Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од |Volkswagen|, 28 март 2010.

 1. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.681
  Допаѓања:
  3.611
  Колку што имам слушнато, за нов изграден стан во Скопје, само добар плац и комуналии го коштаат инвеститорот 300 -350 евра /м2
  Самата градба чинело мин. 300 евра / м2 па нагоре во зависност од квалитетот на материјалите.
  И муабет дека поголемите градежни фирми годишно цца. 1 стан даваат по фиљан луѓе :)
   
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.136
  Jас некое време барам стан или куќа да купам и следам понудата. Овде во БТ се вртат исти станови и куќи веќе времиња, пред неколку години беше сосем друга прикаска имаше пооголема побарувачка од колку понуда, спрема еден вработен во агенција, то се должеше на поволно време на земјоделците нарочно млекопроизводителите кои правеа добри пари со млекото и парите ги инвестираа во станови (купуваа станови во градот), денес млекопроизводтвото пропадна, во криза се и други категории на граѓани и се помалце се купува така да сега во БТ на пример има поголема понуда од побарувачка. Исто така тој “бум“ на купување на станови, натера доста луѓе да соберат сили и пари и отворат приватни фирмички и прават мали зградички од 3-4 ката. Слушнав за доста такви луѓе а лично познавам еден кој се префрли од дуќан со компјутери во градежништво. Најголем број на тие зградички сега зврјат празни или недовршени (се правеа по систем “ќе продам 2-3 стана во тек на градба, со тие пари ќе ја допрам и другото ми е ќар“) лично сметам дека во зависност од локација во БТ становите би требало да бидат со реална цена од 350-550 евра пошто знам колку чини градбата и што е уградено во неа а сега уште се цените од 600-800 евра по квадрат. Башка се продаде земјиштето (огромно) на поранешната касарна во БТ и сега таму ќе никнат куп згради и деловни центри а појма немам кој тоа сето ќе го искупи. Сам да си направиш подкровје на куќата е карабина - 100 евра квадрат пута два за да ја средиш за живеење (ништо фенси и екстравагантно) така да 100 квадрати поткровје ќе те фати 20.000 евра спремно за живеење, а стан од 40 квадрати во зграда правена 1974 ќе го платиш 30.000 евра. Исто е и за куќи кои правени пред 20 години им се бара 60-80.000 евра а да ја направиш нова ќе те фати се комплет 50.000. Многу е нереален и конфузен пазарот на недвижности во македонија.
   
  На Dimitar171, sphinx, elektromajstor и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.651
  Допаѓања:
  211
  Toa e toa vo skopje site se doseluvaat ovie gradeznicive pukaat ceni. Cenata mislam deka ne e realna ali jbg taka si teraat
   
 4. spaso

  spaso

  Член од:
  5 септември 2008
  Мислења:
  2.736
  Допаѓања:
  759
  Abe vo Strumica kvadrat ide po 700 evra ne pak vo Skopje ama toa e samo poradi bankite i kreditite koi mora da gi isplakaat investitorite .
   
 5. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  Mногу не реални цени:rolleyes: Мои пријатели уплатија стан,кој е во градба по 1700 е м2....што е многу,многу е! Ама бил елитен....луксузен,модерен....многу е:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
   
 6. Ljupco Meljata

  Ljupco Meljata AJFON ILI ANDROID you choose

  Член од:
  11 ноември 2007
  Мислења:
  1.726
  Допаѓања:
  474
  Тоа е прав бизнис и добар начин да им ги земеш парите на луѓето.
   
 7. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.145
  Јебем ти јас елитен, ако некој има оставено пари настрана од дедо му, татко му или пак зема по 1000 евра месечна плата може да си дозволи да купи стан во вредност од 1700 евра за метар квадратен, а во меѓувреме има илјадници граѓани кои чекаат на социјални станови или немаат 600 до 800 евра за да си купат еден голубарник на 5-ти или 10-ти спрат од 40 квадрати. Во Струмица во последните неколку години има изградено многу станови а половината уште се празни и нема кој да ги купи. Цената им варира во зависност од локацијата, квадратурата и на кој спрат се наоѓа. Близок пријател на татко ми купи 100 квадратен стан на втори спрат веднаш спроти нашата зграда по цена од 500 евра квадрат.
   
