнале тие на Скопје од 2004/05 година.
Најголем раст на цените имало во 2008ма.

*Државен завод за статистика
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.100
Поени од реакции
1.816
Сакав да поделам со вас некои податоци* за цените на становите последните неколку години.

Просечни цени по м2

Во 2004-та година :

- Скопје: 760 евра
- Останати населени места во Македонија : 590 евра

2005-та

- Скопје : 745 евра
- Останати : 466 евра

2007

- Скопје : 780
- Останати: 656

2008

- Скопје : 935
- Останати : 788

2009

- Скопје : 926
- Останати: 676

2010

- Скопје: 1046
- Останати: 720


Како што гледаме , веќе цените во внатрешноста ги достигнале тие на Скопје од 2004/05 година.
Најголем раст на цените имало во 2008ма.

*Државен завод за статистика
Според ЗС во 2011 Скопје е 59000 Останато 41000 денар/м2
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.022
Поени од реакции
2.844
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E93BA65B05FB5E478EAFCFE8A177FD7F

Moe mislenje e 500-600e za m2 nov stan,starive komunisticki gajbi po 300-400e. Aj da vidam vie sto ke kazete. Ako nekoj raboti vo gradezniot sektor neka kaze realno kolku cini proizvodna cena na m2,gledam kuki po sistemot kluc na raka nudat za 250-300 evra za m2,stanovite bi trebalo i poeftini da se,zaednicka strea itn....
 
На врв Bottom