Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Ова е малку научна фантастика, освен ако не си ја наследил од комунизмот.
Реалната математика е купуваш стан од 100 квадрати за 100к евра, го ренташ за 380 евра, што ти дава принос од ~4% во најдобар случај. Стави поправки, реновирање, данок, осигурување и слично и ќе падне под 4%. За нијанса подобро е од камата во банка, ама треба да се замараш со кираџии.
I ova e naucna fantastika se trazat stanovi max 150e kirija.[DOUBLEPOST=1555224035][/DOUBLEPOST]
Да ама со кираџии може и свињарник да го направат за една година, особено студенти. Е сега чистачка може и да си платиш за да не се замараш ти, само постелнината може да ја пуштиш во машина, а за смукање, бришење прашина и менување на постелнина за ситни пари се наоѓа одмена.
Tocno, ama airbnb ti e fultajm job. Cenite za izdavanje preku airbnb vo sk se baagi padnati, na pocetokot i po 50usd od den lapaa sega kolku sakas ima za 20usd i manje. Prasanje e kakva e pobaruvackata i kolku se isplaka. E toa so vikendickite i stanovi vo turisticki mesta moze e poisplatlivo, ama ako imas nekoj tamu so ke ti ja brka rabotata okolu priemot na gostite i posle toa sreduvanjeto ako ne zivees tamu.Airbnb e za luge so ne odat na rabota i ke se odlucat profesionalno da se zsnimavaat so ova. [DOUBLEPOST=1555224328][/DOUBLEPOST]
Значи зимаш на твоја куќа во Скопје на добра локација креваш кат од 100м2 те чини градба 280 евра плус 100 евра комуналии за поткровје е помалку или 380 евра квадрат. 100*380 е 38000 и го ренташ за 350 евра месечно 350*12/38000= 11/100 минус празен стан и одржување има 9-10% поврат годишно. Не е лошо...
Ti bi vo svoja kuka, to est svoj licen prostor i dom izdaval stan? Ebate parite. Edno e stan vo zgrada, drugo vo semejna kuka. Pa i kiragija tesko deka ke najdes, sekoj ke si bara privatnost to est ili cela kuka ili stan vo zgrada. I da najdes kiragija kirijata ke bide sigurno mnogu poniska od pazarnata i nitu slucajno ne so tie cifri so si gi napisal.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Ова е малку научна фантастика, освен ако не си ја наследил од комунизмот.
Реалната математика е купуваш стан од 100 квадрати за 100к евра, го ренташ за 380 евра, што ти дава принос од ~4% во најдобар случај. Стави поправки, реновирање, данок, осигурување и слично и ќе падне под 4%. За нијанса подобро е од камата во банка, ама треба да се замараш со кираџии.
Јас зборувам за куќа ако имаш или купиш во пракса странуваш мини инвеститор и можеш да градиш и изнајмување и се вадат нето 10% од кирија на нова површина плус 2-3% раст на вредност и имаш 13% добивка секоја година и за 7-8 години вадиш вложен капитал. Исто можеш да продаваш куќа како станови на делови тогаш исто е добра инвестиција.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.803
Поени од реакции
10.498
@StefusRefus
Ме дупчиш, нели?
99% од народот нема куќа на добра локација во Скопје, а да купиш ти требаат 300к евра минимум.
А за делот со растот од 2-3% годишно веќе е дискутиран и апсолвиран дека е нереален при хиперпродукција на станови.
Еве го дијаграмот што ти го постираше 2 страни пораноВо последните 10 години има стагнација на цената, дури мал пад, од каде ги вадиш тие 2-3% раст? Или само wishful thinking муабет.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
@StefusRefus
Ме дупчиш, нели?
99% од народот нема куќа на добра локација во Скопје, а да купиш ти требаат 300к евра минимум.
А за делот со растот од 2-3% годишно веќе е дискутиран и апсолвиран дека е нереален при хиперпродукција на станови.
Еве го дијаграмот што ти го постираше 2 страни пораноВо последните 10 години има стагнација на цената, дури мал пад, од каде ги вадиш тие 2-3% раст? Или само wishful thinking муабет.
