Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

INDIJANEC123

Женкар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.161
Поени од реакции
2.738
da si go prasam.... vo GERMANIJA ke treba da rabotat,za da dobijat plata
a ovde Velesani ke se zaposluvaat i ponatamu vo ministerstvo za transport i vrski i ke gi merat ulicite kade da fanat rucek dgabe,
a probistani ke se zaposluvaat i ponatamu vo ministerstvo za obrazovanie na pozicii Inspektor ili vo najmala raka UCITELKA so kratka suknja po geografija..
( kako da nema skopski deca koj se razbiraat od geografija) samo sto mi tekna a i vie toa ke go kazete izgleda skospkite deca ne sakaat za tie pari da bidat inspektori (vo site opstini) ili nikoj ne se javuva za geografija pa mora Skopje da bara care i pomos od DEBAR i PEHCEVO.
Тоа ти е град држава. Да се мислело со време 3-4 градови по 300 000 друго ќе беше. Не за џабе Анкара е главен град во Турција а не тие развиените на море како Стамбол, Измир, Анталија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.080
Поени од реакции
7.869
https://www.alsat-m.tv/mk/скопје-раст-на-цените-на-становите/
Нема да паѓаат цените во Скопје така да прогнозите од пред 5, 6 7 години некако не држат. Сеуште има голема навалица за станови од другите места, а веќе не знам кај ќе се гради па понуда побарувачка, излегува народот има и те како пари
Скопје, раст на цените на становите
Alsat 2019-04-06T23:24:12+02:00
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.151
Поени од реакции
1.392
upload_2019-4-9_13-4-50.png
Еве движење на цена на недвижности според НБРМ
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
103
Поени од реакции
128
Со изградбата на еден цел нов град во аеродром голем дел од побарувачката за нови станови е задоволена. Чим се на тв се појавуваат платени застрашувања дека цената ќе растела, тоа само кажува дека некому му гори под нозе.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.183
Поени од реакции
2.396
Која цена од квадрат се продаваат становите во новите згради спроти Сити Мол кај пералната Џамбо што беше и ресторанот што го срушија?
 
Член од
22 август 2009
Мислења
614
Поени од реакции
221
Која цена од квадрат се продаваат становите во новите згради спроти Сити Мол кај пералната Џамбо што беше и ресторанот што го срушија?
Пред една година кога прашував во ЕленаЛука беше околу 1150е м2 , плус 3000 или 4000 за паркинг.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.080
Поени од реакции
7.869
Зошто во Елена Лука?
Она ги гради зградите кај Сити Мол?
зад Сити Мол, кај Илинденска лево. А повеќе помалце, слични "имиња", слична локација, слични цени. Тие до Сити мол веднаш, ги даваа по огласи 1150-1300 е/м2 без паркинзи чуда, зависи кат и големина.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
103
Поени од реакции
128
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.112
Поени од реакции
1.123
Дупло поскапо него Хјустон, Тексас.

Боље два стана во Хјустон него еден стан во близина на Шипи мол, Шкуп. Северна Маќедонис.

https://www.zillow.com/homes/for_sale/Houston-TX/pmf,pf_pt/condo_type/28300617_zpid/39051_rid/globalrelevanceex_sort/30.129687,-94.98848,29.504159,-95.859147_rect/9_zm/
Ама види ја локацијата на кондото.
Исто како да земеш апартман/куќа во Зелениково или Петровец.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
103
Поени од реакции
128
Ама види ја локацијата на кондото.
Исто како да земеш апартман/куќа во Зелениково или Петровец.
Локацијата е одлична, на средина мегу центар и периферија.

numbeo вика дека просечна цена на квадрат на периферија е 957 еуро, а во строг центар 1825 еуро.
Платата просечна е 3315 еуро.
наспроти 350 евра платата во Шкуп
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Houston?displayCurrency=EUR[DOUBLEPOST=1555150375][/DOUBLEPOST]Е ајде де 10 пати поголеми плати а цените исти? Чифлиганец и стефче мора поршиња да купуваат.
Хјустон имаме проблем?
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
563
Поени од реакции
356
Види ова: https://www.zillow.com/homes/for_sale/Houston-TX/pmf,pf_pt/condo_type/89643991_zpid/39051_rid/globalrelevanceex_sort/30.333768,-94.685669,29.298375,-96.161957_rect/9_zm/

100 квадрати - $45,000 (39,750 eur). Околу 20 километри до строг центар на Хјустон (15мин вожња). Ако гледаме реално, кај нас цениве се сигурно поскапи за 20%, па и со иста компарација направена на далечина и големина на куќа (мора да се земе фактот и за самиот плац).

А ова збориме за Америка.. Со тродупло поголеми просечни плати. Некој некого е*е тука..
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.112
Поени од реакции
1.123
Локацијата е одлична, на средина мегу центар и периферија.

numbeo вика дека просечна цена на квадрат на периферија е 957 еуро, а во строг центар 1825 еуро.
Платата просечна е 3315 еуро.
наспроти 350 евра платата во Шкуп
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Houston?displayCurrency=EUR[DOUBLEPOST=1555150375][/DOUBLEPOST]Е ајде де 10 пати поголеми плати а цените исти? Чифлиганец и стефче мора поршиња да купуваат.
Хјустон имаме проблем?
Во ред е. Ја сфаќам твојата поента меѓутоа не се сложувам дека локацијата е одлична ако сакаш стан во Хјустон.
Ма да, ги разгледав и другите живеалишта, становите се стварно со ниска цена.
Видов еден за 150к $ во центарот, супер наместен со поглед на Хјустон.
За тие пари тука во Малта ќе добиеш некое еднособно станче во некоја си вукојебина од населба.
Сигурно мора да има причина што цената на апартманите во Хјустон се по таа цена.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.151
Поени од реакции
1.392
Види ова: https://www.zillow.com/homes/for_sale/Houston-TX/pmf,pf_pt/condo_type/89643991_zpid/39051_rid/globalrelevanceex_sort/30.333768,-94.685669,29.298375,-96.161957_rect/9_zm/

100 квадрати - $45,000 (39,750 eur). Околу 20 километри до строг центар на Хјустон (15мин вожња). Ако гледаме реално, кај нас цениве се сигурно поскапи за 20%, па и со иста компарација направена на далечина и големина на куќа (мора да се земе фактот и за самиот плац).

А ова збориме за Америка.. Со тродупло поголеми просечни плати. Некој некого е*е тука..
Епа кога никој незнае како со пари ќе купува станови или ќе ги става во банка за 0.1% камата.
 
На врв Bottom