Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од |Volkswagen|, 28 март 2010.

 1. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.843
  Допаѓања:
  2.683
  I ova e naucna fantastika se trazat stanovi max 150e kirija.
  --- Споено дупло мислење, 14 април 2019 ---
  Tocno, ama airbnb ti e fultajm job. Cenite za izdavanje preku airbnb vo sk se baagi padnati, na pocetokot i po 50usd od den lapaa sega kolku sakas ima za 20usd i manje. Prasanje e kakva e pobaruvackata i kolku se isplaka. E toa so vikendickite i stanovi vo turisticki mesta moze e poisplatlivo, ama ako imas nekoj tamu so ke ti ja brka rabotata okolu priemot na gostite i posle toa sreduvanjeto ako ne zivees tamu.Airbnb e za luge so ne odat na rabota i ke se odlucat profesionalno da se zsnimavaat so ova.
  --- Споено дупло мислење, 14 април 2019 ---
  Ti bi vo svoja kuka, to est svoj licen prostor i dom izdaval stan? Ebate parite. Edno e stan vo zgrada, drugo vo semejna kuka. Pa i kiragija tesko deka ke najdes, sekoj ke si bara privatnost to est ili cela kuka ili stan vo zgrada. I da najdes kiragija kirijata ke bide sigurno mnogu poniska od pazarnata i nitu slucajno ne so tie cifri so si gi napisal.
   
  Последно уредено: 14 април 2019
 2. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.918
  Допаѓања:
  1.264
  Јас зборувам за куќа ако имаш или купиш во пракса странуваш мини инвеститор и можеш да градиш и изнајмување и се вадат нето 10% од кирија на нова површина плус 2-3% раст на вредност и имаш 13% добивка секоја година и за 7-8 години вадиш вложен капитал. Исто можеш да продаваш куќа како станови на делови тогаш исто е добра инвестиција.
   
 3. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.693
  Допаѓања:
  10.119
  @StefusRefus
  Ме дупчиш, нели?
  99% од народот нема куќа на добра локација во Скопје, а да купиш ти требаат 300к евра минимум.
  А за делот со растот од 2-3% годишно веќе е дискутиран и апсолвиран дека е нереален при хиперпродукција на станови.
  Еве го дијаграмот што ти го постираше 2 страни порано

  [​IMG]

  Во последните 10 години има стагнација на цената, дури мал пад, од каде ги вадиш тие 2-3% раст? Или само wishful thinking муабет.
   
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.918
  Допаѓања:
  1.264
  Значи не сум јас "народот" зборувам како инвеститор цената на квадрат ново градба без земјиште е окулу 350-400 м2 со комуналии а цена на кирија е окулу 4 евра месечно. Дури и ако се земе дека цената на пазар е 1000 евра м2 и расте со инфлацијата а сигурно на долг рок ќе расте да речеме 2% или 15-20евра годишно. На 350 евра имаш приход од 4*12 + 15= 63 евра на 400 евра годишно. Да тоа се 16% приход на дел кој е новоизграден. Минус 1% одржување имаш 15% приход. Ова е без земјиште...толку е математиката на принос ако имаш земјиште на ок локација во Скопје и за станбен простор.
   
 5. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.843
  Допаѓања:
  2.683
  stefco ne praj nekoi glupi i nerealni matematiki. Od kirija vo mk nema pari. Eve kako se zarabotuva, onie mini zgradickite karsi gevahir, plac 60-70.000e, turas zgradice p+2, mislam 4x3 =12 stanovi po 50-70m2, 700-800m2 sose komunalii i kluc na raka te kosta 300.000e sose placot ete 400.000 kapak, so prodazbata po 1000-1100e m2 vadis 800 iljadi do milionce i op ete ti cist kjar od preku 100% za 2-3 god a drugi abdali neka se ebavaat so kirii 100god neka cekaat da si gi vratat parite. Jas ne sum finansiski (seuste) tolku jak ovaka da igram, inace od ova nema poarna zarabotuvacka. So nisto drugo ne moze da pecalis ovakvi pari za relativno kratok period.
   