Значи не сум јас "народот" зборувам како инвеститор цената на квадрат ново градба без земјиште е окулу 350-400 м2 со комуналии а цена на кирија е окулу 4 евра месечно. Дури и ако се земе дека цената на пазар е 1000 евра м2 и расте со инфлацијата а сигурно на долг рок ќе расте да речеме 2% или 15-20евра годишно. На 350 евра имаш приход од 4*12 + 15= 63 евра на 400 евра годишно. Да тоа се 16% приход на дел кој е новоизграден. Минус 1% одржување имаш 15% приход. Ова е без земјиште...толку е математиката на принос ако имаш земјиште на ок локација во Скопје и за станбен простор.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
stefco ne praj nekoi glupi i nerealni matematiki. Od kirija vo mk nema pari. Eve kako se zarabotuva, onie mini zgradickite karsi gevahir, plac 60-70.000e, turas zgradice p+2, mislam 4x3 =12 stanovi po 50-70m2, 700-800m2 sose komunalii i kluc na raka te kosta 300.000e sose placot ete 400.000 kapak, so prodazbata po 1000-1100e m2 vadis 800 iljadi do milionce i op ete ti cist kjar od preku 100% za 2-3 god a drugi abdali neka se ebavaat so kirii 100god neka cekaat da si gi vratat parite. Jas ne sum finansiski (seuste) tolku jak ovaka da igram, inace od ova nema poarna zarabotuvacka. So nisto drugo ne moze da pecalis ovakvi pari za relativno kratok period.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.418
Поени од реакции
9.266
Tocno, ama airbnb ti e fultajm job. Cenite za izdavanje preku airbnb vo sk se baagi padnati, na pocetokot i po 50usd od den lapaa sega kolku sakas ima za 20usd i manje. Prasanje e kakva e pobaruvackata i kolku se isplaka. E toa so vikendickite i stanovi vo turisticki mesta moze e poisplatlivo, ama ako imas nekoj tamu so ke ti ja brka rabotata okolu priemot na gostite i posle toa sreduvanjeto ako ne zivees tamu.Airbnb e za luge so ne odat na rabota i ke se odlucat profesionalno da se zsnimavaat so ova.
Колку ќе се замараш толку и ќе извадиш, не е како фул тајм џоб ако имаш само еден стан/вила, ако имаш повеќе има и повеќе замарање. Инаку цените се во зависност од станот и локацијата, нереално очекување е во: Карпош 4, Кисела вода, Чаир, Лисиче, Аеродром да бидат исти цените со тие во најстрог Центар.
Е сега споредено со кираџии можеби има малку помало замарање, ама зависи многу и на какви ќе налеташ да го издадеш и во каква состојба ќе ти го дотераат.[DOUBLEPOST=1555247492][/DOUBLEPOST]
Значи не сум јас "народот" зборувам како инвеститор цената на квадрат ново градба без земјиште е окулу 350-400 м2 со комуналии а цена на кирија е окулу 4 евра месечно. Дури и ако се земе дека цената на пазар е 1000 евра м2 и расте со инфлацијата а сигурно на долг рок ќе расте да речеме 2% или 15-20евра годишно. На 350 евра имаш приход од 4*12 + 15= 63 евра на 400 евра годишно. Да тоа се 16% приход на дел кој е новоизграден. Минус 1% одржување имаш 15% приход. Ова е без земјиште...толку е математиката на принос ако имаш земјиште на ок локација во Скопје и за станбен простор.
Дали некој ти гарантира дека ќе имаш фул 12 месеци кираџии?
Една Соравија во најстрог Центар не можат постојано да ја наполнат со фирми, а не пак ти редовно да го имаш издадено станот.
Зависи на кој левел си, ако си со многу кеш на кој не знаеш што да му правиш, подобро почни да градиш некој објект со 7-8 стана и гледај да го шитнеш поефтино во изградба, со нивните пари ќе ја доградиш зградата и од 8 стана ќе имаш гарант чисти 2 станови покрај сите давачки и перипетии. Тие пари ги инвестираш веднаш во втор објект, пак таков 8-12 станови (мислам дека и најбрзо се продаваат станови во овие, никој не сака да се заебава со 200 комшии во овие грдосиите од Адора, Настел, Голден Арт, Џевахир), пак иста приказна, ако ти недостигаат пари гледаш да го шитнеш во градба поголемиот дел и веќе си го завртел тркалото.
А вака со кирии ќе се шлакнеш побрзо од доцнење на пари, нервози со секакви табиети и тн.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Колку ќе се замараш толку и ќе извадиш, не е како фул тајм џоб ако имаш само еден стан/вила, ако имаш повеќе има и повеќе замарање. Инаку цените се во зависност од станот и локацијата, нереално очекување е во: Карпош 4, Кисела вода, Чаир, Лисиче, Аеродром да бидат исти цените со тие во најстрог Центар.
Е сега споредено со кираџии можеби има малку помало замарање, ама зависи многу и на какви ќе налеташ да го издадеш и во каква состојба ќе ти го дотераат.[DOUBLEPOST=1555247492][/DOUBLEPOST]
Дали некој ти гарантира дека ќе имаш фул 12 месеци кираџии?
Една Соравија во најстрог Центар не можат постојано да ја наполнат со фирми, а не пак ти редовно да го имаш издадено станот.
Зависи на кој левел си, ако си со многу кеш на кој не знаеш што да му правиш, подобро почни да градиш некој објект со 7-8 стана и гледај да го шитнеш поефтино во изградба, со нивните пари ќе ја доградиш зградата и од 8 стана ќе имаш гарант чисти 2 станови покрај сите давачки и перипетии. Тие пари ги инвестираш веднаш во втор објект, пак таков 8-12 станови (мислам дека и најбрзо се продаваат станови во овие, никој не сака да се заебава со 200 комшии во овие грдосиите од Адора, Настел, Голден Арт, Џевахир), пак иста приказна, ако ти недостигаат пари гледаш да го шитнеш во градба поголемиот дел и веќе си го завртел тркалото.
А вака со кирии ќе се шлакнеш побрзо од доцнење на пари, нервози со секакви табиети и тн.
И продавање е добра опција...само треба промена на ДУП за повисока зграда што знае да е заебано. Бидејќи што повисоко тоа подобро. Но има луѓе што живеаат од доградба и ги ренатаат поента ми е да го покажам есапот а има есап од тоа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.442
Поени од реакции
9.620
Го забораваме плацот кој може да е многукратно поскап од куќата. Пред 3 години во Бардовци и Волково (каде не знам кој и не знам за која цена би се нафатил да живее под кирија) м2 се движеше околу 50 евра (честопати нива без маркица и инфраструктура).
Цени во "подобра" населба, со маркица се многу високи. Еве во Црниче со маркица, некоја цена од 650 е/м2
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Кисела-Вода/ЖИВЕАЛИШТА/Плацови-Ниви-и-фарми/Plac-vo-Crnice/2884351
400-500 м2 би биле околу 200-300 илади евра што е многу пари за целта.
Еве во (не баш посакуван за кирија) Бутел негде, очигледно не е населбата туку е покрај обиколница. Таму кирија од 100 евра е премија :)
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Бутел/ЖИВЕАЛИШТА/Плацови-Ниви-и-фарми/Plac-Butel/3154482

ако целите на поголеми инвестиции, тоа е веќе друг муабет. Таму не се мешам.
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.418
Поени од реакции
9.266
Го забораваме плацот кој може да е многукратно поскап од куќата. Пред 3 години во Бардовци и Волково (каде не знам кој и не знам за која цена би се нафатил да живее под кирија) м2 се движеше околу 50 евра (честопати нива без маркица и инфраструктура).
Цени во "подобра" населба, со маркица се многу високи. Еве во Црниче со маркица, некоја цена од 650 е/м2
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Кисела-Вода/ЖИВЕАЛИШТА/Плацови-Ниви-и-фарми/Plac-vo-Crnice/2884351
400-500 м2 би биле околу 200-300 илади евра што е многу пари за целта.
Еве во (не баш посакуван за кирија) Бутел негде, очигледно не е населбата туку е покрај обиколница. Таму кирија од 100 евра е премија :)
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Бутел/ЖИВЕАЛИШТА/Плацови-Ниви-и-фарми/Plac-Butel/3154482

ако целите на поголеми инвестиции, тоа е веќе друг муабет. Таму не се мешам.
Овој во Црниче ми личи дека забегува прилично со цената, али ајде, иако треба да се погледне маркицата каква е и дали ако се направи делба на парцелата може да се извади маркица за уште еден објект (ова е под голем знак прашалник и да дозволат нема да биде со голема катност, макс колку овој и помал), ако нема можност за уште една маркица тогаш за 400к ако го даде треба да е задоволен (на Борис Трајковски таа што ја градат пред Веро за старата куќарка му дадоа 4 станови, околу 240м2 се на се ако добро се сеќавам, баш ми кажуваше близок на газдата, а таа ќе биде сигурно 6 катови).
Инаку ете дури и таму, имаш корисни 4 катови, првиот кат ако е добра локацијата се деловен простор, останатите 3 се за станови. 400 метри квадратни е маркицата, градат најчесто до граница на ГП, така да корисна површина сигурно ќе му биде околу 300 м2, што би дошло над 1200м2 или отприлика 18-20 станови, али со 600к за плац многу е тенка математиката за градба.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
60
Поени од реакции
59
Зависно од печалбарите дали некогаш ќе се вратат во Македонија зависи паѓањето и растењето на цените на становите. Сега за сега старите си плаќаат сметки и им ги одржуваат. Доколку "скопјаните" се вратат и становите ќе бидат поскапи. Доколку не, ова е сега максимумот што може да биде во поглед кон цената. Периферијата на Македонија више не инвестира во Скопје, сите правац Имачка одат, никој више не го боли патка ни за Скопје ни за државава. Старите ќе умрат, младите ќе го шитнат станот. Ќе си седат странство. Освен туристичките места во Македонија , све ќе падне на цена. Ќе се забаи ова барем десетина години. Премногу провинцијалци има во Скопје кои зедоа кредити и отплаќаат станови. Но више ни провинцијалци не идат, заврши тоа. ЕУ му е мајката.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.442
Поени од реакции
9.620
Не можам да разберам дали оваа новина ќе се однесува само за одземен имот или ќе важи за секој огласен имот за продажба. Ако е второво мислам дека редно беше вакво нешто. Со сегашните огласи и податоци во нив е хаос (да не набројувам, премногу е).
Дали е некој подетално запознаен со оваа нова услуга?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.562
Поени од реакции
2.324
Сега со недобивање датум за преговори цените на становите у Скопје ќе паднат на 800е квадрат а?
Пошо

Хахаха а таман се понадевав 1000€ + 20% НАТО + 20% почеток на преговори+20% за добрите политики на Заев = 1700€/m2
Швицарска на Балка.... НЕ! СИНГАПУР ќе бевме!
Слични на лика и прилика
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.442
Поени од реакции
9.620
Вакви аналитичари и бизнисмени се "јаки" за вакви предвидувања. Кисела Вода веќе главницата станови што вреди да се купат скокнаа над 1000 е/м2, со "обезбеден паркинг пред зграда". Мичурин да не прајме муабет. Влае,карши порта новите, па и некои од Хром, скоро сите се веќе од 900-950 нагоре. Влае над 1000.
така да што врска има ова со нато, не знам. Цената е одредена од понуда и побарувачка (кое пак главно е детерминирано од местоположба, барем Скопје), а за новите покрај тоа и цени на материјал и работна рака.
Бизнисмените велат дека во Македонија се градат квалитетни станови и оти во делот на енергетската ефикасност градбите се над стандардите кои ги предлага Европа.
:unsure: јес, како не
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Цените се нереални пошто имам плата 12000 мкд а стан од 700000 евра 1000 евра квадрат треба да купам уште еден за 100 евра квадрат, значи да ми вреди сегашнио 7000 евра и да земам кредит од 10000 евра и да имам два во вредност од 140000 евра и да и дужам на банката 10000 евра пошо треба поголема минимална плата за да плаќам рата. Треба да женам деца...
 
На врв Bottom