 8. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.873
  Допаѓања:
  2.710
  Novite stanovi se ispokupuvaa so pečalbarski pari od Avganistan i EU. Imam prijatel koj sto kupi 3 stana so pari od avganistan,normalno so namera da gi izdava pod kirija,edno vreme mu bea puni site tri,kirii od 200-250 evra,sega edniot prazen mu stoi,i edniot 150e kirija i edniot neodamna mu go otkazaa si nasle poeftina kirija. Sega drugarov kosata si ja kube i ne znae sto da pravi,stanovite gi platil po 1050 evra,sega ni za 800 ne moze da gi prodade. Ako ostane na samo eden stan pod kirija on smetkite za trite so kirijata od prviot ne moze da si gi plati. Malce falese i mene da me izlaze vo istata taa zgrada vo lisice da kupam i jas dva stana,eden za mene i eden za izdavanje. Hehe. Lani bev da gledam eden star stan vo lisice,demek hitno pari mu trebale na gazdata,ej abe gazdava kako od puska ispuka zadna cena 50.000 i kraj,demek gabe go prodaval.Kako sto razbrav sega i za 40.000 se molel da mu dadat.
  :D
  Admin,zasto ja frli tuka temata,nikoj da ne ja gleda? Da ne dobi opomena od nekoj od gradežnive tajkuni ili agenciite?
  :tapp::icon_lol:
  Mislam deka e fer da ja staviš pod ekonomija. Ako cena na stanovi ne spaga pod ekonomija ne znam sto ke e drugo.
  :icon_mrgr:
   
  На cleverguy и Xibalba им се допаѓа ова.
 9. cleverguy

  cleverguy

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  468
  Допаѓања:
  291
  Во право си !!! Го делам мислењето а и уште ќе паѓаат становите, не сме ние Венеција :)
   
 10. dejan.z

  dejan.z

  Член од:
  21 август 2012
  Мислења:
  55
  Допаѓања:
  25
  Цело време читаме и коментираме дека цените треба и мора да се намалат но од тоа ама баш ништо за жал :(
   
 11. *LION*

  *LION*

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  2.335
  Допаѓања:
  2.093
  Соравија на Водно, Никоб приватнит згради кај Орман со сопствено обезбедување простот или....? Ме интересира само за кое место 1700 е м2. нема потреба да ми кажуваш кој е купувачот ни слично.
   
 12. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  Зградата се наоѓа на Партизанска,кај Мечос!
   
 13. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.586
  Допаѓања:
  3.538
  Па види сеа насабајле таму по цигари да се симнеш и одма да си на Ленинова да те види пола Бастион и Алка не е мала работа, за нашиов менталитет/сељанитет на такви ја и 2000 би им наплатил пошо ке даат.
   
 14. *LION*

  *LION*

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  2.335
  Допаѓања:
  2.093
  Укапирав аголот ленинова,партизанска(y) 1700 евра квадрат а да немаш кај кола да паркираш и на 5 м од зграда најфренкфентна улица во Македонија , не вреди за тие пари мое мислење. Да беше Соравиа Водно , или Никоб приватната населба близу орман ќе разберев ама ова потешко го капирам .... во секој случај фала за информацијата за колку кошта квадрат таму ме изненади искрено:)
   
  На Xibalba му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dreamer.

  Dreamer.

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  1.357
  Допаѓања:
  2.163
  Баш поради високите цени на готовите згради кои не може секој да си ги приушти се летаат луѓе да купуваат станови додека се во изградба, па после си ги чукаат главите, како во случајот со зградите во Лисиче. Среќни се тие што на предавање добиваат само криви ѕидови. За жал и овде важи правото за избор меѓу две од трите- цена, локација и квалитет. Ретко трите ги добиваш.
   

Сподели преку: