Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.592
Поени од реакции
692
Ако тие што не сакаат да дојдат во гнасното ни Скопје престанат да купуваат станови од 1000-1400 евра/квадрат и парите ги вложат таму кај што си живеат тогаш ти немаше да се жалиш тука. Со тоа што отвараш теми за цената на становите во Скопје мислам дека е очигледно дека тоа ти смета, а со тоа што тоа ти смета значи дека сакаш да си земеш станче у Скопје ама за поефтини пари.
И само не ја врти темата дека ова е некоја навреда у стилот Скопје vs провинција.
Нема ништо лошо да сакаш да живееш негде на друго место, тоа сепак е лично право на секој.

И ко за крај нема нереални цени. Кога ке се земе фактот дека цената на становите не зависи само од цената на материјалите на градба, туку и од побарувачката се доаѓа до тоа дека цената не е воопшто нереална...
Да имаше поголем број на станови за продажба тогаш може и немаше да биде вака, ама што е тука е :toe:
Bold-ираното за quote:
Евтино е, дупло таму цената на кирија да порасне оваа година очекувам, додека работните места да ги снема поради кризава и секој да си се врати на нивата своја.
Врати се неколку мислења погоре и други има...така што :) оваа констатација сама по себе од самите луѓе си се наметна

Како и да е,...

Темата е нереалната понуда на м^2/еур.

Како може во голем број на релативно големи европски градови (со големина на Скопје), м^2/еур да биде исто/слично/помалку во споредба со Скопје, а притоа да напоменам дека просечната европска плата е речиси 10 пати поголема од нашата просечна плата.

Значи јас не те обвинувам тебе, друг или трет од форумот за високата цена. Друга работа, за разлика од многу „еманципирани“ форумџии на форумов кои се гордеат да се кажуваат како „интелектуалци“ пишуваат моронски испади како горе наведените и место да го пронајдат вистинскиот виновник за проблемот на високите цени за живеење во Скопје тие се курчат на обичната „раја“ што бара спас за своите егзитенционални проблеми.

И да се навратам на твојата „теза“. Да ги вложат парите таму од каде што доаѓаат?! Во што? Како ќе просперираат во малите градови. Јас сум од Битола и тука не е толку страшно, но моите приватен живот ме натера да живеам во Скопје и ете таму најдов работа и да сакам да си купам таму стан заради Х причини за кои не сакам да ги споделувам на форумов, сепак приватни работи се. Е сега, цената на вложен материјал во новите згради во Скопје е на запрепастувачко ниво. Речиси никаква звучна изолација, лош квалитет на внатрешни материјали кои доаѓаат со станот (да почнеме од влезната врата, плочките, ламинатот,...), фала Богу до сега не сум живеел во стан што се случило ништо страшно, освен пукната цевка (во нов стан, ти се молам) и го изрони пола ѕид направен од гипс плочи со никаква акустична, термо изолација помеѓу ѕидовите. Зошто е тоа така? Каде е градежната инспекција?! Зошто нема сеизмичко тестирање на згради итн.

Има и компании кои прават пресметки за цената на квадратен метар во Скопје. Реално се движи од 500 до 750 евра за метар квадратен. Но, нашите ново печени бизнисменчиња (кои вие индиректно ги браните со напаѓање на луѓето кои доаѓаат од другите градови) сакаат да праат дупли профит. Ако не веруваш за податокот, склорирај по google сигурно ќе најдеш некои анализи за реални цени за метар квадратен во Скопје.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
319
Поени од реакции
56
Може пензионерите да си ги продадат становите, и да живеат мирен живот во некој планински град, како на пример, Берово или во добрите топли краишта на Гевгелија, Дојран, а не да седат во Скопје и да го дишат смогот, и да ги малтретираат сите одред во Петок, затоа што тогаш имаат бесплатно возење, бидејќи во Скопје пензионер и нема баш каде да шета се е премногу далеку.
Да бе ке ги продадат одма, само Вие селјаците да дојдете и да до проселјачите Скопје. Дедо ми цел живот живее во Скопје, живее боемски живот секој ден си седи во дебармалските кафани и сега него ке му кажеш да го продаде станот и да живее во Берово на мирно мессто. Па ке скине за 1 недела. Што ке прави ке седи со луге кој според она што го проживеале се 250 години поназад од него. Дај размилсувај не се сите родени на мирни места и навикнати на таков живот.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.062
Зошто нема сеизмичко тестирање на згради итн.
Значи ако има сеизмичко тестирање на зградите, нема ниту една зграда да има одобрение за вселување и реално многу станови во Скопје им се поклон после земјотресот, кои со помош на инфлацијата ги купија за многу ефтини пари т.е за без пари и сега им сакаат многу висока цена.
Цената на квадратот во скопје се одредува според локацијата на станот и колку има побарувачка на станови во тој дел. Значи Чаир и Бутел се навистина добри населби, мирни средени, со доста зеленило, е сега на многу луѓе проблем им се Албанците и се осеќаат несигурно таму, па за тоа и таму квадратот е поефтин. Додека Аеродром, Ново Лисиче, Карпош, Кисела Вода и Центар се многу загадени, пренатрупани воопшто не средени а за зеленило да не правиме муабет, бучни (скоро сите целиот ноќен живот е во Центар) и квадратот е од 800Е(си среќен ако најдеш такво нешто) до 1500Е.
Реални не се но има будали кои би платиле, за тоа и се толкави, Зошто има проститутки од 15.000Е по вечер, затоа што има кој да ги плати а не затоа што имаат златни.

--- надополнето ---

Да бе ке ги продадат одма, само Вие селјаците да дојдете и да до проселјачите Скопје. Дедо ми цел живот живее во Скопје, живее боемски живот секој ден си седи во дебармалските кафани и сега него ке му кажеш да го продаде станот и да живее во Берово на мирно мессто. Па ке скине за 1 недела. Што ке прави ке седи со луге кој според она што го проживеале се 250 години поназад од него. Дај размилсувај не се сите родени на мирни места и навикнати на таков живот.
Колку има како дедо ти што живеат боемски живот, 100-200 пензионери. Повеќето седат по дома и едвај чекаат петок за да може да се повозат со автобус. Берово што го спомнав е само едно мирно убаво планинско место, може на пример и Дојран мирен топол град. Скопје нема ни добар парк каде да прошетаат, кај мене во Кавадарци секое сабајле пензионери и срцеви болесници шетаат низ паркот и се заебаваат, ама кој како го има сфатено пензионерскиот живот. Некој мисли дека може уште во куќата да команди и да се кара со своите деца и да докажува дека он е во право и да бистри политики, додека некој сака едноставно да се одмори и да се отпушти и да ги остави своите деца да го тераат животот како они сакаат, како моите тетин и тетка, кои моментално живеат на островот Брач, Хрватска.
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Да бе ке ги продадат одма, само Вие селјаците да дојдете и да до проселјачите Скопје. Дедо ми цел живот живее во Скопје, живее боемски живот секој ден си седи во дебармалските кафани и сега него ке му кажеш да го продаде станот и да живее во Берово на мирно мессто. Па ке скине за 1 недела. Што ке прави ке седи со луге кој според она што го проживеале се 250 години поназад од него. Дај размилсувај не се сите родени на мирни места и навикнати на таков живот.
Ако имаш под 15 години те разбирам, ако не, топло ти препорачвам да се преиспиташ. Сите шо идет во Скопје да работет се со завршен факултет, за чистач мојш кај сакаш да работиш. Јас лично ич не сакам да останам да работам Скопје, ама то е, ради лоша политика само во еден град се натрупани сите центри и ке немам друг избор. Да беше до мене би работел сегде освен овде во Скопје, не за друго не сакам да ја гнасам вашата чистокрвност.
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
462
Цените на становите во скопје беа од 500 до 800 марки, т.е денешни евра, пред да дојдат UN силите, тогаш нагло скокнаа нормално, заради тоа што тие луѓе зимаа за тоа време плати од 3000-4000 марки
во тој период, скокна буквално се во Скопје, било каков производ, дупла цена од помалите места. И кога UN силите си заминаа, цените нормално ќе останат исти, бидејќи никој не се симнува од коњ на магаре.
Дека цените се нереални се, и дека Скопје е пренатрупано е, меѓутоа има многу луѓе кои и онака нема што да прават во градот, како на пример пензионерите кои живеат во згради, невработени лица кои живеат грбот на мајка му и татко му и ред други. Јас, а и сите кои се дојдени во Скопје сме дојдени поради маката, работа или факултет, никој не е дојден да го окупира Скопје, сигурно полно луѓе ќе си одат дома ако го имаат тоа за што се дојдени во Скопје.
А и доколку би купувал дом во Скопје, тоа би било во некое приградско селце, далеку од целата гужва пред се заради мир и тишина, а нормално и поефтино ќе ме фати.
брат ова со пензионерите е добро, но не знам зашто не сакаат да одат на некое помирно место...
повеќето сакаат да седат во Скопје иако се гушат од презагаденоста, иако се им е далеку...
На пример моите баба и дедо веќе 5 години изнајмуваат куќа во Берово и многу се и посреќни и позадоволни!
Тука во Скопје имаат стан во Дебар Маало и сега станот го рентаат и со тие пари ја плаќаат и куќата во Берово, а и доста пари им остануваат од киријата за станот...
Значи ем живеат во Берово на чист воздух и на мирно место и ем се во ќар...
Сега малце за цената...
Дека е нереална е нереална ама тоа се должи на тоа дека има преголема побарувачка...
Сите што не се од Скопје сакаат да купат стан во некоја од подобрите населби и после се жалат...
Па мајку му, колку ти е долга чергата толку испружи ги нозете...
Имате и други населби!
Ама сепак тука мислам дека најголемиот проблем е во тоа дека во државава се е сместено во Скопје...
Они сигурно не се дојдени од мерак...
Кој на факултет, кој на работа...
Немојте само да продолжите да се препукувате на тема скопјани и провинцијалци!:smir:
 

mv

Член од
21 февруари 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Cenite na stanovite (eve konkretno vo Aerodrom poradi toa sto e spomnat) ne se realni a kako dokaz za toa e i utresnata licitacija za novi stanovi po cena od 860eur/m2. Kako moze Javnoto Pretprijatie da gi prodava po taa cena i da ostvaruva profit a privatnite ne?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
17
Поени од реакции
0
Бидете среќни и задоволни што се цените такви какви што се. Јас не знам кој тоа напишал дека стан во Скопје е иста цена како стан во Амстердам (или каде веќе) ама во Љубљана, не далеку од нашата ни Македонија се становите повеќе од изгор. Просечна цена на двособен стан е 300.000 евра. Станови се продаваат и по енормни 4500евра на метар квадратен. И тоа не луксузни, туку нормални станови. А платите? Платите се далеку од високи - 750/800 евра е просечна плата. Тоа е како 200 евра плата кај нас, ако ги гледаме трошоците.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.201
Становите лани поевтини во однос на 2010


Просечната цена на еден метар квадратен станбена површина во Македонија лани изнесувал 50.131 денари што е за 3,8 отсто помалку во однос на 2010.

Според Државниот завод за статистика, просечната цена на метар квадратен во Скопје бил 58.958 денари или 8,1 процент помалку во споредба со 2010 година, додека во останатите населени места во државата 41.304 денари што е 6,5 отсто помалку.

Во второто полугодие од 2011-та просечната цена е намалена за 12,6 отсто во однос на првото полугодие, а во Скопје намалувањето е 1,6 проценти.

Наведените просечни цени на еден метар квдаратен станбена површина се без данок на додадена вредност.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
347
Лол цените насекаде на недвижнините паѓаат освен во скопје ah well македонија и се е можно
 
Член од
3 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
12
Да бе ке ги продадат одма, само Вие селјаците да дојдете и да до проселјачите Скопје. Дедо ми цел живот живее во Скопје, живее боемски живот секој ден си седи во дебармалските кафани и сега него ке му кажеш да го продаде станот и да живее во Берово на мирно мессто. Па ке скине за 1 недела. Што ке прави ке седи со луге кој според она што го проживеале се 250 години поназад од него. Дај размилсувај не се сите родени на мирни места и навикнати на таков живот.
И ти утре деца ќе воспитуваш во стилот "Вие сте скопјани ,а сите друго одоколу се вонземјани.Жално!
А дедо ти боемот шо седи по дебармаалските кафани можеби е некој удбаш чиј татко бил удбаш и добил стан од Југославија и живеел комотен живот на туѓа несреќа,за ти денес да се нарекуваш скопјанец и да ги потценуваш сите други одоколу дека се 250 год.заостанати.Демек со тоа што си роден во Скопје ти си некоја супериорна раса,МОМЧЕ!
 
Член од
3 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
12
Stan vo Skopje Karpos od 45 do 50 m2 cini 50000 evra.Vo nas.Pintija plac od 500m2 cini okolu 25000 evra.So drugite 25000 evra pravis kuka od 80-ina m2 i uzivas.Stavas materijal kakov sakas ti ,a ne nekoj drug so mu teknalo za da zastedi pari i mu izleze pogolem profit.Imas dvor so zelenilo,a mozes i nekoja ovoska da si posadis i red drugi prednosti.Sega do Centar se stignuva za 7min so avtomobil i 15min so bus.Otkako ke ja prosirat ul.Prvomajska ke se stiga za 4 min so avtomobil i 10min so bus.So majka baras vo grad da zivees?
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
319
Поени од реакции
56
Ако имаш под 15 години те разбирам, ако не, топло ти препорачвам да се преиспиташ. Сите шо идет во Скопје да работет се со завршен факултет, за чистач мојш кај сакаш да работиш. Јас лично ич не сакам да останам да работам Скопје, ама то е, ради лоша политика само во еден град се натрупани сите центри и ке немам друг избор. Да беше до мене би работел сегде освен овде во Скопје, не за друго не сакам да ја гнасам вашата чистокрвност.
Џабе ти се и два факултети другар твојата неписменост и заостанатост може да се види по начинот на кој пишуваш. Не разбирам што ти значи тоа идет, работет, мојш.

И ти утре деца ќе воспитуваш во стилот "Вие сте скопјани ,а сите друго одоколу се вонземјани.Жално!
А дедо ти боемот шо седи по дебармаалските кафани можеби е некој удбаш чиј татко бил удбаш и добил стан од Југославија и живеел комотен живот на туѓа несреќа,за ти денес да се нарекуваш скопјанец и да ги потценуваш сите други одоколу дека се 250 год.заостанати.Демек со тоа што си роден во Скопје ти си некоја супериорна раса,МОМЧЕ!
Заостанатоста твоја се гледа по твоите клевети и размислувања. Накракто ќе ти кажам и на дедо ми пател и му било земено место во Скопје кое сега би вредело колку 2 села во кој живееш ти. Знаеш зашто пријателе толку би вредело ?? Затоа што наместо да се свртете да го развивате своите села и градови, Вие дојдовте во Скопје (мислејќи дека овде ќе се збогатите и од воздух продавање) и ја кренавте цената на плацовите и становите.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.052
Ако сакате да видите зошто се толкави цените прво прочитајте ја една тема што ја имаше "Дали би живееле на село".

Второ идете проверете ги он-лине огласите за работа 90% се државна администрација ( тоа значи работа во Скопје ).

Трето додека има овци ќе има и кој да ги стриже.

Не знам сега 100% каква е ситуацијата во помалите градови но јас мислам дека да се преселиш во Скопје очекувајќи подобар живот е комплетна грешка.Градов е станат веќе шега.Само полицајци,гужви и напумпани цени има.
--- надополнето: 3 април 2012 во 22:57 ---
Џабе ти се и два факултети другар твојата неписменост и заостанатост може да се види по начинот на кој пишуваш. Не разбирам што ти значи тоа идет, работет, мојш.


Заостанатоста твоја се гледа по твоите клевети и размислувања. Накракто ќе ти кажам и на дедо ми пател и му било земено место во Скопје кое сега би вредело колку 2 села во кој живееш ти. Знаеш зашто пријателе толку би вредело ?? Затоа што наместо да се свртете да го развивате своите села и градови, Вие дојдовте во Скопје (мислејќи дека овде ќе се збогатите и од воздух продавање) и ја кренавте цената на плацовите и становите.
Абе ај не ми глуми некој голем граѓанин.Дедо му живеел боемски живот по дебар маало.:drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk:
 
Член од
3 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
12
Џабе ти се и два факултети другар твојата неписменост и заостанатост може да се види по начинот на кој пишуваш. Не разбирам што ти значи тоа идет, работет, мојш.


Заостанатоста твоја се гледа по твоите клевети и размислувања. Накракто ќе ти кажам и на дедо ми пател и му било земено место во Скопје кое сега би вредело колку 2 села во кој живееш ти. Знаеш зашто пријателе толку би вредело ?? Затоа што наместо да се свртете да го развивате своите села и градови, Вие дојдовте во Скопје (мислејќи дека овде ќе се збогатите и од воздух продавање) и ја кренавте цената на плацовите и становите.
А бе мочко помочан,знаеш колку би вределе две ниви на дедо ти ,а не знаеш колку вредат зборовите "идет","работет" и "мојш" како дел од богатството на македонскиот јазик и говор.Има неколку дебели книги од Блаже Конески кои ти препорачувам да ги прочиташ пред да коментираш за дијалектите кои се зборуваат во Македонија.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.201
Џабе ти се и два факултети другар твојата неписменост и заостанатост може да се види по начинот на кој пишуваш. Не разбирам што ти значи тоа идет, работет, мојш.


Заостанатоста твоја се гледа по твоите клевети и размислувања. Накракто ќе ти кажам и на дедо ми пател и му било земено место во Скопје кое сега би вредело колку 2 села во кој живееш ти. Знаеш зашто пријателе толку би вредело ?? Затоа што наместо да се свртете да го развивате своите села и градови, Вие дојдовте во Скопје (мислејќи дека овде ќе се збогатите и од воздух продавање) и ја кренавте цената на плацовите и становите.
Што се однесува на мене не би ми сметало да цела Македонија се пресели во Скопје. Баш се радувам ако скокнат цените на становите и плацовите. Бидејќи веќе имам и станови и куќа во Скопје.
 
На врв Bottom