  На Matiz му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.350
  Допаѓања:
  7.233
  Колку ќе се замараш толку и ќе извадиш, не е како фул тајм џоб ако имаш само еден стан/вила, ако имаш повеќе има и повеќе замарање. Инаку цените се во зависност од станот и локацијата, нереално очекување е во: Карпош 4, Кисела вода, Чаир, Лисиче, Аеродром да бидат исти цените со тие во најстрог Центар.
  Е сега споредено со кираџии можеби има малку помало замарање, ама зависи многу и на какви ќе налеташ да го издадеш и во каква состојба ќе ти го дотераат.
  --- Споено дупло мислење, 14 април 2019 ---
  Дали некој ти гарантира дека ќе имаш фул 12 месеци кираџии?
  Една Соравија во најстрог Центар не можат постојано да ја наполнат со фирми, а не пак ти редовно да го имаш издадено станот.
  Зависи на кој левел си, ако си со многу кеш на кој не знаеш што да му правиш, подобро почни да градиш некој објект со 7-8 стана и гледај да го шитнеш поефтино во изградба, со нивните пари ќе ја доградиш зградата и од 8 стана ќе имаш гарант чисти 2 станови покрај сите давачки и перипетии. Тие пари ги инвестираш веднаш во втор објект, пак таков 8-12 станови (мислам дека и најбрзо се продаваат станови во овие, никој не сака да се заебава со 200 комшии во овие грдосиите од Адора, Настел, Голден Арт, Џевахир), пак иста приказна, ако ти недостигаат пари гледаш да го шитнеш во градба поголемиот дел и веќе си го завртел тркалото.
  А вака со кирии ќе се шлакнеш побрзо од доцнење на пари, нервози со секакви табиети и тн.
   
  Последно уредено: 14 април 2019
  На Xibalba му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.918
  Допаѓања:
  1.264
  И продавање е добра опција...само треба промена на ДУП за повисока зграда што знае да е заебано. Бидејќи што повисоко тоа подобро. Но има луѓе што живеаат од доградба и ги ренатаат поента ми е да го покажам есапот а има есап од тоа.
   
 8. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.787
  Допаѓања:
  7.586
  Го забораваме плацот кој може да е многукратно поскап од куќата. Пред 3 години во Бардовци и Волково (каде не знам кој и не знам за која цена би се нафатил да живее под кирија) м2 се движеше околу 50 евра (честопати нива без маркица и инфраструктура).
  Цени во "подобра" населба, со маркица се многу високи. Еве во Црниче со маркица, некоја цена од 650 е/м2
  https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Кисела-Вода/ЖИВЕАЛИШТА/Плацови-Ниви-и-фарми/Plac-vo-Crnice/2884351
  400-500 м2 би биле околу 200-300 илади евра што е многу пари за целта.
  Еве во (не баш посакуван за кирија) Бутел негде, очигледно не е населбата туку е покрај обиколница. Таму кирија од 100 евра е премија :)
  https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Бутел/ЖИВЕАЛИШТА/Плацови-Ниви-и-фарми/Plac-Butel/3154482

  ако целите на поголеми инвестиции, тоа е веќе друг муабет. Таму не се мешам.
   
  Последно уредено: 14 април 2019
 9. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.350
  Допаѓања:
  7.233
  Овој во Црниче ми личи дека забегува прилично со цената, али ајде, иако треба да се погледне маркицата каква е и дали ако се направи делба на парцелата може да се извади маркица за уште еден објект (ова е под голем знак прашалник и да дозволат нема да биде со голема катност, макс колку овој и помал), ако нема можност за уште една маркица тогаш за 400к ако го даде треба да е задоволен (на Борис Трајковски таа што ја градат пред Веро за старата куќарка му дадоа 4 станови, околу 240м2 се на се ако добро се сеќавам, баш ми кажуваше близок на газдата, а таа ќе биде сигурно 6 катови).
  Инаку ете дури и таму, имаш корисни 4 катови, првиот кат ако е добра локацијата се деловен простор, останатите 3 се за станови. 400 метри квадратни е маркицата, градат најчесто до граница на ГП, така да корисна површина сигурно ќе му биде околу 300 м2, што би дошло над 1200м2 или отприлика 18-20 станови, али со 600к за плац многу е тенка математиката за градба.
   
  На Lurtz и StefusRefus им се допаѓа ова.

Сподели преку: