Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.693
Поени од реакции
3.625
Колку што имам слушнато, за нов изграден стан во Скопје, само добар плац и комуналии го коштаат инвеститорот 300 -350 евра /м2
Самата градба чинело мин. 300 евра / м2 па нагоре во зависност од квалитетот на материјалите.
И муабет дека поголемите градежни фирми годишно цца. 1 стан даваат по фиљан луѓе :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.147
Jас некое време барам стан или куќа да купам и следам понудата. Овде во БТ се вртат исти станови и куќи веќе времиња, пред неколку години беше сосем друга прикаска имаше пооголема побарувачка од колку понуда, спрема еден вработен во агенција, то се должеше на поволно време на земјоделците нарочно млекопроизводителите кои правеа добри пари со млекото и парите ги инвестираа во станови (купуваа станови во градот), денес млекопроизводтвото пропадна, во криза се и други категории на граѓани и се помалце се купува така да сега во БТ на пример има поголема понуда од побарувачка. Исто така тој “бум“ на купување на станови, натера доста луѓе да соберат сили и пари и отворат приватни фирмички и прават мали зградички од 3-4 ката. Слушнав за доста такви луѓе а лично познавам еден кој се префрли од дуќан со компјутери во градежништво. Најголем број на тие зградички сега зврјат празни или недовршени (се правеа по систем “ќе продам 2-3 стана во тек на градба, со тие пари ќе ја допрам и другото ми е ќар“) лично сметам дека во зависност од локација во БТ становите би требало да бидат со реална цена од 350-550 евра пошто знам колку чини градбата и што е уградено во неа а сега уште се цените од 600-800 евра по квадрат. Башка се продаде земјиштето (огромно) на поранешната касарна во БТ и сега таму ќе никнат куп згради и деловни центри а појма немам кој тоа сето ќе го искупи. Сам да си направиш подкровје на куќата е карабина - 100 евра квадрат пута два за да ја средиш за живеење (ништо фенси и екстравагантно) така да 100 квадрати поткровје ќе те фати 20.000 евра спремно за живеење, а стан од 40 квадрати во зграда правена 1974 ќе го платиш 30.000 евра. Исто е и за куќи кои правени пред 20 години им се бара 60-80.000 евра а да ја направиш нова ќе те фати се комплет 50.000. Многу е нереален и конфузен пазарот на недвижности во македонија.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.651
Поени од реакции
211
Toa e toa vo skopje site se doseluvaat ovie gradeznicive pukaat ceni. Cenata mislam deka ne e realna ali jbg taka si teraat
 
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
759
Abe vo Strumica kvadrat ide po 700 evra ne pak vo Skopje ama toa e samo poradi bankite i kreditite koi mora da gi isplakaat investitorite .
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Mногу не реални цени:rolleyes: Мои пријатели уплатија стан,кој е во градба по 1700 е м2....што е многу,многу е! Ама бил елитен....луксузен,модерен....многу е:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Тоа е прав бизнис и добар начин да им ги земеш парите на луѓето.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.145
Mногу не реални цени:rolleyes: Мои пријатели уплатија стан,кој е во градба по 1700 е м2....што е многу,многу е! Ама бил елитен....луксузен,модерен....многу е:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Јебем ти јас елитен, ако некој има оставено пари настрана од дедо му, татко му или пак зема по 1000 евра месечна плата може да си дозволи да купи стан во вредност од 1700 евра за метар квадратен, а во меѓувреме има илјадници граѓани кои чекаат на социјални станови или немаат 600 до 800 евра за да си купат еден голубарник на 5-ти или 10-ти спрат од 40 квадрати. Во Струмица во последните неколку години има изградено многу станови а половината уште се празни и нема кој да ги купи. Цената им варира во зависност од локацијата, квадратурата и на кој спрат се наоѓа. Близок пријател на татко ми купи 100 квадратен стан на втори спрат веднаш спроти нашата зграда по цена од 500 евра квадрат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.022
Поени од реакции
2.844
Novite stanovi se ispokupuvaa so pečalbarski pari od Avganistan i EU. Imam prijatel koj sto kupi 3 stana so pari od avganistan,normalno so namera da gi izdava pod kirija,edno vreme mu bea puni site tri,kirii od 200-250 evra,sega edniot prazen mu stoi,i edniot 150e kirija i edniot neodamna mu go otkazaa si nasle poeftina kirija. Sega drugarov kosata si ja kube i ne znae sto da pravi,stanovite gi platil po 1050 evra,sega ni za 800 ne moze da gi prodade. Ako ostane na samo eden stan pod kirija on smetkite za trite so kirijata od prviot ne moze da si gi plati. Malce falese i mene da me izlaze vo istata taa zgrada vo lisice da kupam i jas dva stana,eden za mene i eden za izdavanje. Hehe. Lani bev da gledam eden star stan vo lisice,demek hitno pari mu trebale na gazdata,ej abe gazdava kako od puska ispuka zadna cena 50.000 i kraj,demek gabe go prodaval.Kako sto razbrav sega i za 40.000 se molel da mu dadat.
:D
Admin,zasto ja frli tuka temata,nikoj da ne ja gleda? Da ne dobi opomena od nekoj od gradežnive tajkuni ili agenciite?
:tapp::icon_lol:
Mislam deka e fer da ja staviš pod ekonomija. Ako cena na stanovi ne spaga pod ekonomija ne znam sto ke e drugo.
:icon_mrgr:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
468
Поени од реакции
291
Novite stanovi se ispokupuvaa so pečalbarski pari od Avganistan i EU. Imam prijatel koj sto kupi 3 stana so pari od avganistan,normalno so namera da gi izdava pod kirija,edno vreme mu bea puni site tri,kirii od 200-250 evra,sega edniot prazen mu stoi,i edniot 150e kirija i edniot neodamna mu go otkazaa si nasle poeftina kirija. Sega drugarov kosata si ja kube i ne znae sto da pravi,stanovite gi platil po 1050 evra,sega ni za 800 ne moze da gi prodade. Ako ostane na samo eden stan pod kirija on smetkite za trite so kirijata od prviot ne moze da si gi plati. Malce falese i mene da me izlaze vo istata taa zgrada vo lisice da kupam i jas dva stana,eden za mene i eden za izdavanje. Hehe. Lani bev da gledam eden star stan vo lisice,demek hitno pari mu trebale na gazdata,ej abe gazdava kako od puska ispuka zadna cena 50.000 i kraj,demek gabe go prodaval.Kako sto razbrav sega i za 40.000 se molel da mu dadat.
:D
Admin,zasto ja frli tuka temata,nikoj da ne ja gleda? Da ne dobi opomena od nekoj od gradežnive tajkuni ili agenciite?
:tapp::icon_lol:
Mislam deka e fer da ja staviš pod ekonomija. Ako cena na stanovi ne spaga pod ekonomija ne znam sto ke e drugo.
:icon_mrgr:
Во право си !!! Го делам мислењето а и уште ќе паѓаат становите, не сме ние Венеција :)
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
Во право си !!! Го делам мислењето а и уште ќе паѓаат становите, не сме ние Венеција :)
Цело време читаме и коментираме дека цените треба и мора да се намалат но од тоа ама баш ништо за жал :(
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.093
Mногу не реални цени:rolleyes: Мои пријатели уплатија стан,кој е во градба по 1700 е м2....што е многу,многу е! Ама бил елитен....луксузен,модерен....многу е:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Соравија на Водно, Никоб приватнит згради кај Орман со сопствено обезбедување простот или....? Ме интересира само за кое место 1700 е м2. нема потреба да ми кажуваш кој е купувачот ни слично.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Соравија на Водно, Никоб приватнит згради кај Орман со сопствено обезбедување простот или....? Ме интересира само за кое место 1700 е м2. нема потреба да ми кажуваш кој е купувачот ни слично.
Зградата се наоѓа на Партизанска,кај Мечос!
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.764
Поени од реакции
3.752
Зградата се наоѓа на Партизанска,кај Мечос!
Па види сеа насабајле таму по цигари да се симнеш и одма да си на Ленинова да те види пола Бастион и Алка не е мала работа, за нашиов менталитет/сељанитет на такви ја и 2000 би им наплатил пошо ке даат.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.093
Зградата се наоѓа на Партизанска,кај Мечос!
Укапирав аголот ленинова,партизанска(y) 1700 евра квадрат а да немаш кај кола да паркираш и на 5 м од зграда најфренкфентна улица во Македонија , не вреди за тие пари мое мислење. Да беше Соравиа Водно , или Никоб приватната населба близу орман ќе разберев ама ова потешко го капирам .... во секој случај фала за информацијата за колку кошта квадрат таму ме изненади искрено:)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.165
Баш поради високите цени на готовите згради кои не може секој да си ги приушти се летаат луѓе да купуваат станови додека се во изградба, па после си ги чукаат главите, како во случајот со зградите во Лисиче. Среќни се тие што на предавање добиваат само криви ѕидови. За жал и овде важи правото за избор меѓу две од трите- цена, локација и квалитет. Ретко трите ги добиваш.
 
На врв Bottom